Интелектуалното пиратство - за или против, и докъде?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Jan 23, 2005 11:49 pm

Мисля, че пиратството е неизбежно. Особено в Източна Европа. Значи, имаш една маса, ама огромна маса, сравнително бедни хора. И, изненанда, сравнително интелигентни. Или поне достатъчно цивилизовани. Които имат някакви интелектуални нужди. Само че се оказва, че за да ги задоволят дори частично трябва да дават няколко средни работни заплати за това. Имам предвид, не знам колко човека са правили гениалния Windows, но за да си го купя легално трябва да си жертвам месечното изхранване (ако не ме лъже паметта е някъде към 200$).
И... ми просто е неизбежно. Другото е в противовес на инстинкта за оцеляване. Ако се купуват оригинални неща, това обикновено е изключение и е израз на уважение към създателите, примерно. Обаче да дам 20-30 лв за да има какви весели летни хитове да пускаме по купоните? А дали?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Syber
Sorcerer
Posts: 440
Joined: Sun Oct 10, 2004 4:02 am
Location: BG, засега

Post by Syber » Tue Jan 25, 2005 11:32 am

Абсолютно ДА на пиратството, ако някой очаква в България пиратството да спре докато стандартът е толкова нисък и заплатите мизерни, страшно много се лъже. У нас имам софтуер, игри, филми музика - общо към 300 и повече дискчета - ако трябваше да плащам лицензи трябваше да се изръся с хиляди долари. Е просто не става. Ако замина да живея в Англия или Германия например и получавам добри пари мога и да си купувам оригинални продукти. Има и още нещо в Германия бяха прокарали закон - 5 години затвор за този който разпространява притски софтуер - даже ако теглиш MP3 може да те осъдят. Ако го въведат в БГ това (а наште натегачи и гъзолизци като влезем в евросъюза е мн вероятно да го направят) направо не знам кво ще правя - освен да правя тайник в мазето :P
Life is an illusion, death - just reflexion, heaven is a dream, only hell lies within...
_________________
- Happy people do not wear watch, you know:-)
Kinga
- Well I guess I'm not a very happy person... I'll remove it right away:-)))
Me

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Tue Jan 25, 2005 11:41 am

Ба, тайник... Поне ще се съберем всички на едно място... или на петдесетина места, реално погледнато :D :D :D

User avatar
Syber
Sorcerer
Posts: 440
Joined: Sun Oct 10, 2004 4:02 am
Location: BG, засега

Post by Syber » Tue Jan 25, 2005 11:51 am

Доста ще са тайниците :D
Life is an illusion, death - just reflexion, heaven is a dream, only hell lies within...
_________________
- Happy people do not wear watch, you know:-)
Kinga
- Well I guess I'm not a very happy person... I'll remove it right away:-)))
Me

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Tue Jan 25, 2005 11:54 am

Ммм-нее-м... ставаше въпрос, че при 5 г./мр3-ка всички ще сме заедно... аз имам над 5 ГБ само в работния компютър. Да не споменавам програми, картинки, и какво ли не още...

Само ми е чудно, къде ще ни затворят всичките и кой ще плаща за тая работа?

User avatar
Syber
Sorcerer
Posts: 440
Joined: Sun Oct 10, 2004 4:02 am
Location: BG, засега

Post by Syber » Tue Jan 25, 2005 11:58 am

Оооо да, в затворите ще е лудница, абе не знам, ако някой е вярващ да се моли за всички нас да не ни хващат, че аз вече в нищо не вярвам.
По немските телевизии даже бяха пуснали гадни клипчета - за това какво ги чакат нежните задници на пиратите - абе сещате се :D
Life is an illusion, death - just reflexion, heaven is a dream, only hell lies within...
_________________
- Happy people do not wear watch, you know:-)
Kinga
- Well I guess I'm not a very happy person... I'll remove it right away:-)))
Me

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Tue Jan 25, 2005 12:06 pm

Cyber, дишай спокойно... няма да им стигне мястото да прибират поотделно. Аз пък съм доста назад по азбучен ред, така че все ще се уредя в смесените заведения :D :D :D

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Jan 25, 2005 1:09 pm

Така нека да сметнем - ако не се лъжа законите за нарушаване на авторските права не позволяваха групови искове. Освен това не съм сигурен, че могат да те осъдят за мп3 които притежаваш - трябва за всяка песен да доказват, че ти си я откраднал. Нека има 1000000 българи с по 10 гига музика. Средн размер на песен 5Мб - 2000 песни на човек. 2000*1000000 = 2 000 000 000 дела. Бах мама му. Искаш служебен защитник да не се вътриш с пари. Имаш право и на n на брой обжалвания. Което означава 4 000 000 000 дела. По да кажем 2 часа на дело - 8 000 000 000 часа. Държавата просто ще спре да функционира. Освен това къде имаме толкова изправителни заведения. Тъй като нося звучната фамилия Янков това означава, че спокойно ще си умра от старост преди да са стигнали до мен.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Jan 25, 2005 7:05 pm

Начи викаш Ангеловите да си стягаме багажа и да заминаваме в неизвестни страни в Южна Америка ли?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Tue Jan 25, 2005 11:34 pm

Е, айде с`я... чак пък неизвестни в Южна не е нужно, тя хем Централна е по-близо. Както пеят Буена Виста Соушъл Клъб, "A toda Cuba le gusta" :D ;) :D Може да подготвиш революционната обстановка за следващите букви... con ron y cigarros habanos ;) :D

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Jan 27, 2005 4:52 pm

habaneros, hombre:P
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Thu Jan 27, 2005 10:24 pm

Puede ser, Marfasita, puede ser - no quero discutir con tigo...

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Thu Jan 27, 2005 11:42 pm

и как *по-точно* ще те хванат, като теглиш от вас си?
Ще обикалят от къща на къща, като ще вадят за всяка разрешение за обиск поотделно ли? Ади бе, то е просто невъзможно да ни хванат, най много тия собствениците (или там главните :Р) на Фрий-тата да опандизят, ма то пак има от де да се дърпа.. ;Р

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Fri Jan 28, 2005 11:10 am

Drizzt Do`Urden wrote:и как *по-точно* ще те хванат, като теглиш от вас си?
Излагаш се мой човек, за такива неща като IP да си чувал? Да останеш анонимен в интернет е невъзможна мисия, поне за "обикновения потребител".

Иначе - аз съм умерен поддръжник на компютърното пиратство, особено що се отнася за музика и филми ;-) За софтуера... гледам да минавам само с безплатни програми. Единственото изключение е Windows-а, но това вече май не се брои за пиратство ;-) По принцип, като намеря някоя готина програма, която си личи че е струвала много време и усилия, и е безупречна, ми става съвестно да я краквам, и не го правя. Два примера - има една малка и сладка програмка на име FlaХ, за създаване на Flash текст с ефекти. Имам я, имам и крак за нея, но си ги държа на една дискета, и само от време на време я пускам да и се порадвам. Не съм използвал нито един от получените файлове на сайт, въпреки че изкушението е голямо. Втория пример - Bryce. Убийствено готина прорама за моделиране на триизмерни пейзажи, просто ми текат лигите за последната версия (не че имам къде да я пусна, де ;-)), но съм се задоволявал да разцъквам само една от старите.
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue Feb 22, 2005 3:46 pm

Image


:twisted: bez komentar
:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 87 guests