Гледано напоследък, Част VI: 2049

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Sat Jan 14, 2023 8:10 pm

"Снайперистът" с Марк Уолбърг:
https://www.imdb.com/title/tt0822854/
Мисля, че поне за известно време трябва да спра да гледам филми за разни конспирации, направени по време на управлението на Буш или скоро след края му. Преди десетина години този филм ми се беше видял абсолютно велик екшън. Даже съм му дал десетка в ИМДб. Няма да я променям, за да ми напомня колко нищо не съм разбирал някога. Истината е, че откъм екшън и зрелище филмът все още бива. Заснет е чудесно, музиката е хубава и Дани Гловър играе страхотно в нетипична за него роля. Проблемът обаче е, че сценарият е просто тъп. Много тъп, пълен с дупки и, освен това, безумно тъп. А и Марк Уолбърг, макар че не е напълно зле, просто пращи от синдром на ниския мъж - постоянно позьорстване, пъчене, ходене на забавен кадър на фона на експлозии. (А и колкото и да ми хареса екшънът като хореография - не може поредицата за Джон Уик, която е буквално ърбън фентъзи с все магиите на екран, да е с по-реалистичен бой. Тук нашият Боб Лий Суагър, с две пресни куршумни рани - в рамото и в бедрото - изпълнява срещу по-висок и тежък противник хвърляща техника, за която баш бедрата и раменете са най-важното, после участва в автомобилно преследване, докато кръвта му уж изтича по седалките.) От постоянното възхваляване на американската армия ми се повръщаше. Предвид началото на филма, не просто можеше, а трябваше да тръгне в противоположната посока.

"Теория на конспирацията":
https://www.imdb.com/title/tt0118883/
Предвид каквото писах досега, не знам защо го гледах, обаче филмът е готин. Мел Гибсън е просто идеален за ролята на абсолютен ненормалник и изнася целия образ на практика съвършено. Патрик Стюърт е злодей и този път е доста различен от напълно еднаквите достолепни дядовци, които играе принципно. Джулия Робъртс също се справя чудесно. Сюжетът е напълно идиотски, обаче върви добре. Има напълно откачен екшън на моменти, плюс резки смени в тона - като в "Смъртоносно оръжие", и тук също работят безотказно. А и другото - напоследък като гледам някой едромащабен филм, заснет преди края на деветдесетте, се дразня, че през последните петнайсетина години Холивуд като че ли е забравил как се снима цветно. "Теория на конспирацията" сега ми се видя толкова шарен филм - ярки и живи цветове навсякъде, въпреки че огромна част от действието е или по тъмно, или в разни мрачни стаи. Готино нещо, бих го гледал пак.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by penzata » Sat Jan 14, 2023 10:20 pm

tigermaster wrote:
Sat Jan 14, 2023 8:10 pm
Патрик Стюърт е злодей и този път е доста различен от напълно еднаквите достолепни дядовци, които играе принципно.
Ако не си гледал Green Room, сега ти е паднало.

Защото спомена Уолбърг, наскоро гледах отново Four Brothers, който преди много харесвах. Ами, все още си е як (естествено, че с все глупостите :mrgreen: ).


п.п. последните 2-3 седмици изгледах на няколко пъти The Negotiator :heart: . Еми, любов си е този филм; заедно с първата Матрица и Нотинг Хил, мога да ги гледам безброй много пъти, постоянно, отново и отново. 8-) Кевин Спейси vs. Самюъл Джексън е великолепие.

п.п.п. още си спомням, когато видях плаката му за пръв път и след време си наех видеокасетката; бижу:
Spoiler: show
Image
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Martix » Tue Jan 17, 2023 3:14 am

Миналата седмица изядох големия лош грип, и това е резултата.

Nope - умрях от скука. Този път Пийл е имал добра идея за филм и нелош сценарий, но нещо изпълнението никакво го няма. Даниел Калуя особено е толкова мискастнат в тази роля, че и за момент не му се вързах. Кики Палмър и тя играе все едно е в импров театър, а не във 'supposedly' хорър филм. Изобщо, всичките актьори се държат все едно събитията от филма по никакъв начин не ги засягат. "Нещото" им иначе беше доста яко - супер дизайн.
6/10

White Noise - толкова дълбок филм, че чак вдлъбнат. Нещо не го схванах, или е нямало какво да се схваща в адаптацията и всичко интересно е останало в книгата.
5/10

Dreamgirls - мюзикъла базиран на историята на The Supremes. Историята ми беше по-скоро противна и твърде овърдраматизирана, уж е базирана на напълно действителни събития, но Джейми Фокс просто беше толкова злодеен злодей, че само дето не се смееше зловещо. За сметка на това пеенето е топ ниво от до - даже Еди Мърфи се изявява доста сносно, плюс това човекът си е харизма инкарнейт. Имаме младата Beyonce в главна роля (изиграна много добре при това), и това дори не е черешката на тортата, защото дебютантката (тогава) Дженифър Хъдсън направо отвява всички с глас, който съвсем буквално може да се използва като оръжие за масово поразяване. Не случайно изпълнението й на Memories от новите Котки е май единствената смислена сцена в него филм.
7/10

Austin Powers 1,2 и 3 - викам да му дам едно честно гледане от-до, а не каквото там съм гледал като хлапе навремето. Еми, по принцип не съм фен на този тип комедии (не особено смешен човек си слага fat костюм и proceed-ва да не е много смешен в него), но Остин си е част от поп културата, а и трите филма имат брутален саундтрак, така че не ми беше неприятно за гледане. И щели да правят 4-ти, ще ми се да видя как ще го направят това в този политически климат.
6/10

The Amazing Maurice - като за direct to TV не е никак лош, но не е на ниво да се конкурира с големите студия. Целия филм се случва на 2-3 малки локации, Анимацията е окейна, но нищо специално. Историята става, но и тя по-скоро не вдъхновява нищо повече от умерен amusement. На всичкото отгоре котката им е доста зле и дори не е протагониста на историята.
7/10

Isle of Dogs - било игра на думи, защото като се чете бързо звучи като I love dogs. Credit where it's due, като войник в армията на котколюбителите мога само да се възхищавам на пропагандата на отсрещния лагер. Толкова талант има в този филм, че дори само voice actor-ите могат да захранват малка ядрена централа в продължение на десетилетие. Пипната работа. Къде ни е котешкия филм на такова ниво...
8/10

Дани. Легенда. Бог. - неочаквано кадърна черна трагикомедия, за дребна селска мутра, която си отвлича екип, снимащ документален филм, и ги кара вместо това да снимат реалити за него самия. Малко накрая не са знаели как да свършат филма, а и няма какво да се лъжем, драгва си час и четиресе, а се чувства като 2 и 30 филм, но си заслужава, десет пъти по-органичен ми беше от Посоки на Командарев (така и не му гледах продължението за полицаите). Много силна роля на Димо Алексиев, във филм, който се състои от 90% близък план на неговата мутра, пича е железен.
8/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Thu Jan 19, 2023 3:51 am

"Капитан Хорейшио Хорнблоуър":
https://www.imdb.com/title/tt0043379/
С Грегъри Пек, от петдесет и втора.
Готин филм, макар и не съвсем безпроблемен. Остарял е по-добре, отколкото се надявах. Мисля, че толкова разрушителни морски битки не съм гледал в друг филм от ония времена. Стрелби с оръдия, които правят корабите на трески. Яко. Дуели почти няма - само един двубой между главния герой и испански капитан, изигран от Кристофър Лий. Хубава театрална фехтовка. Жалко, че нямаше повече, макар че самият Хорнблоуър си каза, че изобщо не иска да прибягва до фехтовка.
Сценарият бива, само дето е прекалено декларативен на моменти, което е досадно. Демонстративната пичовщина на англичаните за сметка на буквално всичките други народи, които бяха представени напълно карикатурно, в един момент става дразнеща.
Грегъри Пек има хубаво присъствие и неговият Хорнблоуър е симпатичен, но не мисля, че е кой знае какво актьорско представяне. Вирджиния Мейо в ролята на сестрата на херцог Уелингтън, която се пада и романтичният интерес, обаче е откровено зле. Ужким английска аристократка, а звучи като американска кънтри певица. Не става просто, а и романтичните отношения между нея и Хорнблоуър не са развити сценарно изобщо.
Сериалът с Йоан Гръфъд беше доста по-въздействащ емоционално, но в баталните сцени не може да се мери с мащаба на доста по-стария филм.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by трубадур » Mon Jan 23, 2023 12:08 pm

Babylon, не е много добър. Като Аватар е някакъв безумен технически флекс, филмът е изпипан до немай къде, за съжаление всичкият този потенциал е прахосан за нищо. Толкова банален и лишен от въображение филм, ама с такива претенции не помня откога не се е пръквал.

Отново - безупречен в техническата си част, актьорите се раздават, а и не е истина каква мощ е музиката. Особено накрая, когато се разчита на нея да спаси положението, че лешперщината на екрана беше като дирижирана от студент първа година натфиз, смятащ че казва нещо голямо. Реално срам ме хвана.

Първите 30 минути оправдават съществуването на филма донякъде, но извън добрата музиката и забавна работа с камерата, сме го виждали по-добре направено и далеч по-креативно. От сток качеството на идеите боли, че даже шок елементите - пикаене, сране, повръщане, касапница - звучат много по-зле, ако ти ги опише някой. Kак са във филма е толкова вяло и никво, че е загуба на време. Демек шокът не шокира. Чизел е много добър в това да си използва бюджета за правилните неща. Технически е зашеметяващ режисьор, ама трябва да ебе малко повече, че върджин вайбът в тая лента е на върховно ниво. Единствената причина да не смятам филма за под 5-чка е само колко красив и добре направен е. Такива неща като история, персонажи и въобще да ти дреме какво се случва не присъстват тука.

Ако ще се хвърлят пари за кино тоя месец, трябва да са насочени към Puss in Boots 2, вавилон е самовглъбена чикия, занимаваща се с утайки и трае над 3 часа.

Weird: The Al Yankovic Story или филмът, дето не може да облече даниел радклив, нашият ги вее тия плочки повече от людете в 300, и е лудница. Личи, че е правен с кеф, шегите в трейлъра не работят въобще, якото е, че в самото филме са бетон. Супер приятна изненада.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Tue Jan 24, 2023 11:46 pm

"Възвишение":
https://www.imdb.com/title/tt5310412/
Не съм сигурен, че знам какво очаквах, обаче го получих :oops:
Реално, единственото, което не ми допадна, бяха камеотата на разни известни родни актьори. Всичко друго обаче, поне що се отнася до мен, беше съвсем точно, да не говорим, че нямам спомен кога за последно бях гледал български филм, заснет с такъв размах. Имам чувството, че Виктор Божинов е единственият съвременен български режисьор, който си изпипва визуално нещата, а тук той и операторът Антон Бакарски имат възможност за показване на смайващи природни гледки горе-долу непрекъснато.
Даже кенефният хумор не ме дразнеше много.
С това на ума - въпреки че има лафчета и комедийни сцени тук-там, филмът съвсем определено не е комедия и не знам защо са го писали така в ИМДб.
Гледах го - поне донейде - за да си оправя вкуса от "Войната на буквите". Сега, знам, че да се сравнява пълнометражен филм със сериал не е коректно, обаче, да му се не знае, разликата е прекалено голяма. Значи може българи да заснемат нещо добре, да направят звук, който не човърка ушите като бургия, да го изиграят като хората... Защо не го виждаме по-често това бе, да му се не знае?
Ако трябва да се правя на обективен, сигурно ще изнамеря някакви недостатъци, обаче филмът ме тресна бая силно. Толкова по въпроса.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Moridin » Wed Jan 25, 2023 11:32 am

tigermaster wrote:
Tue Jan 24, 2023 11:46 pm
"Възвишение":
https://www.imdb.com/title/tt5310412/
Не съм сигурен, че знам какво очаквах, обаче го получих :oops:
Реално, единственото, което не ми допадна, бяха камеотата на разни известни родни актьори. Всичко друго обаче, поне що се отнася до мен, беше съвсем точно, да не говорим, че нямам спомен кога за последно бях гледал български филм, заснет с такъв размах. Имам чувството, че Виктор Божинов е единственият съвременен български режисьор, който си изпипва визуално нещата, а тук той и операторът Антон Бакарски имат възможност за показване на смайващи природни гледки горе-долу непрекъснато.
Даже кенефният хумор не ме дразнеше много.
С това на ума - въпреки че има лафчета и комедийни сцени тук-там, филмът съвсем определено не е комедия и не знам защо са го писали така в ИМДб.
Гледах го - поне донейде - за да си оправя вкуса от "Войната на буквите". Сега, знам, че да се сравнява пълнометражен филм със сериал не е коректно, обаче, да му се не знае, разликата е прекалено голяма. Значи може българи да заснемат нещо добре, да направят звук, който не човърка ушите като бургия, да го изиграят като хората... Защо не го виждаме по-често това бе, да му се не знае?
Ако трябва да се правя на обективен, сигурно ще изнамеря някакви недостатъци, обаче филмът ме тресна бая силно. Толкова по въпроса.
Силен е, въпреки че книгата е много по-силна. Наистина е сред по-добрите бг неща на кино, при това на патриотична тема.
This is it. Ground zero.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Litz » Wed Jan 25, 2023 1:12 pm

Като най-големият български фен на Мартин Макдона (сред Явор Гърдев) снощи гледах The Banshees of Inisherin в едно от най-известните кина в света и е брутален.

Който познава Макдона (не само от филми, а и от пиеси) знае за какво говоря. Тези типични Макдонови диалози, любовта му да оборва клишета, това колко е добър в трагикомедия, препратките към Офелия и Седмият Печат, алегорията за Ирландия, афинитета му към рязане :ninja: Сигурно е любимото ми негово нещо, заедно с Пухеният и Палачи.

Фарел и Глийсън са богове, но Доминик ми беше любимият персонаж. И тоя филм пасва Бехдел теста дори :mrgreen:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Fri Jan 27, 2023 1:14 am

"Заразяване":
https://www.imdb.com/title/tt1598778/
Пророческият филм на Содърбърг от две и единайсета, чието действие до голяма степен видяхме да се развива на живо около пандемията от ковид. Като изключим прекаленото драматизиране на моменти и смъртоносността на заболяването, човек в настроение за конспиративни теории може да заприказва за пландемия, която е буквално пландемирана на базата на това нещо. Като се започне от това, че заболяването тръгва от прилеп, съумял да зарази китайски пазар за храна, мине се през интересчиите, опитващи се и успяващи да се възползват от паниката, рейдовете на огромни магазини с цел да се вземат консерви и дезинфектанти, съветите да си мием ръцете, да спазваме дистанция и да си стоим вкъщи, антивакс малоумниците, насаждащи страх от ваксините и убеждаващи хората около пунктовете да не се ваксинират... Даже намериха начин да вмъкнат и Украйна. :metal:
Нямаше битки за тоалетна хартия, а и никой не се оплакваше шумно от маските, ама иначе...
Готиното е, че филмът е фрашкан със звезди, някои от които си заминават изненадващо съвсем в началото - дотолкова, че зрителят не знае кой ще оцелее до края и кой ще умре. Има холивудска драма в нереалистично голямо количество, но иначе - очевидно са хвърлени усилия в проучването на нещото и филмът си заслужава.

"Атомна блондинка":
https://www.imdb.com/title/tt2406566/
Все така - престъпно добър и незаслужено подценен екшън. Този път не бях подведен от трейлърите да очаквам комедия и можах да възприема филма като това, което е - смъртоносно сериозен шпионски екшън с убийствени бойни сцени и прекалено увъртян сценарий с обрати и всичкото му. Изглежда страхотно, Чарлийз Терон е велика и я искам в боен филм с Мишел Йео, Даниъл Бернхард е абсолютно чудовище, а Джеймс Макавой се раздава като за последно. И саундтракът е готин.

"Марсианецът":
https://www.imdb.com/title/tt3659388/
За втори път, и бих го гледал и още веднъж веднага. Трябват ми повече такива филми. Защото този очевидно се взема много на сериозно, изпипан е разкошно, а същевременно поддържа лековат тон в заредена с оптимизъм история, в която всяко препятствие е просто проблем, който трябва да бъде и ще бъде разрешен, а не нещо, което да срине човека. За щастие "Марсианецът" не е повторение на "Корабокрушенецът" или "127 часа" и не се опитва да ни дави в психологизъм и полудяване на главния герой. А и е просто яко да гледаме как цялото човечество подкрепя един човек, който се бори за живота си с усмивка на лицето. Буквално единственият недостатък, който бих отбелязал, са лампите в шлемовете на скафандрите - ама това да е проблемът. Филмът е велик.
Last edited by tigermaster on Fri Jan 27, 2023 2:22 am, edited 1 time in total.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Totenkopf » Fri Jan 27, 2023 2:20 am

"Марсианецът" е абсолютен генерик, ще излетиш ти в космоса и ще поддържаш земна атмосфера с тиксооо( иначе ме кефи - пилотът на космическия кораб- мексиканец, който пуска шегички), книгата така си и ми стои нечетена , въпреки че съм сигурен е много по добра от филма и научно е обяснено всичко, не с тия шашкънии, бай Ридли Скот отдавна е превъртял играта, последния му стойностен филм беше "Небесно царство" 2004 , ако правилно помня годината, иначе десетка за "Атомната блондинка" наскоро си мислих отново да го гледам, но кое по напред. Много добър филм, който наистина остана недооценен на времето.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Ghibli » Fri Jan 27, 2023 10:53 am

Книгата наистина е по-добра, но и там се ползва тиксо :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Totenkopf » Fri Jan 27, 2023 5:54 pm

Ghibli wrote:
Fri Jan 27, 2023 10:53 am
Книгата наистина е по-добра, но и там се ползва тиксо :)
грубец :shock:

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by alshu » Tue Jan 31, 2023 9:36 am

Марсиаецът отдавна съм го гледал, но имаше маса глупости. Примерно там героят смесваше човешки фекалии с марсианска почва и гледаше картофи...а тя е силно токсична за земните организми. Дори само фактът, че се намираше в едно помещение с такава без защитен костюм е невъзможен. Не помня дали нещо я обработваше химически, но говорим за доста голям обем, за който му трябват цистерни и цистерни с каквото там...

А за светлините в шлемовете - Холивуд не може без тях, защото иначе няма да се виждаш лицето на актьора и мимиките му. Това някак мога да го преглътна.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Thu Feb 02, 2023 7:20 pm

"Твърдо приземяване":
https://www.imdb.com/title/tt5884796/
Мисля, че на киното в Ринга му трябва нов персонал.
Може ли лампите още да светят, като трейлърите започват? Някой в залата викна да ги угасят и едва след това ги угасиха. А после, като свърши филмът, пък не ги светнаха.
Самият филм иначе не е зле, като за тъп - доста тъп - екшън. Екшън сцените биват, снимано е добре, Джерард Бътлър и Майк Колтър са готини. Сценарият трябваше да е по-добре. Краде безсрамно идеи от всичките деветдесетарски екшъни - което щеше да е ОК, обаче инфодъмповете в репликите, особено в началото, идват в повече. Финалът идва от нищото и накрая човек се пита това ли беше всичко.
Очаквах повече филм, ако мога да се изразя така. Иначе си прекарах добре, а и отидох в ден с намаление, та не се оплаквам.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Totenkopf » Fri Feb 03, 2023 5:58 pm

ОК, маниаци готови ли сте за новата доза качествено кино? Не очаквах "Netflix", така да ме изненадат, но този австралийски криминален трилър -" The Stranger" е за всички почитатели на мрачния жанр в един безкомпромисен независим филм. Блестящо изпълнение на Еджъртън и Харис, както уникалната музика, която те вкарва между съня и реалността пред една сложна полицейска операция, която ще ви отвее главите. "Дишай чистия въздух, издишай чернилката."
https://www.imdb.com/title/tt11897478/

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests