The Podcast Topic

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Moridin » Wed Feb 20, 2019 6:57 pm

Еми хората възприемат по различен начин информацията, за мен аудио-информацията много рядко работи - аз рядко запомням какво ми казват и какво си казват хората, не мога да се съсредоточа по конференции и събития, а за нещо, дето ми дудне в ухото, докато се придвижвам и имам някакви визуални стимули - нула шанс. За сметка на това ако прочета или видя нещо, ми стои в главата много време.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Roland » Wed Feb 20, 2019 7:18 pm

Moridin wrote:
Wed Feb 20, 2019 6:57 pm
Еми хората възприемат по различен начин информацията, за мен аудио-информацията много рядко работи - аз рядко запомням какво ми казват и какво си казват хората, не мога да се съсредоточа по конференции и събития, а за нещо, дето ми дудне в ухото, докато се придвижвам и имам някакви визуални стимули - нула шанс. За сметка на това ако прочета или видя нещо, ми стои в главата много време.
For sure, но според мен добрите подкастове са достатъчно ангажиращи, че с малко усилие човек може да превключи. С всичко се свиква...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: The Podcast Topic

Post by termit » Wed Feb 20, 2019 9:16 pm

На мен основният проблем ми е, че не мога да мултитасквам слухово, подозирам и при Мор е така. Визуално нямам такива проблеми - бачкам на 3 монитора на работа, и редовно работя по няколко неща едновременно. Обаче говори ли ми някой, или трябва да се концентрирам върху него, или изпускам тотално нишката. Вкъщи също ми се карат - ако чета книга и Мари или някое от децата ми говори, почти нищо не запомням.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Roland » Wed Feb 20, 2019 9:17 pm

termit wrote:
Wed Feb 20, 2019 9:16 pm
На мен основният проблем ми е, че не мога да мултитасквам слухово, подозирам и при Мор е така. Визуално нямам такива проблеми - бачкам на 3 монитора на работа, и редовно работя по няколко неща едновременно. Обаче говори ли ми някой, или трябва да се концентрирам върху него, или изпускам тотално нишката. Вкъщи също ми се карат - ако чета книга и Мари или някое от децата ми говори, почти нищо не запомням.
Да, аз определено мога да слушам само ако върша нещо напълно безмозъчно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Podcast Topic

Post by Matrim » Wed Feb 20, 2019 9:36 pm

The History of Rome - от същия човек с революциите. Цялата история на римската империя (до падането на Западната империя).
The History of Byzantium пробвал ли си? Вдъхновен е от The History of Rome и според мен е много добър, друг е въпросът, че все отлагам изслушването на много от епизодите му. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: The Podcast Topic

Post by Killua » Wed Feb 20, 2019 9:48 pm

termit wrote:
Wed Feb 20, 2019 9:16 pm
На мен основният проблем ми е, че не мога да мултитасквам слухово, подозирам и при Мор е така. Визуално нямам такива проблеми - бачкам на 3 монитора на работа, и редовно работя по няколко неща едновременно. Обаче говори ли ми някой, или трябва да се концентрирам върху него, или изпускам тотално нишката. Вкъщи също ми се карат - ако чета книга и Мари или някое от децата ми говори, почти нищо не запомням.
Хаха, добре, спирам да се сърдя на Моридин, когато аз му говоря, той тотално не слуша, но симулира реакции....:Д
Супер интересна тема, аз от Ютюб видео есетата следя само Линдзи отскоро, тя е епик.
Аз нямам проблеми да слушам и да вървя примерно, но просто никога нищо не слушам.. нито музика, нито нищо. Нямам навик... Мразя да свалям и приложения, така че каквото намеря в Ютюб принципно.
Но така де, чакам да ме убедите!!!
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Roland » Wed Feb 20, 2019 9:58 pm

Killua wrote:
Wed Feb 20, 2019 9:48 pm
Хаха, добре, спирам да се сърдя на Моридин, когато аз му говоря, той тотално не слуша, но симулира реакции....:Д
Супер интересна тема, аз от Ютюб видео есетата следя само Линдзи отскоро, тя е епик.
Аз нямам проблеми да слушам и да вървя примерно, но просто никога нищо не слушам.. нито музика, нито нищо. Нямам навик... Мразя да свалям и приложения, така че каквото намеря в Ютюб принципно.
Но така де, чакам да ме убедите!!!
iPhone има вграден Podcast app. Подозирам, че и Андроид и Хуй телефоните имат, но дори да нямат, то е супер елементарно приложение. А кефът е огромен.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: The Podcast Topic

Post by Dr. Horrible » Wed Feb 20, 2019 10:13 pm

Сигурно има хубави подкастове, но и аз не съм достатъчно свикнал с този формат и съответно нямам навика да гледам такива неща. И отделно, че дори не знам какво точно влиза и какво не в дефиницията на подкаст. Следя някои влогъри, които говорят и коментират разни новини от шоубизнеса, не съм ги виждал да ползват тази дума, но може би е възможно да се числят към подкастовете. Грейс от Beyond The Trailer ми е любимата - толкова много интересни неща научавам от нея, а реално гледам само малка част от клипчетата ѝ!


Но като цяло подкрепям Moridin – и аз не мога да си представя да слушам аудио предаване повече от две минути, без да ми омръзне.

И... това е леко в периферията на темата, но все пак…
Това слушане на подкастове, докато правите нещо друго, не ви ли… натоварва?
Наскоро четох една психологическа статия за смартфоните и за това как честото поглеждане към екрана не е особено полезно. Просто човешкия мозък не може да прави две неща едновременно, при никакви условия. Но може да превключва много бързо между двете. Човек е в някакво помещение, говори си с някого, после поглежда за секунда телефона, пише два реда, пак продължава разговора… но цялото това често превключване е всъщност много уморяващо за мозъка, затова в края на деня човек се чувства изморен, скапан и стресиран, макар да не е имал тежък ден.

Аз затова се пазя :D Не обичам да правя нещо, докато правя нещо друго. Когато гледам влогъри и коментатори – сядам и гледам/слушам тях. Когато мия чинии – мия чинии. Когато разтребвам вкъщи – разтребвам. Обичам да се фокусирам върху едно нещо, действа ми прочистващо и успокояващо. И на други места съм чел, че е хубаво човек да прави по едно нещо - да се потопи истински в действието, в момента. А и не искам непрекъснато да си бомбардирам съзнанието с информация, мозъкът ми има нужда от почивка и спокойствие, не от непрекъснат поток от нови данни...
Мога да разбера хората, които слушат подобни аудио предавания или аудио книги докато вървят по познат ежедневен маршрут или докато пътуват в градския транспорт. Особено при второто, защото това е пасивно действие. Но не и по време на шофиране – това би означавало човек да се напрегне наистина много, за да следи хем ситуацията на пътя, хем мисълта на говорещия. Не бих съветвал никого да си го причинява :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Roland » Wed Feb 20, 2019 10:51 pm

Ъъъ, подкастът е подкаст. Не е някаква странна дефиниция, която да не е ясно какво включва. Всеки подкаст е изрично обявен като такъв. Аудио-запис, който можеш да свалиш на всяко устройство и да слушаш.

Иначе за мен това не е по-натоварващо от слушането на музика, докато върша някаква безмозъчна работа. Само дето в единия случай е просто фон, а в другия е информация, която ми е интересна. Всъщност е безкрайно по-малко натоварващо от гледането на влогове примерно, щото не трябва да фокусираш върху образ.

Не знам какво да ви кажа, на хората, дето ви се струва непривлекателно. Според мен е въпрос човек да намери тема, която му е интересна, и да пробва няколко епизода от най-популярните подкастове по нея. Подкастовете са много лесни за консумиране и приятно зарибяващи, въпросът е човек да пробва и да се насили да внимава първите един-два пъти, ако фокусирането върху аудио принципно му е проблем (на мен не ми беше, но знам, че на други им е).

Лично аз научих повече за писането чрез Writing Excuses и Mythcreants, отколкото от коя да е книга по темата.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: The Podcast Topic

Post by Killua » Wed Feb 20, 2019 11:13 pm

Е, не е странно, че на музикант като теб няма да му е трудно :)
Аз отново почнах да вървя към работа, което си е един час в едната посока. Това време обикновено го използвам за разговори с роднини, за които иначе никога не ми остава време. Дядо винаги ми казва да внимавам, като пресичам! Сигурно ако се заслушам в някой подкаст, тотално мога да се отнеса :Д
Но така де, един час на посока си е доста време, може да пробвам.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: The Podcast Topic

Post by Alexis » Thu Feb 21, 2019 7:45 am

Разбирам донякъде хората, които имат проблем да слушат нещо, което изисква внимание и да вършат други дейности по едно и също време.

Аз самата слушам подкастове докато съм във фитнеса, където да ходя на бягащата пътечка не включва риск от трафик/завои/непредвидими препятствия, а иначе е доста скучно занимание. Всъщност дори си играя на тъпи флаш игрички по същото време. Слушам и докато чистя из къщи, което отново е доста механично действие и когато набирам тъпи отчети за работата, които вече са написани на ръка и аз просто ги прехвърлям в електронен вид.

Ако човек се замисли, има доста механични, отдавна автоматизирани дейности в ежедневието си, които може да съчетае със слушане на аудио. Дори шофиране на по-дълги разстояния е доста по-приятно на фона на един подкаст. Всеки може да намери подкаст, който да пасва на вкусовете му и който да му помогне да научи нещо ново или да разшири хоризонтите му.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Podcast Topic

Post by Ambartanen » Thu Feb 21, 2019 8:51 am

Matrim wrote:
Wed Feb 20, 2019 9:36 pm
The History of Byzantium пробвал ли си? Вдъхновен е от The History of Rome и според мен е много добър, друг е въпросът, че все отлагам изслушването на много от епизодите му. :)
Започнах го и изглеждаше обещаващо, ама го изоставих след 5-6 епизода. Просто тъкмо бях минал през 170 епизода еволюция и подобряване в качеството на History of Rome и History of Byzantium изведнъж ресетна качеството до ранните епизоди първия :) Някой ден пак ще го подхвана всеки случай.
Dr. Horrible wrote:
Wed Feb 20, 2019 10:13 pm
Сигурно има хубави подкастове, но и аз не съм достатъчно свикнал с този формат и съответно нямам навика да гледам такива неща. И отделно, че дори не знам какво точно влиза и какво не в дефиницията на подкаст.
Има ли значение? Аудиокниги, разни ютуб канали и тъй нататък не са подкасти, но за мен запълват същата ниша. В крайна сметка това е просто radio on demand. А иначе никой не се е родил с изградени навици. Ако си намериш интересен подкаст, доста бързо ще свикнеш да го слушаш, защото не е кой знае какво усилие.
Dr. Horrible wrote:
Wed Feb 20, 2019 10:13 pm
Това слушане на подкастове, докато правите нещо друго, не ви ли… натоварва?
Няма никакво превключване. Аз ги слушам като ходя по улиците, като пазарувам или като спортувам. Принципно ако ходя или тичам мога и просто да си мисля вместо да слушам подкаст (и често го правя), но фитнеса ме пречупи- там дъни някаква музика и единствената ми защита е да си пусна нещо на моите слушалки. Та ако можеш да ходиш и да говориш, можеш да ходиш и да слушаш подкаст.

Все пак има значителна разлика в натоварването според съдържанието на подкаста, естествено. Едно е да слушам подкаст, в който се преразказва някоя приказка или група приятели си приказват на някаква тема без сценарий. Съвсем друго е да слушам интервю за конкретно индустриално приложение на някаква екзотична невронна мрежа или урок по немски нарочно написан да ползва разнообразни думи и граматични структури.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: The Podcast Topic

Post by Ghibli » Thu Feb 21, 2019 11:54 am

Много яка тема :)

Аз не слушам подкасти, основно заради липсата на добри слушалки, но със сигурност ще следя за препоръки.

Основният ми проблем е, че е трудно да попадна на хубаво говорещи (за мен) хора. Списъкът на нещата, които ме дразнят, е голям: прекалено много "ъъъъ", несвързано говорене, неприятен за мен лично тембър на гласа, прекалено бавна или прекалено бърза скорост, определени акценти, наличие на паразитни думички, фамилиарничене, и така нататък, и така нататък :mrgreen:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Podcast Topic

Post by трубадур » Thu Feb 21, 2019 12:26 pm

Да сме честни топ левел подкастовете отдавна са се отървали от тия проблеми, освен акцентите и бързото/бавно говорене, там няма спасение, зависи от човека (гостите), тия дето ги водят рядко са с гадна дикция, даже не се сещам за такива. :mrgreen:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Podcast Topic

Post by Litz » Thu Feb 21, 2019 12:38 pm

И аз като някои хора не мога да се съсредоточа върху подкаст. Пробвала съм доста пъти, но не мога. Скучно ми е. разсеийвам се и не мога да запомня нищо. Според мен не е толкова лесно да се свикне, ако си силно визуален тип.

С музиката на мен лично ми е различно (но аз съм патологичен случай), щото слушам различни песни спрямо времето, деня, частта на Берлин в която се намирам, настроението и прочее, както и си таймвам стигането от точка А до точка Б с някакви определени песни, същото е и с чистеното. Във фитнеса или при спорт абсурд да е подкаст, вместо музика.

Интересното е, че мога да слушам музика и да чета книга или prj, но не мога да слушам подкаст и да чатя примерно. Друг е въпроса, че в Германия, мобилния интернет е на нивото на тоя на остров Северен Сентинел и слушане през спотифай е невъзможно примерно.

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 18 guests