Всевечната непреходност на класиките

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat Apr 14, 2007 6:50 pm

"300" ме подтикна към нещо... А именно, да гледам антични исторически филми. Та по този повод преди малко изгледах "Спартак" с Кърк Дъглас. Невероятен филм. Наистина невероятен.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Apr 14, 2007 11:55 pm

Спартак бтв е същото като съвременния холивудски епичен шайт, само че по-древен.
This is it. Ground zero.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sat Apr 14, 2007 11:55 pm

Moridin wrote:Спартак бтв е същото като съвременния холивудски епичен шайт, само че по-древен.
Именно, какъвто е и Бен Хур.

User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Post by Amos Trask » Sun Apr 15, 2007 12:21 am

Бтв, айде не коментирайте неща, за които нямате представа.
:shark:
Feel the summer!

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sun Apr 15, 2007 12:43 am

Moridin wrote:Спартак бтв е същото като съвременния холивудски епичен шайт, само че по-древен.
:roll:
Това е като да кажеш, че Seven Samurai е същото като съвременните екшъни-адвенчъри, ама по-древно.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Sun Apr 15, 2007 12:52 am

Muad_Dib wrote:
Moridin wrote:Спартак бтв е същото като съвременния холивудски епичен шайт, само че по-древен.
Именно, какъвто е и Бен Хур.
:shock:
Я веднага и двамате с лице към стената! И да се срамувате! Много! :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen: (Макар че за Бен Хур може и да се съглася малко де! :twisted: Не мога да го дишам Чарлтън Х.!!)
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Apr 15, 2007 1:43 am

Не знам като какво е, нито пък съм гледал Седемте Самураи, та да правя паралелите, които АлДим учтиво е направил

Затова пък съм гледал Спартак и от тази си база го коментирам, тъй че специално към Амос - имам представа ;р
This is it. Ground zero.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sun Apr 15, 2007 3:28 am

Имаш представа също толкова, колкото си наясно с игровата индустрия :lol:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 15, 2007 9:43 am

Човек, викаш, трябва да е завършил история на киното и да е писал дисертация по темата, за да може да си позволи мнение за Спартак? :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sun Apr 15, 2007 9:46 am

Amos Trask wrote:Бтв, айде не коментирайте неща, за които нямате представа.
БТв айде се репчи малко по-малко. Едва ли само ти гледаш по-старите филми. И точно за Бен Хур дето и по Канал 1 е даван (а съм го гледал и на компа) не виждам защо трябва да ме подценяваш ! :wink:
Има едно смазващо надбягване с колесници. Другото беше зуе. :D
Не знам като какво е, нито пък съм гледал Седемте Самураи, та да правя паралелите, които АлДим учтиво е направил
Жоренцееее :? ...

п.с. всъщност и спартак е даван по Канал 1 :wink: . Разбирам да бяха някакви трудно намираеми та бай Амос да е единственият богоизбран и да ги е гледал и да е съставил мнение, ама някак си не е...

User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Post by Amos Trask » Sun Apr 15, 2007 10:34 am

Roland wrote:Човек, викаш, трябва да е завършил история на киното и да е писал дисертация по темата, за да може да си позволи мнение за Спартак? :lol:
Нямаше начин и мерудията да не се обади... :lol:

И да, за да даде мнение с някаква тежест, човек все пак трябва да има някаква представа от историята на киното, от начина на правене на филми през различните периоди, от замисленото въздействие на филма ("Бен Хур" - 2.76:1 филм, създаден специално за смазващо въздействие на голям екран, гледан орязан на 4:3 по телевизията или сбутан на компа не се брои). А да кажеш, че Кубрик и Уилям Уайлър са снимали "шайтове", само защото на теб по някаква причина не са ти харесали въпросните филми, е... смешно. На мен също тези двете не са ми сред най-любимите заглавия, но не мога да си позволя да отричам техните качества с лека ръка. Вашите мнения са си ваши и са малцинство, сори. Справка - imdb и всеки друг сериозен киносайт или енциклопедия.
:shark:
Feel the summer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 15, 2007 10:38 am

Чакай сега, т.е. това, че нещо е класика и е въздействало в зората на времето, означава, че е добро и въздействащо и сега? Току що отрече възможността за еволюция на киното бтв :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Post by Amos Trask » Sun Apr 15, 2007 10:46 am

Чакай сега, ти какво, поставяш срок на годност на филмите ли? :lol: Само нещата от тая година ли са въздействащи за тебе? (знам, че не е така, ма да те бъзна :P ). За твое огромно изумление, може би, киното (както и музиката, литературата, изкуството и пр.) има способността да еволюира и същевременно да не изхвърля миналото си зад борда, като нещо излишно и вече остаряло. По това се познава добрия филм - че остава. За тебе може и да не е въздействащ някой класически филм, но за милиони други хора е. Пак казвам, на мен ако искате не вярвайте - има си сайтове, енциклопедии, специализирана литература, сами може да видите какво е положението. Ето, отварям на "Спартак" в имдб и първото ревю е:

Still relevant after all these years, 26 December 2005
Author: bb_org from High on a Plane

A very moving and compelling story of epic proportions. The plot is relentless, propelled by a dazzling screenplay. Kubrick draws some of the greatest performances of the cast, and fills the screen with images that fascinate throughout. Well paced for a movie of this magnitude.

To those who complain of anachronisms and poetic license with historical events, I say to them, 'Remember, it is a movie.' To be truly accurate, the cast would be delivering their lines in Latin and ancient Greek, with English subtitles. Whatever Kubrick might lose with historical inaccuracies, he gains far more in his ability to convey the story to the viewer. Even though it is over forty years old, the film tells us more of the present day than it does of the past.
:shark:
Feel the summer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 15, 2007 10:57 am

Amos Trask wrote:Чакай сега, ти какво, поставяш срок на годност на филмите ли? :lol:
Всъщност да. Без да е някакъв конкретен, разбира се. Просто ти сам направи паралела с музиката. В историята не е останало почти нищо от музиката от класицизма, ако изключим Хайдн, Моцарт и Бетовен. По онова време само в Австрия и Германия са писали ДЕСЕТКИ хиляди композитори. Просто тия тримцата са били една-две (да не кажа сто) идеи по-дълбоки и смислени от останалите, затова и са останали. В киното имаш Бергман, примерно, който поне за мен е непреходен. Имаш Фелини и Антониони. Имаш тарковски. На такива хора и филмите им не поставям срок на годност, ВЪПРЕКИ че и от тях някои неща за мен СА морално остарели. Но виж, Спартак не ми се класира, както не ми се класира и мнението на bb_org from High on a Plane...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Post by Amos Trask » Sun Apr 15, 2007 11:19 am

Пак виждаш няколко дървета, а ти убягва цялата гора. През 20-ти век са направени стотици хиляди филми и сравнително малък процент от тях са актуални и обичани (а и физически оцелели) до днес (точно като при твоя пример с музиката от класицизма). Обаче от тоя малък процент, съвсем, съвсем, съвсем, съвсем, СЪВСЕМ малък процент са тези 3-4 "дежурни" режисьори, които споменаваш. А Грифит, ДеМил, Джон Форд, Стенли Донън, Хауърд Хоукс, Били Уайлдър, Орсън Уелс, Майкъл Къртис, Виктор Флеминг, Франк Капра, Хичкок, Уилям Уайлър, Мурнау, Кубрик и още десетки други? Откъде ли им знам имената? И защо ли още ги помнят милиони? Помни, че непознаването на нещо, не го прави автоматично лошо, а просто... непознато.
Колкото до мнението на bb_org..., просто го дадох за пример, беше ми първото пред очите. Свободен си да провериш - повечето мнения там се покриват с неговото.
:shark:
Feel the summer!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 114 guests