Кратък FAQ и някои съвети за потребителите

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Кратък FAQ и някои съвети за потребителите

Post by Moridin » Fri Feb 04, 2005 7:47 pm

Предварителни отговори на някои въпроси

1) Преди да питате нещо, прочетете FAQ-а на форума горе, повечето неща са обяснени там.

2) Каква е разликата между Custom Title и Rank. Първото можете да си го избирате сами в профила. Второто зависи от броя постове, които имате. Сигнализира за това доколко сте ориентиран във форумната обстановка на останалите потребители и на модераторите. Не поствайте за бройка и за да трупате ранг, това не се толерира и ще ви бъде направена забележка. Е, ако наближава Великден и ви остават пет поста до заветните 500, може и да драснете някой излишен ред, но не прекалявайте

3) Аватари - максималното ограничение за размер е 100x100, 25K. Можете да ъплоудвате свой аватар или да си изберете от галерията. Ако имате предложения за някои аватари, които да бъдат добавени към галерията, споделете ги.

4) Favorites - можете да си запаметите любимите теми в тази папка и да отваряте директно само тях, ако бързате, чрез линка Favorites горе. Става с линка "Add to Favorites" на всяка страница от темата, долу вляво.

5) Кирилизация - при постването се появява нещо като виртуална клавиатура, която ви дава възможност да превключват между латиница и двете кирилски наредби. Силно апелираме да се използва.

6) Сигурно се е случвало, а има и да се случва и занапред, да прочетете за "административния форум", "скрития форум" и други подобни из постовете на екипа на списанието. Има още един форум, който не се вижда от нормалните юзъри. Той е предназначен само за екипа на Шедоуденс и целта му е чисто организационна и административна. Нека никой не се чувства засегнат от този факт, но тъй като този форум е предназначен за вътрешната организация на списанието, координацията на пишещите в него и други въпроси от подобен характер, колкото по-малко хора са допуснати вътре, толкова по-лесно е за нас да работим. Най-малкото на никого няма да му е интересно да зяпа програмата за следващия брой или обсъжданията на други вътрешни въпроси. А и да му е интересно, това е положението. Съображения за сигурност най-малкото, че сме си патили вече от публично дискутиране на "менюто за следващия брой.




---------------------------------------------------------------




Откъс от User Forum FAQ - courtesy of SPQR, GW forum
(силно препоръчително да се прочете от всеки нов потребител за негово собствено добро)


Q: Какви са най-елементарните правила, които да спазвам?
A: Прочетете личните изисквания на администрацията (ако има обособени такива). Там си пише точно и ясно какво би увредило присъствието ви online. Всичко, което не е забранено е разрешено. Като новорегистриран потребител е възможно да се сблъскате с интересите и предпочитанията на по-отдавнашни обитатели. Избягвайте да раздавате псувни наляво и надясно, не пускайте малоумни теми (често те са разковничето за дразги помежду вас и администрацията). Има един негласен закон за културата - ваш плюс е, ако умеете да се изразявате точно, без набиващи се грешки, без нахални включвания. Нещо много важно - ако не ви го кажат, то може да се окаже проблем, че ваша нова тема няма точно формулирана теза - добрите дискусии стават там, където има изложение и шанс за продължение на "разговорът". Не прекалявайте с новите теми. Пускайте теми там, където трябва. Разделът за Software изисква теми с такава насоченост. Ако ви се пише за музика - и ако има такъв разедел, там му е мястото. Лош избор би било, ако започнете дискусия за "размножителният период на сините китове" в раздел, предназначен за Games/Patches & Cracks. Форматирайте си текстовото изложение - направете го приятно за четене и дайте шанс на някой да се заинтересува - не е тайна, че мнозина са затваряли врати пред себе си, именно заради некоректен изказ - пропускали са да им бъде предоставен отговор на зададен проблем, само защото са го поставили по арогантен или lame-тип. От личен опит знам, че препинателните знаци са важни, важни са и новите абзаци, умерената употреба на emoticons, правилното заглавие на самата тема. Тогава, когато се включвате е някоя дискусия помнете, че целта ви не е да изплюете още една реплика заради простата статистика. Продължете започнатият диалог, или дайте свое мнение по предно мнение. Не е трудно. Макар това да си е ваш личен избор - отстоявайте мнение си, дръжте се така, както решите за най-добре (в случай че елементарните правила ви дразнят) и се надявайте, че ще останете задълго?

Q: Как да постъпя, ако не знам какво да напиша?
A: Не го пишеш. Форумът не задължава потребителите си да отговарят във всяка възможна тема. Включвайте се там, където мислите че няма да се натрапвате - и най-важното - където ви е интересно. Включвайте се там, където познанията и опитът ви подскажат, че имате какво да оставите за останалите под формата на събщение. Има хора с регистрации от две години и нагоре, които имат едно или две мнения, но редовно четат това, което останалите пишат.

Q: Ами ако ме обидят на "flooder/spammer". А какво точно е " flooder/spammer"?
A: Ако ви обидят на flooder, значи е имало защо да го кажат. Тези, които пишат умерено, рядко получават подобно прозвище. Flooder е човек, който пише повече, отколкото се харесва на останалите. Често пъти това са абсолютни глупости - поради излишък от време (в такъв случай си намерете хоби!), поради фетиш за брой съобщения и ranking, за избиване на комплекси, защото освен компютър в нечий живот няма друго препитание за тялото и душата, с цел отмъщение и т.н. Но нерядко flooder лепват на хора, които започват да трупат по-бързо мнение отколкото им се иска на порицателите. И в двата случая намалете броя на пусканите съобщения, поднесете едно или повече извинения, минете на "по-уравнвесен" режим и докажете, че и вас могат да уважават. Вариантът, който не ви препоръчвам, е да продължите в същият дух, дори при условиe, че не един или двама са ви порицали. По този начин можете да си навлечете проблеми от администрацията, по този начин губите и нормалният диалог с останалите потребители - те започват да ви гледат накриво и да не взимат думите ви насериозно. Ако сами усетите, че прекалявате със съобщенията си, намалете временно или за по-дълго броя такива. Избирайте си най-стойностното от това, в което сте се включвали, удължавайте броя думи които използвате. Наистина не е трудно.

Q: А ако ми се прииска да тегля нечия майна, какво да сторя?
A: Ако се е стигнало дотам, че наистина искате нещо подобно - убийте врагът си с думи, но гледайте да не затриете и достойнството си. Тоест - направете го колкото се може по-умерено от това, което се е зародило като първоначален план в главата ви. Не прекалявайте. В бъдеще същият този човек, който сте искали да пратите "по дяволите" може да се окаже ваш ценен сътрудник, помощник, съветник и т.н. Не пропилявайте шансовете си.


Q: Защо ми е трудно да се приспособя така, както други успяват?
A: Или мястото ти не е тук [във форума], или причината да не се чувстваш приет е, че по някакъв начин провокираш аудиторията да се настройва против присъствието ти, защото бъркаш в своето такова към тях. Ако и двете страни имат полза, ако е забавно, ако е пълноценно прекараното време, то няма причина да съществуват и проблеми. Понякога се налага да отделиш малко повече време за да попрочетеш архивите, да влезнеш в такт и ако имаш възможностите - да се слееш с атмосферата, царяща online. Това не е никак трудно. Приеми факта, че мнозина посещават по десетина форума едновременно, бидейки наясно на всяко едно място, бидейки пълноценни, помагащи на себе си и на останалите потребители. Наистина не е трудно. Форумът е достъпна медия, но за да станеш негов зрител са нужни и мъничко усилия. [...] Добре е, ако от време на време успяваш да сториш нещо полезно за останалите, добре е, ако от време на време внасяш по малко разнообразие и свеж въздух, за да разсееш застоя, ако съществува такъв. Твое правомощие е да говориш тогава, когато искаш. Но не е честно да получаваш само и единствено, без да си сторил нещо и ти самият. Ако разчиташ винаги на останалите, ако се чудиш защо никой не те взима на сериозно или ако се чудиш защо там, където си очаквал да има разпалени дискусии цари мъгла и безучастност - направи нещо по въпроса. Това не е провокация, а само и единствено съвет. Ако питаш само защото не желаеш да си в полза на останалите, ако нямаш време и нерви - нека тогава не превръщаш присъствието си в натрапчиво такова. Ако имаш възможността и желанието да извършиш нещо раздвижващо - go ahead. Това също не е провокация, казвам го отново. Чисто и просто съвет.

Q: Никой не иска да си говори с мен. Защо?
A: Методика. Всичко е до подход. И аудитория. Ако намериш общ език с другите, е адски лесно да поддържаш връзка и дискусиите да се окажат пълноценни.
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests