Dune

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Dune

Post by Demandred » Sat Oct 16, 2021 2:34 am

Кината, доколкото знам, не са затворени още в България, така че все ще успеем да го гледаме някак на кино, ако не въведат тотален локдаун скоро.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Dune

Post by Litz » Sat Oct 16, 2021 9:38 am

На 30 процента са. А до другата седмица знае ли човек :ninja:

Много е тъпо така, да си гледал някой филм преди всички и да няма как да го обсъждаш.

Понеже следя положението, ще кажа че според мен тоя филм има явно някаква уникална рекламна кампания в София с имерсивен хепънинг, в който София се превръща в Аракис :mrgreen:

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Dune

Post by Ghibli » Sat Oct 16, 2021 1:31 pm

Имаш предвид, че в София вали непрестанно от две седмици ли? :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Dune

Post by Litz » Sat Oct 16, 2021 1:57 pm

Не знам какво е времето, само знам че никъде няма вода и ток, та в тон. Може да се каже, че навън и Каладан, а в домовете Аракис. :mrgreen: Има енергийна криза. Въобще оня пича дето обясняваше как Дюн ще реши всички проблеми не беше прав, ми то направо предизвика нови.

Иначе понеже сигурно ще го гледам пак в БГ, в случай че на Аймакс е само 3д, кои са най-добрите кино откъм звук и картина и къде има по-големи екрани? На мен Синема Сити на Стамболийски ми е било винаги много тихо.

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: Dune

Post by Totenkopf » Sun Oct 17, 2021 8:49 pm

Епичен провал очаквам да бъде.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6438
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Dune

Post by tigermaster » Mon Oct 18, 2021 1:58 pm

Видях HD рип в някакъв тракер. Не издържах :)
И без това в близките седмици не се очертава да имам време за кино, а прилично голям екран, чифт студийни монитори и затъмнена стая принципно ме доближават достатъчно до усещането от киното - особено пък като за гледане на филм в два сутринта. (Ако все още е по кината и не са отцепили държавата, когато имам време, може и да отида да го гледам и в зала, ще видим.)

Самият филм ми хареса много. Това, че се обърна толкова време на пустинните мишки, ми хареса. Орнитоптерите са готини. Визуално цялото нещо е разкошно. Мисля, че превежда книгата доста добре на филмов език, макар и да е с цената на доста рязане. Изрязали са почти цялото светостроене от книгите, даже думата "ментат" не се споменава изобщо - но в рамките на филма това не пречи.
Ако ще търся някакъв минус - барон Харконен ми дойде прекалено гнусен. Не че стоеше зле, ама пак. Иън Макнийс от телевизионната адаптация преди няколко години ми допадна повече. Явно навика му да спи с момчета ще ни го спестят - което сигурно е хубаво, де да знам? Смяната на пола на Лиет Кайнс не ми пречеше изобщо. Пол беше почти изненадващо готин. Джесика е страхотна. Джейсън Момоа също ми хареса, обаче той същата роля я играе непрекъснато, откак беше в "Старгейт", та поне я е овладял добре. И все пак - беше абсолютно същият като Конан отпреди десет години, буквално без никаква разлика, нито откъм поведение, нито откъм нищо, освен дрехите. Колкото и да ми харесва да гледам бой с мечове, не знам на него дали не му омръзва винаги да е грамаден фентъзи воин с нещо остро в ръцете. Дори в "Куршум в главата", където играеше осемдесетарски екшън злодей, трябваше да има двубой с брадви със Сталоун. Пак - готин беше, та не се оплаквам.
Двубоят между Пол и Джеймис горе-долу ми допадна - с уговорката, че реалистичен бой с ножове не вярвам изобщо да видим във филм някога, особено пък в епично фентъзи като това. ("Кейт" с Мери Елизабет Уинстед се доближи доста, но и там имаше проблеми.)
Гърни Халик е чудесен.
Херцог Лето - също.
Туфир Хауът ми дойде една-две идеи по-невротичен, отколкото ми се щеше, но също беше готин.
Екшънът като цяло ми допадна. Неща, които принципно бих отчел като минус - примерно акробатиката - тук ми харесаха. Зрелището си е страхотно, дори да не те глътне екранът в киното.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Dune

Post by Litz » Mon Oct 18, 2021 3:42 pm

@tigermaster защо бе, Бруте? Разбирам защо де, но все пак :cry:


Аз ви казах, че Шаламе е много готин Пол, изненадващо нетипичен за себе си. 8-)

Според мен, доста неща можеха да ни ги поднесат, ако не бяха
Spoiler: show
40те минути халюцинации със Зендая, дето ме карат да мисля, крийпи неща за Вилньов.
Това с мишките беше много готино, но ми се щеше
Spoiler: show
след битката с Джеймис, Пол да каже, че шса казва Муад'диб end credits.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Dune

Post by Roland » Sat Oct 23, 2021 4:51 pm

Филмът е половин шедьовър. Нямам търпение за втория, че да стане цял.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Dune

Post by трубадур » Sat Oct 23, 2021 5:30 pm

Много за нищо не става. Реално е едва над средното ниво блокбастърче, ама се развява с такава тромава сериозност, а в ни един аспект няма качествата, за да се оправдае, та прави реално поносим, та макар и скучен филм, да остави усещането, че си гледал абсолютен боклук. Линч като си продава гъза и прави едва третия си филм доставя по-добро забавление от тая креативно банкрутирала идиотщина. Оня филм е ръшнат изрод, ама поне е правен с въображение. Тия за 165 милиона са наели само ботове.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Dune

Post by Xellos » Sat Oct 23, 2021 5:55 pm

Като излезе и парче 2 и ще ги гледам. :hihi:
:ninja:

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Dune

Post by трубадур » Sat Oct 23, 2021 6:17 pm

То тва е най-големията проблем на филмарата, няма финал, което е ебаси наглостта. Просто режат на сцена, дето смятат, че стаа да клъцнеш тука, а не някъв реален оргазъм.

пп. @tigermaster като става дума за много пари и добра ножна сцена, чекни финала на The Revenant, но и тоя филм ме кара да се дзривявам като знам от каква здрава, праволинейна история за оцеляване и силата на духа... и прошката, каква омазана напълно ебаваща майката на истината холивудска тъпотия направиха.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Dune

Post by Litz » Sat Oct 23, 2021 7:15 pm

@трубадур Според мен финалът щеше да е доста добър ако след боричкането на третокласници, бяха питали Пол как иска да му е фременското име, той да пита
Spoiler: show
Как викате на мишките тук да му кажат Муад'диб и той да каже тва ше ми е името и бам финал дето те хайпва

Хем да има връзка с мишките дето ни ги показват, но не 40 минути, точене на лиги по Зендая, което ма кара да мисля, крийпи неща за Вилньов.

Как ви се стори Шаламето?

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Dune

Post by трубадур » Sat Oct 23, 2021 8:06 pm

@Litz Прочетох първия път, ма не мисля, че на вильо му е превъртяла педофилията, а просто да затвърди, че таа мацка е голяма работа и нашият само нея сънува, плюс че и да сетнеъп романса, че тва е най-големият проблем на Линчовата версия. За тия 2 часа и пеесе хиляди минути, вместо да крета с на блейд рънър темпото и да се занимава със сънища, можеха все пак свят да се опитат да градят, ама курец, то и тайгъра гледам от това се оплаква. Всичко е брутализъм, празни стаи, никви цветове, тва 3 отделни планети бтв, и всичко едно камерно, по няколко човека, освен ако не е буквално дигнато от на Линч кадровката със статисти... страшно изграждане на свят. Още малко очаквах да я има преливката от морето в пустинята от 84-та година филма. Но да, твоята идея за финал е по-яка.

За мен всички за мискастнати до безобразие. Освен това са с много модерните идеи за "актинг" и болеше, или е циврене или стоизъм, или много форсирън броманс. Никва химия между героите, да им не повярваш, освен накрая зандая и шамалето, останалото беше леш. Много обезличени персонажи освен това, дет се вика не е и вина на актьорите. Тоя филм е страшно зле написан, темпото му вгз, визуално Е зле - разбирам тоя минимализъм и бяла естетика, ама той е най-трудният да се постигне и държи внимание за толкова дълго време и няма как като в нищо нямаше живот.

За справка само преди няколко месеца все пак си припомнихме на Линч излагацията и онова тежи. Визуално и като актьори, и като всичко. Музиката е излишно да се говори, тя е легендарна. Ся ясно е, че всичкото костюмен и сет дизайнер се учи от учениците на хората, които са правили Дюн през 84-та, ама можеха малко да се понапънат. Пустинята мязаше като от демо версия на игра на ънрил енджин петица, тотално е лишена от характер, и през цялото време си мислех колко по-добре щеше да ми е да гледам Лорънс Арабски например. Да го еа идиана джоунс или мумията се отнасят с повече уважение към подобен сетинг.

Както казах филмът става, не е няква абоминация, но в сегашния си вид е супер ненужен, тъй като извън техническите недостатъци на 84-та година, тоя на Линч го превъзхожда във всяко едно отношение. И Шаламето много не ми хареса, а той беше най-малкият проблем при героите, сметай.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Dune

Post by Litz » Sat Oct 23, 2021 8:28 pm

С цветовете и аз имах проблем особено на Каладан, начи тука @трубадур като човек живеещ в островна държава може би ще каже по-добре, до тая година бях в Крит и там цветовете водата на плажове като Фаласарна, Елафониси, Ставрос бяха пир за очите. Такива разкошни цветове, гледаш с очите си и не вярваш, че тва не е фотошоп. Тука Каладан некво сиво море, сива трева. Аракис беше сивкаво бежов. Защо??

На Лейди Джесика оранжевата рокля, беше убита от филтъра вместо да изпъква. Що толкова много хора си мислят, че ако филмът им е в някаква бежово сивкава гама, тва го прави по арт не знам. Баси, Белфаст октомври месец, не изглеждаше толко сиво.

На мен ми хареса повече от на теб, но определено трябваше да има повече светостроене, Пол да се пита примерно що не убият червеите и такива неща. Тия видения и сънища освен в Гом Джабар сцената, просто губят страшно много време.

Това, което ми хареса тук за разлика от Линч е, че я има идеята от книгата, че
Spoiler: show
цялото това нещо с Месията е конспирация, а Пол не е спасителят.
Затуй критиките, че тва е поредният white savior филм са простотии.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Dune

Post by Dr. Horrible » Sat Oct 23, 2021 11:37 pm

Аз мислех да го изтегля, но се появи компания, та ходихме днес на кино.

Не съм особено доволен. И колкото повече мисля, толкова по-недоволен съм :D

Като операторска работа е добре, наистина красиви картини на пустинята, красиви кадри, добре заснети помещения и ставащото в тях. Като актьорска игра е отличен - особено Ребека Фюргюсън като лейди Джесика беше страхотна.
Но историята беше ужасно разтеглена. Ужасно. Нямаше нужда да се разделя така и да има големи парчета от филма, в които не става нищо. Особено последните 40-50 минути трябваше да са 10. Там основно показваха дълги кадри как двама героя летят из пустинята.
От визията също съм много разочарован, особено от визията на дворците, там беше тотал щета. Всички дворци бяха грозни и голи, като някакви празни хамбари. За този в Аракис - разбирам, пустинна планета, няма какво да сложат, там стоеше логично. Но всички други, на богати родове на родните им планети, бяха супер голи. Видяхме дворците на две от най-богатите фамилии и всичко беше много празно... Когато се каже "дворец" аз си представям лукс - килими, завеси, орнаменти, изписани стени, просто да се вижда наистина БОГАТСТВОТО, да си личи пищността на всичко. Но явно под "дворец" Вилньов си представя огромна празна стая от гол камък, в която няма нито една вещ.

Освен това, което е по-централен проблем, ми липсваше топлота. Липсваха ми човешки взаимоотношения, липсваше им да чувствам близостта между героите. Всичко беше много хладно и дистанцирано. Героите се държаха не като хора, а като епични исторически личности, които осъзнават, че са исторически личности. Без човешки емоции. Нямаха темперамент дори, освен Момоа, примерно, което пак не беше заради героя му - изигра си себе си. Джесика имаше няколко емоционални момента, особено този като гледаше горящия град се получи добре, но пак бяха рядко и пак някак студено и дистанцирано показани. Липсваше ми повече емоция, топлота и човечност. Не ми пука за тези герои - изобщо не ми е интересно какво ще стане с тях, не ме развълнува историята им.

И така... Не съжалявам, че го изгледах, струваше си на кино. Но не бих си го пуснал пак.
But goddamn,
you got me in love again

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests