Коронавирусът и ние

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Sat Mar 28, 2020 7:47 pm

Ако се вярва на статистиката, починалите от т.нар. коронавирус за три месеца - 30 000 вече надхвърля 50% от починалите от всякакъв вид грипове и подобни (каквото и да значи това) на годишна база - 56 000.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Sat Mar 28, 2020 9:10 pm

Е не. Болните от Италия, биват донасяни до Германия да ги лекуват тук. Баси държавата, честно.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Коронавирусът и ние

Post by Alexis » Sat Mar 28, 2020 9:30 pm

@Litz Какво именно те възмущава, човещината ли? Защото да се опитваш да спасиш живот е въпрос на елементарна човещина. Аз като го прочетох си помислих, че това е истинска проява на европейския дух, който се предполага да е същостта на ЕС. :yay:
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Sat Mar 28, 2020 9:41 pm

Alexis wrote:
Sat Mar 28, 2020 9:30 pm
@Litz Какво именно те възмущава, човещината ли? Защото да се опитваш да спасиш живот е въпрос на елементарна човещина. Аз като го прочетох си помислих, че това е истинска проява на европейския дух, който се предполага да е същостта на ЕС. :yay:
Ахаха нищо не ме възмущава. Тва е тотална изненаданост, на тва колко подгетвена е тая страна и се радвам, че 10те процента от заплатата ми се дават за такива неща и че виждам, че има смисъл. Дори не знам как става всичко това. Къв е тоя капацитет, кво е това нещо. Машинки.

Смисъл, колкото и проблеми да имам тук, колкото и неща да са ми трудно, радвам се че това е държавата, в която избрах да живея.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Коронавирусът и ние

Post by Alexis » Sat Mar 28, 2020 9:51 pm

Вярно си е държава, която показва, че си струва да не те е яд да плащаш данъци в нея. Дано не се наложи да им се връща услугата. Надявам се Европа заедно да се измъкне разумно от тоя таш*к и без икономиката да е погребана по-дълбоко от ковчезите на хилядите жертви.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Sun Mar 29, 2020 2:24 pm

За засеганатите не е дреболия, но в общата картина е нищо че си приел няколко десетки болни на лечение. И това си е по-вероятно политически трик за намаляването на гневните мнения в Италия. Никаква солидарност няма ЕС, не знам кой го измисля тоя европейски дух, всеки си гледа него си изключения като нас.
А у нас не бих повярвал ако видя реални социални мерки, защото не знам колко хора ще се заразят и/или починат но на голяма част от останалите - жална им майка.

Сериозно съм против този тип глобализация, която налагат от години. Всяка държава, която разполага с природните дадености трябва да има капацитета да е самодостатъчна в подобни случаи.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Коронавирусът и ние

Post by Matrim » Sun Mar 29, 2020 6:42 pm

Новина от днес -
Общият брой на направените проби досега е 7000.
С толкова малко тествани у нас не виждам какво се хвалят, че и броят на заразените е малък. И естествено половината коментари са как мерките са прекалени и, че коронавирусът бил "грип". :dash: Вярно е, че нивото на коментарите на сайтове с новини по целия свят е плачевно, но все пак, явно има все още достатъчно малоумници, които вярват на тази глупост.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Roland » Sun Mar 29, 2020 10:11 pm

Matrim wrote:
Sun Mar 29, 2020 6:42 pm
Новина от днес -
Общият брой на направените проби досега е 7000.
С толкова малко тествани у нас не виждам какво се хвалят, че и броят на заразените е малък. И естествено половината коментари са как мерките са прекалени и, че коронавирусът бил "грип". :dash: Вярно е, че нивото на коментарите на сайтове с новини по целия свят е плачевно, но все пак, явно има все още достатъчно малоумници, които вярват на тази глупост.
На местата с неадекватно тестване (на челно място от които е САЩ), най-точният начин човек да прецени какви са реалните бройки на заразените, е да гледа смъртните случаи (които са по-точно докладвани) и да ги съпостави със средния процент на смъртност. Цифрите не са супер точни, но са доста по-точни от официалните.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Ambartanen » Mon Mar 30, 2020 12:21 am

С това има два проблема. Първо, в САЩ има неизвестен брой нетествани смъртни случаи, защото до скоро нямаха право официално да тестват освен ако не си свързан с известен случай дори да си в критично състояние. Второ и по-сериозно, заразяване през първи симптоми през влизане в болница до смъртен случай- всяка стъпка добавя по грубо седмица т.е. днешните смъртни случаи в САЩ са били заразени началото на март, което значи че можеш грубо да изчислиш колко са били заразените тогава може би, но не и какъв ефекта на приетите от тогава мерки. Затова и в Италия им се поуби експоненциалната експлозия, но смъртните случаи още чупят рекорди.

САЩ, между другото, вече не са толкова назад с тестването или поне в Tri-state area не са откакто развързаха ръцете на Куомо.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Amelia » Mon Mar 30, 2020 12:33 am

В Албърта наредиха да си сЕдиш дома, освен ако не си в essential services. Това е списъкът с essential services:
https://www.alberta.ca/essential-services.aspx

Ако някой може да ми обясни тогава кво точно остава да е non-essential service ще съм благодарна. Май само училищата, университетите, църквите, кината и авиокомпаниите са non-essential. От магазините - само тея за дрехи, всичко друго е супер есеншъл. На Александър Стейпълса с офис консумативите е най-есеншъл нещото на планетата. Уж и ресторантите нямаше да са есеншъл, ма и те са в тоя списък - могат да правят деливъри на храна. Като гледам, икономиката никой не я е спрял реално.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Коронавирусът и ние

Post by Matrim » Mon Mar 30, 2020 1:17 am

Магазините за канабис продължават да работят, това е важното. :) Наистина, щеше да е много по-лесно да изброят кои са non-essential, щом брокерите на недвижими имоти и преводаческите агенции са essential.

В Пловдив пък глобили с по 5 бона 92-ма днес. Дано се постреснат останалите, стига да не се окаже поредната фалшива новина или накрая никой никакви глоби да не плати.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Mon Mar 30, 2020 3:07 am

На мен ми е странно защо в БГ са тествани толкова малко. Ние тук сме тествали само към 5000000, но днес гледах данните и докато преди седмица, тестването и онсета на симптомите съвпадат, вече диагнозата изпреварва симпотимите. Според мен в БГ трябваше да са направили поне 15 000 теста.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Ambartanen » Mon Mar 30, 2020 8:53 am

Matrim wrote:
Mon Mar 30, 2020 1:17 am
В Пловдив пък глобили с по 5 бона 92-ма днес. Дано се постреснат останалите, стига да не се окаже поредната фалшива новина или накрая никой никакви глоби да не плати.
Истина е, само че са глобени, защото били на Главната- било забранено да си в пешеходни зони. Не мога да разбера на каква база е забранено и хората как е трябвало да знаят, че е. В София също имало глобени на Витошка, пак защото е пешеходна зона и трябва да се ходи по паралелните улици явно.

Аз се надявам в крайна сметка глобите да паднат. Реално няма нужда няколко стотин случайни човека да им се унищожи живота, просто да се изпрати съобщение, че забраната се налага и хората да започнат да я взимат на сериозно.

Лиц, в България Мутафчийски настоява да се правят само PCR тестове, които са скъпи и бавни. Ужким причината била, че бързите били много неточни; ужким причината зад причината била, че щяло да струва милион лева на месец, което в първия момент на случаен човек му звучи като много, ама всъщност на фона на всичко е смешна сума; май реално искат да държат официалната бройка заразени малка, защото са наплашили народа, че това е новата чума и ако се разкрие, че само 2-5% от болните влизат в болница, хората може да отидат обратно до другата крайност на "това е просто грип."

Та сега някаква форма на тестовете с антителата май много скоро ще дойдат до тук, даже май сега човек може да отиде сам да си плати да му направят ако иска. Все още няма никаква яснота кога, кой и как ще започне да ги прилага по-масово, ама аз се изкушавам да отида да си направя един от любопитство.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Moridin » Mon Mar 30, 2020 10:01 am

@Ambartanen както вече писах по-горе, на теория в cibalab около руски паметник която е, правят от тази седмицата бързите тестове
This is it. Ground zero.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Ambartanen » Mon Mar 30, 2020 10:08 am

Да, погледнах ги, но не съм им звънял да потвърдя :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests