Social Justice in Speculative Fiction

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Moridin » Sun Jan 23, 2022 1:46 pm

Върнах се - прав си. Само за тайгъра важи :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Sun Jan 23, 2022 2:12 pm

Moridin wrote:
Sun Jan 23, 2022 1:16 pm
И тук идва круксът на преувеличаването в темата. Постовете на тайгъра, Литц, трубадура, донякъде и Клеймор въпреки че той критикува други точки, предполагат, че правилният подход изкуството да третира социално неприемлив казус е да не го повдига изобщо.
А, не, да си правят каквото си искат, пък ако на мен не ми харесва, просто няма да го гледам.

На мен проблемът ми с опита на Спайк да изнасили Бъфи не е, че се повдига социално неприемлив казус, а че намирам повдигането му в конкретната творба за напълно нелепо поради ред причини. Като контрапример - от изнасилването на Етелфлед в "Последното кралство" ми стана физически гадно (а трябваше да изгледам сцената три пъти в един ден, понеже превеждах епизода), обаче реакцията ми далеч не беше такава - не ми стоеше нелепо. Причините са тема на отделен разговор.

Поне при мен цялото нещо е, че някои неща в творчеството на Уидън ме дразнят от години и негативните новини в последните месеци просто ми показаха тия неща в различна светлина.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5257
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Matrim » Sun Jan 23, 2022 2:46 pm

И тук идва круксът на преувеличаването в темата. Постовете на тайгъра, Литц, трубадура, донякъде и Клеймор въпреки че той критикува други точки, предполагат, че правилният подход изкуството да третира социално неприемлив казус е да не го повдига изобщо. Т.е. в живота мъжете наистина се опитва да изнасилят дори жени, към които изпитват романтични чувства и дори са двойка, но в изкуството това го забраняваме, за да не го нормализираме.
Никой не е казал нищо за забраняване, точно тук недей с тия евтини strawman arguments. За мен поне, работата е там, че има голяма разлика между показване на нещо социално неприемливо, което е неизбежна част даже и от холмарковите филми, и романтизирането му. Колкото и да се злоупотребява с думичката проблематичен в наши дни, като се тупаш в гърдите колко голям феминист си, а в същото време главната ти героиня не само прощава на изнасилвача си, ами и в следващия епизод иска да води сестра си при него, защото никой друг не можел да я пази както трябва, започват да светят червените лампички. Както и да го въртим и сучем, трудно е да избегнем изводи от рода на Don't give up crazy stalkers, indeed the lady doth protest too much.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Sun Jan 23, 2022 4:14 pm

Гореща взимка: от сцени на изнасилване визуалното изкуство на практика нужда няма в над 99.9% от случаите. Това, че "го има в реалния свят" не е причина да трябва да ти влиза в мозъка през визуалните центрове, което поне в моя случай е директна травма, която не мога да процесна дни след това.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Litz » Sun Jan 23, 2022 4:48 pm

@Roland съгласна съм, но на теб примерно last night in Soho и midsommar ти харесват, а там
Spoiler: show
има нещо като изнасилване

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dr. Horrible » Sun Jan 23, 2022 11:47 pm

Аз само да кажа, че още си обожавам "Бъфи", "Ейнджъл" и Dollhouse - това си ми остават три от най-любимите сериали на света :) И каквото и да говоря за Уидън е факт, че тогава му се получи чудесно. Човекът е имал идеи, имал е творчески размах, имал е добро усещане за остроумен диалог, имал е много добро разбиране на това какво прави един наратив смислен и интересен. А и телевизията е отборен труд - работил е с цяла камара от сценаристи, както и със страхотни актьори, и заедно са създали тези произведения, които винаги ще си обичам.

Това, че креативността му е секнала в един момент не означава, че никога не я е имало. Не значи, че историите не са хубави и не са ценни и то не просто ценни за миналото, а ценни да си ги гледам отново и сега. И не мисля, че съм казал нещо особено крайно - просто репликите му от това интервю са идиотски :lol: Помня когато много хора се вдигнаха срещу него след писмото на жена му как й изневерил стотици пъти с всякакви млади актриси и статистки. И тогава си казах "Хм, абе явно е лош съпруг, ама какво да се прави. В крайна сметка не ги е изнасилвал тия статистки, така че негова си работа." Не съм го нападал и тн тогава.

Но това, което ми е безумно нелепо, е как различни актьори отправиха множество критики към поведението му и той имаше почти две години да отговори на това, да разкаже своята история. И отговорът му е "Гал Гадот не разбира английски, а аз използвам много цветущ език!". Ъъъъъм.... Пич, диалогът ти е супер, но го разбирах на 100% когато бях в гимназията и не можех да чета художествена литература на английски. В смисъл - колко пък да ти е сложен изказът :lol:

Иначе аз нямам никакъв проблем с шипинги на девойчета със стари вампири с млади тела :lol: Най-любимият ми шип, който открих през 2021-ва, си е Илайджа/Хейли в The Originals. Тя е на около 18, той на около 1000. Но бяха СТРАХОТНИ, истински сродни души, умирах на всяка сцена!!!

А за визуалното показване на изнасилването в изкуството - не знам дали е нужно да се показва, много зависи от конкретното произведение. Примерно в "Момичето с драконовата татуировка", американската версия, ми бяха ТОЛКОВА гнусни тея сцени, идеше ми да повърна, беше отвратително, ненужно гадно..... Не се сещам някъде да ми се е е сторило въздействащо по правилния начин, но пък аз и не съм гледал толкова произведения с изнасилване. Сещам се, че наскоро гледах тъпия "Last Duel" където сцената с изнасилването беше показана през две гледни точки - на жената, която го смята за насилване, и на мъжа, който не го смята за изнасилване. И идеята уж беше, че ще изглеждат различно двете ситуации, очаквах изкривени спомени тип The Affair. А вместо това получихме тотално еднаква сцена, просто трябваше да я гледаме два пъти, това беше излишно :lol:

Но!!! на Спайк арката беше хубаво построена. И имаше огромни последствия - той заради това отиде да си върне душата и най-после да може да почувства угризения за болката, която е нанесъл на толкова хора. С тази конкретна сцена не намирам проблеми.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Ghibli » Tue Jan 25, 2022 8:46 pm

Не съвсем по темата, но къде е това прословуто изнасилване на Бъфи от Спайк, че не го помня? Някой ако може да ме упъти към сезон/епизод. Странно ми е, че не ми е останало в съзнанието, щом за толкова от вас е било ярък проблемен момент.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5257
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Matrim » Tue Jan 25, 2022 9:05 pm

Сезон 6, епизод 19.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Wed Jan 26, 2022 5:00 pm

Само да вметна, не че не е гадна сцената, но в нея няма "изнасилване", има ОПИТ за такова.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Litz » Fri Jul 15, 2022 1:05 pm

https://webcafe.bg/vryava/kasa-mi-se-sa ... tyori.html

Тая тема сме я закачали за славяните/източно европейците в Холивуд у Бакалова е права. Не знам как според кастинг директорите, Бакалова няма такова лице, а Лорънс , която е речниковата дефиниция на wasp има. :ninja:

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 609
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Vash » Fri Jul 15, 2022 2:54 pm

Мен на два пъти ме е кефило, когато наемат западни актьори и си говорят с английски/американски акцент в исторически контекст на Съветския Съюз (The Death of Stalin и Чернобил минисериала). Не виждам проблем в този случай, мисля, че помага да се създаде емпатия между културите, че не сме толкова различни и т.н.

Иначе Бакалова е права, когато се налага да се говори със славянски акцент или на славянски езици. Но сме твърде бели, че да му пука на някой, I guess.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Litz » Fri Jul 15, 2022 3:41 pm

И мен в тези два случая ме кефи, Мортенсен беше много як в Eastern Promises, но в повечето случаи е абсолютна трагедия :ninja:

бТВ понеже оня крийпи дядка, Добчев преди няколко седмици пак я нарече евтина, не знам що не го използва това като маркетингова стратегия. Добчев заслужава световен кенсълинг по презумпция.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Fri Jul 15, 2022 4:10 pm

Не, просто източноевропейските държави не са огромен пазар като азиатските, затова за Холивуд не е проблем редовно да ни прави на нищо. Още повече, че, поне по мои наблюдения, е много по-вероятно да вземат източноевропейски актьор, ако ролята е с негативна отсянка. Справка - ако щеш, и самата Мария Бакалова, чиято Оскарова роля, поне доколкото съм видял, далеч не е модел за подражание.
В комерсиалните холивудски филми, когато руският шпионин или наемен убиец, открил човечността си, е главен или положителен герой, винаги е изигран от западен актьор - Киану Рийвс (Джон Уик беше грузинец де, обаче канонично е израснал в Съюза и е обучен в руско самбо), Скарлет Йохансон, Флорънс Пю, Дженифър Лорънс, Хелън Мирън (на нея поне баба й и дядо й са от Русия, ама пак...), Брайън Кокс, Арми Хамър, Дейвид Харбър, Рейчъл Вайс...
А убиецът, станал човек, е буквално единственият що-годе положителен "славянски" стереотип в западното комерсиално кино. (И то какво му е положителното - че за да станеш "добър", трябва да захвърлиш националността си и да прегърнеш запада.) Всичко друго е нещо такова:

В смисъл, не че ми дреме толкова, обаче е добре да се писне в тая посока.

А и заради това, за което говори Бакалова горе, стигаме до тотални извращения като ужасния български на Сандра Бълок и напълно кошмарния акцент на "българката" в клипчето горе, или също толкова ужасния български на Том Ханкс в "Терминалът", или на "българите" в "Уичблейд" преди двайсетина години, където едната актриса по някакъв начин успя в едносрична дума да сложи ударението на грешната сричка по едно време... Или до ужасния руски на Черната вдовица, дето и аз, без да знам езика, го усещам.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11224
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Marfa » Fri Jul 15, 2022 4:45 pm

Все пак Том Ханкс технически не играеше българин и беше от измислена страна, така че не говореше точно на български. И все пак неговият български беше може би най-добрият, който съм чувала в чуждестранен филм. :heart:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5257
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Matrim » Fri Jul 15, 2022 5:08 pm

Това е Холивуд все пак - там и като героите чужденци говорят уж на своя език (а зрителите за удобство чуват английски) пак обикновено имат някакви мощни акценти, за да не вземе някой да забрави, че са чужденци. :lol: Има и кретенски стереотипи за целия свят, включително и Америка, но при огромния брой кандидати с матерен език английски не е изненадващо останалите актьори да бъдат пренебрегнати в 99% от случаите. Колко от чернокожите актьори са от Африка, а не от САЩ или някоя друга страна, където се говори английски? Понякога има и пълни идиотщини като mixed-race актриса играе героиня от някакво затънтено селце в Африка, която няма как да е наполовина бяла, но Hollywood gonna Hollywood. Така че, не мисля че и при другите раси има кой знае каква чувствителност, все е отбиване на номера и глупави стереотипи на корем.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests