Star Wars - мнения за сагата

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
VenomPlague
E'lir
Posts: 165
Joined: Fri Jun 20, 2008 10:07 pm

Post by VenomPlague » Mon Nov 16, 2009 5:10 pm

Абе мани, какво ли му търсим оправдания на Лукас баш пък в новата трилогия...
Е, третият не беше лош. Яки визуални ефекти, бойните сцени бяха силни, значително по-добро развитие в митологията спрямо Еп. 1&2 и пълната(или почти пълна, вече съм забравил) липса на Джар Джар. :D
Имаше си и бая кусури, не отричам, ръшнатост, ми идва на ум, но като цяло много над Еп. 1&2 ми е.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Nov 16, 2009 5:13 pm

Интересното при Епизод 3 е, че мнението в ревюто на Снейка (който си казва, че няма специален афинитет към сагата) изрази мислите ми на излизане от киното почти дума по дума (а аз съм прилично голям фен на този франчайз). Оценката беше 6/10.

Ако някой може да го намери отнякъде и да го тури тук, получава вечната ми признателност за поне пет минути.

А Епизод 3 е и единственият, при който книгата е поне наравно с филма, а за мен и немалко други фенове е и по-силна. Писана е от Матю Стоувър по скрипта на Лукас и адски добре развива събитията, особено постепенното потъване на Анакин в Тъмната страна. Като я прочете човек, разбира защо момъкът е станал Дарт Вейдър.

Понеже от филма много не стана ясно. :mrgreen:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Nov 19, 2009 6:10 am

Епизод III. Продължава да ме кефи зверски. Цялата атмосфера около падането на Републиката и унищожението на ДФжедайския Орден е убийствена просто. А явните липси в сюжета спокойно си ги допълвам от квото знам от Разширената Вселена.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Nov 20, 2009 5:16 am

Дойде ми Star Wars on Trial... Исках да си я дочета, пък и има яки неща, които бих си препрочел, конкретно писанията на Брин.

Иначе сега минах Епизод IV. Не е истина колко умилително дървено е заснет тоя филм просто :lol: Обаче детската любов ръжда не хваща (освен ако не иде реч за Мечето Ръкспин или Плодчетата де). Освен това монолога на Хан по радиото, докато Люк освобождава Лея е очарователен просто. "We're fine... We're all fine here... now... Thank you. How are you?"


...old people + swordfighting = awkward and disturbing...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Nov 23, 2009 3:05 pm

Roland wrote:...old people + swordfighting = awkward and disturbing...
Да, бойната хореография е единственото, в което новата трилогия води. Спецефектите са ясни.

За мен най-добрият дуел беше Duel of the Fates в края на Епизод 1 между Дарт Моул и Куай-Гон плюс Оби-Уан. Личи си кога актьорът си разбира от работата - Рей Парк си тренира и преподава бойни изкуства не от вчера.

Анакин срещу Оби-Уан в Епизод 3 беше по-емоционален по очевидни причини, но като дуел не ме впечатли толкова.


А Харисън Форд си е най-доброто нещо откъм човешко присъствие в цялата сага.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
VenomPlague
E'lir
Posts: 165
Joined: Fri Jun 20, 2008 10:07 pm

Post by VenomPlague » Mon Nov 23, 2009 4:42 pm

passer-by wrote:
Roland wrote:...old people + swordfighting = awkward and disturbing...
Да, бойната хореография е единственото, в което новата трилогия води. Спецефектите са ясни.

За мен най-добрият дуел беше Duel of the Fates в края на Епизод 1 между Дарт Моул и Куай-Гон плюс Оби-Уан. Личи си кога актьорът си разбира от работата - Рей Парк си тренира и преподава бойни изкуства не от вчера.

Анакин срещу Оби-Уан в Епизод 3 беше по-емоционален по очевидни причини, но като дуел не ме впечатли толкова.


А Харисън Форд си е най-доброто нещо откъм човешко присъствие в цялата сага.
+1
Съгласен с абсолютно всичко. Да му се чудиш на Лукас, защо е измислил толкова безличен протагонист за старата трилогия, при наличието на такава сила като Соло. Жалко единствено за Хамил.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Nov 26, 2009 4:03 am

Епизод V. Безапелационно най-добрият от шестте филма за мен. И може би единственият с наистина ЯКИ диалози. Личи си къде е пипал истински СФ автор в сценария...

И друго си е да гледа човек оригиналните версии без всичката помия и "редакции" на Лукас...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Thu Nov 26, 2009 4:25 am

Roland wrote:Епизод V. Безапелационно най-добрият от шестте филма за мен. И може би единственият с наистина ЯКИ диалози. Личи си къде е пипал истински СФ автор в сценария...

И друго си е да гледа човек оригиналните версии без всичката помия и "редакции" на Лукас...
Съгласен с всичко казано. А и самият режисьор Ървин Кършнър си каза, че е искал да вкара малко хумористични ситуации за баланс с общата мрачност и безутешност, които постепенно настъпват (включително Разкритието и Замразяването). И получаваме сцени като ремонта на "Хилядолетния сокол" и тормоза на Йода над Люк, без да забравяме Ухажването (плюс Репликата) и любезния въпрос на Лея към Хан, когато бързаха да излетят от Хот, че вече нахълтваха щурмоваците в базата, а корабът не щеше да тръгва -
Spoiler: show
Да сляза да бутам?
Една от репликите, които ме кефят безумно повече на български, отколкото на английски впрочем. :lol:

И битката за Хот, естествено, както и изпълненията сред астероидното поле.

Абе радост отвсякъде.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Nov 26, 2009 5:11 am

И да не забравяме безапелационно най-якия ендинг в сагата на ниво музика и камера.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Nov 26, 2009 7:47 am

И Епизод VI. Без мъпети, с правилната еуокска песничка накрая! Баси, разкошен е тоя филм. Въобще, твърде яка е тая поредица, квито и да са й възходите и паденията.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Thu Nov 26, 2009 7:54 am

Особено ако за сефте си я гледал като малък и наивен с ококорени очички, а не като пораснал, претръпнал и циничен. :P

Старата трилогия това. :wink:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Nov 26, 2009 7:58 am

Е то ако като малък не си гледал старата трилогия, оставаш обременен за цял живот :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Thu Nov 26, 2009 9:52 am

И Епизод VI. Без мъпети, с правилната еуокска песничка накрая! Баси, разкошен е тоя филм. Въобще, твърде яка е тая поредица, квито и да са й възходите и паденията.
В смисъл без мъпети? Ако нямаше мъпети? Да няма някоя още по-нова нова версия освен онази от средата на 90-те. Аз си спомням, че тогава пускаха старата трилогия на кино и ходих да я гледам за първи път последователно и преведено. Преди това бях гледал отделни части по разни италиански канали или ужасни видеокасети. Шести епизод ми хареса най-много. Обаче от днешна гледна точка битката с мечоците е малко смешна. Как с камъни и дървета разбиват бронираната щурмова гвардия ;)
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Thu Nov 26, 2009 9:54 am

В редактираната версия в една от сцените на баржата на Джаба чичо Джордж беше сменил якия оригинален оркестър с все страхотната певачица (оная еднооката с хобота с червило накрая) с едни кукли, които бяха като привнесена кръпка от Мъпет шоу. Тотална дисхармония с останалата част от това, което виждаш в сцената.

Да, мечетата били символ на борбата на слабовъоръжените виетнамски партизани срещу американските тежковъоръжени сили. Виетнамците са си победили, та и еуоките така. Бутафорно си е, да. Ама чичо Джордж като тръгне с големите послания и метафори от съвременния свят, откъсвайки се от приказния, става мазало.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Thu Nov 26, 2009 10:17 am

Да, мечетата били символ на борбата на слабовъоръжените виетнамски партизани срещу американските тежковъоръжени сили. Виетнамците са си победили, та и еуоките така. Бутафорно си е, да. Ама чичо Джордж като тръгне с големите послания и метафори от съвременния свят, откъсвайки се от приказния, става мазало.
Гледай ти...

На мен всъщност ми бяха много странни, смешни и дървени любовните емоции на младите и напълно неубедителния и внезапен начин, по който Анакин премина от единия лагер в другия. Но това, което виждам в Епизод III, току виж се окаже само много малка час от цялото.

За сметка на това политическата конспирация на Палпатин, развита в Епизод I-III ми се струва много интересна, реалистична и убедителна. Дори инфантилните понякога разсъждения на тема демокрация-диктатура ми харесват. А от техническа гледна точка - космически кораби, пейзажи, раси - светът е необятен и пълнокръвен. В някои отношения Джордж Лукас е гений, в други е като малко дете.

И два въпроса:

Мнение за анимационния сериал? Ако вече е писано някъде, може да ме насочите....

Второ - вярно ли е, че ще има игрален сериал и знае ли се нещо повече по въпроса?
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 21 guests