Dogville

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Dogville

Post by Matrim » Fri May 14, 2004 2:50 am

Току що го догледах... Нямам думи просто. От Fight Club насам не ми е попадал толкова въздействащ филм. Bloody brilliant stuff! Утре (по-скоро днес :P), като си посъбера мислите ще пиша повече.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Koruin
E'lir
Posts: 152
Joined: Fri Feb 13, 2004 11:17 am

Post by Koruin » Fri May 14, 2004 2:26 pm

Аз го гледах на феста и още помня всяка сцена (това за въздействието). За съжеление сам гледал само 3 филма на Триер - "Идиотите", "Танцьорка в мрака" и "Dogville". За "Идиотите" и "Dogville" не мога да намеря думи. Мислех да пусна пост, но се отказах и аз, за да си събера мислите.
.

Надявам се инякои друг да го е гледал. Опитах се да обясня на моите приятели, защо ме стряска така. Според мен Триер ни предизвиква да изберем между лошото от добри подбуди и доброто от лоши (казано съвсем опростено). Никой не беше съгласен с мен.

Matrim, чакам да си събереш мислите и да кажеш какво мислиш ти.
:?

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri May 14, 2004 4:08 pm

Според мен Триер ни предизвиква да изберем между лошото от добри подбуди и доброто от лоши
Донякъде си прав, но аз не бих казал, че ни предизвиква да изберем каквото и да било, филмът просто повдига интересни въпроси, без да ни дава елементарни еднозначни отговори, като разни други бози.
По мое мнение финалът беше просто най-добрият възможен.
SPOILERS!
*
*
*
*
*
Тъкмо си викам - пак някакъв псевдо-хуманистично-жизнерадостен финал...и изгря луната, освети града и останалото е история.

"There's a family with kids. Do the kids and make the mother watch. Tell her you'll stop if she can hold back her tears. I *owe* her that. "

Може би, не най-оправданият от рационална гледна точка, но с оглед на станалото дотогава, най-емоционално зареденият и смислен финал. Рядко ми се е случало да намразя филмови персонажи толкова, колкото жителите на Догвил, които си заслужиха наказание, макар и може би не толкова тежко, Лекотата, с която те се преобразиха от обикновени хора в заслужаващи само презрение отрепки, само заради подозрение и недоверие към външният човек, беше едновременно изумителна и смразяващо реалистична. Накрая се разчупва и черно-белият конфликт - Грейс добра, догвилци лоши и всички стават лоши, само, че на различно ниво.

*
*
*
*
*
Spoilers End


Мисля, че решението филмът, не само да изглежда като пиеса, но и половината декор да са тебеширени линии, колкото и да е странно, е и много удачно. Първо, поради липсата на стени на къщите, чудесно се внушава впечатлението за общност, в която никой няма тайни от другите. А и оставяйки почти всичко на въображението, не е трудно да си представим същите тези случки, в която и да е затворена общност по света. В този смисъл, критиките че филмът бил анти-американски, направо ме изумиха. То, бива глупости, но все пак... :roll:
Дори и сюжетът да не ви е по вкуса, пак може да гледате Dogville, ако не за друго, то поне заради страхотното представяне на актьорите, начело с Никол Кидман. Вече като, че ли се поолях със суперлативите, та ще приключвам. :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Sat May 15, 2004 8:26 pm

И аз го гледах на феста, Лили и Елейн също.

Какво да пиша... То за този филм може да се пише като за пиеса, критика с тонове. Много ме впечатли самата история и езикът - забелязахте ли разказвача? Джон Хърт :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Sun May 16, 2004 11:31 am

:D Хех, напълно съм съгласна с Мат. Филмът е наистина уникален, страшно добре реализиран, много смислен, оригинален...Хареса ми много.

Наистина Никол Кидман напоследък прави много силни роли, в Догвил, специално, е невероятна...Явно Круз й е влиял негативно :D
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 94 guests