За дългите песни

Ми то името като че подсказва... търнокопи, хидродинамика и всякакви ортопедични приспособления...
User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Tue Mar 02, 2004 9:13 pm

Last edited by Tais on Mon Dec 13, 2004 10:58 pm, edited 1 time in total.
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Warrior Of Ice
Merchant
Posts: 91
Joined: Tue Mar 02, 2004 4:38 pm
Location: София
Contact:

Post by Warrior Of Ice » Tue Mar 02, 2004 9:26 pm

Радва ме тенденцията да се съчетава метъл с класическа музика - има невероятни попадения. Rhapsody, Therion i Haggard са най-добрите примери за вълшебството, което може да се получи като резултат, последните творби на Cradle Of Filth и Dimmu Borgir - също. Изобщо автентичните оркестрации са прекрасно нещо. В Gettysburg 1863 от последния Iced Earth Jon Schaffer се е постарал...
.::Metal World::. - Българският метъл портал

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Mar 02, 2004 10:02 pm

Рапсъди много го удрят на тежка еднотипност и стават доста досадни с тия монументални, изпълнени с музикални финтифлюшки композиции. По-старият Терион - това е истината в съчетанието с класическа музика. Всичко друго е доста назад :Р Така де, според мени, да си добавя нали, да не земе някой да каже нещо...
Бтв... фентъзи текстове в Кийпъра? Сещам се главно за самата титулна песен и то и тя не е особено фентъзи...
This is it. Ground zero.

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Tue Mar 02, 2004 10:15 pm

Last edited by Tais on Mon Dec 13, 2004 10:57 pm, edited 1 time in total.
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Warrior Of Ice
Merchant
Posts: 91
Joined: Tue Mar 02, 2004 4:38 pm
Location: София
Contact:

Post by Warrior Of Ice » Tue Mar 02, 2004 10:28 pm

Moridin wrote:Рапсъди много го удрят на тежка еднотипност и стават доста досадни с тия монументални, изпълнени с музикални финтифлюшки композиции.
Че има музикални маймунджълъци - има, но все едно в половината съвременна прогресив сцена ги няма, например. :wink: По-добре повече грандиозност на моменти, отколкото елементарно звучене. А "еднотипност" е последното, което свързвам с Rhapsody. Те имат пет абсолютно уникални, (почти) музикално независими един от друг албума.

За Keeper-а имах предвид точно заглавната песен. Тя е емблематична. Дълго време нямаше парче, което толкова да е провокирало въображението ми - както с музика, така и с текст. Вярно, че беше отдавна, но все пак... :)
.::Metal World::. - Българският метъл портал

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Mar 02, 2004 10:37 pm

Warrior Of Ice wrote: В Gettysburg 1863 от последния Iced Earth Jon Schaffer се е постарал...
Постарал се е...да се олее. Не, наистина хич не ми харесва Glorious Burden. Дето се вика, иска ми се да го харесам, слушам, слушам, а то ядец. 8-)

А BTW, като ми потрябва "грандиозност" и класически елементи си пускам Symphony X.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Warrior Of Ice
Merchant
Posts: 91
Joined: Tue Mar 02, 2004 4:38 pm
Location: София
Contact:

Post by Warrior Of Ice » Tue Mar 02, 2004 11:05 pm

Matrim wrote:Постарал се е...да се олее. Не, наистина хич не ми харесва Glorious Burden. Дето се вика, иска ми се да го харесам, слушам, слушам, а то ядец. 8-)
Чак пък да се е олял... Оливане е And Then There Was Silence на Blind Guardian, в Gettysburg Schaffer изобщо не прекалява с оркестрациите - те имат в повечето случаи фонова роля. А че композицията е мащабна и епична, не можеш да отречеш. :wink:
.::Metal World::. - Българският метъл портал

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Mar 02, 2004 11:07 pm

Под "олял" имах предвид, че се е издънил, а не че е сложил прекалено много оркетсрални елементи, сори за двусмислието. :wink:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Warrior Of Ice
Merchant
Posts: 91
Joined: Tue Mar 02, 2004 4:38 pm
Location: София
Contact:

Post by Warrior Of Ice » Tue Mar 02, 2004 11:16 pm

Matrim wrote:Под "олял" имах предвид, че се е издънил, а не че е сложил прекалено много оркетсрални елементи, сори за двусмислието. :wink:
Много ми е интересна тази позиция на някои дай-хард фенове на Iced Earh - след като Schaffer смени Barlow с Owens, каквото и да направи, то ще е издънка. Ripper е по-изразителен и разнообразен вокалист - приемете факта. Иначе Schaffer нямаше да си прави труда да гони талант като Barlow и да му търси заместник. А в композиционно (че и в техническо) отношение The Glorious Burden за мен е най-силният албум на бандата до днес.

Тук съм се опитал да поразнищя албума, ако ти се чете - давай, после можем да обсъдим различията си.
.::Metal World::. - Българският метъл портал

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Mar 02, 2004 11:23 pm

Ами аз съм слушал само първите три Рапсодита, ма първите две хардли ги различавам едно от друго (макар че в legendary tales имаше една изключително правилна песничка :), а третото е вътре-еднотипно.

Бе само Терион, бе :Р И освен това And then there was silence си е сравнително добре като за толкова дълга песен. А за Keeper-а съм съгласен, само дето цял живот умувам над въпроса в кое по дяволите море отива шестият ключ???
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Mar 02, 2004 11:25 pm

No offence, но Тим не може да замени Мат. Просто гласът на Барлоу беше много специфичен и така да се каже, много по-добре изразяваше емоциите. Сега дали Тим може да достига по-високи тоналности и т.н. няма никкаво значение за мен, когато гласът му ме оставя безразличен. Примерно почти всеки път когато слушам "A Question of Heaven" направо тръпки ме побиват...в добрият смисъл на това понятие, чувствам емоцията която песента иска да изрази. А когато слушам Atilla, понякога ми е смешно колко подобна е на Waterloo, въобще не ме вълнува по друг начин. А и имам чувството, че албумът прекалено много прилича на стила на Iron Maiden, липства му оригиналност. Най-добре ще се види кой е по-добър ако на Тим му дадат да изпълни старите пачета на IE.[/list]
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Warrior Of Ice
Merchant
Posts: 91
Joined: Tue Mar 02, 2004 4:38 pm
Location: София
Contact:

Post by Warrior Of Ice » Tue Mar 02, 2004 11:43 pm

Matrim wrote:А когато слушам Atilla, понякога ми е смешно колко подобна е на Waterloo,
Тук си в грешка - единственото общо в двете песни е тоналността, в която пее Ripper, иначе строфи и рифове/хармонии са коренно различни. Дори темпото не е същото.
А и имам чувството, че албумът прекалено много прилича на стила на Iron Maiden, липства му оригиналност.
Това пък как ти хрумна? Вярно, не е типичен Iced Earth албум, но да се твърди, че имитират Maiden, е смешно. Типичният китарен стил на Schaffer не е мръднал, нито специфичното свирене на Richard Christy се е променило. Бих казал, че The Glorious Burden е доста по-смел (в смисъл - експериментален) албум от последните неща с Barlow.

P.S. Не вярвам Tim да се затрудни от стария материал, но това може да се чуе само на концерт...
.::Metal World::. - Българският метъл портал

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed Mar 03, 2004 2:13 am

Let's just agree to disagree about that, shall we? :wink:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Warrior Of Ice
Merchant
Posts: 91
Joined: Tue Mar 02, 2004 4:38 pm
Location: София
Contact:

Post by Warrior Of Ice » Wed Mar 03, 2004 9:55 am

Видяло се е, че така ще стане... :)
.::Metal World::. - Българският метъл портал

VickSuna
Smallfolk
Posts: 9
Joined: Fri Mar 26, 2004 11:56 pm
Location: Stara Zagora

Post by VickSuna » Thu Apr 01, 2004 11:48 pm

Имаше една група - "Magellan", единия им албум се състои от 3 (три) песни, едната от които над 50 (!) минути. И е много здрав.
And Remember: The Death Is Not The End, But Just A Transition!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests