Топ албуми на десетилетието

Ми то името като че подсказва... търнокопи, хидродинамика и всякакви ортопедични приспособления...
Post Reply
User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Топ албуми на десетилетието

Post by Litz » Tue Nov 19, 2019 3:19 pm

Иде му краят на това десетилетие и макар да знам, че 2020, все още се брои към това десетилетие, някак 2019 се чувства като финала на това десетилетие.

Гледам много класации напоследък и някак си не съм съгласна с тях (класацията на индипендънт е пълна гавра с добрия вкус), поради факта че recency bias е огромен фактор в повечето от тия класации и често гениални албуми излезли в началото на десетилието са игнорирани. Както и мисля, че ако правиш класация за цяло десетилетие без жанрово подразделение, не можеш да ги наредиш като обективно добри, нито по любимост, ами трябва да сметнеш и това какво влияние са имали тия албуми, само с хипстърия не става. Прави ми впечатление, че повечето класации са изключително хипстърски настроени и се включват някакви групи и артисти, колкото авторите да се правят на интересни, а се игнорират супер известни и комерсиално успешни албуми. :mrgreen:

В това отношение намирам за изключително странно, сестрата на Бионсе да е по-включвана в класации от самата Бионсе, щото Lemonde е шедьовър, но в повечето класации Място на масата е по-напред, неясно защо.

За мен едни от най-важните албуми за десетилетието са: всичко на Кание преди да изперка тотално, особено My Beautiful Dark Twisted Fantasy(който е един от най-великите албуми евър и това е научен факт), Modern Vampires of the City, El Camino, Damn на Ламар, Анти на Рияна, AM може би, 1989 на Суифт, 21. lonerism, born to die и ме няма в по-хард нещата.

Кои за вас са топ албумите на десетилетието и правите ли разлика между ваш си личен топ 10/20/30/50/100 и някакъв по-всеобхватен такъв?

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Топ албуми на десетилетието

Post by трубадур » Tue Nov 19, 2019 3:58 pm

Е братляс, тая година още не е свършила, да ге. Догодина чакам кво ли не, запри малко. :lol:

Ма на прима виста:

Метъл:

Between the Buried and Me - The Parallax II: Future Sequence
Septicflesh - Titan - второто най-добро
Disturbed - Immortalized
Cattle Decapitation - Monolith of Inhumanity
Blind Guardian - At the Edge of Time
One Finger Death Punch - American Capitalist
Archspire - Relentless Mutation (без да се замислям албумът ми на десетилетието)
Batushka - Litourgiya - голямо съжаление за всичката ненужна драма около бандата, но дебютът им е превъзходен
Mastodon - Emperor of Sand
Carcass - забравих името на албума им, ама беше разкош като се събраха отново и извадиха най-добрия си албум в кариерата

Хип-хоп:

Всико на The Lonely Island

Kids see ghosts - повече ep отколкото албум
Travis Scott - ASTROWORLD
Cardi B - Invasion of Privacy - пълна пача е, но е от малкото модерни рапъри, които могат да рапират
A Tribe Called Quest - We got it from Here… Thank You 4 Your service
The Roots - How I Got Over

За съжаление @Claymore ми откри твърде късно clipping. че да ги чуя достатъчно, ама там има много музика като за мен

Поп - Кънтри (само заради хос)

The BossHoss - Black Is Beautiful - няма такава музика, яко кънтри-мъжкарско-поп звучене, с паметни песни и нито една слаба минута или скапана балада
Били Айлиш
и Muse - не знам къде да ги слагам, само че са мега банда
Robin Thicke - Paula - има задрави песни, въобще поп музиката не струва, там карат на сингли и то скапани, един албум не успях да чуя от-до, освен написаното дотука, та нищо не се класира допълнително.

Остове, музики от филмове, игри и т.н.

Ханс Цимер се счупи тва десетилетие да праска качество филм след филм и Destiny 2, плюс Borderlands 2 (тия две игри имат най-качествената музика, писана за геймки). Много яки мелодии има в инди простотиите, Binding of Isaac и Crypt of the Necrodancer (бароновски е голяма работа) са на челни позиции, ама зад музиката на големите игри стоят ебаси композиторите и оркестри.


иначе по важност - 1989 на суифт, на канье по поносимите албуми и кендрик лемавия (който в песен с дрейк и асап роки беше най-слабото звено, сметай) ще си останат 3-те най-паметни неща от десетилетието и за трите имам негативно мнение (донякъде канье ме радва, но там гледам/слушам повече сеира) да не говорим, че Skindred ползваха, преди него, същия семпъл, който и той в песента Power, но бидейки реални музиканти направиха тресня та дрънка - kill the power се зове и слага целия каталог на канье в малкото си джобче.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Топ албуми на десетилетието

Post by Litz » Tue Nov 19, 2019 4:26 pm

Стига ве, Фантазията е як албум и живота на Пабло и той. :mrgreen:

Откъм хип хоп слушал ли си Дензъл Къри, пичът може да рапира бругалпо и заслужава споменаване. Аз го открих с кавъра на Bulls on Parade.и.тоя е невероятно талантлив. Обикновено кавърите на Рейдж са доста кринджи (face tattoo white trash guy изпълнява Killing in the Name като-на погребение) , ама Дензъл Къри избива. Ta13oo е абсолютен шедьовър

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Топ албуми на десетилетието

Post by трубадур » Tue Nov 19, 2019 4:32 pm

Ще го пробвам, ама като цяло рапецът не ме блазни толкова много, бидейки мейджър милениъл буумър ше го кажа - едно време къф рап имаше, ся тва новото на нищо не мяза. бъста раймс, ауткаст, биг пън, целио ву тенг клан, с кеф да слушаш като редят сричките, сега е трагедия и отбягвам, и така изпускам със сигирност доста яки неща. Метъл шси остане музиката за мене, слушам го откак се знам и вече толкова години да не ми е писнало, въпреки повтаряните до безобразие елементи значи, че ще го бъде вовеки. Освен тва туй десетилетие беше много добро за тежката жица, определено имам щастие с музиката, която си избрах да ми е основна.

пп иначе канье като прави добри неща, са добри, но както казах музиканти му хванаха играчките и направиха по-добра песничка. С други думи за модерните рап нужни канье е над останалите, но като цяло е некво на средна линия пустиняче, поради простата причина колко по-добри парчоци имаше преди. А като се сравни с реална музика ептем няма за какво да се хване.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Топ албуми на десетилетието

Post by Claymore » Tue Nov 19, 2019 5:18 pm

Изобщо нямам твърде широк поглед и трябва седна да помисля за един по-смислен пост и списък, но във всеки случай както ти казваш My Beautiful Dark Twisted Fantasy определено влиза в някакъв топ, който едва ли би се ограничил до топ 10.

При Кендрик, DAMN. по-скоро не, но To Pimp A Butterfly e шедьовър и дори всичко след DAMN.да спада като качество постепенно, тоя албум ще се помни дълго време според мен. Просто образите, римите, концепцията, продукцията со се джаза... всичко.

Иначе макар доста повече да се хвалят по-късните неща на Death Grips, за мен микстейпа им Ex-Military ми остава лично най-любимото с типа абразивна продукция и stream of consiciousness текстове които впоследствие развалиха според мен с твърде много електронни влияния и биене към абсолютна неразбираемост.

На Florence + The Machine бих казал че между Ceremonials и How Big How Blue How Beautiful ми се бият за мястото, като цяло мисля че HBHBHB май е по-качествения албум, дори самите песни поотделно да не са толкова много които ме кефят, както Ceremonials.

@трубадур След това което каза за Cardi B, трябва да те питам - Run The Jewels слушал ли си :mrgreen: ? https://www.youtube.com/watch?v=PkGwI7nGehA https://www.youtube.com/watch?v=vWaljXUiCaE Ето ти две добри отправни точки, пък ако според теб не рапират добре, не знам какво да ти кажа :D Не че Карди не ми харесва умерено, ама определено не е от малкото

Аз иначе съм обратното от теб, много повече метъл слушах гимназията и към първи курс на университета... ама там е работата че без сериозно компенсиране с някакви по разчупени инструментали голямата маса от супер екстремните на вокално ниво неща просто не кефят. На челно място с блек метъла. Те това никога нема да го харесам, black metal growl звучи като давеща са котка, отвратително е, не е надъхващо като метълкор или дет метъл врещене. Вече дет метъл съм харесвал, Gojira, Dark Tranquility, някакви други, метълкор също, но като цяло не търся умишлено метъл последните години. Ако ми попадне нещо което ми харесва, супер, по-често слушам metal-adjacent неща като Chelsea Wolfe или пост-метъл/рок като Russian Circles примерно. Част от това е и че установих че метъла ми харесва до голяма степен заради тежкия звук и дисторжън... което откакто почнах да слушам нойз с Pharmakon, Merzbow, Author&Punisher и други... еми просто никой метъл не може с това да се сравнява като кефа който ми доставят с такъв тип звуци. Ма ддз, отворен съм за препоръки, ако може да метнеш нещо тип Gemini Syndrome първия албум, Trivium - In Waves, инструментално звучене като Parkway Drive и FFDP, ама ако може без откровено изтъпелите текстове на вторите. Кринджвах като пробвах да ги слушам пак повече във трети курс. Tremonti имат някви яки песньовки
Last edited by Claymore on Tue Nov 19, 2019 5:40 pm, edited 2 times in total.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Топ албуми на десетилетието

Post by трубадур » Tue Nov 19, 2019 5:37 pm

Съм, просто напълно забравих, аз за карди си меля не за друго, а щото й разбирам кво вика и в мозъка ми се е забила като една от малкото, които са ми приятни как пляскат с езика, на фона на всичкото мрънкане, което стана популярно.

Но пак, хопхоп не слушам с кеф от много време, и съм умерено заинтересован от тоя стил, а и бидейки толкова доминиращ в класациите, често го скипвам. Отдавна не е моята музика.

пп. В поп хипстърията забравих The Naked and Famous - In Rolling Waves тва много го слушах.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4058
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Топ албуми на десетилетието

Post by Litz » Tue Nov 19, 2019 6:02 pm

Аз забравих оста на Хамилтън. Давиид Дигс там слага в малкия си джоб половината рапъри. Гениален ост

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Топ албуми на десетилетието

Post by coldie » Mon Jan 06, 2020 7:17 pm

Само заради темата, защото ми стана интересно, или пък да изгубя време, реших да проверя кой са албумите на последната декада, според "уважавани" критици. Тъй, като аз цял албум последната деката не съм слушал. Дори е имало случаи с месеци да не слушам почти никаква музика.
Но е просто покъртително, като им видях класациите. Само глупости.

Предполагам, че албума на декатата трябва да е някой саундтрак.
Кви са тия кендрик ламар, джейзита, бийонета, риани, и все такива дивотии.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Топ албуми на десетилетието

Post by coldie » Mon Jan 06, 2020 7:24 pm

Litz wrote:
Tue Nov 19, 2019 6:02 pm
Аз забравих оста на Хамилтън. Давиид Дигс там слага в малкия си джоб половината рапъри. Гениален ост
От Еминем насам, няма популярен рапър, който да става за нещо, или поне да може да се сравни със старите легенди. Има добри от новото поколение, но те са средно известни в най-добрия случай. Например Lecrae или пък Andi Mineo.

То направо е срамно, че Ламар го сравняват с легенди на рапа.
https://www.youtube.com/watch?v=zVyEPNIR-yk

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Топ албуми на десетилетието

Post by coldie » Thu Feb 06, 2020 12:41 pm

SATVCD122 Heavy hitters Various artist
NF - "The search"

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Топ албуми на десетилетието

Post by coldie » Thu Feb 20, 2020 1:25 pm

На мен от изветсно време ми е хванало окото дискографията на The trash mermaids, само че това трудно може да се нарече албум.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Топ албуми на десетилетието

Post by coldie » Sun Aug 02, 2020 9:07 am

Вече мога да кажа, че от това което аз поне съм слушал албума на десетилетието е Greatest hits на Шилер, ако сборен албум се брои. Според мен това е наследника на Жан-Мишел Жар.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Топ албуми на десетилетието

Post by coldie » Fri Aug 21, 2020 10:36 am

Future Nostalgia на Dua Lipa е много свеж албум. Диското се завръща на мода.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests