Twilight

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
Celeborn
Adept
Posts: 233
Joined: Tue Jul 05, 2005 10:59 pm

Twilight

Post by Celeborn » Sat Jan 17, 2009 9:54 pm

Е как е филма? Днес го гледах за,хм , трети път. Очаква се поне още едно гледане. Тогава ще кажа мнение със сигурност.
novembre
la città si accende in un istante
il mio corpo non si veste più di voglie
e tu non sembri neanche più così forte
come ti credevo un anno fa
novembre.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Sun Jan 18, 2009 4:40 pm

Втори път, иначе първи на голям екран. Така или иначе не успях да заобичам режисьорските хрумвания на Хардуик и при предходните й филми, не мога да кажа, че сега съм си подобрила мнението. Мисля, че е прилична адаптация на чудесно измислен маркетингов продукт, която не блести с нищо особено. Смятам, че Патисън играе потресаващо зле (при все, че е такова eye-candy), а Стюърт продължава да си ме дразни, както винаги (при все, че играе в пъти по-добре).

Бих опреличила филма на нещо като...Аврил Лавин -не ти харесва, не можеш да кажеш, че е нещо, без което не можеш в съвременния шоубизнес, но не можеш да отречеш маркетинговата стойност на опаковката, която прикрива факта, че вътре е кухо и няма нищо.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 19, 2009 9:49 am

С нищо от горния пост не съм съгласен всъщност :)


Но по ред на номерата. На първо място за мен това е великолепна екранизация. За челите книгата усещането от първата половина е, че е ръшната, но наблюденията ми над хора, които не я бяха чели, показват, че то е илюзорно - просто ние знаем, че събитията от тази част от историята са много по-подробни и дълги в романа. Това обаче няма как да се пренесе във филм и се радвам, че не са се подлъгали. Всички важни събития са включени, почти всички интересни моменти също. Липсваха ми само обяснението за специалните умения на Едуард и Алис, изобщо споменаването на това на Джаспър, както и разказа за генезиса на Карлайл.

Филмът освен това е изненадващо стилен и сериозно направен като за продукта, от който произлиза. Има си стил на заснемане, който лично на мен ми допадна много, а и доста психологизъм, който в книгата човек може да си представи, ама на практика не е много наличен.

С никой от героите нямам проблем, освен разбира се с визията на някои от вампирите начело с Розали, която трябва да е като елфическа принцеса, а вместо това е трътлеста какичка с четвъртити бузи като на булдог.

Но като цяло адски приятна изненада за мен, неочаквано качествено и почти, изкушавам се да кажа, интелектуално направен като за такъв жанр филм и ако от време на време някои кадри са като извадени от видеоклип, не бива в крайна сметка да забравяме за каква аудитория е правен.

Много, много доволен съм, а както Емо ще потвърди всеки момент, Здрач работи идеално и за хора, нечели книгата.

Едит: а, бтв, и саундтракът с ангсти тийн рок и гей метъл е идеален за тоя филм :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Jan 19, 2009 11:10 am

А всъщност думите "Вижте какво, преди да сте казали каквото и да е за това как филмът прилича или не прилича на книгата, искам да ви кажа, че за човек, който НЕ е чел книгата, филмът работи много добре!" излязоха от моите уста вчера вечерта веднага след излизането от залата :) Да, впоследствие се оказа, че и Морви, и Емо като че ли са общо-звето съгласни :)

Сега... че историята е - на моменти! - предвидима, предвидима е - но само на моменти, иначе поне за мен имаше доста изненадващи извъртания. Но оттам нататък - и подборът на актьорите, и актьорската игра, и заснемането (природните гледки, фокусирането върху лицата, забавянето и забързването на действието), и музиката - всичко ми дойде много добре.

А музиката дори много повече от много добре :) През целия филм - и където имаше песни (съвременни или по-стари), и където имаше класическа музика (на фокус или за фон), и където имаше просто някакви звуци за подчертаване на обстановката - абе рядко музиката е едно от най-силните неща, с които запомням някой филм, ама и този път ще е така. Да не говорим за самия край - песента, която звучеше по време на надписите, за мен си дойде не просто съвсем на място, ами направо си ме изпълни с енергия, макар че, както обикновено, бях доста уморен и не съвсем доспал :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Jan 19, 2009 11:44 am

Да си кажа и аз коментара за филма :)
Основният ми проблем да дам обективно мнение е, че не мога да се абстрахирам от книгата, възприемам филма само във връзка с нея. Не можех да преценя доколко добре би се възприел от хора, които не са я чели; на първо време ми се стори, че няма да се приема добре, но се радвам, че горните мнения са противоположни :)
За актьорите съм несъгласна с Вивиан. Робърт Патисън (Едуард) определено не е потресаващо зле, бих казала, че е всъщност доста добре. Хареса ми повече от Кристен Стюарт (Бела), която ме подразни с това, че на места не показа нужния диапазон на емоциите, много еднаква ми беше (докато Едуард, който в книгата е ръб, който не показва чувствата си, тук беше по-експресивният от двамата).
Хареса ми изпипаността на детайлите, всъщност това е големият проблем на много екранизации. Не става въпрос за сляпо буквално следване на оригинала, а за запазване на важните дребни нещица и на вътрешната логика. Бих казала, че нямаше никакви противоречия, което много ме радва.
Spoiler: show
(Като изключим расовото многообразие в забутаното градче с 3000 жители, което ми беше малко трудно за преглъщане, но де да ги знам, може и такива да са забутаните градчета в щата Уошингтън :))
Единственото, което ме подразни, беше най-последният кадър във финала, който е клише под нивото на филма:
Spoiler: show
нашите хора щастливо си епилогстват, но ТЕ НЕ ЗНАЯТ, че зад ъгъла ги ПРИЧАКВА ЗЛОТО!!!!! - аргх...
Малко съжалявам и че един момент от книгата, който за мен е доста важен за характеризацията на героинята, го нямаше във филма, но това са си мои лични кахъри, и без него филмът си е ок.

Едно въпросче:
Spoiler: show
Когато показваха как Розали маркира дървото, тя всъщност дали го докосна? Не си спомням, но понеже после показаха как Джеймс тръгва обратно точно при това дърво, си помислих, че си спомням нещо подобно, и ако е така, може и да е било нарочно, за да остави и собствената си миризма. Което е интересен момент на действие срещу Бела, който го няма в книгата. Предполагам, че съм си го измислила, но все пак някой сеща ли се за самия кадър?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Jan 19, 2009 11:53 am

За въпроса в спойлера на Гибли:
Spoiler: show
Да, докосна го. Първо се отърка в него с палтото, доста пъти, за да остави миризмата на Бела, после се отдръпна и аха да тръгне напред, се "върна" и отри шия или глава в дървото. И, да, това ми направи впечатление като "WTF?! това пък какво беше?! Тя по шията си *няма* миризмата на Бела!", а след това, когато Джеймс се върна, май го разбрах :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Jan 19, 2009 11:57 am

Охо, благодаря!
Spoiler: show
Предполагам, че са го направили, защото е по-кинематографично (в крайна сметка за филм е по-добре от книжния вариант - "преследва ни няколко дни, но накрая осъзна, че го мамим и се отказа"). Но ако Розали издава Бела нарочно, това не се връзва с отношенията им (които не са приятелски, но не са дотам враждебни, че Розали да иска да я убие).
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Jan 19, 2009 12:16 pm

А иначе мффффф. Не ми се влиза в излишни спорове - не искам това да да се превръща в спор - но просто да си кажа за първия спойлер в предишния пост на Гибли...
Spoiler: show
За расовото многообразие - на мен не ми се стори изкуствено. Какво искам да кажа - принципно и на мен ми се струва, че цялата история с political correctness идва малко множко, че махалото се люшна малко прекалено много в не съвсем каквато трябва посока, и че това от време на време се отразява зле и на произведения на изкуството - и тук включвам литература и филми. Обаче - обаче моментите, когато се отразява зле, за мен са моменти, в които промените водят или до загуба на нещо важно (ако бяха направили Джейкъб китаец, това нямаше да се върже хич със старите легенди или поне щеше да трябва доста други неща да променят, за да се върже), или до нещо, което седи изкуствено.

В този случай загуба на нещо важно като че ли нямаше, или поне така ми казаха Симеон и сестра му след това - че от това, че има променени раси, няма променени важни характеристики на герои. Ти казваш, че китаец в забутано селце в щата Вашингтон ти седи изкуствено - е, според мен е поне донякъде правдоподобно. Изкуствено щеше да е, ако си имаха цяла китайска общност, ако една пета от учениците бяха китайци, както е тук-там по големите градове. За един-двама за мен лично не е проблем - склонен съм да го пиша под "един-двама са решили да бягат от цивилизацията или просто да попътуват малко". Огромното болшинство бяха бели в града и индианци в резервата, така че един негър и двама китайци ми изглеждат общо-взето нормално.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Jan 19, 2009 12:31 pm

Не го правя на голям въпрос, просто такова е личното ми усещане :) При това не познавам добре американската действителност и не твърдя, че това е проблем с абсолютно значение :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 19, 2009 5:38 pm

Не съм съгласен за финала. Не е под нивото на филма и беше стилно заснет, освен това е все пак нужна уговорка за хората, нечели следващите книги (като мен), че могат да очакват нещо в това направление.


Що се отнася до Розали и дървото:
Spoiler: show
Не помня специално да се е връщала и не мисля, че е имало дори нотка на умишленост, защото макар и да не е казано експлицитно, както в книгата, и във филма е ясно, че тайни при семейство Кълън няма и не може да има, понеже Едуард чува мисли. Той не просто ги чете, те му звучат в главата. В момента, в който Джеймс се отказа да ги следва, той усети, щеше да усети и на мига, ако Розали бе направила това умишлено.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Mon Jan 19, 2009 5:41 pm

Roland wrote:С нищо от горния пост не съм съгласен всъщност :)
Дори с това, че Стюърт е в пъти по-добра актриса от Патисън? Или поне, че той е eye-candy? :shock:

Забравих да спомена и аз, че саундтракът е едно от любимите ми неща, свързани с филма. :)
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 19, 2009 5:44 pm

Ми мен Патисън ми е твърде квадратен и изпъкнал във физиономията, за да ми изглежда дори римоутли хубав, а конкретно в тоя филм двамата не показват съществена разлика в актьорската класа.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Jan 19, 2009 5:56 pm

Рол...
Spoiler: show
Ми като го гледаш пак, обърни внимание - върна се, или поне потърка глава/шия съвсем нелогично :) Видях го, обърнах му внимание... макар че, разбира се, възможно е много силно да съм се заблудил, но малко се съмнявам.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Jan 19, 2009 6:11 pm

Spoiler: show
Бе, и на мен не ми направи впечатление да я издава умишлено. Мисля, че ако имаше такова нещо, щяха да го подчертаят.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 19, 2009 6:55 pm

Пенчев, директно ще си противоречи както с книгата, така и с казаното във филма. Тъй че както и да изглежда...
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests