Тийнейджърките-убийци осъдени на 8 и 9 години

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Тийнейджърките-убийци осъдени на 8 и 9 години

Post by Roland » Fri Jan 14, 2005 1:52 pm

http://dnes.dir.bg/LISTS/gonews.php?id= ... istid=1088

Не знам вие какво ще кажете, за мен това е малко наказание. Такова нещо като детска невинност никога не съм вярвал, че има, и това, че са непълнолетни, не трябва да ги оневинява по никакъв начин :/
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Jan 14, 2005 2:00 pm

Съгласен съм, това за детската невинност си е глупаво, хайде ако са до 8-9г., може, ама то вече на 11-12г. се почва с пиенето, пушенето, секса и безкрайния цинизъм, каква невинност? И откъде-накъде непълнолетни и малолетни да получават по-малки присъди - не съзнавали какво вършат ли? Хайде стига глупости, на 13г. в наши дни всеки знае тия неща, твърде добре даже.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri Jan 14, 2005 2:03 pm

И аз съм на същото мнение - бих написал доста по въпроса, но мнението ми се покрива почти напълно от мнението на Хайнлайн в "звездните рейнджъри" за малотен закононарушител. Е те такова нещо нема - закона си е закон за всички, особенно когато става дума за преднамерено извършване на престъпление.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Jan 14, 2005 3:28 pm

Не знам, малко съм раздвоена. От една страна - естествено че на 14 ти е напълно ясно какво е убийството, смъртта, вината и прочие. Не може да има никакво съмнение, че не си съзнавал действията си. От друга - човек адски много се променя и расте през тийнейджърските години - така че някак осъждаш не почти завършена личност (каквото са възрастните хора), а просто зародиша на такава. И затова се приема, че тези хора може би могат да се променят достатъчно много и да им се даде втори шанс. Гледа не от гледната точка на заслужава/не заслужава наказание, а на това дали човекът е в състояние все пак да живее нормален живот без да застрашава останалите.
Дем, пиенето, пушенето и сексът не са показател за осъзнатост, първите две дори напротив:Р
Ся, не че ги защитавам, убийци са, но просто има и друга гледна точка.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri Jan 14, 2005 3:41 pm

Но станно защо се сещам и за едно момиче което в момента няма гледна точка по случая :( :( :( :( :( :(
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 14, 2005 3:50 pm

Аха, и аз това се сетих.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Freddy Krueger
Adept
Posts: 208
Joined: Tue Oct 05, 2004 3:02 pm
Location: Elm Street
Contact:

Post by Freddy Krueger » Fri Jan 14, 2005 4:15 pm

Малко е наказанието, разбира се. Убийството беше чиста форма на садизъм. След 9 години навън ще крачат две завършени и станали по-лоши от затвора убийци.
Нищо повече.
FREDDY vs JASON
Winner Kills All

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 14, 2005 4:23 pm

Съмнява ме да са по-лоши, напротив - ше са абсолютно пропаднали, щото най-важните си години ше са изкарали в това гето.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Jan 14, 2005 4:23 pm

Да, от друга страна, може би бих оправдала убийство, но не и целенасочена жестокост:(
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Post by Morgana » Fri Jan 14, 2005 5:09 pm

Morwen wrote:Да, от друга страна, може би бих оправдала убийство, но не и целенасочена жестокост:(
Моля???? И как точно би оправдала това точно убийство, защото ние говорим тук за конкретно убийство, а не за действието убийство въобще.
По темата. Когато преди време чух и после разбрах в подробности какво се е случило, бях шокирана. Направо не можех да повярвам не само това, какво са направили, а и защо и как. За непълнолетни, доколкото знам, има максимален срок от 10 години. Моето мнение е, че за деянието си тези две момичета трябваше да получат точно тези максимални 10 години, защото сега не виждам какви са смечкаващите вината обстоятелства, та не са получили това максимално наказание. Ако за тяхното жестоко и хладнокръвно убийство не се полагат 10 години, за какво тогава? Не знам какви ще излязат от затвора, не ги познавам и не мога да кажа как ще им се отрази престоя там, но със сигурност едва ли ще станат по-добри. И другото, което ме учудва в случая. Винаги, когато в пресата се появеше информация за хода на делото се споменаваше, че родителите на Мария, чийто баща е адвокат, май, не присъстват в залата. Е, какви са тези родители, които не са до дъщеря си в този толкова труден за нея период от живота и?
pulled out

User avatar
Freddy Krueger
Adept
Posts: 208
Joined: Tue Oct 05, 2004 3:02 pm
Location: Elm Street
Contact:

Post by Freddy Krueger » Fri Jan 14, 2005 5:28 pm

Роланд, не подценявай човешката злоба. Всичко добро, което има в тия девойки ще бъде пропито в дранголника като вода в Сахара.
Лошото е и, че онзи, дето разфасова приятеля си може да получи максимум десет години и като излезе, ще е същия изверг.
FREDDY vs JASON
Winner Kills All

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 14, 2005 5:34 pm

Никой не е казал, че е най-добрият вариант, да :/ Ама няма друг. Не можеш просто да ги заколиш, нито да ги затвориш някъде доживот.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Jan 14, 2005 5:40 pm

Моргана, не мисля, че Морвен говори за това точно убийство. Инак не знам за вас, но аз, гледайки себе си, си помислих, че ако не дай си Боже бях на мястото на родителите на убитото дете, след 8, а после и след 9 години щях да стоя пред затвора да чакам някои определени хора. Със съвсем определна цел, искам да кажа. Не съм им светила на тези двечките, от медиите разбрах, че мотивите за убийството били, понеже Маргарита много ги дразнела, понеже била по-хубава от тях, но си мисля, че след тая школа, дето ще я изкарат сега в затвора, след 8 - 9 години по улиците ще тръгнат две жени, които ще са в състояние да те пречукат, ако ги издразниш с акцента си примерно. Освен ако разбира се в тях не настъпи някакъв генерален катарзис, нещо, в което не вярвам особено.
Та с други думи - малко им е.
Last edited by Marfa on Sat Jan 15, 2005 10:22 am, edited 1 time in total.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Fri Jan 14, 2005 5:41 pm

Много малко хора изобщо стават завършени личности през живота си, но това не може да оправдае глупавите и жестоки постъпки, които предприемат. Тези момичета не са имали причина да наранят приятелката си, но им е било интересно. И това ме хвърля в ужас. Няма нищо общо с пиенето, пушенето, наркотиците, синигерите или сексуалното пробуждане, а с нещо много по-гнусно - децата в тази възраст вече не могат да бъдат впечатлени. Знам, че звуча ретроградно, но днешното общество залива всички свои възрастови и социални групи с една и съща помия чрез медиите и вилнеещата рекламна мода, която внушава на любимите ми пубери изопачени и плоски послания, обезсмислящи и отричащи личното откриване на света, емоционалния и умствен прогрес. За един човек се вижда, че е бил дете, чак след като порасне пълноценно. Децата днес не растат пълноценно, следователно не могат да станат истински възрастни и да поемат осъзната отговорност. Защото те си знаят вулгарната неграмотност, хитрите преструвки и абсолютната апатия, друго не им и трябва. Случвало ли ви се е запъртъци от втори клас да ви псуват ядно, след като се блъснат във вас? Ако да, значи знаете какво имам предвид. Детска невинност действително няма, има само детска безотговорност и глупост. Повечето слънчовци в училищна възраст наричат "тъпо" всичко, без да знаят, че най-тъпите са те самите. Нулев интерес към образованието, литературата и културното развитие, което само по себе си е разбираемо и не е чак такъв ужас, но и една всепомитаща арогантност, подкрепена с непоклатимо и тотално необосновано самочувствие, това са те. След като за децата едно жестоко убийство вече не е нищо повече от интересно, сами можете да си направите изводите.
Наистина, тези момичета(както и онова момче) не носят отговорност за идиотщините си. Но това е просто защото не искат да я поемат - те не са деца, защото едно дете, колкото и невинно-садистично да е по природа, никога няма да планира невинно-садистичните си актове. И възрастни не са, защото, както споменах, не щат да имат нищо общо с това нещо, отговорността. Точно затова наказанието им е малко - да си гният там като редовни престъпници, това заслужават.
Лично аз си се гордея с това, че съм дете, а един ден ще се гордея и с това, че съм възрастен човек - хора, на които убийството им е интересно, не са нито едно от двете. Те са личности за бракуване.

Обаче каква тлъста и гневна мелодрама размотах, няма спор...
Last edited by Lubimetz13 on Sat Jan 15, 2005 9:08 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Fri Jan 14, 2005 5:45 pm

Не може да се говори за цена на убийството. За нещо, с което плащаш, за да си разчистиш сметките със смъртта и собствената съвест. Защото убиваш ли отнемаш завинаги, безвъзвратно..., а това не може да се обезщети. Именно в този ред на мисли, смятам че ако висенето по затворите е един вид "обезщетение" е направо цинично и безсмислено. Но пък то не е. Идеята е, поне би трявало да бъде, да се даде шанс на провинилия се (меко казано) да осмисли постъпката си, да намести в релси изродената си ценностна система (ако въобще е имало наченки на такава първоначално) и току виж да стане малко по-нормален (не казвам "по-добър") човек. Особено когато става въпрос за млади хора, които имат цял един живот пред себе си. Хора, които поради късен/ранен пубертет или въобще сбъркан хормонален баланс, криза на възрастта и все такива неоправдателни причини е белязал целия си живот напред, всичките си години... Друг е и въпросът, че затворът има точно противоположния по знак ефект и сте напълно прави, че вместо да има каквито и да е назидателно/превъзпитателни резултати се получава нещо като засилване на агресията и още по-силно иззлобяване.

Разбира се, подобна постъпка като убийството белязва целия ти живот и е неуместно да очакваш, че след като излежиш "превъзпитанието си" в някоя килия и бъдеш освободен, животът ще тръгне по старому. О, не, веднъж загубил по този начин доверието на обществото в теб е логично да плащаш. Затова смятам, че веднъж излежали присъдите си би било най-правилно да им бъде предоставена възможност поне да живеят, например извършвайки обществено полезен труд или някакви подобни общо-работнически дейности.

Но съм съгласна с първия пост на Морви и особено с частта:
човек адски много се променя и расте през тийнейджърските години - така че някак осъждаш не почти завършена личност (каквото са възрастните хора), а просто зародиша на такава. И затова се приема, че тези хора може би могат да се променят достатъчно много и да им се даде втори шанс.
Нима не сте били teens? Та човек се мени всеки ден, това е буря от емоции. Бунтарство, big bad world outside... И все пак това не оправдава убийство, не... в никакъв случай :roll: :oops: :cry: .


Edit: Сега видях поста на Любимеца... Ами да, случвало ми се е малки момченца от 2-3ти клас да се опитват да ме пощипват и да ми говорят възможно най-мазните вулгаризми, които можете да си представите.... Всъщност... къде са родителите в цялата тази постановка?
Единственото, което донякъде ме успокоява е, че не цялото поколение е изгубено. Има страшно интелигентни млади хора.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 91 guests