Sex Pistols

Ми то името като че подсказва... търнокопи, хидродинамика и всякакви ортопедични приспособления...
Post Reply
User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Sex Pistols

Post by Amelia » Tue Nov 11, 2014 10:29 am

Знам, че никой тук не слуша пънк (и аз не слушам пънк), но тея дни ми хрумна ни в клин, ни в ръкав да изгледам Sid and Nancy (филма с Гари Олдман) и оттам ми стана интересно и се зарових да чета по Уикипедия. В последствие си изтеглих mocumentary-то The Great Rock'n'Roll Swindle и documentary-то The Filth and the Fury и работата отече.

Не мисля, че ще прослушам пънк с особено силна страст някога, но искам да споделя, че Sex Pistols са едно от най-искрените и чистосърдечни неща, които са се случвали на музикалната сцена, и ги обичам с цялото си сърце и душа. А за това какъв мащабен феномен са били и как са успели макар и за кратко да побъркат Системата, дори няма да отварям дума. Епични са като шонен аниме тея.

А Джони Лайдън е душата на пънка. Тоя пич е наистина. Сид Вишъс и той е наистина, макар и по един доста по-самодеструктивен начин. Боли ме сърцето за тея деца.

Малко клипчета:
Anarchy in the UK:
https://www.youtube.com/watch?v=pOe9PJrbo0s

Pretty Vacant
https://www.youtube.com/watch?v=Ci5SZx3VI_U

God Save the Queen:
https://www.youtube.com/watch?v=8z2M_hpoPwk

Holiday in the Sun:
https://www.youtube.com/watch?v=227m9lw5CcI

Sid Vicious - My Way:
https://www.youtube.com/watch?v=HD0eb0tDjIk
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Nov 21, 2014 11:10 pm

Настоящата ми обсесия по Джони Ротън доведе до това, че си купих и прочетох първата му автобиография "Rotten: No Irish, no blacks, no dogs", в която той дава неговата версия за това, което се е случило със Секс Пистолс. Написал я е понеже му е писнало да чете митове, легенди и прочее спекулации по медиите. Книгата е мега яка и съм склонна да й вярвам, по простата причина, че освен неговия текст, в нея има пасажи и дори цели глави писани от други хора (включително Стив и Пол от Секс Пистолс), които представят личната си гледна точка и невинаги са ласкави, когато говорят за Джони Ротън. В общи линии пичът е оставил главните действащи лица по някои от темите да си напишат сами инфото. А главата за съдебните дела срещу мениджъра Малкълм Макларън се състои от официалните афидавити по делото. Със сигурност не е пълната истина и нещата са силно субективни, но все пак си говорим за Джони Ротън тук. Човекът е прословут с директността си и no nonsense поведението си:

"I have no time for lies and fantasy, and neither should you. Enjoy or die."--John Lydon

Цитатът е от предговора към книгата. Та, като оставим настрана музикалната част, ми беше ужасно интересно да видя на какво е приличала Англия в края на 70-те и през онези две откачени години, през които Секс Пистолс са вършали из нея. Това може да се види и от няколко документални филма за онова време, които също изцъках в последните няколко дни. Нещата с междукласовата омраза в Кралството и звукозаписните компании за съжаление не са се променили особено, даже според Джони са се влошили след Секс Пистолс.

Самият Джони е много интересен екземпляр, болен индивидуалист, нецепещ басма на никого. Трябва да го видите по разни интервюта. Като бомба с часовников механизъм е. В мига, в който мазните журналя почнат да го булшитват, пича ги навира в кучи гъз или просто става и се изнася. Сега вече е пораснал и не прилича на трескав вдъхновен юноша бледен, но пак е някакъв мега колоритен пич. Доста по-кротък е при медийните си изяви, ама то донякъде се дължи на това, че близо 40 години по-късно на всички вече им е ясно, че той е един от най-влиятелните хора в историята на рок музиката и вече никой не го третира като няква отрепка.

Не ги правят такива вече. :cry:
Image
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Nov 22, 2014 2:42 am

В тази връзка, тук бях чел как всъщност изобщо е хрумнала идеята за бандата на МакЛарън - http://www.cracked.com/article_19061_5- ... ut_p2.html
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Nov 22, 2014 3:36 am

Не знам за Нирвана ама частта за Секс Пистолс е пълна простотия. Тоя дето е писал статията явно не е чел нищо друго освен нарцистичните излияния на Малкълм Макларън.
От това, което изконсумирах в последните две седмици - книги, интервюта, документални филми, включително некохерентния самовлюбен бълвоч на Малкълм Макларън The Great Rock'n'Roll Swindle, правен с парите на Секс Пистолс без те да са известени за това, оставам с впечатлението, че НИТО ЕДИН човек в тая група, включая мениджъра Макларън, не е знаел какво точно се случва. Нещата са ескалирали и са излезли от контрол толкова бързо, че тея кретени не са могли да се осъзнаят изобщо. Макларън се е опитвал да ги бута в няква посока, ама безуспешно, щото не е можел да ги контролира. Той е бил близък с китариста и барабаниста, щото са се знаели отдавна и наистина е заложил началото на групата до няква степен. Примерно, той е настоявал Джони Ротън да влезе в групата. Но то е щото Джони ВЕЧЕ е бил с интересния външен вид и поведение. Пичът си идва наимиджен и Макларън е искал това за "неговата" група. Всъщност Макларън и Вивиян Уестууд правят доста кинти от Джони Ротън, който заедно с няколко приятелчета създава пънк имиджа. Преди това магазинът SEX е продавал основно някви латексови садо-мазо фетиш облекла. Макларън в последствие има няколко яки артистични идеи, като примерно оная история с кораба по време на Юбилея на кралицата. Но като цяло е бил тотално в джаза и скапания му мениджмънт води до кви ли не проблеми между членовете на групата и до разпадането й в крайна сметка.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Tue Dec 09, 2014 4:09 pm

Аз слушам пънк, но честно да си кажа, Sex Pistols са ми най-противната част от пънка (барабар с Exploited), въпреки че разбирам за какво са се борили. Може би защото моето влечение към тази музика тръгна от Straight Edge-a и Американския пънк като цяло, в който идеята за "Напивам се и съм Пънкар и си правя каквот си искам" е доста несъществуваща, аз просто не мога да възприема такива хора, като фигури за подражание или изобщо хора, които биха ме забавлявали.
Имам само определени моменти, когато някоя тяхна песен, тежко извадена от контекста, ми е интересна и описва някаква част от емоционалния ми товар.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Dec 09, 2014 6:48 pm

Я дай имена на групи, за да видя какво имаш предвид. Иначе ако си фен на жанра, хвърли един поглед на The Filth and the Fury документалката - много е интересно като цялата тая работа се сложи в исторически контекст. А и се вижда какво точно прави Sex Pistols нещо повече от музикална група и нещо много повече от група пиянстващи и друсащи се деца-идиотчета с антисоциално поведение. Щото тея са някъв очарователен примитивизъм. Хардкора, метъла и т.н. ми се виждат доста по-рафинирани и нямат това очарование. Всъщност, Sex Pistols ми навяват асоциации с black metal групата Mayhem от времената на Дед и Юронимус. И там имаме очарователна първичност, създаване на нов тип визия и имидж и деца-идиотчета (е, малко по-стари са от Пистолите) с антисоциално поведение. Пак имаме емблематична смърт (даже две) и т.н.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Sat Dec 20, 2014 11:23 pm

Чуй Minor Threat например, те са създателите на Straight Edge движението, също можеш да метнеш едно око на Anti-flag, които са си чист пънк. Първите албуми на Bad Brains също са хубава плеяда от свежест и пак с доста свестни текстове. The Unseen също са интересна пънк банда. Youth Brigade и като цяло филма Another State of mind е доста показен за 80те в Америка от пънк момента.
Иначе много зависи за рафинираността, всяка хардкор банда от 81 до 87 е абсолютно raw. Допълнително втората вълна с Youth of today е изключително рандъм и заредена с една завидна положителна вълна.
За най-висшите форми на Хардкор е показателно да чуеш Ruiner или Have Heart, които за мен осъществяват една от най-жестоките вълни от положителен хардкор.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Dec 21, 2014 12:48 am

Мерси много! Побраузих из Ютюб за тея групи, прецъках по 2-3 песни от всяка. Взеха че ми харесаха повечето. :lol:

Иначе са си рафинирани, кво. Звукът е по-изчистен, личи си, че са вложили мисъл и старание и в музиката, и в текстовете. Изобщо не ми носят усещането за музика като първичен и някак органичен рефлекс на някаква несправедлива действителност. Необмислено, като крясък от болка, такова едно. Може би само Minor Threat и Youth Brigade имат малко от това, което чувам и харесвам в Пистолс. Сега ще си източа квото тяхно намеря. Bad Brains са другите, които ми направиха впечатление, но по друг начин. Музиката им е бая разнообразна от това, което чух - обичам групи, които еволюират с времето и тея очевидно са една от тях. Анти-флаг ми избиват малко на Green Day и The Offspring, имат готини прилепчиви мелодии и по няква причина ми навяват асоциация с някои ню-метъл неща, които иначе презирам страстно... The Unseen нещо не ме трогнаха, a Ruiner и Have Heart са яки, но отсега мога да кажа, че ще ми надуят главата ако слушам повече от 3 техни песни накуп. :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Sun Dec 21, 2014 2:29 pm

Радвам се, че съм бил полезен и си ги разгледала, аз пък ще погледна филма, за който говореше! После ще кажа мнение хд.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests