Ip Man и други филми с бойни изкуства

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Sat May 09, 2020 11:00 am

@TheGrimReaper според мен е най-големия капацитет на тази тема във форума и всъщност един от най-големите които аз съм срещал в интернет пространството. Не знам как звучи, но когато нещо е факт то е факт.
Ще ми е интересно той, а и не само той а всеки който иска и има интерес към този род филми да постне един личен ТОП 5, примерно. Тъй и тъй за нови филми май няма смисъл да обсъждаме...
Да, ест много филми се забравят и като цяло си е трудно да си направиш категоричен топ. А ето моя, и очаквам включване, при желание...
1. Ип Ман 2 - както и да го въртя за мен това си остава топа. Дони Йен е като шевна машина, но и другите са доста добри. А те са ми толкова омесни всичките серии на Ип Ман с Дони Йен, щото той е шевна машина винаги, но все пак 2.
2. Хон Гил Дон - какво да кажа, това ми е просто отпечатък от детските години, ходих да го гледам четири дни подред на кино по няколко пъти и лъжех нашите че това е поредица за да ми дадат пари за кино. И сигурно щях да ходя да го гледам още поне толкова, но просто в киното в Бургас му свърши седмицата за излъчване. Този филм, мисля че съм споделял бях в София и дали бях сигурно на не повече от 10 години, когато минахме покрай едно кино и го бяха направили в западен стил на "козирката" на киното неон с фигури на бойци и ейроглифи и направо ме омагьоса и исках да вляза да видя какво е това, но дядо ми (лека му пръст) не ми позволи, понеже нямало време. Това е първия "карате" филм, който съм гледал на кино. Има негативно отношение към него, защото е севернокорейски и е с изключително нереалистични бойни сцени, но за мен си е класика.
3. Проклятието на Златното цвете - историята е брутално завъртяна на фона на изпипани бойни сцени. В този филм няма добри герои, всички са виновни.
4. Човек от никъде - този ми е трудно да го коментирам.
5. 36 стаи на Шаолин - за мен това е просто абсолютен буквар на старите филми, нещо като енциклопедия на бойните изкуства.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by трубадур » Sat May 09, 2020 1:33 pm

Аз съм винаги за класации :lol:

1. The Raid - още си е перфектният екшън, дори да игнорираме лютата хореография и реализация. Но и показа защо се прави такава история, която в реално време може да мине в 2 часа и за разлика от всички, които се опитаха да го копират, вкл. и продължението му. The Raid 2 има също яка хореография, но просто Infernal Affairs не се връзва с тупаник (сцената в кенефа на затвора все пак е доста здрава).

2. Drunken Master II - така или иначе няма да изгледам всичко на джеки чан, но това ще да ми е най-любимият. Страхотна хореография, паметни герои, до един боевете са оригинални и на различни места, постоянно има разнообразие демек във всеки един аспект на филма.

3. Ong Bak 2 - пълна простотия ама е пиршество за дзъркелите. Тука се млатят с всичко и беше приятна изненада по-честата употреба на оръжия.

4. Flash Point - просто се чудех кой от 2000 години филми да плясна на Дони Йен. Тоз ще да е, най-вече заради финалният кеч, въпреки забързаната камера на моменти.

5. The Matrix - мислех някоя от хвърчащите простотии като Hero или летящите кинжали, ама матрицата е просто с по-добрите боеве, въпреки че финалният кеч в Hero между дони йен и джет ли, дето им е в ума всичкото, е приказка. Просто след всичките си последвали двойници ни един от тях дори да не се доближи до това качество говори достатъчно колко напред са с материала в матрицата.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Sat May 09, 2020 2:47 pm

@coldie : Много благодаря за високото мнение, има и по-големи експерти в този жанр, но се старая да имам информация за доста от заглавията в любимия ми жанр (и киното като цяло), та заданието за Топ 5 при мен е невъзможно, условно разделям филмите, които са ми харесали на два периода - до 2000-та и след това. Понеже има доста писане, ще приложа 2 линка от сайта Операция Кино, където направих материал в две части за моя личен Топ 15 на филмите с бойни изкуства след 2000-та година:

http://operationkino.net/2015/05/top-15 ... 1%D1%82-i/ Част 1

http://operationkino.net/2015/07/top-15 ... %D1%82-ii/ Част 2

Сега подготвям друг подобен материал за Топ 30 от периода 1978-1999, но той засега е над 13 страници, а съм малко под средата, та ще видим кога ще бъде завършен :)

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Sat May 09, 2020 4:25 pm

Не знам, аз в топ пет надали ще мога да се събера, ама да пробвам.

1. "Телохранител":
https://www.imdb.com/title/tt0055630/
Може би любимият ми филм изобщо. На шестнайсет се чувствах много специален, че се кефя на чернобели филми на възрастта на родителите ми, обаче който е гледал този, ще знае защо. Страхотна история, разкошен екшън и главен герой, на когото нищо не може да се опре.

2. "Манастирът Шао Лин":
https://www.imdb.com/title/tt0079891/
След този филм се бях докарал до там в гимназията буквално да гледам по един филм с кунг-фу дневно в продължение на доста време. И преди съм го споменавал, заради филмите с бойни изкуства започнах да се уча да правя субтитри, а сега с това си изкарвам хляба. Ако не беше "Манастирът Шао Лин", надали щеше да стане така. Отново, красив филм, хубава приказна история и феноменални бойни сцени. Актьорската игра дървенее леко, обаче не пречи.

3. "Легенда за Пияния майстор":
https://www.imdb.com/title/tt0111512/
Едва в него видях на какво наистина е способен Джеки Чан. Нелоша история, сравнително грамадна продукция, облещващи и разнообразни бойни сцени.

4. "Ип Ман":
https://www.imdb.com/title/tt1220719/
Началото на темата, демек. При все тематиката, успели са да вкарат пропагандата в приемлива рамка, което не може да се каже за следващия филм в поредицата. Страхотни баталии и филм, който ненапразно беше в топ 250 на ИМДб бая време.

5. "Щурмът":
https://www.imdb.com/title/tt1899353/
Бая време се дърпах от този филм заради насилието, обаче накрая го гледах със зяпнала уста. Върховни бойни сцени, бруталия и кървища на корем, и изобщо прекрасна работа. Жалко, че Ико Уваис не успя да повтори този успех.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by трубадур » Sat May 09, 2020 5:08 pm

TheGrimReaper wrote:
Sat May 09, 2020 2:47 pm
@coldie : Много благодаря за високото мнение, има и по-големи експерти в този жанр, но се старая да имам информация за доста от заглавията в любимия ми жанр (и киното като цяло), та заданието за Топ 5 при мен е невъзможно, условно разделям филмите, които са ми харесали на два периода - до 2000-та и след това. Понеже има доста писане, ще приложа 2 линка от сайта Операция Кино, където направих материал в две части за моя личен Топ 15 на филмите с бойни изкуства след 2000-та година:

http://operationkino.net/2015/05/top-15 ... 1%D1%82-i/ Част 1

http://operationkino.net/2015/07/top-15 ... %D1%82-ii/ Част 2

Сега подготвям друг подобен материал за Топ 30 от периода 1978-1999, но той засега е над 13 страници, а съм малко под средата, та ще видим кога ще бъде завършен :)
чувяк много яки статии, нямаш идея щу нещо набелязах за мен с жената, че и тя много се радва на ръкопашен кеч, а за кунг фу е направо луда

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Mon May 11, 2020 2:09 am

В грешка съм бил относно големината на материала ми за Топ 30 на филмите с бойни изкуства от 1978 до 1999 - засега е 35 страници и над 15000 думи. А още колко заглавия ме чакат да опиша не е истина направо. Поне нещо стойностно да свърша през тази карантина мамка му :)

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Mon May 11, 2020 2:29 pm

Аз ги прочетох статиите, не си мисли че не съм. Ами нормално, всеки си има свои собствени виждания. Принципно се въздържам от коментар. Щото някои ще го приемат като хейт. А и виж, май трима пуснахме ТОП5, и няма ни един филм съвпадение.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by трубадур » Mon May 11, 2020 3:33 pm

С тайгъра имам 2, но ни един филм не съвпада. :lol:

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Mon May 11, 2020 4:28 pm

@coldie : нямам никакъв проблем да коментираш моя личен Топ 15, нито ще ме откажеш да пиша за тези филми, нито ще ме отдръпнеш от това да харесвам Джеки Чан като актьор, каскадьор и боец, нито ще успееш да ме накараш да харесам филми, които на теб са ти допаднали, но които аз лично намирам за слаби :) Така, че коментирай си на воля, все пак тук сме се събрали предимно фенове на този жанр, колкото повече мнения, толкова повече теми за размисъл.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Mon May 11, 2020 5:17 pm

TheGrimReaper wrote:
Mon May 11, 2020 4:28 pm
@coldie : нямам никакъв проблем да коментираш моя личен Топ 15, нито ще ме откажеш да пиша за тези филми, нито ще ме отдръпнеш от това да харесвам Джеки Чан като актьор, каскадьор и боец, нито ще успееш да ме накараш да харесам филми, които на теб са ти допаднали, но които аз лично намирам за слаби :) Така, че коментирай си на воля, все пак тук сме се събрали предимно фенове на този жанр, колкото повече мнения, толкова повече теми за размисъл.
Добре тогава, как може да сложиш Шаолин Сокър в този топ, а Кунг-фу Хъсъл да ти е в добаваните?:)

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Mon May 11, 2020 11:58 pm

@coldie : Е, то в материала за филма съм обяснил защо предпочитам този филм пред следващия на Стивън Чоу - още повече, че ми напомня по стил на една много дърта игра, която играх на клонинг на SNES - Captain Tsubasa 2. Вярно, по-суров е и не чак толкова полиран като Kung Fu Hustle, но има един особен чар, който го прави една идея по-як за мен лично. Не казвам, че другия филм е зле, той е също як, но Шаолинският Футбол е друга бира (особено песните и танцувалния номер ме счупват от смях всеки път).

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Fri May 15, 2020 8:12 pm

"Enter the fat dragon". Ешкън, комедия, романтичен.
Искам да коментирам първо "похватите". Аз съм на светлинни години от познавач на термините, нито пък смятам да търся какви са те. Но го казвам така - интрото е с флаш сцени от филма. Аутрото е вид миксиран мейкъп и "зад кадър", и това не е нищо ново, но е направено добре.
Комедийните елементи отчасти са типични за китайския и корейския филмов шантав хумор (както аз го познавам), но само отчасти.
Бойната хореография, доколкото аз имам познания е комбинация от най-различни стилове и на мен много ми допадна. Дони Йен отново е брутално "ясен", въпреки че това е кино. Особено ми допадна, че без думи показаха едно правило в бойните изкуства и въобще в боя - че с голи ръце срещу хладно оръжие "не се рита".
Spoiler: show
Дони Йен в по-голямата част от филма е над 100 килограмово ченге, но тук ми допадна и мисля, че не се използват познати фабули като дебалакът/нърда и прочее, които по някакви причини, в много случаи с "магия" добива хипер бойни възможности. Екранният му герой от секси пич, след като отново е сгафил е понижен и го пращат в архива на полицията, където започва да нагъва и постепенно надебелява. Хареса ми също, че на финалът, който е завършека пък на романтичният елемент, екранния герой на Дони Йен си връща любимата, но след това не отслабва, което би било клише и го очаквах пред почти целия филм, но това не се случи, което е добре и не е клиширано.
И за финал, върти ми се в главата, но не мога да се сетя на кой анимационен герой ми прилича Дони Йен в тази си роля на възпълен, но е направо сладък.
За мен доста приятен филм, прилично балансиран за китайска екшън-комедия с много здрави тупалки.

П.с. Само да допълня, че има много препратки, детайли, намеци. Не мога да определя в каква насока. Има такива към Джеки Чан, Брус Ли, ест. От предишни филми с Дони Йен и други.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Fri Jun 19, 2020 6:14 pm

Furie - Не бях гледал виетнамски филм с бойни изкуства от времето на The Rebel & Clash (и двата с участието на Veronica Ngo), та реших и на този да дам шанс, въпреки, че гореспоменатите не ме впечатлиха особено с каквото и да било. Тук главната героиня тръгва по петите на банда занимаваща се с отвличане на малки деца за органи на черния пазар и с лека помощ от местен полицейски инспектор в края на краищата успяват да достигнат щастлив край. Това е историята, доволно опростена и като цяло виждана в много други филми от жанра, та нищо необикновено тук, но бойните сцени са основата и според мен можеха да се постараят малко повече.

Да, направени са компетентно, изпълнениято също, камерата се върти сравнително плътно и плавно покрай биещите се, но им липсваше онази полировка, която съм забелязал при филми като The Raid 1&2, Ong Bak и други подобни. Бяха на места по-кратки от необходимото, особено финалния бой реванш, но за времетраене от 97 минути можеха да удължат някъде бойните сцени. Вместо това имаме изтъркани до болка диалози, някакви третостепенни фигури, които са там за фон и реално единствено майката и детенцето бяха развити в някаква степен, но дори и там не усетих връзката помежду им.

Има доста прилики с Man from nowhere, Taken, но там първия е с по-добра история и бойни сцени, а втория със суровата емоция на Лиъм Нийсън, тук също имаме ярост и решителност, но някакси бяха вплетени в самия филм по доста плосък начин. Неравномерен по темпо беше на места, рязко се прескачаше от динамични сцени, до състояние на пълен покой, така ефекта на следващата динамична сцена малко се губеше за мен. Но все пак е по-добър от споменатите два филма в началото на текста.

Бих му дал едно 6.5/10

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Mon Jun 29, 2020 11:55 am

Enter the fat Dragon - най-новия филм на Дони Йен идва под режисурата на човек от неговия Action Team - Кенджи Танигаки, който под продуцентското око на Wong Jing (High Risk, God of Gamblers, City Hunter), създава една история за надебеляло ченге и неговите преживявания в Япония, където е пратен да ескортира свидетел, който по някаква странна причина е търсен от Якуза.

Нищо ново под слънцето, както може да се очаква Дони Йен нарита всеки задник в полезрението си, като прибягва до любимите си MMA прийоми, започнали да се появяват с по-голяма сила в SPL, Flashpoint & Special ID - даже има заигравка с тези заглавия, като прословутата сцена в уличката е повторно изиграна по друг начин, където се вижда от километри влиянието на Wong Jing с неговия стил и шеги, които уж трябва да са смешни, но бяха болезнени да се гледат.

Точно затова темото на филма беше крайно неравномерно, в една сцена имаме дебилни шеги и дебелашки хумор, в следващата се ръгат с ножове и кръвта хвърчи навсякъде. Взаимотношенията между героя на Дони Йен и неговата годеница бяха на ръба на тъпотията, като през повечето време тя му намилаше на главата колко бил смотан и заблуден и тнт, докато той само клепаше на парцали и едва връзваше две изречения на кръст, за да ѝ отговори. Ебаси любовта, ебаси чудото.

Но поне бойните сцени не разочароваха и доставиха на много нива, макар че Дони в костюм на дебелак се биеше толкова добре все едно беше без него, нямаше я онази плавност, която се наблюдава при Само Хун за пример, където въпреки телосложението си, се движи по-достоверно на екран. Просто Дони на места правеше такива удари, които ако беше с това тегло наистина май нямаше да му се получат толкова естествено.

Но това са бели кахъри, есенцията на филма за мен бяха тупалките и там не ме оставиха равнодушен, даже докато гледах как се търкаляха по земята неговите каскадьори ми напомни за златните години на хонконгското кино при Джеки, Само и компания, където всичко беше доста сурово и болезнено за гледане на места.

Gundala - индонезийски филм, където трактовката на действието напомня много на супергеройските филми от вселената на Marvel, като целият епос е предвиден да се разгърне в 8 филма, правен по комикс на индонезийски автор, започнат през 60-те и завършен през 90-те.

Интересна концепция, като за първи филм от поредица добре бяха изградени основните герои, но можеха да се постараят малко в бойната част, че стоеше доста постно, особено филания бой беше направен доста кратък и не остави чувство на плътност след всички предишни сцени, където ни подготвяха за края. Главният герой стоеше доста дървено на екран и като че ли в неговия костюм се биеше по-добре, отколкото без него (може би са използвали друг по-опитен човек), сблъсъка му с Cecep Arif Rahman (The Raid 2, John Wick 3) беше незадоволителен и използването на CGI за подсилване на ударите му на места беше просто зле направен.

Като за първи опит в комиксовото кино от страна на индонезийските братя, не е чак пълна трагедия, но се надявам за следваащите части да успеят да поошлайфат нещата в различните сегменти на продукцията.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Mon Jun 29, 2020 3:55 pm

Явно не си четем постовете :P ^ Дебелият дракон е един от най-забавните филми на Дони Йен. Но освен, че е забавен има интересен сценарий и и много сериозни бойни сцени. Този човек става все по-добър, мисля че удари 50-ка неотдавна. Прав си, че това е ММА.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests