Коронавирусът и ние

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Sat Mar 14, 2020 11:36 am

Става трети пореден, но искам да е отделен...

Просто, който има властта няма умствен и човешки капацитет за да приложи правилните мерки. Относно парите, в такъв момент пари винаги могат да се намерят. Земат се милиарди заеми за глупости, така че...

Мерки трябваше да се вземат преди поне няколко седмици, но както обикновено при нас е "подир дъжд, качулка". Абсолтно излязох лош пророк и към момента познавам какво се случи и се случва.

И все пак по-добре късно, отколкото никога.

Карантина по населени места.
Затваряне на границите.

Вметка? Къде са армията и полицията? Не е ли тяхна работа в извънредно положение да поемат някои вид дейности?

Ако трябва да назначат временно отговорници във всяко населено място. Които да следят за спазването на приети мерки. Но все пак за мен това е работа на армия/полиция.

Замразяване на всички задължения на физически лица (това вече го направиха в някои държави).
Свеждане до абсолютния минимум на личния състав във всяка служба, фирма и прочее. Тези, които са на работа да получават бонус възнаграждение, а тези, които не са, да им тече заплатата. Това също го въведоха в няколко държави към момента.

Пазаруване точно определни часове, това също го въведоха в някои държави.

И много, много важно - моментално закупуване на всички нужни консумативи за изследвания, мобилни станции, които да обикалят цялата държава и да се тестват колкото може повече хора. Но ме съмнява, че сега ще се появит едни наши фирмички, които срещу едни скромни 100-200 лева ще направят на всеки желаещ тестче.

П.с. - преди около 3-4 седмици алармирах - това не е просто поредния опит за всяване на паника. Но все пак не бях сигурен накъде вървят нещата. Преди седмица вече бях сигурен. Хората си нехаеха, продължаваше да им се струва кьор фишек. Медиите просто информираха между другото как се развива вируса по света. Преди два дни бомбата гръмна и лампичката им светна и сега ни занимават нон стоп с това. А доста хора, на които не им пукаше са на ръба на паниката в момента.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Коронавирусът и ние

Post by Alexis » Sat Mar 14, 2020 12:51 pm

Aко някой се интересува, The Extraordinary Decisions Facing Italian Doctors разказва за трудния избор пред медицинските лица в Италия и фактът, че някой е имал топки да пусне дори регулации, за да стяне ясно, че при тежък пик не всички ще могат да бъдат лекувани, какво да говорим за спасени. С връзкарството в БГ, не ми се мисли, как някой с пари или гръб ще лобира 90-годишен парализиран от инсулт пациент да остане на респиратор, когато 40-годишен иначе здрав има нужда от него.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by The Dragon » Sat Mar 14, 2020 1:26 pm

E triage си е стар колкото света.

Image
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Sat Mar 14, 2020 9:07 pm

A от чез по време на карантината щели да правят профилактика и да спират тока за няколко часа. Гениалност. :mrgreen:

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Ambartanen » Sat Mar 14, 2020 10:54 pm

Пфф, един ден след като въведоха извънредното положение, искат да въвеждат по-сериозни мерки, защото днес са открити десет нови случая. Някой трябва да им обясни, че ефектите от такива действия отнемат поне седмица преди да могат да се забележат.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Moridin » Sat Mar 14, 2020 11:37 pm

Actually, предложението е защото няколко часа след въвеждането на мерките, те бяха доизяснени с доста намален обхват - в момента се иска да се върне първоначалният обхват, който беше и най-смислен ениуей.
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Коронавирусът и ние

Post by Matrim » Sat Mar 14, 2020 11:39 pm

Е, той Бат' Бойко винаги действа по принципа всяко нареждане е предпоследно, ще има още много промени на мерките, подозирам аз.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by The Dragon » Sun Mar 15, 2020 12:17 am

Litz wrote:
Sat Mar 14, 2020 9:07 pm
A от чез по време на карантината щели да правят профилактика и да спират тока за няколко часа. Гениалност. :mrgreen:
А няколкодневен blackout да имаме е още по гениално ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Коронавирусът и ние

Post by Alexis » Sun Mar 15, 2020 7:55 am

The joys of Brexit come to haunt the Brits :)

Не очаквах британците да усетят радостите на Брекзит толква бързо, но май те са особено благословени!

П.С. Чудех се дали да сложа това тук или в Брекзит темата, ама, нека е тук.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Sun Mar 15, 2020 11:39 am

Заеби... каквото има да става - ще става. Едва ли някой очаква нещо адекватно от точно тия...
По-скоро ще се опитат да използват ситуацията и да опънат едни пари за кой ли път... Все са крали властимащите, но тия просто нямат наяждане.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Claymore » Sun Mar 15, 2020 1:41 pm

Some people who recover from the coronavirus might be left with '20 to 30%' less lung function, and gasping for breath when they walk quickly, Hong Kong doctors said

Ъъъ като не най-спортен тип човек и астматик, не мерси :/ Нямат голям sample size, ама тъй или иначи не звучи яко.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Sun Mar 15, 2020 4:36 pm

Аз днес гледах статистиките, и ми е странно защо в Германия имаме бая болни, нямаме карантина и няма такава паника нали, но от 5000 човека заразени има само 10 смъртни случая, което си е прецедент.

Четох някакви статии по темата и още не ми е ясно.

Иначе аз вече не знам соматоза ли ме хваща или съм заразена. Втриса ме на няколко пъти в нас или в приятели, и после се оказва, че температурата в стаята е 17 градуса, а аз съм по тениска. Кашлям, и си викам е са умрех, ама е с храчки, плюа че с това мое пушене не знам от цигарите или от короната. Кихам, и се панирам, но това ми е от ринита.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Ambartanen » Sun Mar 15, 2020 4:42 pm

Claymore wrote:
Sun Mar 15, 2020 1:41 pm
Ъъъ като не най-спортен тип човек и астматик, не мерси :/ Нямат голям sample size, ама тъй или иначи не звучи яко.
Е, това май си е сравнително нормално за хора изкарали пневмония. Принципно ефектите не тряба да са перманентни, но пълното възстановяване би могло да отнеме месеци за някои хора (или поне аз така знам, ама не претендирам да съм експерт).

Това е същото като статиите, че обдишване с кислород е ефективно лечение за тежките случаи и парацетамола е ефективно за контрол на симптомите- да, нали, доказват тези неща, ама те са стандартни за хора с такива симптоми и усложнения. Не е нищо конкретно за този щам и не е директна борба с вируса.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Xellos » Sun Mar 15, 2020 5:00 pm

Е то сичките SARS-ове и подобни оставят повреди май и бавно оправяне. Аз както съм с хроничен бронхит и всяка зима се налга курс на лечение, та само и тва ми липсва. Добре че от 1/2 година съм си хоум офис така или иначе, че в училище дето се отоплявахме и с климатици глей чудо.
:ninja:

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Sun Mar 15, 2020 5:43 pm

Ambartanen wrote:
Sun Mar 15, 2020 4:42 pm
Claymore wrote:
Sun Mar 15, 2020 1:41 pm
Ъъъ като не най-спортен тип човек и астматик, не мерси :/ Нямат голям sample size, ама тъй или иначи не звучи яко.
Е, това май си е сравнително нормално за хора изкарали пневмония. Принципно ефектите не тряба да са перманентни, но пълното възстановяване би могло да отнеме месеци за някои хора (или поне аз така знам, ама не претендирам да съм експерт).

Това е същото като статиите, че обдишване с кислород е ефективно лечение за тежките случаи и парацетамола е ефективно за контрол на симптомите- да, нали, доказват тези неща, ама те са стандартни за хора с такива симптоми и усложнения. Не е нищо конкретно за този щам и не е директна борба с вируса.
Като въздействие не мисля, че е нещо различно от други вируси. Удря хора със здравословни проблеми най-вече. Може би най-вече с белодробни. не съм много запознат. Честно казано, гледам много да не чета за този вирус.
Преди 2-3 седмици бях много сериозно настроен и алармирах. Сега какво да ми пука? Преди 2-3 седмици на повечето им се струваше че е нищо, сега са паникьосани, аз съм наопаки. Каквото има да става ще става.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] and 68 guests