The Podcast Topic

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Re: The Podcast Topic

Post by Random » Thu Feb 21, 2019 12:48 pm

Matrim wrote:
Wed Feb 20, 2019 9:36 pm
The History of Rome - от същия човек с революциите. Цялата история на римската империя (до падането на Западната империя).
The History of Byzantium пробвал ли си? Вдъхновен е от The History of Rome и според мен е много добър, друг е въпросът, че все отлагам изслушването на много от епизодите му. :)
Заредил съм го, ще го почна, след като приключа с римския, там съм в самия край вече. Но вероятно ще си дам малко почивка, че вече няколко месеца император след император :D На The History of China също съм хвърлил око, но и той е бая дълъг.

При мен слушането се съчетава идеално с вървенето, особено ако е по сравнително познати маршрути. Даже е много по-добър вариант от това просто да си стоя и само слушам, защото обикновено ходенето доста ме концентира. За готвене също е доста подходящ фон. Ако пък се разсейвам твърде много, обикновено просто имам някакви други мисли в главата, така че паузирам и слушам собствените си глупости.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Moridin » Thu Feb 21, 2019 4:01 pm

Че то нямаш ли винаги супер много мисли в главата? :))))
Пробвах днес в колата един епизод от тоя Рим ама не ме трогна хич. Просто преразказ, и то с бая приспивен тембър, на това, дето съм чел в Уикипедия 8000 пъти вече :) Ако вярваме на Андрей, може би после става по-як ;р

Аз бтв си представях преди, че подкастовете са основно разговори. Бях изненадан да разбера, че соло аудио също е подкаст.
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Podcast Topic

Post by Matrim » Thu Feb 21, 2019 4:38 pm

За хората, проявяващи интерес към подкаста за историята на Византия, препоръчвам епизод 46. Той е доста по-дълъг от другите - над два часа и разказва за едни от най-драматичните събития в историята на империята, а именно последната война между Персия и Византия, която е толкова дълга и изтощителна, че веднага след нея арабите разбиват и двете империи. Много жалко, че източниците за периода са много оскъдни и подкастърът (пък и всички други историци) са принудени често да гадаят екстраполират какво точно е станало.

Каня се на The History of Rome от доста време, но да видим кога изобщо ще стигна до него.

Тъп въпрос - коя програма/ап препоръчвате за подкастове? Защото много често недоизслушвам даден епизод, не помня докъде съм стигнал, а и програмите, които ползвам или плйеърите на сайтове като player.fm и те не помнят (или поне аз не съм ги настроил правилно).
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: The Podcast Topic

Post by Claymore » Thu Feb 21, 2019 5:00 pm

Аз след като вчера изписах поста се надъхах и днес на път към работа и на работа тъй като е малко по-спокойно изслушах два епизода на In Our Time, не бях от доста време. Тоя за Gin Craze-а в Лондон от 18-ти век беше особено як. Набелязал съм да пробвам някои от споменатите тук, но ще видя :)
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Re: The Podcast Topic

Post by Random » Fri Feb 22, 2019 5:57 pm

Moridin wrote:
Thu Feb 21, 2019 4:01 pm
Че то нямаш ли винаги супер много мисли в главата? :))))
Пробвах днес в колата един епизод от тоя Рим ама не ме трогна хич. Просто преразказ, и то с бая приспивен тембър, на това, дето съм чел в Уикипедия 8000 пъти вече :) Ако вярваме на Андрей, може би после става по-як ;р

Аз бтв си представях преди, че подкастовете са основно разговори. Бях изненадан да разбера, че соло аудио също е подкаст.
Този подкаст конкретно става далеч по-добър с времето, водещият се научава на много неща, купува си техника и т.н. Аз го подхванах след Revolutions и в началото ми беше голям дисонанс, че има такава разлика в качеството. Подкаст е радио предаване на практика, може да е всичко, не знам откъде тази дефиниция за разговор :)
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Podcast Topic

Post by Ambartanen » Fri Feb 22, 2019 7:02 pm

Повечето радио предавания не са ли разговори между водещи, интервюта и обаждания от публиката? Май е доста повече работа да напишеш и подготвиш едночасов сценарий за един човек отколкото да се води импромпту разговор.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: The Podcast Topic

Post by Martix » Mon Feb 25, 2019 6:00 pm

Доста интересна тема, аз лично не слушам подкасти, защото в loop-а ми липсват дупки от време където да ги събера (commute-а до работа е 10 мин, във фитнеса е твърде шумно за да слушам нещо различно от музика, на работа имам монитор пред мен и мога направо да гледам youtube видеа).
А и го има моментът, че подкастите и видео есетата не са съвсем безмозъчно прекарване на времето и трябва да слушам активно.
Та по тази причина никога не съм слушал баш подкасти. Веднъж се пробвах с Welcome to Night Vale - абсолютно страхотен е, препоръчвам на всичко и всички, но въпреки това не съм изслушал повече от един епизод.

Виж, за видео есета мога да дам някои предложения.

От изброените по горе имам някакво мнение за:

Joseph Anderson - ок е, но не ми е любимец. Плюс това не знам защо youtube e решил, че видеото му в което критикува The Witness е супер подходящо за мен и не спира да ми го препоръчва... остави ме на мира!!!

Lindsay Ellis - не й бях фен като беше при носталгичния, не съм й фен и сега. Ок е, а и не е като сред филмовите youtuber-и да има много избор на качествени критици, но нещо не се зарибих по линдзито, може просто да съм попадал на по-слабите й видеа.

Errant Signal - приятен тип, който си мисли, че е някакъв бог на игровия анализ и винаги ползва най-сложните думички. Следя го от много време и не смятам да спирам. Добър е, а и няма много конкуренция в това, което прави. Както каза @Claymore ерант сигнал винаги намира най-нишовите инди игри, за които дора аз не съм чувал.

Ноа-Колдуел Жерве - още едно топ предложение от @Claymore - това е може би любимият ми игрови влогър в момента. Не са занимава толкова академична критика и анализ, а повече набляга на сюжета и experience-а, който получаваш от продукта. Видеата му са дългички (~час) и често проследяват цели франчайзи. Пича е Zen отвсякъде и е просто 10/10, дори ме накара да уважавам Call of Duty франчайза.

Други предложения:

hbomberguy - По принцип се занимава с Будни политически и youtube драма видеа - избира си най-лесните цели в интернет и ги уцелва (оборва Paul Joseph Watson, flat earth society-то, и тн.). Този му content e забавен, но не много смислен.
Виж по-скоро препоръчвам редките му видеа за сериали или видеоигри. Примерно Sherlock is Garbage and Here's Why. https://www.youtube.com/watch?v=LkoGBOs5ecM

Super Bunnyhop - самобитен youtube журналист, който ревюира ретро и нишови игри, пачинко машини, всякакви конзолни и VR страннотии. Понякога пуска журналистически разследвания за cancel-нати игри или закрити компании. Да си пуснеш негово видео е все едно да отидеш на битака, никога не знаеш какво ще намериш. Не ми е любимец, просто защото много набляга на конзоли и casual gaming, да не говорим за обсесията му по япония, но е приятен тип и един от най-обичаните gaming youtuber-и в момента.
Ето едно видео, в което обяснава как игралните компании не плащат милиони долари за данъци:
https://www.youtube.com/watch?v=SFKnv1YzI3k

Super Eyepatch Wolf - аниме ревюта. Вълчо е влогър, който на практика прави реклама на любимите си анимета. Проблемът е дали ще му свикнете на полушептящия мистериозен глас, с който се опитва да се прави на разказвач от приказките. Ако това не ви е проблем (на мен не ми пречи) и ако имате някакъв интерес в аниме жанра Super Eyepatch Wolf e задължителен. Всяко негово видео е празник, и те кара да си спомниш защо обичаш анимета. Видеата му често разказват не само за самото аниме, а и за някоя случка от живота на Вълчо и как съответното аниме му е повлияло и е оформило характера му. Това е втория 10/10 youtuber за който ще пиша в този пост.
Примерно видео: Why You Should Watch/ Read One Piece
https://www.youtube.com/watch?v=MYtz2ZhKxFE

MrBtongue - а това е третия 10/10 пичага. Филми, книги, игри, основно игри. MrBtongue e може би любимия ми youtuber на всички времена, жалко, че канала му е dead, не е пускал ново видео от година, а дори като беше активен пускаше през няколко месеца. Видеата му критика на Mass Effect са си направо essential watch, но каквото и негово да подхванете, няма да сбъркате.
Примерно видео за зарибяване - що е то Soccer, за американска публика.
https://www.youtube.com/watch?v=qT3PElHuxCY

Nerdwriter1 - този се чудих дали да го предлагам, тъй като доста се различава от идеята за подкаст. Общо взето хваща някаква случайна тема, и прави няколко минутна видео винетка с невероятно високо production quality, в която съмаризира избраната тема. Анализите му на филмови сцени, поезия, картини или дори речта на Тръмп са доста добри, но качеството в този канал е толкова консистентно, че няма как да сбъркате. Плюс, че видеата му са кратки.
Примерно видео: The Art Of Sci-Fi Book Covers
https://www.youtube.com/watch?v=M7Qm_UJML54

exurb1a - наскоро го открих и още не съм гледал много видеа, но изглежда като забавната версия на VSauce. До колкото виждам се занимава с физика. Prepare to have your mind blown: The Mystery at the Bottom of Physics
https://www.youtube.com/watch?v=EH-z9gE2uGY
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Roland » Mon Mar 04, 2019 9:23 pm

Миналата седмица попаднах на един нов подкаст, който ме разбива от кеф:

Shipping & Handling
Две момичета моя възраст, литературни агенти, които коментират индустрията, дават писателски и бизнес акъл, дискутират фантастиката и фентъзито, което четат, и пият вино. Всеки епизод е около час, и вадят по един-два месечно. Безкрайно Ню Йоркски вайб, супер милениал, но по много интелигентен и ненатрапчив начин (т.е. не говорят нон-стоп за identity politics, спокойно). Като медитация ми действат епизодите им, препоръчвам горещо.

По някакъв странен начин ми напомнят на @Killua...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: The Podcast Topic

Post by termit » Fri Mar 08, 2019 10:20 am

Установих, че всъщност успявам да слушам подкасти, докато се влача с колата в задръстванията. И понеже съм увреден програмист, намерих си този подкаст за Java:
Java OFF Heap
Изслушах вече една серия и хората изглежда като да знаят какво говорят, мисля да продължа.

@Roland благодарско за темата, сръчка ме да се пробвам пак да слушам подкасти.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Roland » Fri Mar 08, 2019 11:03 am

termit wrote:
Fri Mar 08, 2019 10:20 am
@Roland благодарско за темата, сръчка ме да се пробвам пак да слушам подкасти.
Мен ми промениха живота направо :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: The Podcast Topic

Post by Alexis » Fri Mar 08, 2019 2:53 pm

Да, и аз мога да кажа, че благодарение на вашите препоръки, реших да си разширя хоризонта и да тествам исторически подкастове. Така, отчитайки личните ми интереси, попаднах на Russian Rulers History и вече минах близо 20 % от излезлите почти 200 епизода. Ако някой иска неангажиращо да понаучи малко повече за руските владетели и ръководители, това не е лош начин. Единственият голям минус за мен е ужасният акцент и мъката, когато се признасят руски думи (които нямат аквивалент или превод) и имена.

Ще се амбицирам после и за други, вече съм си набелязала няколко.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Moridin » Wed Mar 13, 2019 12:18 pm

Ambartanen wrote:
Wed Feb 20, 2019 12:18 pm

The Bulgarian History Podcast- прави се основно от американец живеещ в България с магистратура по политология фокусирана върху България. Подкастът почти е изръчкал цялата българска история, макар че аз съм все още съвсем в началото. Якото е, че представя различните гледни точки над исторически факти и дискутира колко доверие трябва да се дава на различни източници.
Този го тествах днес и ако се съсредоточа, е бая интересно, ама трудно това съсредоточаване бе баси :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Re: The Podcast Topic

Post by Random » Fri Mar 29, 2019 5:18 pm

Бтв, The History of Byzantium действително е доста добър. Около 10 епизода изслушах и е много читав, все още не чете толкова айляшки като късния Майк Дънкан, но в сравнение с началните епизоди на римския подкаст е на светлинни години напред. Към всеки епизод има и доста яки карти на сайта.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Moridin » Sat Mar 30, 2019 9:25 am

Аз да препоръчам пък Philosophize this - почнах го от края, където е мегаяк, ако си съсредоточен де. После се върнах да го слушам отначало и макар и по-лейм, става и там :) време е да правим и ние подкаст :D
This is it. Ground zero.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Re: The Podcast Topic

Post by Random » Sat Mar 30, 2019 10:11 am

Moridin wrote:
Sat Mar 30, 2019 9:25 am
Аз да препоръчам пък Philosophize this - почнах го от края, където е мегаяк, ако си съсредоточен де. После се върнах да го слушам отначало и макар и по-лейм, става и там :) време е да правим и ние подкаст :D
Отдаде се и ти на културния марксизъм :D
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 14 guests