Има ли смисъл гледането на зрелищни филми на комп?

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Има ли смисъл гледането на зрелищни филми на комп?

Post by Roland » Sun May 04, 2008 12:17 pm

Този въпрос теоретично би трябвало да има само един отговор, но ми прави впечатление, че твърде често вместо това получава друг. Което ми е адски странно, предвид че зрелищните филми в 98 от 100 случая имат само... ами зрелище. А гледането им на комп унищожава 90% от това зрелище. Сумати хора обаче не са съгласни. Вариантите са в общи линии следните:

1. За кво ше давам пари за кино, като ми е за без пари на компа?

2. С моя ГЗАрски 194 инчов монитор и араунд саунд убер уредба ме боли фара за киното.

3. Проверявам първо на комп, да видя струва ли си, и после ако ме кефи - на кино.


Защо според мен и трите опции са абсолютно в синьото:

1. Тук вярвам на всички е ясно. Зрелищните филми са предвидени да ги гледаш на голям екран и на тъмно. Където мозъкът ти визуално се бомбардира единствено от образите на екрана и звукът от системата на салона. Възприемането на един филм е коренно различно тогава, разсейването е нулево (при идеални условия) или малко (при български), и изобщо другото просто е безсмислено. Като не ти се дават пари за филма на кино, по-добре не го гледай изобщо, хем ще ни спестиш "критиката" си после.

2. Тук всъщност важат същите аргументи, като при 1). Да, ако си говорим за DVD, твоите ейлиънуеър монитор и уредба сигурно смачкват всяка холна система за домашно кино, обаче отново не могат да се мерят с кино-експириънса. Нито по отношение на мащаба, нито на потапяне в преживяването.

3. Отново пълно безсмислие. Не ми е ясно защо толкова хора подценяват първото впечатление. Когато един филм е 90% визия, той НЯМА да те впечатли на комп. НЯМА да ти хареса и НЯМА да ти се доще да го видиш на кино. Е, има и изключения, но така или иначе първото ти впечатление от филма не е такова, каквото е предвидено от създателите му (на голям екран в тъмна зала), и ти просто не възприемаш от него това, което се очаква да възприемеш. Егати и впечатленията тогава, дето ше те накарат да го гледаш на кино.


Това, разбира се, важи най-вече за филми с много екшън и ефекти, където мащабът извукът са хипер важни, но за мен дори разни неща тип "една стая и двама души си говорят в нея" са по-въздействащи на голям екран.

Та, пускам темата с идеята да видя кой къде стои и какви са причините му за това. И плс, нека не намесваме финансовия фактор. На всички ни е ясно, че той не е маловажен, но също така на всички ни е ясно, че в повечето случаи причината да не ходиш на кино се корени в манталитета, а не финансите ти.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sun May 04, 2008 12:28 pm

На всички ни е ясно, че той не е маловажен, но също така на всички ни е ясно, че в повечето случаи причината да не ходиш на кино се корени в манталитета, а не финансите ти.
Преди и ако въобще отговоря бих желал да обясниш това нещо. Защото 8-те лева са си 8 лева и не мисля, че опира снобски до "манталитет" или някакво такова друго бутафорно извинение. 8 лева за НЕработещи студенти, които се опитват да бъдат редовни в ученето си и учат нещо, за което наистина трябва да се чете все още си остават адски много и винаги ми става глупаво, че скапаните цени са толкова качени, когато Гаро/Дима/аз самият/друг приятел не гледа нещо на кино, защото няма излишни (да си го кажем направо - с пуканките+кола:) 10+ лева за ЕДИН филм.

Принципно за мен е супер некоректно да пуснеш ТАЗИ тема по ТОЗИ начин и накрая да напишеш - "да не сме били намесвали финансовия фактор". Човече, той е ЕДИНСТВЕНИЯТ фактор да не гледам абсолютно всеки един филм на кино.

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Sun May 04, 2008 12:34 pm

При всички случаи предпочитам да гледам филмите, независимо какви са, на кино. Но поради финансови причини, горе-долу подбирам за кино само филмите, които непременно трябва да се видят на голям екран. За мен лично какъвто и телевизор, с какъвто и да е саунд, не може да замести или измести преживяването в кино салон.

Събиранията с приятели, шоколадови бисквитки и кола, пред хубав телевизор, също са много ценни, но тогава "сладкото" е в компанията и фокусът някак не е съвсем върху самото гледане на филма. А и в такива случаи обикновено не се гледат 'зрелищни' филми.

Единствената причина, поради която не ходя на кино, баш като Шайхири - на почти всичко и по няколко пъти, е само финансовата. :roll: Тук съм съгласна с Никола.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun May 04, 2008 12:48 pm

Пояснявам - финансовият фактор е ясен, но тази тема се отнася до принципните позиции. Т.е. не "не ходя на кино, щото нямам пари", а "не ходя на кино, щото смятам, че..." Естествено, че като нямаш пари, не можеш да отидеш, въпросът е защо, когато имаш, си избрал да не ходиш. Това имам предвид и под манталитет. По форумите има ужасно много хора, които не ходят на кино, въпреки че имат парите да си го позволят и се барат киномани.

Така че не, нищо некоректно няма в темата и моеше да си спестиш поредното блъвване по злия "сноб" Симеон, вместо да пробваш за разнообразие първо да разбереш какво се опитвам да кажа.

За това с работещите студентинямам желание да го превръщаме в тема на разговора, щото е врло офтопик, но все пак да си кажа - това, че за една специалност не се иска четене, не значи, че си веем краците в безтегловно пространство. Според мен обаче няма специалност, при която да не можеш да поработваш нещо, стига да положиш усилия и да си го намериш. Освен може би медицината де, ма те са си за съжаление, хората :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sun May 04, 2008 12:49 pm

Бтв сега му чета пак аргументите на Симо....Голяма част от нещата, които изглеждам ги гледам на комп и не си спомням кога по дволите съм критикувал визия, съдейки по копието, изгледано на монитора? :roll:

И като цяло смятам, че филмите с ефекти дори хората-пирати си ги гледат със сигурност на кино, поне тези, които аз познавам го правят. И Симеон го знае. Странно защо е пуснал темата тогава.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun May 04, 2008 12:50 pm

Ми щото аз пък познавам маса хора, които не гледат на кино, понеже са си го гледали на комп. И не е въпрос в коментирането на "визията". Да коментираш филм, който е на 90% визия, а ти не си го гледал на кино, е напълно безсмислено. И не говорех за теб, ОЧЕВИДНО, престани да се слагаш в центъра на некъв измислен "спор". Тва е шайхиризъм.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sun May 04, 2008 12:53 pm

Проблемът на "финансовия" фактор е, че е прекалено деликатна тема и аз предпочитам да я избягвам, за да не обидя случайно някой както ти може и да успееш да направиш (дано не, разбира се) в първия си пост.

За това ми беше т.нар. "приблъвване", Симо.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun May 04, 2008 12:57 pm

Да, смисъл, понеже някой може да помисли, че искам да го обидя, ти побърза да насочиш всеобщото внимание конкретно към този "проблем" и да ми лепнеш няколко етикета в процеса, че да ИЗБЕГНЕШ обиждането му?


Както и да е, фашизъм и диктатура фтв - темата беше за ДРУГО, мисля, че в тия няколко чудовищно излишни поста се разясни какво. Ще помоля да се придържаме към нея, стига да не са се всички обидили от споменаването на финанси.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Sun May 04, 2008 1:16 pm

Аз пък по принцип не гледам филми, които разчитат само на зрелище. Едните голи шаренийки са крайно недостатъчни да ми задържат вниманието, независимо дали е в киносалона или на компа. Все пак от време на време се изкушавам да хвърля око на някое по-нашумяло заглавие, просто за да съм в час с материала, но не съм склонен да давам пари за нещо, което знам, че тъй или иначе няма да ми хареса особено.
Заповядайте в Клуб за фантастика и фентъзи "Соларис" - гр. Пловдив

Събираме се всеки петък от 18:00 пред книжарница "Литера" на Джумаята.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun May 04, 2008 1:18 pm

Въпросът е какъв е смисълът изначално да гледаш на нещо, което разчита много на ефектите си, ако няма да го гледаш на голям екран? И преди да повториш това, че не обичаш такива филми, ще отбележа, че подобно нещо са Властелините например. Страхотни филми, но губещи огромна част от атмосферата си на малък екран. Или по-добрите комиксови адаптации (и такива има все пак). Или изобщо коя да е фантастика.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun May 04, 2008 1:22 pm

Аз лично или отивам на кино, или въобще не гледам подобен род филми. Защото просто няма смисъл за мен, когато има толкова много далеч по-подходящи за гледане вкъщи филми, които няма как да гледам в киносалон. И не ми е никакъв проблем, че не съм гледал даден нашумял зрелищен екшън примерно, който не ми се струва достатъчно интригуващ да отделя 5 лева за него.
Last edited by Demandred on Sun May 04, 2008 1:28 pm, edited 1 time in total.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun May 04, 2008 1:26 pm

има два-три фактора, дето се намесват, освен финансовия:
1) навик - хората са свикнали да пиратстват - филми, игри, софтуер, книги; не говоря за финансови причини тук, а за традиция.
2) време - ходенето на кино е времеемко занимание.
3) организация - транспорт, немързел, етц.

иначе дори филмите тип "некви си говорят", ако са снимани за киноекран, винаги се губи нещо при гледането на телевизор - особено в далечните кадри, още повече ако са с контраст непредвиден за телевизия.

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Sun May 04, 2008 1:34 pm

Една от причините поради които прпускам да гледам филми на кино и го правя на компютъра, е че обичам докато гледам филма да нямам никакви разсейки, а поне при мен има 50% шанс да се надена на някаква бърбореща групичка пред/зад/до мен която ми убива целия кеф от филма.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun May 04, 2008 1:38 pm

Ъъ, за разлика от пълното съсредоточаване, при което можеш да станеш да видиш кво има в хладилника, да ти звънне телефонът или какво ли не друго.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ash
Farmer
Posts: 56
Joined: Mon Jul 09, 2007 12:30 am

Post by Ash » Sun May 04, 2008 2:05 pm

Рол, когато тръгнеш да гледаш какво има в хладилника, проблемът обикновенно е във филма ;) А нищо не ти пречи да си изключиш телефона, точно както когато ходиш на кино.
Факторът при мен, който ме спира да ходя на кино е главно времето. Още съм гимназистка (така де, още 3 седмици), но докато успеем да измъдрим с компанията някакви общи свободни 2 часа за кино, филмът обикновено е свален от екран. Отделно идва абсурда с 4те работещи в момента кино зали (не салона, забележета) във Варна, 3 от които са с размерите на хола, в които филмите идват месец - два след като им е излязъл ДВД рипа. Дотук с въздействието на кино екрана...
Оказва се, че за да гледам поредния непретенциозен, но зрелищен екшън, трябва да чакам минимум 2 месеца, да се измисля някаква работеща схема, в която мога да го гледам с приятели, да платя 6 лева за прожекция в 4 часа и да отида в препълнена зала 6 на 7 метра, в която половината екран е закрит от стоящите пред мен. Непретенциозно, indeed. Доста по често преглъщам част от зрелищата, ако не целия филм, вместо гореизброеното.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests