Коронавирусът и ние

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by The Dragon » Tue Mar 24, 2020 9:12 pm

Така или иначе ефективните мерки вече са взети. Докато държат ограниченията за събиране и мобилност всичко ще е що годе наред.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Moridin » Tue Mar 24, 2020 9:19 pm

Марфе споко с тая паника, няма да стане като в Италия, или по-точно няма да разберем, че става, хора и без тва нонстоп умират тук със и без короната, познавайки ситуацията тука няма и да разберем колко са си взели от нея и няма да стигнем тия цифри, та не се панирай :heart: :metal:
This is it. Ground zero.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by penzata » Tue Mar 24, 2020 9:39 pm

Litz wrote:
Tue Mar 24, 2020 8:37 pm
Проблемът е, че баба ми и дядо ми живеят в центъра, точно до всичките цървки и биха могли да се заразят, заради тия идиоти, нищо че са доста адекватни.
Баце, баба ти и дядо ти, ако си стоят дома, не виждам как биха могли да се заразят.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Ambartanen » Tue Mar 24, 2020 11:38 pm

Marfa wrote:
Tue Mar 24, 2020 9:09 pm
...и всички да си седнем на гъза, преборвайки внезапно появилата се страст да тичаме из парка.
Що? Като си седнем на гъзовете вкъщи има по-голям шанс да се разболеем отколкото ако си тичаме сами в парка, което е горе долу най-безопасната възможна активност в ситуацията. Изобщо не мога да разбера какъв е тоя скептицизъм към тичащите в парка хора, който се вихри навсякъде- еми имаше ги и преди. Когато алтернативата е по цял ден да стоиш заключен в апартамт са дори повече от обикновено, ама не разпространяват зараза.
Marfa wrote:
Tue Mar 24, 2020 9:09 pm
Ами това днес? Новото двайсе? Контращаба, дето си го направи Бойко, че Мангъров да спре да обикаля като черна чума из телевизорите и да обяснява как не трябва да носим предпазни средства, щото да си направим групов имунитет?! Това пък какво беше?
Явно тук съм изпуснал някаква драма, но им хванах голяма част от самата прес конференция и бяха много адекватни. Всъщност се базираха на най-новата информация от медицински и научни източници; мерките, които предлагаха, са реално препоръчаните от вирулозите в момента. Освен това никой не е отворил дума да се изгражда групов имунитет. Единственото абсурдно в прес конференцията бяха жалките нападки от журналистката на ПИК. Милион пъти по-добре от досегашната реакция- въвеждане на случайна нова мярка на сляпо при откриването на всеки нов случай.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Wed Mar 25, 2020 1:27 am

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2020/03 ... ome_layer2
Това ми го казаха преди няколко дни.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Marfa » Wed Mar 25, 2020 9:17 am

Мангъров обиколи всички студиа да обяснява да не носим маски, от ръкавиците хващаме гъбички и трябва да се огътаме 70%, че да си изградим стаден имунитет.

Парка: нищо лошо няма в тичането. Лошото е, че няма да си сам. Хората са недисциплинирани и понеже няма как на всеки да му се зачисли полицай, така ще е.

В Испания допреди две седмици и те питаха "що", ма като взеха да качват с над хиляда на ден, им мина.

Ма не, честно, наистина не мога да повярвам, че заради абсолютната неспособност да си седнем на гъза за месец, ще влачим това сигурно година, ще изгубим много хора и тотално ще си преебем икономиката.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Коронавирусът и ние

Post by Alexis » Wed Mar 25, 2020 9:54 am

За тичането в парка съм ОК, ако можеш обаче да осигуриш повече от 5 м м/у теб и околните. По-голямата дистанция е заради по-тежкото и учестено дишане по време на физ усилие. И нека отбележа, това не променя факта, че според наличните данни във вид на аерозол (тоест издишаните от теб въздушни пари) вирусът оцелява около 3 ч. Тоест, за когото тича на 5 м след теб, има макар и минимален риск от издишания от теб въздух въпреки дифузията и големия обем, поради което и маската е на практика задължителна. Не е нужно да ти казвам колко е кофти да тичаш с маска. Аз самата тренирам на терасата. Хем "чист" въздух, хем по-малко рискове.

До момента приетите ограничения са адекватни на световните наблюдения за това, кое дава най-добри резултати. Направеният втори щаб ми напомня малко на нацупени деца, които понеже не са в една елитна клика си правят своя и също я обявяват за елитна. Уж щели да дават само мед. информация и да обсъждат лечението. Тогава защо по ТВ, не е като на обикновения гражданин да му трябва още информация, която не разбира как да ползва и прилага, но пък смело ше му помага в "самодиагностиката" и ще провокира панически атаки. Аз да си кажа никъде не съм получила информация как се променя примерно кръвната картина и лаб. резултати на пациент с COVID-19 в зависимост от тежестта на заболяването, стадия или как се различава от друга вирусна пневмония или инфекция. Това е сто пъти по-значимо от алабалистиката която се върти по ТВ от разни шабове и контра-щабове и т.н.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by AlDim » Wed Mar 25, 2020 10:23 am

Alexis wrote:
Wed Mar 25, 2020 9:54 am
И нека отбележа, това не променя факта, че според наличните данни във вид на аерозол (тоест издишаните от теб въздушни пари) вирусът оцелява около 3 ч.
Това не е вярно и идва от сензационна журналистика. Вирусът не е "airborne" на този етап, освен ако не бъде направен такъв в лабораторни условия. Тия три часа идват от тест, направен при изучаване на вируса в изкуствено създадени условия чрез "aerosolization". Разпространява се чрез droplets и остава във въздуха няколко секунди.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Коронавирусът и ние

Post by Alexis » Wed Mar 25, 2020 10:53 am

Ок, приемам поправката, че ние не сме в изкуствено контролирана лабораторна среда, нека се поправя, остава в какпите издишана влага, докато гравитацията/атмосферните влияния и т.н. не си кажат думата. Наличието на вятър помага те да не паднат със същото темпо, но пък може да ги изсуши по-бързо. Вероятността изначално е малка, но не е като да не съществува. Аз съм твърдо за спорта, защото той доказано подобрява имунитета, затова и казах, че има логика като се увеличи разстоянието м/у индивидите. Но пак уточнявам, че не съм убедена в подобаващото поведение на всички участници, ако сериозно се намали строгостта на мерките.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by penzata » Wed Mar 25, 2020 11:10 am

За спорта, нека не се правим на ударени, че няма такива, които могат да се практикуват в затворено пространство - пилатес, йога, че дори и обикновените лицеви опори, които ако се изпълняват правилно, правят чудеса. :mrgreen: А и колкото и да харесвам тичането, бая натоварва ставите, тъй че не е най-доброто спортно решение, особено ако се прекалява с него.

Тези, които са тичали преди, ще си тичат и сега. Нека не се лъжем - за тичането в момента се мрънкя от типажи, които никога не са го практикували, но сега като им е забранено, виж ноууу им се тичало. :lol:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by tigermaster » Wed Mar 25, 2020 12:34 pm

Е, то точно па сега за какво тичане в парка може да става дума? Долу в града не знам как е, обаче дворът ми в момента прилича на коледна картичка, да не говорим, че рязкото спадане на температурата за един ден ми подейства интересно.
На мен, бтв, донейде изолацията ми се отразява добре. Заради понамалялата работа и оставането вкъщи мога да си позволя да съм по-сънлив и, съответно, сега беше моментът да спра кока-колата - а пиех почти по два литра дневно.

Иначе, ако съм разбрал @Litz правилно, на нея проблемът й не е толкова в забраняването на тичането по парковете, колкото в това, че докато то е забранено, много по-рискова дейност, засягаща много по-рискова група, си остава позволена. И, дето вика @Alexis, дъртаците, които се тълпят по богослуженията, ядат с една лъжица и т.н., си заслужават съдбата, ама хората, които тези дъртаци ще заразят, като хвръкнат до кварталния супермаркет после, определено не заслужават това.

Я да питам едно нещо. Сори, ако въпросът е тъп, ама... Преди няколко дена отивам до аптеката. Бях чул, че по разни институции ще забраняват влизането без маска на лицето, затова поисках да си купя няколко. Нямаха. Казаха ми обаче, че, понеже не нося маска, нямат право да ме обслужат и да си взема сам другите неща, за които съм дошъл. Та, понеже нямат право да ме обслужат, трябва аз да отида до стелажите с нещата, които ми трябват, да ги взема, да ги занеса на касата, да ги подам на аптекарката, тя да ги маркира, да аз да си платя, после тя да ми подаде стоката и касовата бележка. Това доколко е адекватно? В смисъл, по този начин контактите ми с аптекарката бяха двойно повече, отколкото принципно, а и ако съм рисков, дали не е по-добре да стоя на някакво разстояние от стоката, вместо да се приближавам до стелажите?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Wed Mar 25, 2020 1:20 pm

Еми за мен вече е трудно да отрека, че най-накрая задействаха готвения отдавна план за редуциране на популацията и тотален контрол над останалите. Като събера заедно някои улики, директи и странични картинката се изяснява. Ще си сложа по точки за по лесно и не са подредени по важност.
1. Две различни основни официални теории за мутацията на вируса.
2. Изглежда сякаш (и напълно логично) той е таргетиран. Моята информация е, че Германия, Русия, Китай и Италия работят заедно за изготвяне на ваксина. Това ми се струва, че не се афишира, сякаш умишлено. Към момента информацията е, че вече тестват ваксина върху пациенти. Нещо много интересно и във връзка с тази точка е, че са забелязали, че вирусът е почти безпомощен срещу деца и младежи. Разбира се не е необичайно вирусите да се отразяват най-зле на възрастни и/или болни хора, но аз не съм чувал да подминават децата и младежите, дори е обратното. Кой каквото ще да мисли, това е абсолютно нацистко таргетиране на жертвите. По нататък, ще напиша нещо стряскащо, което не мога да кажа дали е вярно на 100% към момента.
3. Великобритания, САЩ, а може би и Австралия (за Австралия не претендирам) абсолютно умишлено не взеха мерки. Ся не е нужно да се обяснява каква е връзката между тези три страни.
4. Преди избухването на епидемията, преди първия оповестен случай в Китай, в американската преса излиза информация за заразени с някакъв вирус американски военни, която бързо бива свалена и заличена. Американски военни вземат участие в някакви международни спортни военни игри в Ухан.
5. ЕС ще чака седмици за доставка на някакви си маски. Това е несериозно. Въобще, като подредиш картинката е трудно да се отрече, че умишлено се даде време на този вирус да плъзне колкото може повече.
Има още няколко странични улики, но в момента са ми излязли от главата.

Ся, в интерес на истината, аз изобщо не съм сигурен, че примерно такива като Русия и Китай не са и те в кюпа. Това го казвам защото досега повече акцентирам върху дългата ръка на англосаксонците.

Стряскащата новина е, че се е появил нов непознат вирус и то пак в Китай, и този път път мутирал след като някакви китайци били яли гризачи. Това вече става твърде плоско и нелепо. Лепнали са му името Хантавирус.

А иначе не знам дали това ще е полезен или вреден съвет - но пийте ракия!

П.С. Винаги съм вярвал, че зловещите планове на задкулисните кукловоди няма да успеят, но в момента не съм много сигурен в това.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by The Dragon » Wed Mar 25, 2020 2:00 pm

Като чета Колди - не само тоалетна хартия е нямало в магазина като е пазарувал а и алуминиево фолио е липсвало.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Wed Mar 25, 2020 2:29 pm

The Dragon wrote:
Wed Mar 25, 2020 2:00 pm
Като чета Колди - не само тоалетна хартия е нямало в магазина като е пазарувал а и алуминиево фолио е липсвало.
е чакай, аз мисля, че той инжектира направо, а не преследва дракони.

Иначе Принц Чарлс пипнал короната, но не тази, която е искал. Честито на Уилям де, скоро химна на ОК ще е God save the king :mrgreen:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20292
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Xellos » Wed Mar 25, 2020 3:18 pm

Еми, аз пък излизах днеска, след 10 дена вкъщи (са като не работя по канцелария и офиси от есента съм на тоя блажен режим) щото сметките не чакат, поне аптеките, аванти (цигарите на майката са насъщни) и изипея работят. Маска, презервативи, ръкавици, бе пълното АГ стартър сет от ония филми. Ся се налага да ходя с метрото до една банка за новата дебитна, че я сменят от дск по никое време и да си оправя нет банкирането на сичко и да го откарам пак на интровертост с геймки и тв. Добре, че нямах планове за празнуване уикенда другия. :ninja:
:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests