Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Да продължим ли с липсата на политически постове?

Poll ended at Thu Jul 23, 2020 12:53 am

Да, по-спокойно е
2
9%
Не, без тях е скучно
7
30%
Не, но да ги модерираме по-активно
14
61%
 
Total votes: 23

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Moridin » Sat Jun 13, 2020 4:52 pm

Image

Драги съфорумци.

В Шадоуданс винаги сме се гордеели с обективността на това, което пишем. Обективността налага да кажем ясно, че форумът, който беше създаден, за да събира общността от създатели, почитатели и приятели на списанието и на фантастиката, от години не изпълнява тази цел. Няма значение какви са причините и доколко се коренят в този форум, в потребителите му, или в целия свят и случващото се в него - фактите са ясни. Експериментът е дерайлирал и не върши работа нито като общност, нито като официално лице на списанието.

В това списание екипът на Шадоуданс и аз лично вложихме много усилия в същите последни няколко години. И тази ситуация подрива усилията на екипа и подрива това, в което се опитваме да превърнем списанието и неговата стойност за българската общност. За съжаление фокусът върху писане, изследване и журналистика не ни позволява да обърнем адекватно внимание на този форум и той се превръща в поле на страсти, което няма физическата възможност да бъде модерирано адекватно. Не спазваме собствените си правила, което не е ОК. Отново за съжаление - поне за нашите сравнително либерални разбирания за интернет общности - това налага някакво по-автоматизирано решение, което да не изисква вникване във всяка ситуация, реакция и лични отношения. Справедливо или не, изглежда това трябва да е начинът. "Северна Америка" беше тема, създадена за споделяне на впечатления от един нов свят - най-"фантастичното" нещо, което може да има. Сега е арена за оценки на идеологии. Същото важи за редица други теми, които всички знаем. Въпреки че аз лично, а и редакционната линия на списанието винаги е вярвала и ще вярва, че четенето на фантастика и говоренето за нея е отличен политически инструмент, малко фантастика остана във форума за сметка на политиката.

Затова е време за малко пауза.

Вярвам, че този форум може да предложи доста по-конструктивно и интересно говорене и извън горещите точки на съвремието. Има достатъчно места те да бъдат дискутирани и достатъчно други хора, с които да го правим - с настоящите всеки си знае вече мнението и рядко има промяна, а следователно - няма и смисъл. Трибуната е малка.

От днес Шадоуденс ще се опита да не е място, което провокира разделение. Не знам доколко ще успеем и с този експеримент - разделения винаги е имало и ще има, било то заради World of Warcraft, Паулу Коельо или трансфобията. Не може всичко да се пребори, но можем да опитаме да създадем нещо по... фантастично?, ако реалността е основно на разделения по племенни линии от години насам. Някакъв друг тип място. Пък да видим какво ще стане.

Приключвам с абстракциите, ето какво става оттук насетне:
  • От днес, до 13 юли, ще ви помоля да спрем с всякакво политическо говорене, особено на теми, свързани с т.нар. identity politics. Това включва, но не се изчерпва с: сексистка или расистка ли е някаква проява, правилно ли е да отнемат еди каква си награда, заслужава ли някой присъда, добре ли са представени малцинства в произведение, .... схващате идеята. Това важи за ВСИЧКИ потребители, независимо кой се чувства жертва на това говорене или го намира за важно за дискусия. Нека е на друго място.
  • Как ще стане това практически? За съжаление, ще трябва да решавам аз (каза диктаторът с тъга). За още по-голямо съжаление аз нямам много време да чета и ще реагирам със закъснение. Това означава, че в момента, в който видя нещо, което отговаря на горните изисквания, ще трябва да изтрия цялата дискусия в същата тема оттам насетне, независимо колко е ценна. Може да е доста висока цена, но при нередовно модериране, няма друг стимул.
  • Ако ми се наложи да изтрия няколко пъти в една и съща седмица, едни и същи участници, ще се принудя да ги заключа за нещо от порядъка на три дни. Моля да не ми се налага да го правя.
  • Премахвам всички теми, които директно не отговарят на горните правила. Няма нужда да ги изброявам.
  • Ако някой потребител на форума има желание да изпълнява това модериране вместо мен, моля да ми пише на лични съобщения, ще оценя помощта.
  • След един месец, ще превърна тази тема в анкета за гласуване и даване на мнения дали потребителите искат да продължим по този начин.
Без съмнение подобна мярка ще снижи доста активността във форума. Но честно казано той се превръща в усилие, особено имиджово, за списанието. Така че ако не му било писано, не му било писано.

Успех на всички с търсенето на конструктивни теми!
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Moridin » Thu Jul 16, 2020 12:56 am

И тъй, мина един месец, време е за народния глас. Благодарности на всички за търпението!

Няма съмнение, че форумът е едновременно доста по-спокоен, но и по-празен, т.е. енергията от политическите постове не се насочи към нещо друго. Което е малко или много тъжно, но това е ситуацията. Въпросът е дали това време е било полезно за някакви поуки или тези теми винаги ще си водят батака със себе си.

На ход сте вие с мнения за целия експеримент, какви са изводите за вас и какво да правим занапред. Анкетата ще е валидна една седмица :)
This is it. Ground zero.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by coldie » Thu Jul 16, 2020 11:52 am

По-добре не, има достатъчно форуми където да се джафкат за футбол и политика. Тъй или иначе е доказано, че с някои хора на тези теми не трябва да се отваря въпрос.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by penzata » Thu Jul 16, 2020 2:14 pm

Брех, чак сега виждам тази тема, а тя взела че свършила :ninja: - чудех се, защо последният месец е такова затишие, особено в северноамериканската тема, а то какво било. :mrgreen:

Ако преди, форумът е бил поле за разпалени дискусии, в момента е за разтуха от ежедневието.
Отдавна няма "фантастика" (точно такава, каквато търсиш и, за каквато говориш), но тя не е за сметка на политиката - тук-таме, споменаването на някой фантастичен филм или сериал, който сме гледали, някоя видео игра, която сме играли, не прави тези постове по-фантастични от другите. Ликът на този форум не се е променил, заради политиката, и премахването на политическата тема по никакъв начин не помага (тъжни диктаторе! :ninja: ), а защото хората списващи в този форум са се променили последните 10-20 години и, поради една или друга причина, приоритетите им са променени, както и желанието за водене на "дискусии" по определени теми.

Вариантите са три: текущият имидж на форума е в ущърб с идеологията ви за бъдещето на (шадоуденс) общността, тогава форумът спира да съществува и остава само списанието, което е в апогей; оставяте форума в текущото му състояние или да се самоунищожи, или да се изроди в нещо друго (както се е получило в момента); и трето - ако държите на форума и страдате по предишния му лик (който, нека сме реалисти, няма как да се върне абсолютно същия), той трябва да се промени из основи, което изисква време и усилия, които няма как да отделите, поради други начинания. Патова ситуация! :dunno:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Xellos » Thu Jul 16, 2020 4:32 pm

Мда, по-лесно е да впрегнеш отряд котки да ти теглят шейна през тайгата в дъжда отколкото да накараш интровертите четящи Шадоуденс да пропишат тука. :mrgreen: Старост-нерадост иначе е тая година дам. Бе мое да се пооправи и форума, имаме идеи по въпроса, ма малко двупосочна комуникация с клиентите не е зле да има.
:ninja:

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by coldie » Thu Jul 16, 2020 4:52 pm

Като си говорим за ~phpbb форуми, някой случайно да е посещавал един форум, който вече го няма, който беше доста концентриран към поезия. Помня само едиин ник - Dalila.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Dr. Horrible » Thu Jul 16, 2020 11:47 pm

Нещо, което се усещаше доста в скандалите беше, че водехме едни и същи разговори в различни теми. Северна Америка, сексизма, social justice in popular fiction - всичко беше ЕДИН разговор, разхвърлян из рани теми.
Вижда се, че доста хора от форума все още имат желанието да водят този разговор. Затова моето предложение е да се отвори ЕДНА политическа тема. Може да се казва нещо от рода на "Тема за световна политика: партии, избори, социални движения", в смисъл - да е видимо по-голям общ чадър. И там вече да си говорим колко са гадни или велики Барак и Доналд, какви социални движения врят по света и как въпросните движения се стремят да диктуват модата в изкуството, за добро или за лошо е това, кой говори против тази мода (адекватно или не), да коментираме резултатите от изборите, когато има такива, интервютата на Скарлет Йохансон, туитовете на Стивън Кинг и Джоан Роулинг и изобщо всичко, всичко да е в тази тема. Там вече модерацията може да е малко по-вяла, защото всеки ще знае, че там се влиза на своя отговорност. За сметка на това модераторите трябва да следят тези разговори да си остават в тази тема, а не да се просмукват във всички останали теми във форума.

Това поне на мен ми се вижда като добър вариант, който се съобразява с исканията на всички.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by tigermaster » Fri Jul 17, 2020 12:33 am

Dr. Horrible wrote:
Thu Jul 16, 2020 11:47 pm
Нещо, което се усещаше доста в скандалите беше, че водехме едни и същи разговори в различни теми.
Именно. Това съм го писал неведнъж и, честно казано, мисля, че точно този тип разговори може да си останат забранени - доколкото на моменти ми се струват по-скоро удобен коловоз към демонстриране на морално превъзходство, отколкото възможност за плодотворна дискусия.

От друга страна обаче мисля, че ще е добре обсъждането на политика да не е забранено напълно. В книжния клуб се бяхме спрели на "Riot Baby" - а това е история, толкова обвързана с положението на расовите малцинства в Щатите, че изобщо не знам дали е възможно да бъде обсъдена адекватно, без да се навлезе поне донейде в политическа дискусия. (Само за протокола, намирам тази повест за дрънчаща на фалшиво тъпотия, обаче по-подробно бих писал в евентуална тема.) Дали щяхме да зациклим така, ако я нямаше забраната? Като консумираме политизирано изкуство, трудно ще пишем за него, без да засегнем политиката, която то разглежда.

Иначе, аз в последните седмици почти не се вяснах не защото са ми залипсвали политизираните разговори, а до голяма степен защото Съдбата сложи живота ми на пауза.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by AlDim » Fri Jul 17, 2020 7:03 am

Dr. Horrible wrote:
Thu Jul 16, 2020 11:47 pm
Затова моето предложение е да се отвори ЕДНА политическа тема.
Силно против. Смятам, че в това няма логика и няма да е продуктивно. Подобен подход само би довел до пълна липса на организация в политическите и социалните дискусии и ще направи модерирането далеч по-трудно. Тук предполагам не търсим хаос, а организация и качествена модерация. :roll:

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Yan » Fri Jul 17, 2020 9:26 am

Честно казано една политическа тема и на мен не ми се струва ОК. @AlDim го е казал доста добре:
Подобен подход само би довел до пълна липса на организация в политическите и социалните дискусии и ще направи модерирането далеч по-трудно.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Ghibli » Fri Jul 17, 2020 9:27 am

Предложението на Д-р Хорибъл е добро и бих се изказала в негова подкрепа, само че не го правя, защото аз съм за премахването на тези теми изобщо.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Litz » Fri Jul 17, 2020 10:50 am

AlDim wrote:
Fri Jul 17, 2020 7:03 am
Dr. Horrible wrote:
Thu Jul 16, 2020 11:47 pm
Затова моето предложение е да се отвори ЕДНА политическа тема.
Силно против. Смятам, че в това няма логика и няма да е продуктивно. Подобен подход само би довел до пълна липса на организация в политическите и социалните дискусии и ще направи модерирането далеч по-трудно. Тук предполагам не търсим хаос, а организация и качествена модерация. :roll:
Съгласна съм. Според мен няма никаква логика примерно Бойко, Тръмп, Джонсън, Трудо, районен кмет от в некво село и тъпото му решение, съденбната присъда на някого и поредната тема за дискриминация, да бъдат в една тема. Това няма да може да се чете просто.

На мнение съм, че имаше едни определени теми, дето ги дъвкахме навсякъде, особено последната за политическата коректност беше твърде много и имахме нужда от почивка,

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by трубадур » Fri Jul 17, 2020 11:24 am

Аз май някъде го казах, ама пак. Най-лесният начин е да се махне от началната страница бара с последните мнения от форума и страничен наблюдател няма как да забележи какво се случва между буквално шепа народ. И имиджу нема как да пострада, освен ако човек сам не дири дека е простотията.

Другото вече си е до настройки на общността :mrgreen:
Ся човек където и да отвори, освен ако наистина няма няква мега здрава модераторска намеса, съберат ли се коментиращи люде става кочина - ютуб, редит, форчан да не приказваме, безброй произволни форуми, хората обичат да се дърлят. Добави и напълно уникалната ситуация от последните месеци и не е трудно да се разбере откъде идва всичката раздразненост и по-солена крайност в дискусиите.

И аз съм против една тема, където да е леш. По-скоро един подфорум може би, кръстен политика или ала-бала, където да се праскат злободневията. И не че некой му дреме за лични болежки, ама на мен това ми е едно от малкото места, останали за лаф с достатъчно интелигентни българи, та наистина да става приказка, макар че и тук... както вече много казаха, се въртим в един и същ кръг, ама поне с по-правилна граматика.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Demandred » Fri Jul 17, 2020 2:08 pm

Пълната забрана на всякакви политическите дискусии очаквано доведе до почти тотално замиране на активността на форума, който и преди това не блестеше в това отношение, затова съм против нея. Според мен е необходимо по-активна модерация, която да спира личните нападки, но да са разрешени политическите дискусии.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Killua » Fri Jul 17, 2020 3:01 pm

На мен политическите теми са ми интересни и информативни, макар да не се включвам активно. С повечко по-строга модерация би трябвало да е ок.
Сега направо ме е яд, че с всичките безумия, които се случват у нас напоследък, точно тези теми бяха спрени (но пък и не е като този форум да се вълнува от бг политика всъщност, дори в тази натегнато-абсурдна ситуация у нас отново първо се заговори за САЩ :Д)

Относно факта, че се виждат постове от форума в списанието - те са толкова орязани, че не мисля, че се усеща тонът в повечето случаи, дори като е имало някакви спорове. Та дори да останат, не е проблем.

Идеята за отделна категория за политика ми се струва добра, но една-единствена тема трудно. Но дори в отделна форумна категория, съм сигурна, че тези теми ще си преливат и из други места във форума, поне досега е било така :)
shadow dance nikoga ne luje

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 16 guests