Любов по време на Холера

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Любов по време на Холера

Post by DELgado » Tue Jun 03, 2008 12:03 pm

Чудех се къде да си постна мнението за Любов по време на холера и видях че освен в Гледано напоследък (което е по-скоро за неактуални филми) и Кинопрогрма (където само ще разводня съдържанието на темата) няма къде. Та реших да пусна тази тема за месеца. И без това ни очакват доста интересни филми. Въпреки че стария Хълк си има тема вече. Все пак остават Дъ Хепънинг, Уонтед, че дори и Секса и града. :mrgreen:

След малко ще си напиша и впечатлението от Любовта че ме пуснаха в обедна. :mrgreen:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Tue Jun 03, 2008 12:55 pm

Love in the Time of Cholera


Еми започвам направо да изброявам какво ми хареса и какво не:

+ Хареса ми идеята актьорите да говорят на английски с испански акцент. Най-добре би било да си говорят на чист испански де, но предполагам са преценили, че така филма ще е по-смилаем за американската публика. Въпреки всичко компромисния вариант се е получил доста добре.
+ Хумора, който са вкарали. Предполагам че много хора би ги отблъснало именно тази сериозност на книгата. Имаше не един или два момента, на които се разсмях с глас. Ето само няколко от тях:
- първата брачна нощ. Дори само заради тези 3-4 минути си заслужава да се изгледа филма.
- жестокия образ на бащата на Фермина. Жалко че не го бяха използвали повече.
- загубата на девственоста на Флорентино Ариза
и много други. Изобщо добре са се справили сценаристите в това отношение.
+Беше показана много достоверно и автентично културата, обноските, начина на живот от епохата и мястото. Изобщо прекрасно беше пренесена атмосферата на Маркез на екрана.
+ Много увлекателен и интересен. Още от самото начало те грабва и не усещаш кога са минали двата часа и нещо. Въпреки че накрая малко натежава. От момента, в който се върнахме към времето от начлото на филма, можеха да спестят едно десетина минути и филма щеше да е доста по-стегнат и въздействащ.
+ Жестоката музика според мен. Невероятния глас на Шакира придаде страхотно усещане на двете сцени. Жалко че не я използваха повече.

+/- Актъорите играеха точно като в сапунен латиноамерикански сериал. Не знам дали беше нарочно или просто толкова си могат. Затова не знам към коя графа да отнеса този аспект на филма. За Бардем е ясно че може повече. Така че по-скоро съм склонен да мисля че е нарочно. А актрисата, която изигра Фермина, се справи доста успешно с ролята на емоционлно фригидната жена в тази любовна история.

- Много лош грим. Просто гримираха само лицата на актъорите. Тотално пропускайки ръце, шия и тн. Съжалявам ама точно на голям екран се забелязват тези неща. Дразнещо на моменти.
- Доста слаба режисура. Има сцени, които просто не бяха заснети оптимално. А други дразнят. Но имаше и много красиви неща.


Просто филмът не може да покаже Маркез в целия му блясък. Дори и десет часа да беше, пак нямаше да може да събере всичко от книгата.
Отделно забелязах че бая са цензурирали. В самата книга имаше доста повече насилие, като самоубийства от любов и тн. Изобщо беше извадена на показ похотливата и в същото време много емоционална душа на латиноамериканеца. Главния герой трябваше да бъде доста по-вманиачен и на моменти даже прекалено груб в отношенията си с другите жени. Една от основните идеи на книгата според мен беше да покаже как любовта можа да увреди съзнанието на един човек почти както холерата може да увреди тялото му. Нещо което само загатнаха във филма.
Просто образите в книгата бяха много по-многопластови, октолкото е възможно да се покаже за два часа на големия екран. Ясно ми е обаче, че без компромиси в това отношение няма как въобще да се стигне до екранизиране.
Ако трябваше да оценявам филма бих му сложил 7/10. Дано да видим и други екранизации по Маркез. И по-добри.

В заключение мога да кажа, че филма като цяло ми хареса. Определено го препорчвам. Но още повече ви препоръчвам да прочетете книгата.
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
Bat Garo Still Rots
Moderator
Posts: 1503
Joined: Fri Mar 10, 2006 10:34 pm
Location: Proud to be from Lagera

Post by Bat Garo Still Rots » Tue Jun 03, 2008 1:17 pm

Как можа да напишеш Габриел Гарсия Маркес със З? И то няколко пъти :lol: Язък за испанския :mrgreen:
DIABLO 3: AND THE HEAVENS SHALL TREMBLE

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Tue Jun 03, 2008 1:21 pm

Еми знам, че се произнася "С", но нали на испански се пише с "З". И съм се объркал. :oops:
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Tue Jun 03, 2008 2:15 pm

Ами съгласна съм с написаното от Валката, но с уточнението, че за мен лично режисьорът е за убиване! Как е възможно да осакатиш по този начин героите, при това проблемите, които аз виждам са много по-малко на сценарийно ниво и много повече на режисьорско.

Струва ми се, че маркирането на част от характерите е търсен нарочно ефект, с който НЕ СЪМ СЪГЛАСНАААААА! Тва е Маркес, егаси! Малко повечко мотивация нямаше да им е излишна.

Съгласна съм и с така изказаното мнение за грима - на този гримьор/ка, следва да се забрани със закон да стъпва на сет.

Красиви пейзажи, интересен почти по фотографски кинематографичен поглед. Всъщност, според мен, операторът, заедно с Бардем (с някои уговорки) и главната актриса спасиха филма. Що се отнася до Бардем, проблемът на неговия герой по изключение беше сценариен - лишен от мисли, манията му беше доведена до по-нелогичен изказ, отколкото при Маркес, еднопластов. Аз така и не разбрах какво точно се случваше в главата на този човек, докато животът му се случваше на него.

Дразнещо слаби второстепенни актьори с две-три изключения, сред изключенията твърдо поставям майката на Флорентино и бащата на Фермина.

Липса на какъвто и да е паралел между заглавие и действие, освен препратката накрая.

Шакира къртеше наистина :D
VMITW!

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Tue Jun 03, 2008 5:05 pm

Ако някой мръдне моето от гледано напоследък тук ще съм му благодарен.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Tue Jun 03, 2008 5:38 pm

Muad_Dib wrote:Изгледахме Любов по Време на Холера с майка ми.

Не съм чел книгата, но мога да кажа, че само от филма се вижда, че очевидно е нещо колосално...Тази любовна история ме докара да се вгледам в самия себе си и да се замисля за не едно и две неща в живота ми. Искрено се надявам един ден да я прочета.

Като филм обективно (пак казвам - без да съм чел книгата):

+Невероятна визия; според майка са "уловили Маркес" и атмосферата му горе-долу
+Хавиер Бардем
+Царственото излъчване на Фермина Даса, макар че актрисата не беше нищо особено
+Музиката - може да не е откриване на топлата вода, н просто си те отнася някъде другаде; даже Шакира беше адски на място
+Въобще не усетих, че е 2 часа и 10 минути, дори за миг....


-Актьорите (особено в първата половина) показват потрисащо слаба игра (да, дори и Бардем)
-от 100 километра се вижда, че на книга очевидно е било по-добре и е седяло по "на място", има цели сцени, който във филма изглеждат абсурдно....

Фактът, че в момента се чудя да измисля друг минус, говори сам за себе си.

Трябва да се гледа, особено за нечели и книгата, които няма и да я четат. Това е просто незабравима история.
Ето, не е толкова трудно. :wink:
DELgado wrote:Чудех се къде да си постна мнението за Любов по време на холера и видях че освен в Гледано напоследък (което е по-скоро за неактуални филми) и Кинопрогрма (където само ще разводня съдържанието на темата) няма къде. Та реших да пусна тази тема за месеца. И без това ни очакват доста интересни филми. Въпреки че стария Хълк си има тема вече. Все пак остават Дъ Хепънинг, Уонтед, че дори и Секса и града. :mrgreen:
Според мен, за всеки премиерен филм, за който се очаква да пишат повече от един-двама гледали го, е по-добре да си се пуска отделна тема. За по-скромните премиери спокойно може да се пише ранно ревюнце точно в Кинопрограмата, там му е мястото. (Ако е гледан на комп, доста след премиерата, може да си ходи в общата стикната тема.) Точно въз основа на тези положения реших да спра месечните теми.

Така че, Валка, ако искаш просто прекръсти тази тема на този конкретно филм. Най-удачно ми се струва. Иначе - можем да възстановим месечните теми след едномесечно прекъсване (даже Холерата се води Май, а не Юни :) ), но едва ли някой смята, че това е по-добър вариант от горепосочения.

Аз сигурно ще го гледам четвъртък. Не бързам да си хабя и третото ходене на Инди, щото и другата седмица е празна. :roll:
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Fri Jun 13, 2008 3:01 am

Може ли някой, който все още има тая възможност (админ?), да прекръсти темата на Любов по време на холера, защото тя е точно за този филм - и никой друг.

edit: Тенкс!

Филмът е доста забавна трагикомедия (предимно нарочна такава :wink: ) с хубава кинематография и прекрасна музика. И толкоз. Нищо друго кой знае колко интересно, ма аз не съм и очаквал. 6/10

П.П.: В пълен противовес на Валери и Никола, които по принцип си гледат часовниците по време на кино, а точно на този филм не, аз - който никога не гледам часа, шото се потапям изцяло във филма - във втората половина на този го чекнах поне 2-3 пъти. Просто филмът не знаеше къде отива - или поне не бързаше да стигне. :?
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
DELgado
Elder God
Posts: 5427
Joined: Thu Jan 04, 2007 3:10 pm

Post by DELgado » Fri Jun 13, 2008 11:07 am

Просто краят можеше да е с десетина минути по-кратък. От момента когато действието стигна началото на филма. :?
I am Fire! And LIFE INCARNATE! Now and forever . . . I am PHOENIX!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 85 guests