Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Да продължим ли с липсата на политически постове?

Poll ended at Thu Jul 23, 2020 12:53 am

Да, по-спокойно е
2
9%
Не, без тях е скучно
7
30%
Не, но да ги модерираме по-активно
14
61%
 
Total votes: 23

User avatar
Ash
Farmer
Posts: 56
Joined: Mon Jul 09, 2007 12:30 am

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Ash » Mon Aug 03, 2020 3:12 pm

Бая съм научила от въпросните политически теми :) Тук във форума не-интровертите сте много интересна група хора, и през вашата призма съм се запознала с доста проблеми за пръв път.
Честно казано, от години влизам тук точно с целта да си набавя пресни новини и казуси за политика и sjw, а темата за Северна америка ми е незаменимо допълнение от 1ва ръка на коментарите на Джон Оливър, Колберт, Тревър Ноа, и останалите комици, които следвам.

И на мен отделен форум за политика ми се струва добра идея. Като цяло и без нов форум, ако всички пишещи се стараят да не влизат твърде лично в спор.овете, пак ще е ок (или по-сериозна модерация с time-out на темата,когато нещата започнат да излизат от контрол)
Поне до колкото съм чела аз, само веднъж - дваж съм виждала спорове излезли от линията (последния определено беше такъв) - в останалите случаи колкото и саркастично да става често, продължава да е информативно и конструктивно.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Moridin » Thu Aug 06, 2020 2:18 pm

С извинения за късната реакция - гласуването е достатъчно красноречиво, ще се постараем да го осъществим на практика :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Mat Kauton » Sat Apr 10, 2021 12:05 pm

Съжалявам за закъснението. Не виждам как може да се отдели напълно политиката от киното, при положение, че често коментираме кастинга. В момента в Холивуд има много либерализъм, на практика е невъзможно филм да спечели оскар без да има силан женска роля, гей или негър. От друга страна имаме черен Орфей, но не и бял Мандела. Така че няма как да избягаме от разоговори за политиката в киното Mee too и пр. Аз бих предложил две теми - "политиката в културата" и "световната политика".
В противен случай ако не искате въобще да говорим за политика не трябва въобще да говорим за американско кино и американски книги, а само за европейски, а такива у нас са кът.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Roland » Sat Apr 10, 2021 6:31 pm

О богове...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Litz » Sat Apr 10, 2021 6:50 pm

Позволено ни е да пишем за политика в киното, просто бяхме много непослушни и деца и излагахме реномето на форума и @Moridin ни наказа за няколко месеца без. Но като всяко няказание и то свърши.

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Mat Kauton » Thu May 13, 2021 8:31 pm

Ами като е свършило наказанието, защо толкова малко се пише във форума?Бил съм и в други форуми и кажи-речи на ден има поне по десет поста само в една тема.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Moridin » Thu May 13, 2021 8:50 pm

Добър въпрос, на който от години търсим отговора :wink: Някоя нова темичка примерно да започнеш, би било супер старт!
This is it. Ground zero.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by трубадур » Thu May 13, 2021 11:11 pm

Самият форум е доста загърбен и се съмнявам, че повечето читатели на списанието въобще знаят за него (аз пък съм обратното, следя основно форума и нямам идея какво става из списанието през повечето време и днес беше обаче рядкото изчитане на всите материали на първата страница даже си набелязах неща, плюс на ян статията за кикстартър е 10/10), ерата на форумите отдавна мина за съжаление, а и тия, дето останахме не може да се каже, че сме най-приветливата агитка, което е лейм на кило като се вземе предвид, че реално сме хора, за чието съществуване си знаем от къде 15 години в моя случай, а някои са и от преди това. Добавено и с това колко се познават ирл напрао зе драмите точно тука са :hihi:

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Mat Kauton » Fri May 14, 2021 12:21 am

окей пускам тема

Едит - пуснах тема за Наоми Новик. Ще има и за много други.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Martix » Fri May 14, 2021 5:25 pm

Добре дошъл във форума на най-великото списание ever. :heart: Бъди готов темите ти да си стоят игнорирани и да си пишеш с едни и същи 3-ма човека до края на света.
Причините форумът да е толкова умрял са много и разнородни, но се свеждат до простите истина, че
-SD е малък фендъм на едно нишово хоби и просто няма достатъчно фенове, които да поддържат форума активен (а като плюс много от авторите в списанието не пишат активно и се вясват веднъж на два месеца да нахранят някого)
-форумите не са на мода, а SD не е достатъчно мейнстрийм, че да премести дискусията в някой по-модерна платформа
-хората растат, променят се и придобиват други интереси и има все по-малко неща, за които да си пишеш с другите сенчести танцьори и някой отсреща да ти отговори. Дори книгите, които четем вече са толкова разнородни, че това да пуснеш ревю или мнение за книга във форума, и някой друг да я е чел се случва рядко.

С това на ум, бих предпочел форумът на SD пред коя да е FB група any day of the week. Друго си е да комуникираш с хора, които са чели книга през последната година, а в реалния свят не се срещат много такива за съжаление.

Няколко съвета
-разгледай всички раздели и си пускай темите в правилния раздел, щото като за форум с 5-ма активни потребители, модераторите са много строги по отношение на спазване на правилата, и ще забележат ако не слушаш. :wink:
-метата в този форум е да се пише в едни големи общи теми с по 100 страници напр. "какво прочетох" и ако за някоя книга се заформи истинска дискусия, тогава някой модератор да отцепи мненията в отделна тема. Това се прави, за да не се пълни форума с теми с по едно две мнения за книги, които е чел всичко на всичко един съфорумец. Плюс това така държим модераторите във форма, за да не забравят как се ползват админските туулове.
-не очаквай хора да ти отговорят на темата веднага. Тука нещата се случват бавно. Много хора от форума живеят на различни часови зони и ползват SD за safe space където да си тренират българския, че да не го забравят. Някой хора се вясват веднъж на няколко седмици за да изсипят 4 мнения в различни теми, и пак си зачезват към където там ходят хората със социален живот.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Moridin » Fri May 14, 2021 8:20 pm

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Отлична оценка от @Martix, ако не беше това "някой хора" бих си сложил мнението в рамка :heart: :mrgreen:
(така де, да защитаваме модераторската тесла и храненето от авторите...)

Форумът беше доста живичък години наред, но действително се преориентира членската маса и нямаме достатъчно инструменти да го променим това, дори като пишат някои автори или стари кримки по-активно, си е по-скоро пик, отколкото нещо устойчиво. Аз се радвам на @Mat Kauton, не знам дали ще събере достатъчно критична маса.

Даже обещавам да не му местя поста в "Какво четете" и т.н. :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Mat Kauton » Sat May 15, 2021 1:17 am

ИЗненадан съм, че смятате форумите за отживелица, може би платформата не предполага много хора или членската маса е възрастна.
В bg-mammа в клуб/подфорум Фентъзи и фантастиак всяка година година на конкурса гласуват значителен брой хора, а темата е активна всеки ден (както и другите теми) има най-малко десетина мнения, а понякога минават 30 и всеки споделя какво е прочел или гледал днес. Разбира се отчитам факт, че фентъзито и фантастиката там също се движи по един тема, която преминава от тема в тема, но съм наблюдавал и други форуми. В СКИ пъ допреди създаването на чат и война между фракциите форума си беше активен, сега войните се изместиха чата. Все едно да не ви занимавам.

Надявам се да съживим практиката хората да не разчитат само на списанието (разбира се то е много хубаво), а да пускат свои мнения и коментари за книги - какво са харесали и какво - не! Ще се радвам ако помагате. Като човек който е прочел доста фентъзи и фантастика започвам с хора, които пишат по-нестандартно - Патрик Нес, Наоми Новик, Сандърсън (йес!), Джош Малерман, Зелазни и пр.

Уви, "класиците" като Толкин, Тери Гудкайнд, Реймънд Фийст и пр. временно ще отстъпят

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Litz » Sat May 15, 2021 8:23 pm

Бг мамма не е нормален форум обаче. Онова там е редит за българи. Ся сичко е у редит, щото там трупаш карма, злато, сребро, диаманти, тюленчета и мечета, та имаш повече допамин.

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Нов живот за форума, а.к.а. четете внимателно

Post by Mat Kauton » Sat May 15, 2021 8:46 pm

Не знам как се определя кой форум е нормален и кой не е нормален. Все съм бил във форуми за фентъзи и фантастика и не ми е правило впечатление чак такава суша. Ще призная, че не знам какво е редит, гледам да пиша на четивен бъгарски, но в никакъв случай не мога да се съглася че форумите са отмиращи. Обикновено като замре един форум, веднага се появява друг. Във форума на Сдружение книги-игри постоянно се пише и то въпреки, че форума позападна има активен чат към форума. Поне 25 души са постоянно присъствие във форума вече десет години (всеки ден), а тази бройка е била и по-висока. За чата да не говорим.
Тъй като не искам да изпадам в частни примери - вярвам, че и тук могат да пишат повече хора, всичко опира до желание и време.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests