Коронавирусът и ние

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Amelia » Wed Mar 18, 2020 9:30 am

Ambartanen wrote:
Wed Mar 18, 2020 9:14 am
Бе реално това е един случай, където стоковите пазари отразяват реален проблем с икономиката и вече неизбежната предстояща криза тепърва ще си удря. Супер много компании ще фалират и дори нефалиралите ще отчетат много по-ниски доходи; хора ще бъдат уволнени и няма да могат да си покрият заемите, което ще доведе до маса проблеми само по себе си- примерно как пенсионните инвестиции на доста хора сигурно с десетилетие няма да се възстановят. Просто в случая заради карантините и затварянето на границите реално рязко ще спадне производството на глобално ниво, а модерния капитализъм все пак се гради на идеята за постоянен експоненциален растеж. Както ние искаме да смачкаме кривата на короната така и тя ще направи това за икономиката :)

Сега би било страхотно време правителствата да вземат много заеми, с които първо да смекчат удара и после да направят яко публични проекти или да изкупят някакви сектори (анти-приватизация ftw!). Само дето САЩ примерно упорства да дава пари на супер богатите хора с идеята, че те ще свършат тази задача, което упорито никога не се случва :D

Но тази лудница си струва, ако не просто заради живота на хората или факта, че сто милиона жертви по света биха ударили икономиката още по-тежко, то защото трябва да се изгради система за справяне с такава ситуация. Това нито е първия, нито последен път, когато става нещо такова, просто е най-сериозното в последните години и показва колко неспособни са системите ни за реакция.
САЩ са на път да пратят 1000 доларови чекове на населението си, след като налятите в бизнесите трилиони от последните няколко дена имаха точно нулев ефект. Да видиш как невъзможните universal basic income и medicare for all станаха възможни със скоростта на светлината и как изведнъж републиканците взеха да бутат социалистически мерки напред. И някак си никой вече не го ебе за външни дългове и ненам кви там нонсенси. На мен надеждата ми е след това епохално фиаско просто малоумниците по планетата да схванат, че не може да я караме по тоя начин повече и че няма нужда да я караме така, щото цялото им общество се гради на някакви икономически лъжи, илюзии и спекули. И светът да тури край на настоящият лейт стейдж капиталистически ад, щото би трябвало на всеки да му е ясно вече, че капитализмът, освен, че не е състейнъбъл, съсипва планетата ни и облагодателства някво мизерно миризливо малцинство от хора, на всичкото отгоре рухва окончателно и безвъзвратно в мига, в който стане нещо малце по-катаклизмично. Ако ще се случва няква кардинална промяна в начина ни на мислене и правене на политика, точно сега е моментът.

Реално нищо кой знае кво не е станало - инфраструктурата е непокътната, човешкия ресурс си е там (ще измрат най-вече пенсионери). Просто пак ще бейлаутваме некви индустрии с данъците си, за да ги рестартираме като ни потрябват. Кво? Мислите, че изведнъж ще останем без авиокомпании щото ще спрем да летим насам-натам като гламави?
Last edited by Amelia on Wed Mar 18, 2020 9:34 am, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Wed Mar 18, 2020 9:31 am

Баце ви БТ от планетата Конгречулейшънс от Звездна система Пунта Мара е идеалният човек който да затрие "държавата".

#P@nick@

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Ambartanen » Wed Mar 18, 2020 9:40 am

Като си говорим за лейт стейдж капиталистически ад, сигурно сте чули за италианците, които принтираха клапи за машините за обдишване. Покрай това се върти хем много добър пример за сближаване на хората (опитват се предварително да се организират хора за помагане с такива неща на местни болници по целия свят), хем компанията трябва на инат и на цената на животите на хора да си стиска патента или да го загуби.

Не съм сигурен обаче какво значи по-зле от криза? Какво идва след криза? :D

Иначе мен жестоко ме съмнява това да доведе до значително подобрение на ситуацията. Нещата трябва да станат много по-зле преди хората да се отвратят от правителството си и да се вдигнат да променят системата. Те може и да станат де, ама...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Moridin » Wed Mar 18, 2020 10:43 am

Всъщност сценарият с активни кейнсиански мерки е доста вероятен, едва ли има по-смислен ход от емитирането на сумати държавен дълг към частните инвеститори и наливането им в публични проекти, които да адресират предстоящата безработица. Това дългосрочно, иначе краткосрочно най-смисленото е да се опростят/разсрочат максимално много данъци и осигуровки на компаниите, за да не фалират. Ще резултира в бюджетни дупки, които могат да се попълнят с дълг.

Друг е въпросът, че по времето на Кейнс и ФДР хората са били заети основно с физически труд и лесно се преквалифицират в друг физически труд, стига държавата да има пари да създава публични проекти и да им плаща. В наши дни малко хора са готови или имат дори компетенцията да вършат физически труд, та може и да не стане точно по тоя начин, а специализиран интелектуален пък още по-зор. Да налееш хора в администрацията също е проблемно и неособено ефективно в перспектива.
This is it. Ground zero.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Коронавирусът и ние

Post by Ghibli » Wed Mar 18, 2020 11:01 am

Резюме на ситуацията в България ден по ден, обновява се:

https://www.svobodnaevropa.bg/a/30490101.html
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Dr. Horrible » Wed Mar 18, 2020 11:28 am

Покрай коронавируса всички училища минават на "дистанционно обучение" и искам да кажа, че вече ми се реве и повръща....

Не е нормално в четвъртък вечерта да се каже на учителите "От понеделник минавате на онлайн обучение, подгответе си всичко и почвайте", особен предвид възрастта и технологичните умения на повечето от тях... И става сега някаква тотална лудница. Shkolo, което трябва да е официалната платформа, забива, планираните от тях обучения не се провеждат, щото забива, някой праща уроци по вайбър, друг по ФБ група, трети по скайп, някои опитват гугъл класруум, други не знам си какви системи, по дванайсет часа на ден става седене пред компютъра и координиране на всички учители, родители и ученици... сега пък министерстовото изпраща акаунти на всички учители и ученици в майкрософт тиймс, там щяло да става. Изобщо една безкрайна лудница. Толкова ли беше трудно първата седмица от обявяването на извънредното положение да се посвети на онлайн подготовка и обучение за преминаване в електронна форма - да, щеше да се загуби една учебна седмица, но да се спечели много. Сега всички са в паника, провеждат се някакви мними часоме за по 20 минути, половината деца родителите са ги пратили на село без интернет достъп, другата половина спят до обяд.
Лудница, побърквам се, не мога. И на всичкото отгоре говоря по вайбър вчера с три от децата, на всичките майките им стоят или в същата стая или зад вратата и им суфлират какво да казват....
Аз: Какво правихте днес?
Детето: Излизахме навън!
Майката: КАЖИ ЧЕ ЗА МАЛКО, КАЖИ, ЧЕ БЕШЕ ЗА МАЛКО.
Детето: ъм... за мааалко.
Аз: О, къде ходихте?
Детето: Да купим забавления...
Майката: НЕЕЕ, кажи, че да купим храна, само за храна излязохме, ТУК НАБЛИЗО.

И ей такива неща постоянно. Ужас просто.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Xellos » Wed Mar 18, 2020 12:00 pm

ПЪЛЕН ФАРС да. Толкова съм доволен, че навреме офейках от даскалото, не е истина, аз се занимавах с тия платформи и на пенсионери учители с 0 компютърна грамотност да показвам (да се чете, върша тяхната работа). Дано малко повече рекламират неща като Кан академия и подобните. Онлайн обучение на професионално как точно ще учат да шият и машини примерно... Ще има пак накрая излишно хаос за гарантирани 3-ки и храна за вузовете за тех. Ще видиш как може и без матури накрая. ВАЖНОТО Е е в МОН да постъпват отчети с прилежно попълнени таблички с извършена дейност дето даскалите и директора да направят с много фантазия пак. Другото са подробности. Ама и родителите са свикнали да го харижат цял ден на училището, а сега кой е таковал да му мисли. :<
:ninja:

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by трубадур » Wed Mar 18, 2020 12:11 pm

Ся па искам още споделяния от доктора, тва звучи (отстрани) като ебаси пародията тия разговори, дето провежда. Тва беге родителят е рядко тъпа единица.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Xellos » Wed Mar 18, 2020 12:20 pm

чети тоя разкошен блог от начална учителка да се позабавляваш докато доктора събира срс-та :mrgreen:

https://lubovdaskalova.wordpress.com/
де да не беше истина...
В нашето училище от доста време си работим със списъци с електронни пощи. Помня как един месец секретарката бродеше по коридорите и записваше в една тетрадка имейли с разнообразни наименования от разнообразни пощенски кутии, пръснати по света и у нас. Според мен жената успя да научи поне по десет думи от най-разпространени езици по света. После четири месеца продължаваше да прави коридорни обходи, но вече по-целеустремено, за да поправя неправилно записани наименования...
Иначе ръководството на НОИ пляскат с ръце какви чудеса може да направи вируса за пенсионната реформа у нас. :evil: Както и нищо по-добро от една национална криза за отклоняване на вниманието от досегашните шитни и престъпления.
:ninja:

Slex
Commoner
Posts: 28
Joined: Mon Apr 08, 2019 9:25 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Slex » Wed Mar 18, 2020 1:16 pm

Moridin wrote:
Wed Mar 18, 2020 10:43 am
Всъщност сценарият с активни кейнсиански мерки е доста вероятен, едва ли има по-смислен ход от емитирането на сумати държавен дълг към частните инвеститори и наливането им в публични проекти, които да адресират предстоящата безработица. Това дългосрочно, иначе краткосрочно най-смисленото е да се опростят/разсрочат максимално много данъци и осигуровки на компаниите, за да не фалират. Ще резултира в бюджетни дупки, които могат да се попълнят с дълг.

Друг е въпросът, че по времето на Кейнс и ФДР хората са били заети основно с физически труд и лесно се преквалифицират в друг физически труд, стига държавата да има пари да създава публични проекти и да им плаща. В наши дни малко хора са готови или имат дори компетенцията да вършат физически труд, та може и да не стане точно по тоя начин, а специализиран интелектуален пък още по-зор. Да налееш хора в администрацията също е проблемно и неособено ефективно в перспектива.
Най-разумното решение е таргетирано подпомагане на засегнатите още отсега, а не провеждането на пост-кризисни мерки. Трябва да се избегне организационен разпад и прекратяването на функциониращи стопански отношения. Рецесията е неизбежна и никакви кейнсиански мерки не могат да я спрат, защото е причинена от екзогенни шокове в предлагането. Ако институционалната структура на микро ниво е запазена, ще се излезе сравнително бързо от кризата след края на пандемията. Ако не е запазена, ни чака историческа рецесия, сравнима с 1929 г. дори и при активна фискална политика. Физическият капитал ще си е там, хората като цяло ще са там, но много фирми няма да ги има, други ще функционират, но ще са потънали в дългове, както и много физически лица.

Една машина, която е собственост на банката, не произвежда. Кейнсианските мерки ще възстановят по-бързо производствената ефективност, при алокативната приспособяването ще отнеме по-дълго време, защото при съществуващите права на собственост и договорни отношения и без активна намеса на държавата в момента ще има преразпределение на ресурси, което нито ще е по-равномерно, нито по-ефективно. Така че трябва да се разсрочват кредити и данъчни плащания и държавата да поеме някаква част от заплатата на засегнатите (за самонаетите сума, според декларираните доходи от предишни периоди). Преди няколко дена любимият министър на Борисов заяви, че няма как да се разсрочват плащания, понеже какво щяло да стане с банките. Банките могат да ги спасят от днес за утре ако искат, а на него му е широко около врата като живее в апартамента на кръстника си и министерската заплата му върви. Други хора имат ипотечни заеми, плащат наеми и може да се окажат на улицата, като не могат да работят при тези условия.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Коронавирусът и ние

Post by Matrim » Wed Mar 18, 2020 1:26 pm

На печелившите честито:
За успеха на дигиталното обучение образователното министерство разчита най-много на родителите.
https://www.dnes.bg/obrazovanie/2020/03 ... ata.442602
Лудница, побърквам се, не мога. И на всичкото отгоре говоря по вайбър вчера с три от децата, на всичките майките им стоят или в същата стая или зад вратата и им суфлират какво да казват....
Явно трябва да се въведе политика "don't ask, don't tell". :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Demandred » Wed Mar 18, 2020 1:42 pm

Дори републиканците в Америка, обикновено най-големите free market екстремисти, сериозно почнаха да предлагат мерки то рода на 1000 долара месечно за всеки американец по време кризата, обаче нашите пишман икономисти в правителството ни са против подобни неща и се очертава помощта, доколкото я има, да е само за "приятелски" фирми.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Wed Mar 18, 2020 1:46 pm

Докторе, не ти завиждам това е цирк. А разговорите и суфлирането направо ги визуализирах до най-малкия детайл :mrgreen:

Иначе забавен ъпдейт от мен. Един колега, който напусна докато аз съм бях във фейк болничен се обади да каже, че има коронавирус.Искам да кажа, че ние работим в колцентър, където сме супер близо един до друг, повечето хора нямат определени места за седене (аз като КА си имам свой си компютър). Та нашите се свързат с робърт кох института (това е нашата федерална агенция за превенция от заболявания) и ония им казват, че ако нямаме близък контакт с тоя човек, не била нужна карантина. И тия лъжат и казват, че нямаме близък контакт и това ни се праща като имейл.

Аз съответно отговарям на тоя имейл и съм някакво "Плийс, дефинирай близък контакт, щото нали тоя човек е пипал няколко бюра и клавиатури и тн, ние седим на 50 сантима разстояние" Та чакам отговор на това. Единственето, което ме успокоява е, че поради факта, че преди болничния си, ме бяха сложили като заложник, в една друга стая с темповете, и нямах контакт с тоя човек в продължение на няколко седмици, ама въпреки всичко цялата ситуация е малоумна.

Slex
Commoner
Posts: 28
Joined: Mon Apr 08, 2019 9:25 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Slex » Wed Mar 18, 2020 2:41 pm

Demandred wrote:
Wed Mar 18, 2020 1:42 pm
Дори републиканците в Америка, обикновено най-големите free market екстремисти, сериозно почнаха да предлагат мерки то рода на 1000 долара месечно за всеки американец по време кризата, обаче нашите пишман икономисти в правителството ни са против подобни неща и се очертава помощта, доколкото я има, да е само за "приятелски" фирми.
Те казаха, че ще има 60% от заплатата, но само за месец, обаче го няма отразено в променените законови текстове, а освен това е по-скоро мярка за спестяване на пари, защото ако тези хора ги уволнят, ще им се изплаща такава сума в продължение на 4-12 месеца според стажа. От друга страна и фирмите са наникъде, защото при съкращание плащат компенсации и ако ситуацията е за месец примерно може и да не махат никого, а да изчакат, като идеята на Горанов явно е предприятията да поемат тежестта на първо време, което е много хазартно решение, защото от един момент нататък ще започнат да гърмят фирми и при съществуващата междуфирмена задлъжнялост не е ясно къде ще му излезе краят. И това при 6 милиарда разполагаеми лева във фискалния резерв, който не знам за къде го пазят, може би се чака извънземна инвазия. Да добавим и че имаме ниско изходно ниво на задлъжнялост и би трябвало лесно да поемем нов дълг при изгодни условия, особено при голямата ликвидност на финансовата система в момента. При нормални условия и интегрираност на българската икономика в европейската, некомпетентността и защитата на тясно груповите интереси на управляващите може би не се усещаха от средностатистическия българин, а само будеха възмущение в граждански по-активната част от населението, обаче сега се очертава, че ще го отнесат всички (без близките до властта, естествено).

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Moridin » Wed Mar 18, 2020 3:25 pm

Така си е, хвърчи в облаците тоя кабинет, както обикновено хаос и безпосочност. Зле ще са нещата тази година.
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests