Интелектуалното пиратство - за или против, и докъде?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Интелектуалното пиратство - за или против, и докъде?

Post by termit » Fri Jan 21, 2005 11:38 am

В момента би трябвало да работя, но още не съм се събудил достатъчно за да пиша код, така че реших да изтропосам една тема :wink: Поводът е поста на Ян в спам темата за осъдените софтуерни пирати. Това не е някаква добре обоснована теза, просто искам да нахвърля някои мисли по въпроса.
Какво е личното ви отношение към софтуерното (и към интелектуалното като цяло, но за това по-късно) пиратство? Аз самият се чувствам донякъде (само донякъде, при това) раздвоен. От една страна, при мен се намира доста пиратски софтуер - най-вече игри и различни Windows приложения. В интерес на истината повечето време работя под Линукс и рядко работя под Win, а и много малка част от всичко, което имам е инсталирано, но все пак CD-тата си ги държа. Истината е, че не чувствам абсолютно никаква вина за това и падне ли ми нещо, което искам, просто ще си го копирам. До сега само един път ми се е случвало да да ме загрие съвестта за изпиратстван софтуер, и това беше за CodeGuide - много добро и леко IDE за писане на Java под Линукс, личеше си че е правено с желание и пари - взех си eval версията и си намерих крак, но след това го махнах и не съм го качвал повече. Не че си и помислих да си платя за developer licence разбира се, просто минах на Eclipse. От друга страна, като програмист, който участва в разработката на пазарен продукт, мога да оценя колко пари се наливат в писането на качествен софтуер, особено ако е някой по-голям проект, и от тази гледна точка обективно мога да кажа, че пиратството наистина нанася сериозни финансови щети, и единственият път, когато разбрах, че някой е пиратствал наш продукт, бях доста ядосан.
Една от причините, поради които не ми пука особено за правата на интелектуалната собственост е, че цените на повечето продукти (особено развлекателните) са зверски надути. Склонен съм да платя 20 - 30 лева за една свястна компютърна игра един път на 1 - 2 месеца. НЕ СЪМ склонен да хърля 70 - 100 лева за за нещо, което ще ми осигури в повечето случаи не повече от 10 - 15 часа забавление. Да не говорим, че по-голямата част от парите не стигат до тези, които наистина са разработили продукта. Същото мога да кажа и за музикалните дискове - там се облажват музикалните компании, а не музикантите. И определено съм много по-склонен да пиратствам развлекателни продукти, отколкото работен софтуер.
Лошото е, че точно тези големи концерни разполагат с много пари, и съответно с връзките, лобитата и всичко необходимо, за да прокарват удобни за тях закони. Мислите ли, че 5 години са справедлива присъда за двамата хванати пирати? Аз не - струват ми се твърде много. Това е и едно от нещата, които ме притесняват в бъдещото развитие "борбата с пиратството" и патентоването на интелектуална собственост.
Мдаа, излезе ми работа. Малко накъсано се получи, но го пиша на паузи.
Сега нямам време да завърша, така че пускам каквото съм написал дотук. За последно добавям един линк - интересно четиво, за който не го е виждал.

http://www.cl.cam.ac.uk/~rja14/tcpa-faq.html
Elves dig rocket launchers.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Re: Интелектуалното пиратство - за или против, и докъде?

Post by thunder » Fri Jan 21, 2005 1:21 pm

Понякога, наистина не често - и мен ме гложди отвътре за някой добър софтуер.
Обаче нямам излишни пари да троша, ако имах - сигурно бих предпочел да си купя някоя хубава игра. Бих дал 20-30 лв на месец за някоя добра, и без това аз толкова давам сега за Magic the Gathering примерно. Но докато заплатите не скочат драстично няма да имам възможност да си купувам нищо - цените ги определят на запад, а не тук. Затова и пиратството е толкова поразпространено тук, докато в САЩ си плащат

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Fri Jan 21, 2005 1:29 pm

Ох, ами това винаги го е имало и при мен. Като че ли в моя случай най-голямото количество пиратски материали са филмите (сигурно над 200 парчета в момента), макар че и музиката не е малко. Ами не знам, аз също никога не съм изпитвал угризения когато съм свалял пиратски софтуер, и то най-вече заради цената. Напълно съм съгласен, че на моменти крайната цената е с пъти по-висока от всички разходи, включително и тези за авторски права, разпространение и реклама. Така че съм далеч по-склонен да дам малко пари за добре направен софтуер, като да кажем Opera (Firefox не ми е толкова удобен, съжалявам), отколкото да се изръся $1 000 за продукт като CorelDraw например.

Според мен производителите на софтуер трябва да се замислят сериозно дали не могат да направят писането на софтуер по-ефективно. Какъв е смисълът да имаш екип от 300-400 души, които бачкат на смени, като същото нещо може да се направи от двайсетина човека, които просто имат по-добра идея? За съжаление нещата едва ли ще се променят, защото големите винаги са ги интересували корпоративните продажби, а такива обикновени users като нас са им последна дупка на кавала.

И последно, малко off topic, но след като напоследък почнаха да пускат аудио дискове и DVD-та на нормални цени, т.е. към 10-12 лв., почнах почти винаги да си ги купувам легално, ако са ми харесали. Мисля си, че ако същото стане и при софтуера, далеч повече хора ще са склонни да си плащат, отколкото сега.
This signature is not yet rated

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Fri Jan 21, 2005 1:37 pm

Ми, въпрос на сметки. Има игри дет съм понечвал да мина през Пулсар, обаче за тия пари дето искат за едното дискче просто да си гледат работата. А и лъскавата опаковка не прави копието вътре по малко бъгаво. Специално за win-a съм имал повече проблеми с легални версии отколкот свалени от нета. По едно време калкулирах грубо софтуера за предпечат, който ползвам, специално адоби и на макромедия и просто толкоз хиляди долари за да си го лицензирам и да бачкам "спокойно" няма да видя през живота си. Не става просто. За филмите пък не ми се чака 2-3 години да се сетят да го изкарат наще разпространители на кино в повечето случай. Така или иначе парите за черноработниците дет бичат кода не зависят от продажбите. Поне повечето са си на заплата дет познавам. После за процент от продажбите през крив макарон.
:ninja:

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Fri Jan 21, 2005 3:14 pm

Бе да си бЕрът лайката нанякъде... И вкъщи, и тук на работа съм с Уиндоус 98 СЕ. Вкъщи, жив и здрав да ми е нелегалният Уиндоус, не е забивал от именния ми ден. Тоя в работата - легален на 150% - ако не забие три пъти дневно не мога да разбера, че ми е минал деня... Е за какво да го плащам?

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Fri Jan 21, 2005 5:21 pm

а аз за програми нищичко не съм си и помислял да плащам, ма просто за Fallout, LoK:BO2 i BG2 Shadow of Amn почна да ме гризе съвестта и отидох да си ги купя оригинал :Р
Така, де, последната я взех от един познат дето я беше спечел от някаква томбола(или нещо такова) и не я играеше, ма няма значение, важното е, че я имам оригинал :Р
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Jan 21, 2005 7:08 pm

Пък аз се чувствам малко като Робин Худ - крада от богатите, за да си го позлвам аз:Р И това донейде ми носи поне малко морално удовлетворение;)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Fri Jan 21, 2005 7:20 pm

мне, Марфа, кракерите и тем подобните са Робин Худ-овци дето крадат от богатите, в случая ние сме бедните :Р

едит: по случай следващия пост на Рол искам да добавя, че и аз страдам от подобен род фетишизъм и доскоро си купувах всички излязли игри, ма на пиратско копие, естествено, не смъ милионер :Р
така или иначе от всички тия игри, които имам ( а те са доста, повярвайте ми) съм изиграл не повече от 10-на
Last edited by Drizzt Do`Urden on Fri Jan 21, 2005 7:33 pm, edited 1 time in total.
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 21, 2005 7:27 pm

Аз, като човек, който все още не се изхранва сам, съм на принципа, че ако нещо ми харесва наистина много, бих си го взел оригинално и е въпрос на отдаване на някаква форма на уважение към създателите му. Честно казано това го прилагам само към игрите, за програма и през ум няма да ми мине, вероятно съм твърде далеч от тази област, за да оценявам труда именно в тази сфера. Важи и за анимето всъщност, макар че може би измества леко темата - ей на, сега РаЗефон, въпреки че съм го гледал, искам да си го събера оригинален.

При все това, аз съм фетишист и ако програмите и игрите ми бяха на достатъчно лесни за преглъщане цени, щях да си ги купувам ей така за принципа.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Fri Jan 21, 2005 7:47 pm

Ми аз също се присъединявам към Роланд. Ако можех да си го позволя, смятам че бих си купувал всичко, което ми хареса. Но като вземем предвид факта, че не просто нямам нужните пари, ми даже и кредитна карта нямам, не се очертава в близкото бъдеще да почна да си купувам нещо.

User avatar
celibat
Merchant
Posts: 84
Joined: Fri Jan 16, 2004 8:54 pm
Location: Land of dreams

Post by celibat » Fri Jan 21, 2005 8:58 pm

Със стандарта на Западна Европа и САЩ с най-гоямо удоволствие бих си купувал разни благинки. Освен това Microsoft предлага на старите си клиенти upgrade-и на Windows-ите на много приемливи цени. 100 пъти предпочитам, ако съм Западняк разбира се, да си платя 40-50 евро и да си взема пакета на WIN XP като стар потребител и да си го ползвам 2-3 години, докато излезне следващият.
За игрите е по-същия начин. Особено за любими нещица. Например картите на балдърсите + готиното упътване на книжката ти правят много голямо удоволствие. За съжаление сме посяти в майка България, където щем, не щем, трябва да гепиме.
Еми сори Майкъл, това е животът. Като се оправи в 201.+ може би ще станем образци:)))) (в което се съмнявам де ама карай...)
"Не знам дали се пропих, защото жена ми ме напусна, или жена ми ме напусна, защото се пропих",
Ben,
Leaving Las Vegas

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Jan 21, 2005 9:59 pm

Общо взето, така се получава, че това, за което се наканя да платя пари, все го няма на българския пазар. :) Или пък е на абсолютно непосилни цени...Аз игри вече почти не играя, така че трудно ще почна да давам пари за тях, преди също не изпитвах особени угризения, честно казано 40-50$ е безумна цена, както и да си го погледнем. Музиката също не ми е особен приоритет, пиратски софтуер(освен Уиндоус, но за него нямам никакви угризения) много-много не ползвам, но за това, за което съм най-склонен да плащам, а именно DVD филмите, изобщо ги няма на българския пазар, с някои много, много редки изключения.
Иначе иска ми се да си вземам повечето неща легално, особено тези, които наистина обожавам, и ако имах възможност, щах да го правя. Но нито имам финансовите средства, нито пък ми се занимава с постоянни доставки от чужбина, защото това, което ми трябва, тук просто го няма.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Sat Jan 22, 2005 12:26 pm

Към пиратството аз изпитвам най-топли чувства, защото осъзнавам, че без него нямаше да имам достъп и до 10% от музиката и филмите, които сега мога да слушам/гледам. Присъединявам се към Марфа за робинхудството. Никога не съм се замисляла дали ощетявам някого, защото, както аз ледам на нещата, те ощетяват мен, като слагат толкова високи цени. Освен това, както каза Дем, понякога просто го няма онова, за което бих си дала парите.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sat Jan 22, 2005 5:03 pm

хм, интересен начин на разсъждаване забелязвам тук : )
не видях някой да протестира срещу $15 цена на книга писана от един човек да речем за година (айде с редактори, коректори и прочие може да го докарат до 5 души). обаче $40 било "безумно" за нещо правено от 20-30-50 човека за 2-3 години.
факт е, че системата със заплащането на интелектуална собственост смуче. това обаче никак не оправдава двойните стандарти, които хората тук прилагат - "бих плащал за това, но не и за онова, нищо че и онова ползвам повече или по-малко".
иначе правилният начин за заплащане на такива неща е винаги _след_ употреба и _ако_ ми хареса + елиминиране на посредниците, които винаги прибират лъвския пай (shareware anyone?). за съжаление тва изисква яко превъзпитаване както на индустрията, тъй и на потребителите.

Voland
E'lir
Posts: 188
Joined: Thu Dec 23, 2004 11:32 pm
Location: София

Post by Voland » Sat Jan 22, 2005 8:33 pm

Да живее пиратството!Аз не мога да си представя нета без него :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 53 guests