Плагиатството в българската музика

Ми то името като че подсказва... търнокопи, хидродинамика и всякакви ортопедични приспособления...
User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Плагиатството в българската музика

Post by coldie » Fri Jan 15, 2021 6:15 pm

Няма е е много трудно да почнат да се изреждат плагиатите в по-новата българска музика. Аз обаче съвсем случайно съм чувал на няколко пъти песни здраво изплагиатствани (а пък може и да са купени, не знам) - песни на класически български певци от миналото със статус на музикални икони. Но съм запомнил само тази.

Емил Димитров - "Ако имах чук"
Трини Лопез - "Ако имах чук"

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1930
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Плагиатството в българската музика

Post by Martix » Fri Jan 15, 2021 7:38 pm

Колди, тук напипа много болна тема. Като бях малък, два пъти ми се е случвало да се почувствам унижен и разбит от несправедливостта на света. Единия път беше, когато разбрах, че дядо <Спойлери> не съществува, а другия път беше, когато разбрах, че песните на клуб НЛО не са оригинални. Дори химна на родния ми град (бум бум бум, ще си купя автомат) се оказа измама...

Шегата настрана, и мен ме дразни sampling културата в музиката и затова доста преди да достигна необходимата възраст започнах да съм забавен на партита (знаете ли че, тази песен не е българска, и в оригинала не се пее за бански на лалета, а за бикини на точки и е дори по-creepy от българската версия, а това е постижение).

Втората шега настрана, като всяко друго изкуство и музиката е итеративен процес, който стъпва тежко на историята си. Ама нужно ли е директно да семпълваме цели инструментали. При филмите поне снимат наново сцените, които крадат едни от други. В музиката няма братче, дай да краднем наготово или да го пресъздадем нота по нота без да дадем credit на оригиналния творец никъде, и после тва се продава в itunes, estate-а на оригиналния композитор да дойде да си търси правата в комунистическа България ако иска.

Край на шегите, ще завърша с един freestyle рап, в знак на протест че 90% от новия бг рап ползва чужди бийтове или семплинги:
Класическата българска естрада не струва, от нея ухото ми страда, взели са си от класиките без никой да пострада.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Плагиатството в българската музика

Post by tigermaster » Fri Jan 15, 2021 8:10 pm

Доколкото знам, за соц-естрадните кавъри правата са си платени, бтв. Поне за ФСБ, дето най-големият им хит е на италианска група, знам, че са си уредили законово всичко и даже дават кредит, където трябва. Не че това оправя вкуса много, всъщност. Още помня колко се ядосах две и девета, когато Тома Здравков, тъкмо спечелил "Мюзик Айдъл", се скъса да рекламира новото си много яко парче "Герой", а то се оказа кавър на ето тая песен:

(Да не говорим, че подобен поп-рок по онова време просто го мразех. Сега е малко по-различно, ама пак...)
И за тая песньовка всичко е платено, обаче пак.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Плагиатството в българската музика

Post by Litz » Fri Jan 15, 2021 11:09 pm

За мен клуб нло не е плагиатство, а е в стила на снл и некви пародийни предавания.

Аз не се дразня на семпли като цяло освен ако не е поредният семпъл на драгостеа дин тей.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Плагиатството в българската музика

Post by coldie » Fri Jan 15, 2021 11:29 pm

Litz wrote:
Fri Jan 15, 2021 11:09 pm
За мен клуб нло не е плагиатство, а е в стила на снл и некви пародийни предавания.

Аз не се дразня на семпли като цяло освен ако не е поредният семпъл на драгостеа дин тей.
НЛО не е плагиатство, то е вид на прост език казаха халтура, поне според мен. Или по-скоро ирония.
Наистина има разлика дали си си закупил дадено парче или си го откраднал,

Това за по-новата българска музика, ако почнем да се ровим поне 1 50% от чалгата, рапа, попа ще са взети отнякъде. Метъл не слушам но и там едва ли ще е по-ралично, кой знае колко.

Има го и в обратната посока, и доколкото знам е плагиатство, а не е плащано. Мисля, че Една българска роза или Моя страна, моя България е пята на Евровизия от чуждестранна група с друг текст, но със същата музика.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Плагиатството в българската музика

Post by Litz » Sat Jan 16, 2021 1:02 am

Взето отнякъде не означава плагиатство задължително.

Смисъл не мога да повярвам, че ще защитавам чалгата, ма те си кредитват нещатав повечето случаи, ако е от балканите.

Ето тука в тая песен си пише, че музиката е на Фивос



Примерно и Луда по тебе на Камелия е чужда взаемка, но на обложката пише само аранжимент еди си кой си, а не музика и аранжимент

Примерно тая песен за мен директно краде и тва вече е плагиатство




А тва е оригинала




Смисъл, нека дефинираме за кво говорим. Истинско плагиатство, семпъли, които са с платени права или кавъри.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Плагиатството в българската музика

Post by Moridin » Sat Jan 16, 2021 7:09 am

Wait what, кой е оригиналът на бански на лалета? :D
This is it. Ground zero.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Плагиатството в българската музика

Post by трубадур » Sat Jan 16, 2021 10:27 am

Moridin wrote:
Sat Jan 16, 2021 7:09 am
Wait what, кой е оригиналът на бански на лалета? :D
истинските въпроси

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Плагиатството в българсvката музика

Post by Killua » Sat Jan 16, 2021 11:29 am

@Litz, бях я забравила тая песен Хей Мама, мноого е яка и кечи!
Опитах се да чуя и Деси Слава, ама нещо немАх сили. Но доста са ъпгрейднали играта чалга певиците, де!

На мен редовно ми се случва да чуя някоя песен по радио/някъде, която да ми отвори очите за пореден български кавър... Говоря главно за старите соц песни, някакви мега яки и любими, и хоп, всъщност било на Жо Десан примерно. Аз все си мислех обаче, че не са кражби, ами официално взети някак? Ама явно не...
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1930
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Плагиатството в българската музика

Post by Martix » Sat Jan 16, 2021 2:11 pm

Хех, дори не ми беше хрумвало че може старите соц. песни да са били с уредени авторски права, но дори да е така си е долно да правиш кариера базирана на кавъри, и после да очакваш някакво уважение като автор на музика. (that said, текстовете на доста такива песни са се получили чудесно).

оригиналът на Бански на лалета, един от случаите в които текстът на оригинала е far superior.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Плагиатството в българската музика

Post by Moridin » Sat Jan 16, 2021 5:17 pm

@Killua Ици Бици! Connections everywhere :P
This is it. Ground zero.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Плагиатството в българската музика

Post by Litz » Sat Jan 16, 2021 5:27 pm

Има си исторически и социален контекст, за тва с кавъри те и не мисля, че тва по някъв начин влияе на качеството на песните. Все пак повечето изпълнители е важно да могат да пеят и да имат сценично присъствие. :mrgreen:
Горан Брегович също ползва семпъли, кавъри, фолклорни мотиви и тн, но е супер обичан музикант.

Хип хопът също е яко базиран на семпъли примерно, но за сметка на тва е лирически най-креативният жанр. Don't @ me

Въобще пак питам за какво говорим, щото кавърите не са плагиатство.

Делфиницията за плагиатство е
Заимстване на част от научен труд, творба на изкуството или идея, без да е посочен източникът; интелектуална кражба,
Тва на Тома и Деси Слава е плагиатство. Банските на лалета, Емил Димитров, Теодора, Камелия и Азис и бг естрадата не са.

Щото ако бяха и тва (секси мацка да направи песен на Таркан скучна си е постижение)


Тва


Тва

Тва


Също са кражби. В момента в който кажеш тва е кавър на еди си кво си. Или тва ползва семпъли от еди си кво си посочваш източника и нещото спира да е плагиатство.

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: Плагиатството в българската музика

Post by LightOne » Sat Jan 16, 2021 7:46 pm

Идвам само да кажа

ДА НЕ ПИПАТЕ КЛУБ НЛО!!!


Да не съм чул и една думичка против тях. Плагиати били, халтура били, ама ха! :<
Това, което произведоха е безсмъртно! :heart:
За толкова години никой не можа да им хване и малкото пръстенце. Не ми пука, че музиката не е оригинална, когато имаме актьорското майсторство в изпълнението и размазващите гениални текстове на Недялко Йорданов. Такъв пакет entertainment се ражда веднъж на стотици години и аз бях жив да им се радвам.
Сериозно, богове са на сатиричната песен и само защото се гледа с лошо око на „халтура“, никой не обръща внимание, че песните са си ни повече, ни по-малко безсмъртни класики.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Плагиатството в българската музика

Post by трубадур » Sat Jan 16, 2021 8:47 pm

LightOne wrote:
Sat Jan 16, 2021 7:46 pm
Идвам само да кажа

ДА НЕ ПИПАТЕ КЛУБ НЛО!!!


Да не съм чул и една думичка против тях. Плагиати били, халтура били, ама ха! :<
Това, което произведоха е безсмъртно! :heart:
За толкова години никой не можа да им хване и малкото пръстенце. Не ми пука, че музиката не е оригинална, когато имаме актьорското майсторство в изпълнението и размазващите гениални текстове на Недялко Йорданов. Такъв пакет entertainment се ражда веднъж на стотици години и аз бях жив да им се радвам.
Сериозно, богове са на сатиричната песен и само защото се гледа с лошо око на „халтура“, никой не обръща внимание, че песните са си ни повече, ни по-малко безсмъртни класики.
една грешна дума не каза тука, по-смислено мнение в тоя форум няма :metal: :metal: :metal: :metal:


User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Плагиатството в българската музика

Post by Dr. Horrible » Sat Jan 16, 2021 10:31 pm

Да, трябва да признаем, че говорим за друг време, за друг социо-културен контекст. Не е като българите да са взаимствали чужди песни, просто е имало постоянен обмен на музика. В не чак толкова глобализиран свят изпълнителите са пътували по-трудно, но мелодиите са преминавали границите с лекота!

Една от най-любимите ми песни е Those were the days на Мери Хопкин


Тя има и турска версия хубава, и българска версия на Маргарита Димитрова много хубава.... И човек би си помислил, че всички са копирали Мери. А реално оригиналът на песента е руски - стара руска песен, стил цигански романс :)

Емил Димитров може да е взел "Чук", но пък и той е дал нещо на света. Той пръв пее "Арлекино" и после я дава на Ала Пугачова и нейната версия се превръща в огромен хит, един от най-големите ѝ хитове. Знам, че и някакъв немски изпълнител има версия на "Моя страна, моя България", със съвсем различен текст на немски.

Така че това е било нормално тогава. Не знам дали така стриктно са се уреждали права, или просто е било на приятелски начала. Лиц е напълно права - важно е да можеш да я изпееш, не дали е кавър.
But goddamn,
you got me in love again

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests