Tоп 5: албуми 2016-та

Ми то името като че подсказва... търнокопи, хидродинамика и всякакви ортопедични приспособления...
Post Reply
User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Tоп 5: албуми 2016-та

Post by трубадур » Thu Jan 12, 2017 4:36 pm

Народът пропищя колко ужасна е 2016-та, аз я смятам за приемлива. А и ми се говори за метъл. И тук ше си напляскам нещата, дето са ме радвали, плюс пропуснатите ползи (за черни дни, като се усетя, че няма какво да слушам). Още отсега казвам, че не ми пука за мегадет и антракс и ги пропуснах с мощ.

Aborted - Retrogore - най-изпипаният брутален албум на годината. В една песен тия пичове вкарват повечевъображение от цялата закостеняла и задръстена част от дет метъл прослойката, дето не е еволюирала от 1988-а.
Spoiler: show
Image
Fleshgod Apocalypse - King - технически дет метъл с оркестрации на световно ниво - нямат лабаво тия италианци.
Spoiler: show
Image
Amon Amarth - Jomsviking - защо, да го еба, не им отидох на концерта? Албумът е величествен. Най-добрият им от сигурно 10 години. А не е като да имат слаби албуми по принцип. Сами си вдигнаха летвата навремето и най-после я достигнаха.
Spoiler: show
Image
Katatonia -The Fall of Hearts - странно слаба отваряща песен за иначе прекрасен и почти перфектен албум. Нежен, нагрухтян с атмосфера, феноменални и с винаги изненадващи композиции. Бандата е съставена от вече майстори и просто тия хора знаят как се прави музика. Идеален за не метъл фенове. А как приляга на сегашния студ не е истина.
Spoiler: show
Image
Architects - All Our Gods Have Abandoned Us - изненадата за годината. Мощен крещящ метълкор с доста сбъркан подход към музиката, напълно изнасилващ тесните граници на стила.
Spoiler: show
Image
Skillet - Unleashed - ако се чудите какво е албум, пукащ се по шевовете от хитове. За мен сигурно има 2 слаби песни, останалото е абсолютен килър. Толкова настроение и надъхана и зарибяваща музика трудно се пише. Лесно смилаем до безумие, но е толкова весел и просто як.
Spoiler: show
Image
Alter Bridge - The Last Hero - да слушаш колдплей или никел бак, или която и да е друга модерна "рок" група е срамота при положение, че тия пичове съществуват. Бързи песни, убийствени вокали, феноменални музиканти, такива китари се въртят тука свят да ти се завие.
Spoiler: show
Image
Meshuggah - The Violent Sleep of Reason - записан на живо в студиото, без калпав миксинг и подобни педалски подмятания. Логично за група, която на сцена звучи в пъти по-качествено от редица тъпанари на запис. Кръши кокали.
Spoiler: show
Image
Korn - The Serenity of Suffering - с три отвяващи сингъла корн дадоха солидна заявка за албум на годината. И не разочароваха. Сигурно най-добрият материал, който някога са писали. Смазваща атмосфера, Джонатан Дейвис е във върховна форма, стабилни и мощни вокални линии (които заковава на живо), двамата оригинални китаристи отново заедно, паметен и ударен бас, перфектни барабани. Разкошен албум.
Spoiler: show
Image
Metallica - Hardwired... to Self-Destruct -доста е добър. Харесвам death magnetic повече, но тук техническата част е светлинни години по-добра, изпипан и изчистен звук. Джеймс Хетфийлт е страшен композитор, да не говорим какво чудовище е на китарата. Изключително ценно завръщане. Освен това направиха клип на всяка песен, та може да се чуе в тубата.
Spoiler: show
Image



Пропуски:
Abbath - Abbath

Rotting Christ - Rituals

Killswitch Engage - Incarnate

Van Canto - Voices of Fire


Destruction - Under Attack

Dark Funeral - Where Shadows Forever Reign

Gojira - Magma

Be'lakor - Vessels - най ме е срам за пропуска на този... обожавам тази банда

Tarja - The Shadow Self

Sodom - Decision Day

Twelve Foot Ninja - Outlier

Heaven Shall Burn - Wanderer - другият колосален срам

Sonata Arctica - The Ninth Hour

Crowbar - The Serpent Only Lies

Serpentine Dominion - Serpentine Dominion - най-чаканатa супер група в екстремния метъл

Theocracy - Ghost Ship

Machinae Supremacy - Into the Night World

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Tоп 5: албуми 2016-та

Post by penzata » Thu Jan 12, 2017 6:27 pm

Оказа се, че тази година (миналата, де) съм си купил само един албум от 2016-та - Hometown Life на Sully Erna. Доста душевно беден чиляк съм. :unsure:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Tоп 5: албуми 2016-та

Post by tigermaster » Thu Jan 12, 2017 6:56 pm

Без определен ред.

Волф Хофман - "Headbangers Symphony" - тотално изкъртващ и може би най-добре изпипаният откъм звук, който чух миналата година.

Amon Amarth - "Jomsviking" - АААААААААААААААААААААААААААААААА! Сеч! Май ми стана любимият техен албум това. А концертът беше ОМГ. Радвах се като някакво дванайсетгодишно детенце. Бтв, по някаква причина котките ми се кефят много на Amon Amarth. Съвсем сериозно. Не знам защо.

Myrath - "Legacy" - "The Unburnt" осмисля цялото съществуване на "Игра на тронове"... Страхотен албум на група, за която дори не бях чувал, преди Ютуб да изплюе в лицето ми клипа на "Believer". За първи път успях наистина да харесам ориенталската орнаментика в пеенето.

Van Canto - "Voices of Fire" - фентъзи, магия, дракони, да. Факт.

Civil War - "The Last Full Measure" - с всяко слушане ми влиза все по-дълбоко под кожата. Жалко, че не го бяха издали, преди да дойдат в София - щеше да е по-интересно.

Сигурно ще се сетя и за още по-късно, но, честно казано, нямах и много време за слушане на музика миналата година.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Tоп 5: албуми 2016-та

Post by penzata » Thu Jan 12, 2017 7:27 pm

Баси, ударих едно слушане на "Jomsviking", че ме зарибихте. От "Surgical Steel" на Carcass не съм се радвал толкова много на метъл албум. :panda: (трябва да преслушам и новия/миналогодишния Heaven Shall Burn).
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6908
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Tоп 5: албуми 2016-та

Post by Yan » Thu Jan 12, 2017 7:35 pm

Avantasia - Ghostlights -- защото Тоби знае как се правят концептуални албуми

Sinbreed - Master Creator -- един от най-яките пауърметъл албуми на годината. Какво да се прави още се кефя на стила :)

Myrath - Legacy -- в интерес на истината бързо омръзва, но заради концерта го слагам сред по-добрите неща.

Mob Rules - Tales From Beyond -- много мейдънски албум на Mob Rules. Почти няма слабо.

Gojira - Magma -- една от най-приятните изненади на годината. Много музикантски албум. Gojira станаха достатъчно големи, че да не им пука особено.

Hammerfall - Built To Last -- директен и приятен Hammerfall, втори техен албум който ми допада за последните 12-3 години. Явно остарявам.

Avenged Sevenfold - The Stage -- появи се сякаш от нищото. Личи си, че им е много важен.

Amon Amarth - Jomsviking -- Йохан Хег и сие държат нивото. Като се замисля, това е една от малкото дет метъл групи на които се разбира всичко, което вокала ръмжи :)

Gorgon - Titanomachy -- смазващ албум. симфоничен мело-дет. Най-близо ми е до албум на годината.

Kai Hansen - XXX Three Decades in Metal -- щото е Кай Хансен. Веселяшки албум с няколко много сериозни парчета.

Trick or Treat - Rabbit's Hill Pt. 2 -- По-интересната група в която пее Алесандро Конти. Второта част на концептуалния албум по Watership Down.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Tоп 5: албуми 2016-та

Post by Claymore » Sat Jan 14, 2017 7:08 am

Знам че тук за рап и другите изпълнители които ще спомена ще си говоря сам, но пък заглавието на темата е Топ 5 албуми, вече че главно метъл е постнат над мен или над пет албума е друг въпрос. :mrgreen:

clipping. - Splendor & Misery/ Wriggle
Spoiler: show
Image Image
Уникално добър наративен sci-fi албум с подходящо адаптирано за концепцията му нойз рап звучене на групата, особено в песни като All Black и Baby Don't Sleep. Давийд Дигс продължава да пише и рапира по изключително качествен начин, а начинът по който е структурирано и направено цялото нещо показва че и той, и двамата му колеги са сериозни фенове на фантастиката, което се вижда и от препратките към творби на Бътлър, Ле Гуин, Харисън и Дилейни. Комбинацията между нойз, рап, чисти акапелни вокали и негърски slave spiritual мелодии и песни е муцка.
Wriggle ЕP-то е кратко и ударно, с яки фийчъри като Cakes da Killa и Nailah Middleton, като песента Our Time с последната е от най-яките задълбавания в психология на рогоносци от двата пола които съм слушал в песен. Песента дала име на EP-то пък е страхотен BDSM химн от неистов шум смесен със семпълнати крясъци от песен на нойз групата Whitehouse.

Най-любима песен: Baby Don't Sleep/ Wriggle

Любима лирика: От Baby Don't Sleep -
Space is wavy, follow form it, analyze it spectrally
The specter in the spectrum
On inspection is an entity
You call it god, or man, or woman
Love or hope, it's all the same
A nickel-bag philosophy, a beta boost inside a brain

От Our Time -
She stops by the window of the Walgreens
Her mascara a mess of a mask
Gonna pull out a tissue but instead pulls out a phone for a text
And the flask rattles round in the purse
A reminder that medicine is already there for the taking
And the snap when she puts the cap back
She's convinced is the sound of her heart breaking



Danny Brown - Atrocity Exhibition
Spoiler: show
Image
Първият му албум който слушам и сред най-самобитните като звучене, стил на рапиране и флоу които съм чувал последно време. Продукцията кърти, чисти и извозва, фийчърите и те (особено в Really Doe с Кендрик Ламар, Аб-Соул и Ърл Суетшърт), а способността на Дани да превключва от магарешки крясъци и мазни инуендота в Really Doe, Pneumonia и подобдни към по-зрял глас и перспектива в песни като Tell Me What I Don't Know, From The Ground и Ain't It Funny и да се придържа към мотива за спиралата на деградацията и в музиката, и в текста е за похвала.

Най-любима песен: Pneumonia твърде е мазен бийта, сори :mrgreen:

Любима лирика: Ог Tell Me What I Don't Know -
We was so ambitious
All we really wanted was new Jordans and some bitches
Flashing bankrolls in the club taking pictures
Thinking we was grown men, really lil' niggas
Jumping dope fiends that's owing us for credit
Taking turns catching sales things copacetic
Slice your tomato if you owe us for the lettuce
Running through the sack of D sorta like Jerome Bettis
Naive to the outcome
Cuz hit the block, hit the stash and they found some
Lock us all up for a bag and some pistols
Now we in the county writing letters I miss you



Run The Jewels - RTJ 3
Spoiler: show
Image
Пуснат за пореден път като безплатен даунлоуд, само че на Коледа, месец преди официалната дата, албумът М А Ж Е. Може да се каже че първата половина е по-силна от втората, на първо слушане, но всъщност целият албум е още от същото. Което никак не е зле, след толкова добър втори албум каквото дуото издадоха 2014. Бийтовете са като че ли по-басови отпреди, текстовете са по-тревожни и меланхолични, но често и по-нахъсани и пълни с надежда отколкото във вторият албум, като например в 2100 (пусната на деня след като Тръмп спечели) където Boots пее по ангелски начин припева (Save my swollen heart/Bring me home from the dark/Take me up, take me up, take me up/Take me up, take me up, take me up) или Thursday in the Danger Room, разказваща за приятели на El-P и Killer Mike, съответно един загинал от свръхдоза и друг убит заради ланеца си, с убийствено джаз соло към края от Камаси Уошингтън. Hey Kids (Bumaye) с фийчър от Дани Браун пък ме кара да дивея както див фолк фен на Цеца. Първите няколко песни, пуснати като сингъли като Talk to Me, Legend Has it и Call Ticketron са разкошни разбира се, но финалът на албума с фийчъл на Зак де ла Рока от RATM в тупартс песента Report to the Shareholders/Kill Your Masters е баш гвоздея в албума.

Най-любима песен: Legend Has It сигурно съм я слушал вече 500 пъти

Любима лирика: От Hey Kids (Bumaye) -
Say hello to the masters, on behalf of the classless masses
We showed up, ski masks, picks, and axes to murder asses
Lift up our glasses and watch your palaces burn to ashes
Fucking fascists, who the fuck are you to give fifty lashes?
All 'cause I'm motivated, stimulated, never smoking simulated happy and burning hashes
Killer, killer, dealing with him like he's a squealer
Get 'em, got 'em, shout 'em, and flipped the matress
Woo! I'm the man, bitch, got big ideas, got plans to rob
Any Rothschild living, Bill Gates, and the ghost of Jobs
Yeah I said it, I meant it, I ain't flinch'n, Marshawn Lynch'n it
Run through a motherfucker's face like ig'nant, isn't it
Domain eminent, we the pre-eminant
Villainous willingness, spitting this ready raw rap shit rhyme ridiculous
Enemy grave, he digging it, then we piss in it
Us go to hell, we been in it, getting it, yeah



Vince Staples - Prima Donna
Spoiler: show
Image
Изключително стегнато EP с добре изпълнени и ясни сюжет и теми свързани с успеха като артист и славата, цената им, "черността", експлоатацията на музикантите от индустрията и самоубийство (две препратки към Кобейн :mrgreen: ). Само една песен не ми харесва много-много, другите са мега. Пък и фийчър от Андре 3000. А краткият филм изразяващ идеите на EP-то, с песните за саундтрак, е много приятно.

Най-любима песен: Loco feat. Kilo Kish

Най-любима лирика: От Smile -
I know they wanna see me fall, I know they fraudulent, I know
I know they hoping that it's right back to the ghettos I go
I know my pigment is not that of a businessmen
I know they think I'm ignorant I'm fucking up my privilege
I know that money come and go so money not my motive no mo’
I made enough to know Ill never make enough for my soul
I turned my back on my friends
I turned my back on my home
I left the street where I've grown
To chase the yellow brick road
I heard they paved it with gold I turned around and seen they pissed on it
Just like me
But that's alright because my soul burning please set me free
I hope to see you in another life times mines just not for me
Can’t you see?



Emma Ruth Rundle - Marked for Death
Spoiler: show
Image
За пореден път доверието в Sargent House лейбъла не ме разочарова. Акустични китари, тежки електрически китарни рифове и меките ноти на сирена на Ема импонират изключително силно на обожателя на меланхолията и следващият я катарзис в мен. Особено във Furious Angel и Marked For Death.

Най-любима песен: Protection. Просто начинът по-който сякаш през зъби пее припева е мехлем за душата ми.

Любима лирика: От Real Big Sky -
When they broke your body
They broke your mind
But with broken spirits you have always tried
I watch you sleep, I watch you fade
I will always keep the light on even, even though you can’t stay



Leonard Cohen - You Want It Darker
Spoiler: show
Image
За мой срам не го бях слушал докато не почина, но с последното наум, този албум е дори по-добър. Комбинацията от поетичните му текстове, смиреният му басов глас и акустичната китара ме изненада с това колко изключително добре сработва. Друго нямам какво да кажа, да не взема се изложа.

Най-любима песен: Travelling Light

Любима лирика: От Steer Your Way -
They whisper still, the injured stones
The blunted mountains weep
As he died to make men holy
Let us die to make things cheap
And say the Mea Culpa, which you probably forgot
Year by year, month by month, day by day
Thought by thought



White Lung - Paradise
Spoiler: show
Image
Пънк група с по-поп звучене в този албум, истерични и гневни вокали от вокалистката и крещящи китари, от друго няма нужда. Sister, Narcoleptic, Below и Hungry са сред най-яките парчета.

Най-любима песен: Kiss Me When I Bleed

Любима лирика: От Below -
You know this means nothing if you go die alone
They’ll bury your beauty
Transient living stone
A broken crystal carcass reflects in all the light
I see it fading now but it’s so bright, so bright



Ghost BC - Popestar
Spoiler: show
Image
Страхотно EP с кавъри на песни които иначе не съм чувал. :lol: След като ги прослушах обаче, мога да си кажа че във всеки от случаите ми харесва повече кавъра.

Най-любима песен: Missionary Man

Любима лирика: От Missionary Man -
Well I was born an original sinner
I was borne from original sin
And if I had a dollar bill
For all the things I've done
There'd be a mountain of money
Piled up to my chin



Russian Circles - Guidance
Spoiler: show
Image
Пак качество от Sargent House. Инструментална група, пост-рок/пост-метъл звучене. Нямам какво друго да кажа, бидейки музикален инвалид, освен че бях на концерта в Микстейп и се размазах.

Най-любима песен: Calla



Helen Money - Become Zero
Spoiler: show
Image
Американка и соло челистка. За разлика от Апокалиптика примерно, работи главно с контраст между мъчителен дисторжън и чисто свирене, резултатът е неописуемо чудесен наживо, както чух когато подгряваше Russian Circles.

Най-любима песен: Every Confidence



Bibi Bourelly - Free The Real Pt.1
Spoiler: show
Image
Моя връстничка, а вече писала песни за Риана, Ъшър и Селина Гомес. Мнооого блага мешавия между R&B, акустични китари, рап, поп и блус. Guitar, What If и Sally са любими.

Най-любима песен: Ego

Любима лирика: От Guitar -
Everyone wanna be a someone
But we're all too busy having fun
Play that guitar for me, play that guitar for me
Play that guitar for me, play that guitar-ar-ar
And take this gun and kill our dreams, hey
Said the trigger's softer than it seem
Oh, we run this shit by any means
Play that guitar for me, play that guitar



AURORA - All My Demons Greeting Me As A Friend
Spoiler: show
Image
Двадесетгодишна албиноска и скандинавска поп сензация. Някои хора казват че много се напъвала да е куърки и странна, но на мен ми се струва искрено, макар и да виждам почва за сравненията с Florence and the Machine, при все доста различното звучене и вокали. Въпросните вокали са нещо между по-нежна валкирия и ангел, има супер приятни оптимистични парчета като Warrior и Conqueror, както и по-меланхолични като Under The Water и Home.

Най-любима песен: Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)

Любима лирика: От Under The Water -
Hearts will dream again
Lungs will breathe in
Wash away the sin
It's where it begins
Feet won't fail you now
Arms won't let you down
Wash away the sin



Honorable Mentions - За албуми които не съм слушал целите или толкова колкото ми се е искало, с по една любима песен от тях.
Wardruna - Runaljod: Ragnarok/UruR
PWR BTTM - Ugly Cherries/ I Wanna Boi
NIN - Not The Actual Events/ The Idea of You
Banks - The Altar/ Trainwreck
Miike Snow - Heart is Full/ Heart is Full RTJ Remix
Death Grips - Bottomless Pit/ Giving Bad People Good Ideas
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Re: Tоп 5: албуми 2016-та

Post by beliefcontrol » Sat Jan 14, 2017 10:48 am

Снощи писах обширен пост, но успях да си затворя браузъра преди да го пусна...
Затова сега накратко списъчето с най-доброто от 2016 за мен, отново главно метъл.

ТОП 1 (метъл)

Insomnium - Winter's Gate

Be'lakor - Vessels

Не мога да определя кой от двата ми е по-любим. Winter's Gate е фантастична концептуална 40-минутна творба. Във Vessels има отделни композиции като The Smoke of Many Fires, които въртях до побъркване.


ТОП 1 (други)

Youth Code - Commitment To Complications - олдскуул индъстриъл звук от новаци, които отвяват всичко от жанра за последните 10-15 години с едва втория си албум.

Wardruna - Runaljod - Ragnarok - това не се коментира, просто се слуша.


ТОП "the best of the rest" в произволен ред

Rotting Christ - Rituals

Devin Townsend Project - Transcendence

Perturbator - The Uncanny Valley

Dark Tranquillity - Atoma

Omnium Gatherum - Grey Heavens

Khanъ - Знамение

Last Hope - Chain Reaction

Toy Letters - Втори Напън EP



Honorable mentions:

Equilibrium - Armageddon - понеже са забавни и са "Born to be Epic".

Amon Amarth - Jomsviking - щото албума звучи добре, но така и не можах да харесам тяхна творба от-до; след няколко песни ми доскучават.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests