Коронавирусът и ние

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Marfa » Thu Apr 09, 2020 5:33 pm

@Matrim Надмина се, човек. Отбеляза някакъв своеобразен връх... Или падение... Или квото е там, но се надмина.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Thu Apr 09, 2020 7:18 pm

Според Радев имало солидарност, аз не виждам солидарност в обществото. За социални мерки няма и смисъл да говорим. Нито за баланс.
Marfa wrote:
Thu Apr 09, 2020 5:33 pm
@Matrim Надмина се, човек. Отбеляза някакъв своеобразен връх... Или падение... Или квото е там, но се надмина.
Аз пък цяло съм съгласен с Матрим. Има една много хубава статия за 9-те типа нарцисизъм, и Борисов притежава всичките 9.

Църквата си е църква, аз на църква не ходя. Няма как на литургия да не се струпат хора, но пък чак толкова да се акцентира. Не виждам голяма разлика от това 30 човека да се се скупчили и да нагъват сандвичи.
Трябва да има контрол, но трябва и баланс. Ако е вярно, това което казват за вирусът и най вече как се предава, всякакви мерки освен пълна карантина могат да имат само някакво минимално влияние и просто ще отложат/намалят но не много интензитета на разпространението.

Значи - в магазина/аптеката по 1-2-ма пред магазина/аптеката 10-ма. В парковете не може, където има доста по широки пространства и все пак по-чист въздух, май че и в горите забраниха да се ходи.
В парка не може на касата в Мола може. И теам подобни тиквенски истории. И тоя Мистър Пропър по цял ден ни занимават с неговите бръщолевения.
https://www.youtube.com/watch?v=a66LfI6bTvc

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Dr. Horrible » Thu Apr 09, 2020 9:02 pm

И мене почва да не ме свърта вече вкъщи... Постоянно си мисля как ми се иска да се разходя до центъра, да се порадвам на града, не да стоя в тоя блок... А хем съм от хората, които принципно си седят вкъщи и имам стотици книги, комикси и двд-та....

Не знам, все повече съмнения изпитвам към мерките. Спазвам ги, не излизам, освен до магазинчето, не се виждам с никого, нося маска, ама виждам вече и сериозните негативи от тях. Ясно е, че не искаме да станем като Италия, затова е важно да ограничим социалните контакти и струпванията на хора. Но тези мерки са някак половинчати. Защото се мисли за намаляване на броя пациенти с ковид19, но други неща се пропускат. Социално-икономическото оцеляване е под въпрос - нито една икономика не може да издържи такова нещо за повече от няколко месеца, толкова много хора живеят основно от заплата до заплата. Виждаме толкова много браншове, които са застрашени, толкова много видове услуги. В България - туризъм, ресторантьорство, книгоиздаване, какво ли още не... Много неща са на ръба, пред трудовите борси има ужасни опашки и положението не е добре уредено, хората се чувстват застрашени за физическото си оцеляване. Задълбочаването на това положение няма как да не доведе до повишаване на уличната престъпност. И също - не е помислено за психологическото оцеляване, няма никакви програми за това как да се запази психиката на хората. Всички новини са само за това колко болни и умрели има, хората слушат това по цял ден. Няколко мои приятели вече изпадат в паника и се побъркват за родителите си. Тази социална изолация има много негативни страни - увеличават се случаите на домашно насилие, увеличава се опасността за хората от по-рисковите групи - с психични заболявания, с клинична депресия, с тревожност. Да се забрани на такива хора да излизат в парка - на слънчево и просторно място - за мен е престъпление. И цялостно двигателната активност се намалява, това няма как да не се отрази отрицателно на здравето на страшно много хора. Аз виждам какво се случва с моите ученици със СОП, с които работя дистанционно. Докато първата седмица бяха основно ентусиазирани - ваканция, стоим си вкъщи и с таблета ходим на училище - сега вече са все по-омърлушени, със сенки под очите, бледи, болнави. Искат да излязат навън, искат да си играят с някого, днес и четирите деца ме попитаха "Ама господине, нали ще се видим на 13-ти май в училище?". Родителите им поначало бяха прегрели, сега съвсем са изтрещели. Един баща звъня миналата седмица на директорката да пита "Как можахте такова нещо да направите, да затворите децата по домовете?! Аз разбирам - за здравето им, да не се заразят, да са си здрави, това е важно, да, ама защо по домовете? Трябваше в училището да си ги затворите и да си играят там, под карантина, изолирани! Какво е това - по домовете??" Просто цялото нещо ще има последици, които все още не предвиждаме. А не се вижда край. То в крайна сметка тези мерки трябва да продължат докато не се появи ваксина, иначе просто няма как при такава изолация населението да развие имунитет.

Абе лудница отвсякъде.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by AlDim » Fri Apr 10, 2020 4:06 am

Мерките тук явно наистина започват да работят.

В нашата провинция случаите бяха по 100-130 на ден в началото на април, но вчера бяха 50, а днес 28. Случва се и доста любопитен феномен при тестовете за influenza. Обикновено в тази част на годината положителните тестове започват да намаляват бавно, но този път (без намаляване на тестовете спрямо други периоди) се вижда тотален и невиждан колапс (2.5% от тестваните имат грип вместо обичайните 20%).

@Dr. Horrible
Последиците за икономиката са изключително лоши навсякъде по света. Реакцията в България е далече от перфектна, но при този вирус е много по-важно да е бърза, отколкото перфектна и резултатите са позитивни. Бързото развиване на стаден имунитет не е допустим вариант въобще (питайте БоДжо, той ще ви каже), защото би вървял с нещо далеч по-зловещо от случилото се в Италия и Испания. Следващите година или две ще трябва хората да са много внимателни, ще трябва да се носят маски, за да се предпазваме един-друг, ще трябва да има проверка на температура при пътуване и нулев толеранс хора с кашлица, хрема, болящо гърло и т.н. да ходят на работа. Ще е добре да се вкарат app-ове, с които да се следят заразените.

Бтв за всички, които мислят, че нещата не вървят както трябва и реакцията е прекалена, силно препоръчвам да погледнат тоталния крах в Швеция, където сега ще им се ебе майката. Намиг-намиг към булшит статията, която @Moridin постна преди някоя-друга седмица във Facebook относно "алтернативната" реакция на Швеция. Yeah, nope.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Roland » Fri Apr 10, 2020 4:27 am

САЩ е още по-ужасен пример. Тук всичко е на час по лъжичка, щото от Белия Дом няма универсални наретби, и съответно всеки щат си решава сам за себе си. И всеки щат, който не реши да вземе агресивни мерки отрано, само удължава времевата линия за всички останали, щото вирусът политически граници не го вълнуват.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Ambartanen » Fri Apr 10, 2020 8:15 am

Междувременно стария ми квартал продължава да има най-високата концентрации на заразени в Ню Йорк, който от своя страна май вече е с много най-високата концентрация на потвърдени заразени в света. Перфектен пример как моментните мерки, дори да са доста адекватни, имат ограничено влияние върху факторите за разпространение.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Fri Apr 10, 2020 11:42 am

@Dr. Horrible понеже се чувам с братовчеда, те разбирам. Детето е адски депресирано, каза ми че за седмица е отслабнал 3 кила от неядене, щото издивява и въобще много му е кофти. Сестра ми пък, която прави упражнения и принципно има депресия и куп други неща, която се отключва когато е сама ми звъни и казва, че всичко я боли неимоверно много от стоене вкъщи и по цял ден реве. Даже вече и некви паранои почват, защото се надвела над мивката и миришело гадно исе побъркала и ми звъни ревяща и вика "Има сериен убиец в блока, който складира трупове сигурна съм" Опитах се да я накарам да се кротне, но предвид факта, че убитите в Негован са родители на познати, склонността да се филмира е доста голяма.

ТУк църквите са затворени, но човек може да отиде в парка, като полицаите се карат ако седнеш на пейка, но можеш да вървиш, тичаш и тн, защото хората знаят, че психичното здраве също е важно. Новозаразените случаи при нас намаляват, активните случаи също намаляват, преживелите вируса са все повече и повече и тук се правят все повече и повече тестове мисля че са към милион и нещо ако не два милиона вече.

И това успяхме да го направим без държавният глава на държавата да ти се включва пет пъти на ден по 10 часа и да говори вицове за Роналдо, или разни генералчета, да ти се карат и да ти казват "ТИ ИСКАШ ДА УБИЕШ БАБА СИ, КОЯТО ТЕ Е ГЛЕДАЛА СРАААААААМ!"

Въобще, толкова е яко да живееш в държава, която има адекватна здравна система и адекватни управници.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Коронавирусът и ние

Post by Matrim » Fri Apr 10, 2020 2:11 pm

Е, чакайте сега, не е забранено на децата да излизат от вкъщи по каквато и да е причина, нали? Сега бях навън, в нашия квартал повечето магазини си работят, даже и фризьорските салони са отворени (?!?), има хора по улиците, макар и не много. Че е кофти положението, кофти е, но не сме баш като затворници (засега).
И това успяхме да го направим без държавният глава на държавата да ти се включва пет пъти на ден по 10 часа и да говори вицове за Роналдо, или разни генералчета, да ти се карат и да ти казват "ТИ ИСКАШ ДА УБИЕШ БАБА СИ, КОЯТО ТЕ Е ГЛЕДАЛА СРАААААААМ!"
Сигурно помага това, че произвеждате сами тестове вместо да се молите "като циганета (в добрия смисъл на думата)".
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Fri Apr 10, 2020 2:17 pm

@Matrim мисля, че повечето родители не си пускат децата навън. Примерно братовчед ми е некав сив на вид.

Бе и това с тестовете е факт, както и това, че експертите, които говорят по темата са вирусолози и епидемолози, а не коремни хирурзи с военна униферма :mrgreen:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Коронавирусът и ние

Post by Matrim » Fri Apr 10, 2020 2:30 pm

Ако нямаше карантина щяха ли да си ги пускат?

Мутафчийски не го знам какъв хирург е, нито му слушам брифингите, но едва ли е по-неадекватен от разни пишман спецове като прословутия доцент Мангъров. По-лошото е, че продължават да тестват съвсем малко - 18 502 теста досега, май стратегията ала цигане не бачка. :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Marfa » Fri Apr 10, 2020 3:29 pm

Аз не разбирам омразата към Мутафчийски и униформата му.
Честно.

Абсолютно адекватен човек с опит как се работи в кризисни ситуации. Може да не е вирусолог, но е лекар, чете, слуша, образова се. Извади супер адекватни мерки кво да се прави и кво да не се.

От другата страна имаме водещ вирусолог с 38 години стаж, който ни препоръча всички да се заразим, за да си направим стаден имунитет и да одим се тестваме (в неговата лаборатория, оказа се).

От третата страна на триъгълника имаме чучело, дето днес нахлу в магазин за гащи и сутиени, който се оказа скрит вход към шивачница, в която шият маски, а той поздрави шивачките със ЗДРАВЕЙТЕ, БУЛКИ. Вчерашната полюция с дедо Гавриил Владиката и обяснението, че там, дето имало Божия благодат, вируси немало, дори няма да се моря да пресъздавам в настоящия момент.

И на другия край на континента имаме Германия, дето сама си произвежда реактиви за тестове.

Е извинявай, адски се въздържам... да не напиша някои неща, дето ще ги приемеш за персонална обида.

Сега, обясни какво трябва да направим точно, че да ти стане готино.

Имаме човек с адекватни мерки, КОГОТО НИКОЙ НЕ СЛУША. Напротив. На всяка адекватна мярка се скача и се рипа: гле кво става във Франция, там всичко им работи, ще си правят ста... ъъъъъъъъъъъъъ, Англия, виж, в Англия ще си правят ст... ШВЕЦИЯ! ИСТИНАТА Е В ШВЕЦИЯ! ТАМ ЩЕ ГО ПРАВ...

От друга страна нямаме мерки.

За какво точно, да ми обясниш, ти е виновен Мутафчийски в тая ситуация? Единственото му правомощие е да ПРЕПОРЪЧВА и дотам. Е?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Fri Apr 10, 2020 4:29 pm

Мутафчийски ме дразни на личностна основ. Имам един изключително неприятен и диктаторски маниер на говорене, който е само да се кара, да те обвинява в убийството на баба ти и да се опита да се превърна на всяка цена в някакво миймче там. Включително тва да се подвизава в униформа ме дразни неимоверно, но това са бели кахъри. Просто всички в поведението му ми е адски противно и неприятно на абсолютно личностна основа, начинът на говорене включитено и това непрестанно хокане. Ся признавам, ако и аз всяка сутрин виждах гнусната физиономия на Ива Николова (и ми харесва как всеки път я реже, признавам), щях не да хокам, ами да правя масово убийство, но ми е неприятен. Толкоз.

Мисля, имам право хора да са ми противни, без някакви рационални обяснения и говоренето му ме тригърва. Пък ти, ако искаш ме обиждай.

Ся наясно съм, че мерките не ги взима той, а цялата неадекватност идва от други "същества" както и начинът, по който те биват прилагани не са негова отговорност.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Moridin » Fri Apr 10, 2020 5:02 pm

AlDim wrote:
Fri Apr 10, 2020 4:06 am
Бтв за всички, които мислят, че нещата не вървят както трябва и реакцията е прекалена, силно препоръчвам да погледнат тоталния крах в Швеция, където сега ще им се ебе майката. Намиг-намиг към булшит статията, която @Moridin постна преди някоя-друга седмица във Facebook относно "алтернативната" реакция на Швеция. Yeah, nope.
Статията не беше никакъв булшит, защото беше factual representation of reality, с точно нула мнение в която и да е посока, т.е. простичък описателен журнализъм. Това, че редица народ и най-вече ти провидя в нея Послания За Свобода От Карантината, е въпрос на невронни връзки ;) Показателно бтв е употребата ти на кавички пред "алтернативно", въпреки че по всяка речникова дефиниция, думата е съвсем точно описваща ситуацията. Но как да е, това назад във времето. Интересното е, че моя позната под него тхред уж обори фактите, но после пък се оказа, че всъщност са си били точно така и даже продължават да са така до ден днешен.

Ето една друга интересна статия обаче, която може да хване очото на @Scourge, @Alexis, @Amelia и останалите по-биологично подковани хора. Звучи далеч по-малко actionable в реалността, отколкото авторът изглежда да си представя, но е интересно, че такъв подход не съм видял да се обсъжда в детайл на политическо ниво никъде. Което е странно, би било логично да са минали през всички варианти на тоя етап.

https://www.tillett.info/2020/04/05/a-s ... o-covid-19
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by The Dragon » Fri Apr 10, 2020 5:08 pm

Ето няколко данни от днес - нали марфа я интересуваше

Hot data out of Germany, the first likely-to-be-reliable serological tests found 14 % of the population presented antigens against COVID19. This compared to 2 % of the population having an active infection as determined by the RNA-PCR test.

Revised Planning Basis

Statens Serum Institut informs on the basis of antibody studies in 1,000 blood donors in the Capital Region, lost in the period 1-3. In April, 2.7% had been detected with antibodies, which, with a sensitivity of 70%, corresponds to 3.5% of those examined had already been infected with COVID-19. Statens Serum Institut states that if this figure is transmitted to the entire population of the Capital Region, it is equivalent to approx. 65,000 people may have been infected as early as 26 March. At this time, 917 confirmed cases of infection were found in the region. This means that there can be up to 70 times more infected in the community than confirmed cases.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by The Dragon » Fri Apr 10, 2020 5:26 pm

В софия карантина вече неофициално няма. Заимов беше пълен, всеки си прави каквото иска. А тепърва идват Цветница, Великден, Първи май и Гергьовден ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 80 guests