Коронавирусът и ние

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by RRSunknown » Mon May 18, 2020 8:08 pm

всички фирми с хоум офис(фирмата, в която работя например прати 160 души да си работят от вкъщи,
Няма как шивачките да шият от вкъщи обаче а производствените предприятения /със застаряващ персонал/ си работеха. Резултата е само едно огнище в Плевен с нито един тежко болен.
Аз имам друга "теория" - климатиците - в офисите циркулира един и същи въздух. Щатите са номер едно по използване на климатици.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by tigermaster » Mon May 18, 2020 8:12 pm

Martix wrote:
Mon May 18, 2020 6:55 pm
А що се отнася до "преекспонираната" висока смъртност. Аз ли не мога да смятам или какво? В България има 2000 и нещо случаи и 100 и нещо умрели.
Заразените със сигурност са много повече, а в България, подозирам, всеки умрял с коронавирус се води за умрял от коронавирус, независимо от придружаващите заболявания и цялостното му здравословно състояние. Човек с черепно-мозъчна травма и отстранен ларинкс се водеше за убит от коронавирус, примерно. В Германия, поне според каквото писа @Litz преди време, смъртността се смята различно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Коронавирусът и ние

Post by Martix » Mon May 18, 2020 8:35 pm

Да, шивачките си работят от офиса, а white collar сток трейдърите и телефонистите във фирми за имотна търговия си работят от вкъщи, забавяйки вируса и позволявайки на шивачките да работят още няколко месеца, без да усетят жилото на вируса.

Съгласен с това за климатиците, точно това си едитнах преди малко на предния пост.

А спорът за умрели със корона вирус VS от корона вирус ми е много смешен. Все едно да тръгна да тръбя, че спина не е опасна болести и няма нужда да се хвърлят толкова пари в превенция и рисърч, щото никой не умира от спин.
Нали това го прави опасен този корона вирус, че убива хора, които иначе можеха да си живеят (и работят) още десетилетия с тези болести дето си носят. Особено в България, където пенсионната възраст скача всяка година, не е възможно и най-циничните хора да не виждат как това е проблем и за здравите и не е нещо, което засяга само някакво си там невидимо малцинство.

След няколко години, ще излязат статистики коя държава как се е справила, с взето предвид гъстотата на населението и къде как са се смятали мъртвите, и мога отсега да ви потвърдя, че няма да се окаже, че вирусът е бил въздух под налягане (извън deniers статийките, които ще плъзнат из тогавашните конспиратори, които ще твърдят, че така и не е имало вирус, а всичко е било игра на правителството, за да погълне малко еврофондове и да наложи lgbt агендата somehow).
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Marfa » Mon May 18, 2020 9:31 pm

Добре де, не е реално да го дъвчеш това с черепно-мозъчната травма! Имаш гугъл, свери! Човекът преди някви години преживял тежка катастрофа, оцелял, на работа ходил, тва не можа да го преживее.

И квото вика Мартикс. Лекарката на 43 дето почина, е имала астма. Ми диабетиците? Вече живеят до дълбока старост, но явно тва ги попилява. Въобще, що за логика? Ми то и от ебола не се умира, умира се от хеморагичната треска, която предизвиква.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by tigermaster » Mon May 18, 2020 10:36 pm

Изобщо не става дума за дъвчене, става дума за това, че не съм сигурен доколко е коректно в статистика за смъртност от вируса огромна част от случаите да са хора с толкова разсипано поради разни причини здраве, че и обикновена настинка да ги гътне. Става дума и за това, че, ако съм разбрал правилно, на различни места статистиката се води по различни начини, което може да обясни разликите в картинката на РРС.
Далеч не изключвам възможността аз да греша, между другото, обаче никога не ми се е набивала в очи ежедневна статистика от типа "Днес от грип починаха толкова човека, на такава възраст, с такива придружаващи заболявания".
Според мен би било адекватно да се водят отделни статистики за хора със сериозни съпътстващи здравословни проблеми и за хора без такива, но не знам доколко това е възможно.

А го има и другото - доколко можем да преценим реалната смъртност от вируса, ако не знаем реалната бройка заразени? Дори в тази тема се спомена, че са поне десет пъти повече от официалната бройка. По-горе се говори за пет процента, само че тия пет процента са от потвърдените случаи в държава, в която се правят смешно малко на брой тестове, заради което на цифрите не знам колко изобщо може да им се вярва.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Amelia » Mon May 18, 2020 11:32 pm

Естествено, че ако вече си болен от нещо хронично шансът ти да умреш ако те изтряска грип нараства. Коморбидитис на грипа и коронавируса са доста сходни:
https://www.cdc.gov/flu/highrisk/index.htm

И да, като умреш от усложнения на грип, заради диабет, пак си умираш от грип. Ако не беше хванал грип, сега нямаше да си умрял. Същото е и с коронавируса. Статистиката иначе се води по различен начин в различните страни така че ще минат години преди да имаме няква по-добра представа колко човека са умрели от това.

Но тук пак се прокрадва оня сантимент за "ми то само болните ги убива, кво". Слабите от популациите сиреч. Големия праз, здравите са OK, а болните да не са се разболявали пък. Имам лоши новини за вас:
https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 081753.htm
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by tigermaster » Tue May 19, 2020 12:43 am

Amelia wrote:
Mon May 18, 2020 11:32 pm
Статистиката иначе се води по различен начин в различните страни така че ще минат години преди да имаме няква по-добра представа колко човека са умрели от това.
Горе-долу това казвам в трети пореден пост. В България цифрите са, грубо казано, пет процента починали от три процента заразени от бройка тестове, дето за два месеца са колкото проведените в Италия за един ден - според каквото беше писано по-назад в темата. От такива цифри и ти самата си написала, че не може да се направи адекватен извод. Пет процента смъртност е нещо чудовищно високо, особено ако става дума за вирус, за който се очаква да тресне по-голямата част от населението, затова не ми се ще подобна цифра да се размахва толкова леко.

Прочее, аз си имам моите здравословни проблеми и принципно настинки и грипове ги карам бая тежко от доста време насам. Затова и в началото се дразнех, като някой около мен кажеше, че короната била някакъв си грип и нямало нищо страшно. Преди около петнайсет години един нищо и никакъв грип, дошъл в неподходящия момент, ме закова за леглото за повече от седмица, през по-голямата част от която имах чувството, че ей сега ще пукясам. Не можех дори да мисля като хората него време, заради което спомените ми са адски разбъркани, обаче последното, което искам, е да преживея нещо такова отново. Случвало ми се е заради пневмония да кашлям кръв. (А тогава ми се скръцна със зъби да не взимам болничен и така ходих на работа, лол. Като ме съкратиха от това място, се радвах.)
Нагласата ми далеч не е "само болните ги убива, кво", дори, ако щеш, защото аз самият не знам колко рисков съм, както грипове, настинки и сезонни алергии хич не ги понасям добре. Само дето сега се замислям дали ако не се слагат всичките случаи в един кюп, няма да е по-лесно да се разработи някакъв план, който да е по-полезен за рискови хора.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Tue May 19, 2020 10:18 am

@tigermaster
Аз също не карам леко настинки, грипове и прочее, даже понякога си е пълен ужас. Но айде сега, всеки починал и да се пише починал от коронавирус. Къде са тези тестове? Под фуражката на Мутафчийски ли? Добре, възможно е да са пратили някой друг тест към определени болници вече, не съм се интересувал наскоро. Но преди месец, тестове се правеха само в София, Пловдив и ест. Стара Загора, първоначално струваха 200 лв. после паднаха на 120 лв. Как звучи да се изцепят в средата на март, че до края на май ще има достатъчно маски и ръкавици, ами то ми иде да се смея истерично на такива изказвания.

Предполагам, че ако някой си поиграе с хронологията, може да напише няколко листа А4 по темата с изтрещяли изказвания на официални лица. За такова нещо - "Очаквам да измрат много хора, яко да измрат". За такова нещо в нормална държава, човекът който уж води парада в криза биха го линчували политически, и кариерата му би приключила мигновенно. И изобщо в по-голямата част от интервюто се държи отвратително. Не, че Бенатова е много адекватна, но не може точно този човек в точно този момент да се държи така.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Коронавирусът и ние

Post by Ghibli » Tue May 19, 2020 12:19 pm

Хората искат бързи отговори. Не могат да приемат, че продължаваме да знаем малко и че още дълго време ще бъде така.

Сега попаднах на статия, според която ваксината БЦЖ най-вероятно не оказва влияние върху заболеваемостта от вируса: https://jamanetwork.com/journals/jama/f ... le/2766182


Мен също изключително много ме дразни това с придружаващите заболявания. Иска ми се да не съобщаваха тази информация, защото това подпомага механизма за обезценяване на новината, че някой е умрял - на човек и без това му е неприятно да чува такива неща и се старае да ги измести, и ето го поводът. Ако пациентът е бил възрастен - "е, че той си е поживял, няма да векуваме я", ако е имал някакви заболявания - "е, че той и без това е бил с единия крак в гроба", ако са и двете - джакпот. За сметка на това в случаите, когато си е заминал млад и здрав човек, не се уточнява "без никакви придружаващи заболявания", не се акцентира на това.

И като се замислим, кой е абсолютно здрав? Който и да хванеш над 35, все ще има някакъв здравословен проблем. "Няма здрави хора, има недостатъчно изследвани".

* * * *
Не съм сигурна доколко схванах мисълта на тази статия, но ми беше интересна: https://www.erinbromage.com/post/the-ri ... avoid-them

Изключително як блог на руски, на който попаднах покрай коронавируса, но си струва да се чете и назад: https://mary-spiri.livejournal.com/
Авторката работи нещо си в биотехнологиите и пише прекрасно. Историята за котките и китайския ремдесивир е един път.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by The Dragon » Tue May 19, 2020 5:06 pm

https://slatestarcodex.com/2020/05/18/c ... e-a-dance/

slatestarcodex деливърва. може би най интересния takeaway е
This isn’t to say government policy doesn’t matter – just that it adds or subtracts a relatively small modifier on top of a much wider variation.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by RRSunknown » Tue May 19, 2020 5:36 pm

Много ключова статистика от статията която прочетох с интерес:
Switzerland is another weird case. It’s a loose confederation of linguistically French, Germany, and Italian regions. Remember that France and Italy have been devastated by the virus, and Germany has mostly gotten off unscathed. The same is true of Swiss regions; French- and Italian-speaking cantons have been devastated, while their German-speaking neighbors wonder what all the fuss is about. The Swiss government swears that this has nothing to do with policy. From the linked article:

Talking to Swiss media outlet Le Temps on Thursday, the Federal Office of Public Health (FOPH) said the efforts to combat the virus were largely uniform across Switzerland – meaning other situational factors were at play.
А това е моята теория за личното пространство при разговор
An extremely crackpot theory – could the missing cultural vulnerability factor be how loud and spittle-filled people’s speech is? When I think of a country where people talk very loudly to each other without much personal space, Italy is on the top of my list. Then comes New York City, which muscles its way in even though it isn’t even a country. When I think of countries where everyone talks really quietly and far away from each other, I think of Japan, South Korea, and all those other Asian countries that have mysteriously escaped infection

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Tue May 19, 2020 6:38 pm

Между другото тва с Германия и различното броене не е вярно, мисля, че после го бях писала, но те го обориха, смятат си ги всичките и болни и не болни.

Бтв, някои от хората без pre-existing conditions, като ги погледнеш на снимка виждаш, че са obese.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by The Dragon » Tue May 19, 2020 7:19 pm

Litz wrote:
Tue May 19, 2020 6:38 pm
Между другото тва с Германия и различното броене не е вярно, мисля, че после го бях писала, но те го обориха, смятат си ги всичките и болни и не болни.

Бтв, някои от хората без pre-existing conditions, като ги погледнеш на снимка виждаш, че са obese.
Както казах преди доста страници - метаболитния синдром не прощава.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Amelia » Tue May 19, 2020 10:30 pm

Е то obesity-то си е съвсем ясно коморбидити в болшинството болести по планетата.

Иначе със сигурност има някъв културен фактор в цялата тая работа. Там където си влизат в личното пространство, целуват се и се прегръщат за здрасти, държат се за ръце по различни причини, влачат се по църкви заедно и живеят по 4 поколения в една къща, май ситуацията е най-зле. Дори в държавите, където живеят някви по-"студени" хора, бумът на тая болест е в имигрантските малцинства, които освен че работят нископлатени професии, където не могат да се дистанцират както трябва, имат силно-сплотени комюнитита (буквално физически живеят в някви квартали заедно), където обменят секви микроби. При нас това се оказаха филипинците от meat processing plants, дето населяват няколкото най-южни квартала на Калгари.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by AlDim » Wed May 20, 2020 6:42 am

Omfg, my evening has stopped canning to even:
https://nationalpost.com/news/world/hyd ... -trump-fda

Тръмп-кун си зоби хидроксиклорокуин. A pill a day keeps the coronavirus away. :lol: :lol: :lol:

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 27 guests