Nightwish - Imaginaerum

Ми то името като че подсказва... търнокопи, хидродинамика и всякакви ортопедични приспособления...
Post Reply
User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Nightwish - Imaginaerum

Post by beliefcontrol » Wed Nov 30, 2011 10:46 pm

Няколко дни преди официалната премиера албумът вече може да се намери из трюмовете на корабите, развяващи Веселият Роджър.

Накратко - много сила, много красота, много епика. Оркестрациите, фолк мотивите и изобщо композицията като цяло са смазващи. Албумът е композиран като саундтрак на мюзикъл/филм, а всичко звучи фантастично дори без съответния визуален материал и вдъхновението от работата на Тим Бъртън и Нийл Геймън определено се усеща.

Има джаз песен - разкошна е! Идва леко изненадващо при първо слушане, тъй като е доста в началото на албума, но след третото пускане се влюбих в нея.

Леки недостатъци:
- рециклирането на разни рифове от стари композиции (тоя в Ghost River даже ми звучи на 90% като Ван Хален)
- Arabesque е като клонинг на Wheel of Time на Blind Guardian - предполагам семпъла е от същата банка с арабски ритми, но и оркестъра звучи доста сходно.


Ако преди 4 години някой ми беше казал, че ще харесам албум на Nightwish, а след това и втори такъв, щях да му се изсмея.
Сега просто съм щастлив, че имам шанса да чуя такава прекрасна музика.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Wed Nov 30, 2011 10:58 pm

Хм, излязъл е значи. Ще трябва да го преслушам.
Първият сингъл Storytime е доста блудкав, особено на фона на много силните нови такива на Within Temptation, Evanescence, Lacuna Coil, но нататък нещата може да се подобряват.

edit: Прослушах го. Само 4 песни си харесах, най-много The Crow, The Owl and The Dove. Звученето е страхотно както винаги, но вече съм стар за тези 6-7 минутни симфонии с по 1 минута пеене. :(
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Thu Dec 01, 2011 1:30 pm

Напълно те разбирам - на първо слушане аз дори четири не харесах и бях на път да го изтрия.

Ден по-късно го пробвах по-сериозно, без да си отвличам вниманието с четене и browsing, и мнението ми се промени изцяло. Предполагам, че е защото чух музиката в детайли, докато първият път като че ли се ослушвах за хитови, запомнящи се песни.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Thu Dec 01, 2011 6:28 pm

Точно, Nightwish вече не залагат на сингли, а на симфонично звучене. Хубаво е да има и такова, но заедно с талантлива певица. Авно тъй като Анет няма силен глас като Таря и са решили да й дадат по-малко екранно време. Nightwish винаги ми е била една от любимите групи, но с този последен албум са ми на едно ниво дори със Stream of Passion, въпреки по-слабия им трети албум.

А с повторения всичко може да ти хареса(всъщност точно така става, в cracked има статия по въпроса), но хубавите песни се познават по това, че ти харесват от първо слушане. Образно казано са на една вълна с мозъка ти.
Както и да е, много офтопик стана. Добре е албума, ако не беше на Nightwish, но е техен и им е под нивото.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Halinor
Smallfolk
Posts: 21
Joined: Mon Oct 22, 2012 2:47 pm
Location: Sofia, Bulgaria
Contact:

Post by Halinor » Fri Oct 26, 2012 1:29 pm

Лично аз обожавам Imaginaerum. От цялата дискография на Nightwish той най-много ми е останал в сърцето наравно с Once поради една причина - и двата албума са изключително обособени, еднотемни, като цялостни, отделни, завършени глави от книга. Това, естествено, с много голяма сила важи за този албум, защото умишлено е писан като история за разказване - тази на едноименния филм, който ще излезе скоро. Освен това песните в Imaginaerum са написани с вече по-голямо познание относно гласовите дарби и възможности на Анет и повече й прилягат от Dark Passion Play. Особено "Slow, love, slow" & "The Crow, The Owl and The Dove" - страхотни изпълнения, настръхвам всеки път, когато ги слушам! (:

Изобщо - прекрасен и любим албум. С нетърпение чакам да видя и филма! ^^
  • do no harm
  • take no shit

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests