Тийнейджърките-убийци осъдени на 8 и 9 години

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Mon Jan 17, 2005 5:24 pm

а аз колко пъти трябва да казвам, че преценката дали да бъде постановена максималната присъда я прави съда, а не народа от улицата или журналистите? и това - след като обсъди всички събрани доказателства по делото, цялата фактическа обстановка, мотивите, вината и още куп неща, които не съставляват сензация и са досадни детайли, от значение единствено за обосновката на една присъда?
както се вижда, на съда е дадена възможност да прецени тежестта на наказанието, като са му определени границите от 3 до 10 години... в тези рамки той следва да обоснове присъденото наказание на осъдените лица.... това му е работата...
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 17, 2005 5:28 pm

Таис, ще ме извиниш за незрялостта, вярвам, свои хора сме все пак, но каква цел имаха горните цитати? В смисъл, извън тази да се покажеш колко си знаеща? Щото тук никой не е казал "Можеха, мамка им, да им дадат по 50-60 години, що само 8 и 9?!", поне аз не съм забелязал. Говорим си основно за това доколко е морално, хуманно, честно, справедливо и прочее такива чисто хипотетични и доста отнесени прилагателни въпросното наказание. Та, все пак мерси за копи-пейста, мен поне ми беше интересен, обаче с каква идея?

Колкото до останалото, естествено, че медиите правят сензация и пресилват нещата, САМО ЧЕ силно ме съмнява да са хванали FX-специалисти, които да сменят израженията, реакциите, поведението и репликите на младите героини в тази твърде всъщност постна като сюжет мелодрама. Така че не виждам кое ми пречи да си извадя някои изводи за тия две мръхли по това как са се държали, когато са ги снимали.

И понеже почна да ми изглежда малко твърде силно като спор за спора, искам да те попитам, ти, лично ти, смяташ ли, че тия двете на са хладнокръвни убийци? Смяташ ли, че те са достатъчно чувствителни и интелектуално-софистицирани, за да осъзнаят престъплението си и да се разкаят за него? И ако смяташ, на базата на какво? Защото тя съдебната система и влизането в правия път са нещо чудесно на хартия, обаче хората имат навика да *нямат* съвест в доста повече случаи, отколкото ни е гот да си признаем.
Last edited by Roland on Mon Jan 17, 2005 8:41 pm, edited 1 time in total.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 17, 2005 5:29 pm

Tais wrote:а аз колко пъти трябва да казвам, че преценката дали да бъде постановена максималната присъда я прави съда, а не народа от улицата или журналистите? и това - след като обсъди всички събрани доказателства по делото, цялата фактическа обстановка, мотивите, вината и още куп неща, които не съставляват сензация и са досадни детайли, от значение единствено за обосновката на една присъда?
както се вижда, на съда е дадена възможност да прецени тежестта на наказанието, като са му определени границите от 3 до 10 години... в тези рамки той следва да обоснове присъденото наказание на осъдените лица.... това му е работата...
Извинявай, мисля, че момичето искаше експертното ти мнение кое не е било достатъчно тежко в престъплението, че не е дадена максимална присъда, а не лекция за това кой взима решенията. Мен също ми е любопитно, ако това да планираш всичко, да намериш терен, след което да удошиш някого, биейки го същевременно с бухалка, а след това да го изхвърлиш в асансьорната шахта и да почнеш хладнокръвно да заплашваш следващата набелязана жертва НЕ Е достатъчно за максимална присъда, кое, за бога, е?!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Mon Jan 17, 2005 5:58 pm

Morgana wrote:Аз къде попитах за повече от 10 години?
Не знам защо е нужно да подчертавам - защо не им е дадена максималната присъда от 10 години?
Вече се чудя къде в и без това кратките си постове греша, че все съм неразбрана. :(
Отговорих точно на въпроса ти... Момичетата са под 16 години... ако баха на почти 18, можеше и да им дадат максималния размер... А и все пак си е преценка на съда... И тук е важно да се отбележи, че в наказателния процес присъда се дава от съдия, който е изслушал всички страни лично, видял е лично доказателствата и изобщо принципът на непосредственост е спазен. Никой от вас, дами и господа, не може да се похвали със същото, че да оспорва съдебното решение :wink:
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Dzvero
Sorcerer
Posts: 469
Joined: Fri May 21, 2004 11:21 am
Location: Nibiru

Post by Dzvero » Mon Jan 17, 2005 6:08 pm

Абе да ги предадат на родителите на убитата за правосъдие.
Не мое да мъмриш, брат!

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Mon Jan 17, 2005 6:17 pm

Dzvero wrote:Абе да ги предадат на родителите на убитата за правосъдие.
Абе направо да разпуснем съдилищата, казвам. Вкарваме добрата стара вендета в употреба ... Що пък само момичетата да дадем на родителите на убитата за саморазправа? Аз викам и родата им до 3 коляно. А ако нещо съжаление проявят и криворазбрана хуманност - оцелелите да се линчуват от разгневеното общество! И публичните екзекуции да се върнат! Защото имат възпитателен ефект! И членоувредителните наказания (макар, че без съд.... ама хайде) - режат ти онази част от тялото, с която си съгрешил!
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 17, 2005 7:00 pm

Аз не видях къде броят на годините е свързан с разликата непълнолетие/малолетие. И в крайна сметка, като сме тръгнали със сарказма, що не махнем и глобата, щото знаете ли как ше се съсипе животът на родителите на двете убийци така? Как ше изплатят, кажете ми, 75 000 лева, ако не са бизнесмени? И изобщо, децата им ше са в затвора, ше изгубят най-хубавите години от младостта си там, не трябва ли направо родителите на убитата да да им плащат на тях глоба? Не, извинявайте, ама започва да става грозно вече. Май малко забравихме точно каква е ситуацията, а? Тук не говорим за съвестен учен, попрекалил с работата, заспал на волана и прегазил по невнимание човек, сещате ли се? Говорим за хладнокръвно планирано убийство, което освен всичко е било замислено като първото в редица такива. И според на Таис пледоарията от по-рано, това го причислява към "криминалния контингент", нали? Или понеже са малолетни, това, че са планирали и други убийства им се прощава, щото не са били "зрели"? За бога, АЗ ли нещо пропускам в ситуацията, моля обяснете ми!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Mon Jan 17, 2005 7:07 pm

Рол, пропускаш пет години обучение в университета по право.

Колкото до броя на годините и връзката им с възрастта - ще ти обясня.

Първо малолетните не носят никаква наказателна отговорност - изобщо няма процес при тях. Така е по закон.. не само в нашата държава!

А при непълнолетните има значение и на колко години са - като един от факторите, който съдът взема предвид при определянето на въпроса за вменяемостта и наказанието. ЕДИН ОТ ФАКТОРИТЕ. И както казах, съдът, за разлика от теб, е провел цялото съдебно произвоство - до момента на постановяване на присъдата. Та същия съд вероятно е наясно с обстоятелства, до които ти нямаш достъп. Може точно те да са повлияли на решението му.

И още нещо. Има такова явление като съдебна практика. Според същата обикновено на тези под 16 години не се дава максималното наказание. В случая даже и това правило е прегънато донякъде.

Сарказмът ми беше по отношение идеята за саморазправата!
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 17, 2005 7:10 pm

Мен така и никой не ми отговори на въпроса. ОК, стана ни ясно тука на всинца колко наясно сте с правото, но не се разбра какво ВИЕ двете мислите по въпроса за това кое е справедливо и т.н. Щото "In judge we trust" ако бяхте тъпи американки, да ви го простя, ама понеже не падате от Марс, нали...
And you can't dance with a devil on your back...

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Mon Jan 17, 2005 7:12 pm

какво не ти стана ясно?
че 14 годишен е нормално да получи с една година по-малка присъда от 17.5 годишен ли?

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Mon Jan 17, 2005 7:15 pm

Съжалявам, Рол, явно на мен ми се е загубил въпросът ти. В крайна сметка, ти говориш за много неща, така че не става съвсем ясно. Ако питаш дали е справедливо тези момичета да получат тези точно наказания, аз ще кажа това, което казах и по-горе - трябва да съм била съдия и да съм видяла всички доказателства по делото, за да си позволя да се изкажа. Може да е професионално изкривяване, но няма как иначе.

Колкото до въпроса могат ли девойките да разбират значението на деянието си - от гледна точка на юрист отговарям по горния начин - трябва да видя всички материали по делото. Като човек (:))- смятам, че някой на такава възраст не може да бъде напълно вменяем по отношение на престъпление от такъв вид.
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Dzvero
Sorcerer
Posts: 469
Joined: Fri May 21, 2004 11:21 am
Location: Nibiru

Post by Dzvero » Mon Jan 17, 2005 7:17 pm

Ланнис, отнасяш се. Имах предвид само 2-те убийци да бъдат предадени, каква рода до девето коляно изкопа? И какво като по закон имало непълнолетни или пълнолетни. Закона е писан от хора, а нали знаеш че е човешко да се греши. И какво като са непълнолетни? Нямали били 18 години. Ами ако убият 1 ден преди да навършат 18 години? Каква ще е разликата ( не от законова гледна точка) при тази личност? Значи ако убие на 17 години и 363 дена ( за години дето не са високосни), то значи е невинно дете, но ако го направи ден по-късно вече може да се беси. Изходната точка тука е престъплението и неговия размер, а не годините на извършителя. Ако някой убие мое дете, ИЗОБЩО, ама ИЗОБЩО няма да ми дреме на колко години е.
Last edited by Dzvero on Mon Jan 17, 2005 7:20 pm, edited 1 time in total.
Не мое да мъмриш, брат!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 17, 2005 7:18 pm

Scourge wrote:какво не ти стана ясно?
че 14 годишен е нормално да получи с една година по-малка присъда от 17.5 годишен ли?
Щеше да е много яко, ако беше това, нали? :) Ае ся изпусни малко пара и не се заяждай толкова явно 8-) 8-) 8-) С много повече финес разполагаш, знам от опит :twisted:


Ланис, сигурно ще те застрелям с това изказване, ще се стъписаш от изненада и т.н., но на мен това ми прозвуча като измъкване :/ Извинявам се, ама се държите все едно активно защитавате двете тийнейджърки, замаскирвайки го като някаква морално-правна лекция, а като ви искат конкретното мнение, не сте можели да имате такова без да сте наясно с всички факти. Сега, като ше сте зрели, улегнали и т.н. правистки, ангажирайте се поне с някакво мнение...
And you can't dance with a devil on your back...

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Mon Jan 17, 2005 7:22 pm

naah, просто темата не е подходяща за заяждане с финес.
и все пак, толкова ли не е видно, че годините са съществени? 14 годишните са си хлапета, откъдето и да ги гледаш. може и да греша, но спомените ми са, че тия бяха точно на по толкова по време на убийството.

User avatar
Dzvero
Sorcerer
Posts: 469
Joined: Fri May 21, 2004 11:21 am
Location: Nibiru

Post by Dzvero » Mon Jan 17, 2005 7:25 pm

Опитай се да го обясниш на зверски убитата. Ако това пък се случи да е твое дете, обясненията ще са още по-убедителни.
Не мое да мъмриш, брат!

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] and 84 guests