Тийнейджърките-убийци осъдени на 8 и 9 години

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
Voland
E'lir
Posts: 188
Joined: Thu Dec 23, 2004 11:32 pm
Location: София

Post by Voland » Sun Jan 16, 2005 3:38 pm

deal! :lol:

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Sun Jan 16, 2005 4:02 pm

Само да отбележа, че емоционалния/ламерския и юридическия поглед върху нещата много явно се разминават, което е естествено. Но за мен лично хуманизмът спрямо престъпниците е неразбираем...
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Sun Jan 16, 2005 4:15 pm

хуманизмът е човеколюбие... може и да ви е странно, но пристъпниците също са хора... всеки един от нас, в определени обстоятелства, със своите причини, може да се озове на подсъдимата скамейка... простете, че виждам и в престъпника човек, но както вече казах, за да добиеш поглед над нещата, за да можеш да редиш мозайката в търсене на цялостната картина, без да се увличаш само от една или друга част, се иска време...
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Post by Morgana » Sun Jan 16, 2005 4:46 pm

Tais wrote:хуманизмът е човеколюбие... може и да ви е странно, но пристъпниците също са хора... всеки един от нас, в определени обстоятелства, със своите причини, може да се озове на подсъдимата скамейка... простете, че виждам и в престъпника човек, но както вече казах, за да добиеш поглед над нещата, за да можеш да редиш мозайката в търсене на цялостната картина, без да се увличаш само от една или друга част, се иска време...
Сигурно си права, може би и аз не съм достатъчно зряла, или не достатъчно хуманна, защото по въпроса в тази тема тук съм напълно съгласна с Роланд (и с всички, които са на неговото мнение). Но, Таис, ако беше на мястото на майката на убитото момиче, какво ли щеше да кажеш? Наистина ли ще мислиш по същия начин, ако един ден, недай си Боже, някакви убият твоето дете просто щото не им е симпатично или щото се е блъснало случайно в един от тях. Щеше ли пак да мислиш за техните права, че и те са хора и т.н.
Да, странна работа е гледната точка и личното ни участие в събитията.
pulled out

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sun Jan 16, 2005 4:52 pm

Morgana wrote: Сигурно си права, може би и аз не съм достатъчно зряла, или не достатъчно хуманна, защото по въпроса в тази тема тук съм напълно съгласна с Роланд (и с всички, които са на неговото мнение). Но, Таис, ако беше на мястото на майката на убитото момиче, какво ли щеше да кажеш? Наистина ли ще мислиш по същия начин, ако един ден, недай си Боже, някакви убият твоето дете просто щото не им е симпатично или щото се е блъснало случайно в един от тях. Щеше ли пак да мислиш за техните права, че и те са хора и т.н.
Да, странна работа е гледната точка и личното ни участие в събитията.

Не мислиш, че има разумна причина, поради която не позволяват на близките на убитите да съдят заподозрените? Това не е вендета, това е правосъдие, все пак. Проблемът е да се дефинира границата, при минаването на която даден престъпник губи "правото" да бъде разглеждан като човек, и да се отнасят към него хуманно и става бясно животно, което трябва дая бъде унищожено. Има ли изобщо таква екстремална граница?
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Sun Jan 16, 2005 4:54 pm

ей, на! почна се!... :?
включих се в дискусията, защото се начетох именно на това, какво щяхте да сторите, да се почувствате и т.н. на мястото на жертвата или близките й...

не съм се отъждествявала ни с извършилия престъплението, ни с жертвата... може би малко опитах да си поиграя на наказателен съдия или на безпристрастен анализатор, но това явно не се разбра... :roll:

вече казах няколко поста по-нагоре, че просто ви дадох малко материал за размисъл, защото ще ме прощавате, но дискусията ви бе в голямата си част едностранчива - поне аз така я видях...

и пак казвам - не съм поствала мнението си от името на емоционално ангажирана към която и да е от страните...
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Post by Morgana » Sun Jan 16, 2005 5:03 pm

И към Матрим и към Таис.

Въпросът е, че сега всички мнения тук са на странични наблюдатели и някак е много лесно да даваме категорични мнения. Защото тъкмо те, сигурна съм, доста ще се променят, ако по някакъв начин сме участници в даден случай.
Основното в предишния ми пост се състои в последното изречение. Не го пренебрегвайте.

P.S. И нещо, което явно не съм разбрала правилно. Добре, видяхме мнението на наказателния съдия Таис, но на мен ми е по-интересно да прочета мнението на човека Таис и то по конкретния случай.
Last edited by Morgana on Sun Jan 16, 2005 5:44 pm, edited 1 time in total.
pulled out

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sun Jan 16, 2005 5:07 pm

Никой не отрича това, че има огромна разлика доколко лично те засяга един такъв казус. Просто не бива да се водим по пътя на най-емоционалните решения.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jan 16, 2005 6:14 pm

Аз не видях някой да го прави. И наистина, тук едва ли ще открием топлата вода, ако в правораздавателната система не са я открили, само че на мен не ми трябва гледната точка, че престъпниците, видиш ли, и те са хора. Благодаря за великодушното "привнасяне" на темата от страна на Таис, но цялата, както Марфа я нарече, квазихристианска култура почива именно на концепцията, че и престъпниците са хора и трябва да проявим разбиране и т.н. Аз се опитвам да *избягам* от това съждение. Знам, че ако с мен се случи такова нещо, ако мой близък бъде наранен или недай си боже убит от някого, ЕЛЕ ПА заради причините на тия две мръхли, ще унищожа виновниците по всеки възможен и посилен ми начин. Не ме интересуват добротата, човеколюбието и социалната страна на нещата, когато става дума за грозно, съзнателно, насилствено и БЕЗЦЕЛНО убийство.
And you can't dance with a devil on your back...

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun Jan 16, 2005 6:33 pm

Voland wrote:Таис ами те повечето от серийните убийци са били малтретирани в детството си
тва ме подсеща за ей тоя цитат от стивън кинг:

"В тези светли времена, в тази златна епоха на възход, когато всички превъзнасят психологията като Божи дар за нашата бедна духом, прикрепена към задниците си човешка раса и дори президентът на Съединените Американски щати смуче валидолчета преди лягане, без съмнение е настъпил най-сетне дългоочакваният момент да се отървем от тези досадни Старозаветни грехове, дето непрестанно ни стискат за гърлото като развалено ядене, с което сме попрекалили. Речеш ли веднъж, че баща ти те мрази от малък, можеш спокойно да запалиш къщата на съседа, да изнасилваш или да пръснеш няколко глави и пак да се надяваш на опрощение в края на историята."

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Sun Jan 16, 2005 7:04 pm

Рол, абсолютно съгласен съм!

И цитата го намирам за много подходящ. Такова ни обществото, за съжаление... И никой не ни пита, дали ни харесва правната система или не. То така или иначе саморазправата вече е набрала сила...
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sun Jan 16, 2005 7:07 pm

Roland of Gilead wrote:Аз не видях някой да го прави. И наистина, тук едва ли ще открием топлата вода, ако в правораздавателната система не са я открили, само че на мен не ми трябва гледната точка, че престъпниците, видиш ли, и те са хора. Благодаря за великодушното "привнасяне" на темата от страна на Таис, но цялата, както Марфа я нарече, квазихристианска култура почива именно на концепцията, че и престъпниците са хора и трябва да проявим разбиране и т.н. Аз се опитвам да *избягам* от това съждение. Знам, че ако с мен се случи такова нещо, ако мой близък бъде наранен или недай си боже убит от някого, ЕЛЕ ПА заради причините на тия две мръхли, ще унищожа виновниците по всеки възможен и посилен ми начин. Не ме интересуват добротата, човеколюбието и социалната страна на нещата, когато става дума за грозно, съзнателно, насилствено и БЕЗЦЕЛНО убийство.

И твърде интересният резултат спокойно може да бъде ти да се озовеш зад решетките, заради вендетата ти, което поне според мен ще бъде напълно заслужено. Не може да съществува стабилно общество, ако Сульо и Пульо раздават правосъдие. Ако ще си спорим за смъртното наказание - добре, но разни бедуински нрави тип "око за око, зъб за зъб", и кръвни вражди са малко отживели, нали? Било безцелно убийство? И какво сега, ако беше с цел грабеж по-малко наказание ли трябваше да има и защо?
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Sun Jan 16, 2005 7:18 pm

а ако Роланд, ти примерно шофираш, причиняваш катастрофа по твоя вина и избиеш цяло семейство? ще си разпишеш ли с кеф присъдата? ще познаеш ли престъпника в теб? защото за медиите ще бъдеш изверг, ще напишат дори, че си карал поне със 150км/ч., че си бил пиян като кирка, независимо дали това е вярно, а може и прякор да ти лепнат "магистралния убиец", примерно... отдавна съм се отказала да чета вестници и сори, но от доста време насам пропускам вече доста често криминалната хроника, каквато са вечерните новини...

да, всеки би реагирал емоционално, когато е лично засегнат - именно затова на хора, които са засегнати лично по какъвто и да е начин и трябва те да решават делото, им се иска отвод - защото няма да са безпристрастни, какъвто трябва да е един съдия...

Morgana, в конкретния случай, считам, че осъдените са получили оптималното за възрастта си... дано използват годините, които ги чакат без свобода, пълноценно и осъзнаят стореното от тях, за да съумеят да се поправят и да не вършат повече престъпления, когато изтърпят наказанието си...
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jan 16, 2005 8:16 pm

Не може да съществува стабилно общество, ако Сульо и Пульо раздават правосъдие. Ако ще си спорим за смъртното наказание - добре, но разни бедуински нрави тип "око за око, зъб за зъб", и кръвни вражди са малко отживели, нали?
Отговори ми на един въпрос - сега обществото стабилно ли е? Функционира ли правилно? Единствено справедливо е това, което аз виждам като справедливо, ако съм лично засегнат. Иначе единственото, което мога да направя като страничен наблюдател, който не е лично свързан със ситуацията, както ще е един адвокат или съдия, е да симпатизирам на някоя от страните. В случая съм изцяло на страната на жертвата. Което ме води към другото:
И какво сега, ако беше с цел грабеж по-малко наказание ли трябваше да има и защо?
Не се наемам да казвам по-малко наказание ли трябваше да има, предполагам, че не, ако беше също толкова жестоко. Но то и няма как да е, подозирам, заради това, че престъплебнието е извършено *просто така*! И от морална гледна точка това го прави много по-чудовищно от всякакви користни цели. Да убиеш... просто така, щот не те кефела... Това е отвъд всичко грозно и чудовищно, което мога да си представя.

Сега към Таис:
а ако Роланд, ти примерно шофираш, причиняваш катастрофа по твоя вина и избиеш цяло семейство? ще си разпишеш ли с кеф присъдата? ще познаеш ли престъпника в теб? защото за медиите ще бъдеш изверг, ще напишат дори, че си карал поне със 150км/ч., че си бил пиян като кирка, независимо дали това е вярно, а може и прякор да ти лепнат "магистралния убиец", примерно...
На първия въпрос - вероятно не. На втория - твърдо да. И ще ми е гнусно как изкривяват всичко медиите, а може и да не ми е, защото вероятно ще съм в достатъчно гнусен personal hell. Викат му съвест и претендирам да я имам. Но подозирам, че ще съм достатъчно унищожен психически и емоционално, за да ми е айде, не все едно, ама доста... през мътно стъкло къде точно живея. Да чукам да дърво да не става такова нещо, но пък и не можем до безкрайност да измисляме ситуации, защото то е казус след казуса, няма начин за всичко даима алтернативи в закона. И ениуей, случаят просто не е такъв тук.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Jan 16, 2005 8:48 pm

Имам чувството, че слагате всички престъпници под един знаменател от време на време. Има разлика между хората, които изпускат управлението на колата и помитат близката спирка и хората на нея и някой, който седи и дни наред обмисля как да изпълни дадено престъпление, а после наблюдава как жертвата се гърчи, докато бавно губи живота си. И съдът обикновено отчита това, нали.
Доживотния затвор без право на замяна всъщност е еквивалента на смъртната присъда, която никой не иска да изпълни. И се дава само в много тежки, твърдо доказани случаи по принцип
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 90 guests