The Podcast Topic

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

The Podcast Topic

Post by Roland » Wed Feb 20, 2019 4:18 am

Последната година слушам агресивно подкастове, и понеже нали на всички са ни уж умни телефоните, рекох си да споделя любимците си. Голяма част от тях са политически и конкретно за Америка, та може да не са голям хит тук, но всички си струват :)

Политика и социален коментар:

Crooked Media: група политически подкастове, в чието ядро са четирима супер готини младежи:

Джон Лавет - член на писателския екип на Барак Обама, комедиант и партньор на Ронан Фароу (журналистът, който спечели Пулицър за New Yorker с разследванията си върху Харви Уайнстийн).
Джон Фавро - главният писател на речи на Барак Обама, който преди това е работил за Джон Кери.
Томи Витор - бивш прес-секретар и spokesperson на Барак Обама
Дан Пфайфър - senior advisor на Барак Обама
Както е очевидно от биографиите, и четиримата са хардкор Демократи, но въпреки това говорят за политика по много интелигентен и (според мен) честен начин и не оправдават грешките на партията. Освен това са забавни и страхотни наживо (има четири епизода на "Pod Save America" на HBO, за който се интересува).

Конкретни подкастове от Crooked, които аз слушам:

Pod Save America - основният подкаст на сайта, който говори за политическите събития в Америка, с водещ Джон Фавро и ротация на другите трима, плюс гости.
Lovett or Leave It - също като PSA, но под формата на комедийно шоу с мини-игри, в което Джон Лавет използва хумор, за да коментира политика. Обикновено е с жива публика и гост-водещи, които са други политически комедианти.
Pod Save the World - фокус върху "международна" (от гледна точка на САЩ) политика с водещ Томи Витор.

Препоръчвам и The Wilderness - завършена поредица от петнадесет епизода, в които Джон Фавро дискутира произхода, миналото, и бъдещето на Демократичната партия в САЩ. Последният епизод е разговор с Барак Обама.


Vox Podcasts: новинарски сайт с подкаст секция, водена от група супер интелигентни журналисти. Силно либерални, но с уклон към политическа теория вместо социална справедливост, и НУЛЕВА привърженост към Демократичната партия.

Конкретни подкастове от Vox, които аз слушам:

The Weeds - основният подкаст, коментиращ политическите събития в Америка, с водещи Матю Иглесиас, Езра Клайн и ротация на други Vox коментатори.
Today, Explained - супер як ежедневен подкаст, където за кратко време Шон Рамесуорм дискутира по много разчупен начин ЕДНА тема/новина - политическа, социална, историческа, от САЩ или по света. Препоръчвам горещо.
Future Perfect - подкаст, в който Дилан Матюс дискутира потенциални движения, научни, социални и всякакви други открития, които имат потенциала драстично да подобрят света. Много хубава доза оптимизъм, ако на човек всичко му се струва ужасно и иска да умре.


The Five Thirty Eight Podcast: Подкастът на статистическия сайт FiveThirtyEight, чийто главен редактор е Нейт Силвър. Подкастът е в общи линии същото като Vox: The Weeds, но с различни хора, които често стигат до различни изводи. Освен това боравят със статистики и ги анализират по много интелигентен начин, което страшно ме кефи.

________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________

Литература:

Writing Excuses: любимият ми подкаст за писане на фантастика и фентъзи, който твърдо смятам, че би бил супер интересен и за читателите. В момента върви 14-ти сезон и на сайта препоръчват човек да почне с десети, но аз съм го слушал от начало до край, и при все малко по-нескопосаните начални епизоди, всеки сезон има тонове супер полезна информация и интересни перспективи върху писането на фантастика и фентъзи като изкуство, занаят, и бизнес. Ето ги и водещите:

Брандън Сандерсън - слабо известен пич, но мисля, че сме писали за него веднъж-дваж...
Дан Уелс - дружка на Сандерсън от мормонско време и автор на YA дистопии и поредицата за Джон Клийвър - тийн социопат, който се бори с чудовища-серийни убийци. Известен с онлайн лекциите си за The Seven Point Story Structure.
Хауърд Тейлър - третият член на мормонската мафия, автор на един от най-старите уеб-комикси в мрежата, който все още върви силно - сатиричната космическа опера Schlock Mercenary.
Мери Робинет Ковал - професионален четец на аудио-книги, професионален кукловод (сериозно), бивш президент на The Science Fiction and Fantasy Writers of America и автор на книги като Lady Astronaut of Mars, за която сме писали в ShadowDance.

Извън тези, които (с изключение на Тейлър, който произнася "WH" като "HW" и говори твърде много и ГО МРАЗЯ И ТРЯБВА ДА УМРЕ) са страхотни, остроумни, и невероятно интелигентни, всеки сезон е пълен с гости, от Скот Линч, Патрик Ротфъс и Марта Уелс, та до Дейвид Фарланд и Робин Хоб. Последните сезони има и ротация на водещи, които гостуват за цял сезон, като Уесли Чу, Амал Ел-Мотар и др.


I Should Be Writing: личният подкаст на Мър Лафърти - научно фантастичен автор, известна най-вече с номиниранатра за Хюго книга Six Wakes. Уникална с това, че е един от най-дълготрайните подкастове въобще - с над 400 епизода - и с искрения й подход към това как говори за собствения си процес, клиничната си депресия, и как животът на писател се влияе от кариерата му. Понякога е труден за слушане и Мър прави някакви много странни паузи нон-стоп, докато говори, но като цяло си заслужава.


Ditch Diggers: другият подкаст на Лафърти, заедно с автора Мат Уолъс. Двамата говорят за писателския бизнес, фокусирайки върху публикуване, различните видове издаване и т.н. Двамата знаят много и са доста забавни, когато говорят един с друг (което е странно, предвид колко депресираща е Мър, когато е сама).



The Mythcreants Podcast: Подкаст за фантастика, фентъзи, и ролеви игри, с фокус върху стил, език... и социална справедливост. Което подозирам ще го направи неприятен за някои слушатели, но аз му се радвам много, а и темата е важна за всеки автор, който иска да пробие в САЩ. Водещите Крис Уинкъл, Орин Ашкенази, и Уес Матлок са професионални редактори и освен подкаста, имат и блог, в който влизат доста материали, за които нямат време да говорят.



________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________

Има и други, които съм подхванал, но засега не съм слушал достатъчно, че да имам мнение. Стискам си палци, че към тая тема ще има някакъв интерес, щото ми отне някакви еони да я напиша :)

Кои са вашите предпочитани теми и подкастове?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Trip » Wed Feb 20, 2019 9:13 am

Много яка тема са подкастовете принципно! Аз още не съм се хванал да слушам, понеже не знам къде ще му излезе краят, но може и да започна. Мър Лафърти е и гейм писателка впрочем, писала е за Torment Numanuma, вкл. една от повестите, които са официално в екстрите към едно от по-лачените издания.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Roland » Wed Feb 20, 2019 9:43 am

Trip wrote:
Wed Feb 20, 2019 9:13 am
Много яка тема са подкастовете принципно! Аз още не съм се хванал да слушам, понеже не знам къде ще му излезе краят, но може и да започна. Мър Лафърти е и гейм писателка впрочем, писала е за Torment Numanuma, вкл. една от повестите, които са официално в екстрите към едно от по-лачените издания.
Както и официалната новелизация на Solo: A Star Wars Story, която според всички е порядъци по-добра от филма.

Иначе според мен подкастовете са страхотен начин човек да си запълва времето по време на commuting, домашна работа, готвене етц, когато ръцете и очите ти са заети, но можеш да слушаш. Аз научих повече за политика и писане последните няколко месеца, отколкото през целия си живот, честно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Podcast Topic

Post by трубадур » Wed Feb 20, 2019 10:08 am

джо роган га кани учени, тесни специалисти или произволни психопати (биткаджийските му другари и комиците са трагедия обаче, само при бил бър има малко живец, но и там е скука), когато обаче привика умни хора и си затваря устата е доста приятно, друго си е да слушаш кадърен народ да говори 3 часа умнотии.

StarTalk - на Нийл деграс Тайсън, проблемът е, че е само аудио, и квото да си говрим, предпочитам да виждам хората от време на време. Поради което и избягвам повечето подкастове, знам каква им е идеята, но при положение, че има народ, които използват камери, да пропуснеш точно тоя елемент в днешно време е малко лейм. Но е само 50 минути и пасва идеално, ако човек ръчка нещо или се шляе из поляните.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Roland » Wed Feb 20, 2019 10:18 am

трубадур wrote:
Wed Feb 20, 2019 10:08 am
джо роган га кани учени, тесни специалисти или произволни психопати (биткаджийските му другари и комиците са трагедия обаче, само при бил бър има малко живец, но и там е скука), когато обаче привика умни хора и си затваря устата е доста приятно, друго си е да слушаш кадърен народ да говори 3 часа умнотии.

StarTalk - на Нийл деграс Тайсън, проблемът е, че е само аудио, и квото да си говрим, предпочитам да виждам хората от време на време. Поради което и избягвам повечето подкастове, знам каква им е идеята, но при положение, че има народ, които използват камери, да пропуснеш точно тоя елемент в днешно време е малко лейм. Но е само 50 минути и пасва идеално, ако човек ръчка нещо или се шляе из поляните.
Аз се движа навсякъде с колело и играя доста Destiny 2, която е онлайн шуутър и нямам нужда да внимавам много или да слушам. Така че за мен това, че не трябва нищо да гледам, а само да слушам, е ОГРОМЕН плюс, да не кажа най-големия.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Re: The Podcast Topic

Post by Random » Wed Feb 20, 2019 11:18 am

Подкастите са супер яко нещо. Идеален начин да си набавяш полезна информация, аз слушам по час, час и половина на ден, докато ходя към и обратно от работа. От тия, дето Симеон ги е дал, слушам Vox-ските чат-пат. Доста са полезни, макар и понякога да ми идват малко наивни/твърде идеалистични. При всички случаи са много добре продуцирани и ги правят бая умни хора с интересна гледна точка (предимно ляво-либерална) към света и политиката. Ето няколко от мен:

Политика:
Jacobin Radio и Novara Media са левичарски подкастове, първият е с фокус върху US, вторият - върху UK. Jacobin са с малко по-сериозно production value по мои наблюдения, в Novarra понякога има странни позиции, но като цяло са полезни за гледни точки наляво извън неолибералния консенсус (Vox също ги дават понякога, но доста по-плахо).
David Harvey's Anti-Capitalist Chronicles - политически коментари през марксистка гледна точка. Дейвид Харви е вероятно най-добрият познавач и популяризатор на Марксовата теория, курсът му върху Капиталът е нещо безценно. Този подкаст е доста олекотен и на поп-ниво, та не съм сигурен, ако човек не е чел самата теория, дали би бил супер убедителен за него/нея, но anyhow, още една гледна точка.


Литература:
Utopian Horizons - подкаст за утопии, както си личи от заглавието, във всякакви форми, медии и т.н. Водещият е малко смотан, но често си кани яки гости. По-скоро с академичен уклон.
Marooned on Mars - двама професори обсъждат трилогията за Марс на КСР глава по глава. Не съм слушал много от него още, но е приятен.
The Coode Street Podcast - Гари К. Улф и Джонатан Страхан си канят гости от фантастичната общност (автори най-вече) и си лафят с тях. Не е велик, но има готини гости понякога.

История:
Dan Carlin's Hardcore History - многочасови епизоди за различни исторически периоди/събития, разказани по-скоро като драма, от бивш спортен журналист. Яко е, макар и мен да ме измаря честно казано.
Revolutions Podcast - може би любимият ми подкаст. Различни революции, разказани в рамките на няколко десетки часа всяка. Започва с английската гражданска война през 17 в., минава през Американската, Френските, Хаитянската, Латиноамериканските, 1848, Парижката комуна... В момента разказва Мексиканската, след това е Октомврийската.
The History of Rome - от същия човек с революциите. Цялата история на римската империя (до падането на Западната империя).

Всякакви:
Cultures of Energy - подкаст за антропология и философия на двама професори от Rice University. За хора от академията е, но е доста як, като прескочиш направо към гостите.
About Buildings + Cities - двама архитекти хващат нещо яко и странно и го чепкат. Има готини неща, даже имаше епизоди за Невромантик на Гибсън. Но и за различни истински архитекти и сгради.
99% Invisible - подкаст за дизайн, ама абсолютно всичко, което можете да си представите, разгледано като дизайн проблем. Много високо production value.
Making Sense with Sam Harris - друг любим подкаст. Водещият е невроучен и философ, автор на книги, с огромен опит в медитацията. Супер спокоен и рационален тип, много добър комуникатор. Не винаги съм съгласен с него, но винаги е интересно да го слушаш в дискусия с други, а гостите му са много яки и супер разнообразни. Предимно учени, но далеч не само. Дискусиите са обикновено по 90-150 минути, което е много, но пък май няма други такива long-form разговори, които можете да чуете онлайн. Доскоро се казваше Waking Up.
Team Human - това го слушам отскоро, но е готино. Прогресивни идеи, дигитална демокрация, всякакви неща за по-добро бъдеще, в което хората запазват човечността си.

ПП: Връзките съм ги давал малко едно към гьотере, но по имената ще ги намерите в подкаст ап-а, който ползвате (аз съм с Player FM и Spotify).
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Podcast Topic

Post by Ambartanen » Wed Feb 20, 2019 12:18 pm

Подкастите са яко нещо. На мен малко са ми преплетени с разни ютуб канали, които ползват малко графика/визуализация, но могат и проста да се слушат без да се гледат.

Политика:
NPR Politics е сравнително центристки поглед над американската политика от журналисти работещи директно в Белия Дом, Сената и тъй нататък. Менящ се каст според конкретната дискусия. Излиза всеки четвъртък (петък сутрин българско време), но има по 2-3 извънредни епизода на седмица доста често. Доста добър източник на факти и исторически контекст на събитията.

История:

History of Rome- вече препоръчан, просто подкрепям препоръката.

r/AskHistorians- това принципно е един много готин събредит, където лаици могат да ходят и да питат въпроси за историята на света и от някъде ще излази доктор по история специализиращ се в конкретиката на въпроса, за да им напише пет странично обяснение с исторически контекст и списък с цитации. Те си движат освен това и подкаст, където канят по ценните историци отговарящи на въпроси да говорят за специалността си. Голямо разнообразие на теми и гаранция, че във всеки епизод ще научите много интересни неща, които никога не сте чували.

The Bulgarian History Podcast- прави се основно от американец живеещ в България с магистратура по политология фокусирана върху България. Подкастът почти е изръчкал цялата българска история, макар че аз съм все още съвсем в началото. Якото е, че представя различните гледни точки над исторически факти и дискутира колко доверие трябва да се дава на различни източници.

Storytelling:
The Nosleep Podcast- хорър антологии разиграни във формата на радиодрами от професионални voice actors. Работят с голям набор от автори и актьори, така че има доста разнообразие. Индивидуалните разкази са доста hit-and-miss, но има поне по 2-3 истории на епизод и 12 сезона по 25 епизода, така че материала е много. Епизодите често са към час, а по-дългите към два.

Casefile- австралийски тру крайм подкаст. Началните епизоди бяха основно за серийни убийци, но в някакъв момент се поизчерпа материала и започнаха да се занимават с доста по-широк кръг престъпления. Вкарват доста усилие в рисърча и разказването на историята, спечелиха доста награди преди години.

Myths & Legends- американец преразказва истории от митовете и легендите на различни култури. Слага им доста модерно американски туист и коментар, което е забавно ако не ви е страх от cultural appropriation :) Като цяло полага доста внимание в рисърча, но е ужасен в произнасянето на имена- да не ви казвам как каза "караконджул" в един епизод.

Наука:
The Curious Cases of Rutherford and Fry- поп-сайънс подкаст на BBC 4. Водещите са доктори по биология и математика съответно и имат много яки гласове. Всеки епизод отговаря на някакаъв въпрос изпратен от слушателите без да влиза много надълбоко в научните детайли.

BBC Inside Science- още едно поп-сайънс подкастче на BBC 4 с Адам Ръдъфорд. Това покрива модерни развития в разнообразни полета на науката.

Data Skeptic- този е фокусиран върху разнообразни индустриални приложения на machine learning. Доста сериозно се набляга на техническите детайли.

Isaac Arthur- ютуб канал на един голям нърд с говорни проблеми (отнема малко свикване), който дискутира неща за космологията и футуризма. Някои основни серии видеа са за Парадокса на Ферми, космическата инфраструктура (от космически асансьори през дайсонови сфери до някои много по-екзотични неща като звездни ферми), живот на края на Вселената и т.н.

Misc:

Intelligence^2 Debates- таглайна е "Oxford-style debates brought to the US." Всеки епизод е да/не въпрос по някаква противоречива тема. Има два отбора с по трима представители, всеки от тях си казва въведението, след това дискутират и накрая си казват заключението. Победител в дебата се определя по това коя страна е променила мнението на повече хора от публиката във време на дебата. Например ако първото гласуване е било 70/20/10% да/не/въздържал се, а второто 68/28/4, ще спечели страната защитавала "не," защото всъщност е убедила някакви хора в тяхната позиция.

Lindsay Ellis- ютуб филмов критик. Има доста интересни видеа, например серия анализи на Трансформърс филмите през призмата на различни филмови/литературни теории (Auteur theory, Feminist theory, Marxist theory, etc.). Не се фокусира върху ревюта на новоизлезли филми, работи най-вече във формата на доста сложни 30+ минутни видео есета, които спокойно могат да се слушат като подкаст.

Folding Ideas- друг ютуб филмов критик. Подобен формат на Линдзи Елис без да им се припокриват темите и той има повече фокус върху editing.

Just Write- трети ютуб филмов критик. Пак подобен формат, пак не се припокриват с другите два, този има фокус върху script writing.
Last edited by Ambartanen on Wed Feb 20, 2019 1:38 pm, edited 2 times in total.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Moridin » Wed Feb 20, 2019 1:31 pm

евала за темата :) не мога да слушам подкасти (разсейвам се на 2-рата минута макс), а и каквото съм слушал досега, е било abysmal failure откъм умения за говорене, та съм като цяло скептичен към формата. но много готино ги описвате :)
This is it. Ground zero.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Podcast Topic

Post by трубадур » Wed Feb 20, 2019 2:01 pm

Roland wrote:
Wed Feb 20, 2019 10:18 am

Аз се движа навсякъде с колело и играя доста Destiny 2, която е онлайн шуутър и нямам нужда да внимавам много или да слушам. Така че за мен това, че не трябва нищо да гледам, а само да слушам, е ОГРОМЕН плюс, да не кажа най-големия.
мое ли да пуцаш дестини и да не слушаш музиката уе, инфидел такъв.

Иначе ми е ясно защо хората им се кефят, ама и аз съм като моридин, ако не е твърде кратко, няма качествен звук и му липсва визуално джиджи биджи бързо скипвам какво приказват и всичко се превръща в шум. Затва и не мога да рупам аудио книги, даже там е без значение колко е добър актьорът, дето чете, ясна дикция и т.н. просто бързо се разсейвам и тъй. Мен подкастите ме кефят, защото дават потенциал на как могат да се разгърнат ток шоутата. Дълги, непринудени разговори с интересни люде, вместо тия 5-10 минутни сегменти, отрепетирани предварително и като цяло скучни.

Ясно е, че има мегдан за дълги интервюта, особено ако темата е интригуваща. И при положение, че добрите подкасти имат достатъчен бакинг, за да купят кадърна и скъпа озвучителна техника, в епохата на ютуб е просто загуба да не купят 2 камери и даже да качват суровия материал без обработка. Ма тва си е мой проблем, знам сума народ, които просто си пускат подкасти, лекции и т.н. без да гледат и попиват всичко казано.

пп. С това казано и аз съм фен на Линдзи (още откакто беше при носталгичния крити) и Фолдинг Айдиъс, тия дни съм на тяхна вълна, но пак, визуално нещата са им доста добри и определено помагат. Иначе да, толкова са им дълги продукциите, че спокойно влизат и като за подкаст.

ппп. Последен напън и ще бегам, но в дългите ютубъри Joseph Anderson определено ми спечели сърцето преди една година. В гейминг нишата е фраш от дълги есета, не малка част от тубарите ги бива, но според мен до един са засенчени от Андерсън. Определено му помага фактът, че е и писател все пак и си владее текста, като никой друг. Където останалите или се повтарят, спичат, копират и т.н. при него клиповете му са безупречно изпипани и проучени. Не се съгласявам с всичко, което казва, но това не е и важно. Просто качеството, което демонстрира, за нишата, в която се е забил е твърде високо, за да се игнорира.
https://www.youtube.com/channel/UCyhnYI ... xQQ/videos

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: The Podcast Topic

Post by termit » Wed Feb 20, 2019 2:08 pm

Мда, като концепция е яко, но просто не е за мен. И аз като Мор и Трубадура - на втората минута и се отвявам, особено ако правя нещо друго.
Иначе за феновете на игрите мога да препоръчам да хвърлите един поглед на Podquisition - това е подкаст на Jimquisition, заедно с Гавин от Miracle of Sound и разни гости. Както казах не съм по подкастите, но Jim Sterling цепи мрака в Jimquisition, и се съмнявам и подкаста му да не е на ниво.
Основата тематика са игри, следвано от филми и социална политика.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Podcast Topic

Post by Ambartanen » Wed Feb 20, 2019 2:16 pm

Аз също дълго време вярвах, че не мога да слушам аудиокниги и подкасти без да се разсейвам. Преди към две години реших пак да пробвам и този път ми се получи прослушването, а веднъж като свикнах и спря изобщо да ми е проблем. Сега не всеки ден съм в настроение за слушане на подкасти, но други дни мога да изслушам 2-3 часа без проблеми.

Този Джосеф Андерсън звучи интересно, ще го чекна.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Demandred » Wed Feb 20, 2019 2:17 pm

Geek's Guide to the Galaxy е много добър подкаст, ако търсите по-задълбочени и интересни интервюта със SFF автори, сценаристи, режисьори и т.н. Водещият на подкаста Дейвид Бар Киртли се подготвя много добре преди всяко интервю и поне в тези епизоди, които съм слушал, си личи, че не само е изчел/изгледал много голяма част от творчеството на интервюирания, но и че той и екипът му са отделили много време и усилия да измислят наистина интересни и оригинални въпроси, конкретно свързани с това творчество, а не стандартните клишета от рода на "От къде ви идват идеите?" и "Кой е любимия ви филм/роман?"
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: The Podcast Topic

Post by Alexis » Wed Feb 20, 2019 2:26 pm

Одобрявам темата и може дори да тествам някои от препоръчаните политически ориентирани подкасти/подкастове (как мислите е по-доброто мн. число? - аз съм за подкастове, защото в главата си досега така съм ги наричала)

Не мога да слушам аудиокниги, тотално ми е скучно, защото чета в пъти по-бързо, отколкото ми говорят и просто се разсейвам, но от около 2 години слушам доста подкасти/подкастове. Не споделям никой от тях, защото са в доста тесни теми и не съм сигурна, че има интересуващи се. Едните са на тема медицина, често с анализи на нови научни статии в сферата, а другите са за хокей и фентъзи хокей. Ако все пак някой има интерес, мога да споделя някои.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: The Podcast Topic

Post by Claymore » Wed Feb 20, 2019 2:38 pm

Темата само за подкасти ли е, щото гледам че се споделят и видео есета като Folding Ideas?

Защото ако може и такива, тогава на абсолютно всеки който играе игри и се интересува от МНОГО изчерпателни анализи на игри и цели франчайзи (да се чете - от 40 минути нагоре), включително ретро неща, и с фокус върху геймплейната и естетична експресия на дадени теми, препоръчвам горещо Ноа-Колдуел Жерве. Примерно това скорошно върху Dead Space. https://youtu.be/QqTq9EJD1ds Или сравнението му на Planescape и Numenera. https://youtu.be/-_rHuBwaFdw

Препоръчвам и Errant Signal който прави по-кратки в сравнение но доста яки анализи, включително често на разни супер нишови инди неща, което помага и да си подбирам интересни неща за игра. Като тоя анализ на емулиращ Куейк и Дуум 1 естетиката инди шутър с общи размисли върху по-абстрактният левъл дизайн и тон на въпросните игри в сравнение с, примерно, Дюк или Блъд. https://youtu.be/bXrgcxOvF1c


Откъм чисти подкасти, като Жоро и трубадура едно се отплесвам лесно с чисто аудио работи, второ нямам особено постоянство в слушането.. НО силно препоръчвам In Our Time на BBC в който водещият кани експерти върху примерно наномашини, Наполеонските войни, Джонатан Суифт, сантименталната традиция в англ. литература или друга супер специфична тема/идея която обсъждат в епизода. Хубавото е че няма нерви за академично шикалкавене та ако се заплеснат ги строява, супер е як.

The Partially Examined Life е доста готин подкаст за философия където обсъждат определени идеи или откъси от известни трудове, примерно част от Powers of Horror на Юлия Кръстева, Пир на Платон и т.н.

Тоя подкаст на една онлайн приятелка от Уелс е малко по-аматьорски, но пак е готин, като цяло говори за отделни митове, легенди и създания от келтската митология http://celticmythspodcast.libsyn.com/

The Coode Street Podcast е на НФ издателят и редактор на сборници Джонатан Страхан с разни гости и обсъжда всякакви книги, награди и прочие в сферата

Song Exploder - пичът хваща разни музиканти, дали по-мейнстрийм (примерно Рамин Джавади, NIN) или инди (Mitski, Grimes) и една тяхна песен или композиция и им дава подиума да говорят как точно са я направили (с аудио снипети от отделните части на песента/композицията за пример), след което я пуска цялата.

Иначе по темата с аудиокнигите, аз проблем да слушам няма... ако пътувам, правя нещо из вкъщи или се разхождам. Уви просто да седа и да слушам книга на едно място, особено ако има включен компютър пред мен, просто не ми се получава. Но пак по няколко аудиокниги на година изслушвам, помага ако и самият стил и форма на книгата предразполагат да се слуша, тоест ако са епистоларни или от първо лице и прочие. Щото примерно нещо със супер тежка напоителна проза като Blood Meridian или произволен Дилейни просто не става за аудио за мен. И от разказвача зависи де, има един R.C. Bray който е озвучил няколко на Уилям Бъроуз или Том Стетшулти, който е озвучил де що има на МакКарти, които са чудесни. Гледах най-накрая No Country For Old Men след като изслушах на последния прочита на романа, и макар романа на места да е по-слаб от филма и верно е леко сценарен, след Чигур от аудиокнигата тоя на Бардем беше доста по-слаб.

Edit: Уф, сега видях че Сашо вече е пуснал за Coode Street :mrgreen:

Подозирам че тая препоръка ще увисне тъжно в тоя форум, но Dead End Hip Hop имат приятен подкаст встрани от ревютата които правят в Ютуб канала, често изпростяват, но като цяло и тогава са забавни, особено на Feefo включванията. https://audioboom.com/channel/dead-end-hip-hop
Last edited by Claymore on Wed Feb 20, 2019 10:12 pm, edited 1 time in total.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Podcast Topic

Post by Roland » Wed Feb 20, 2019 6:49 pm

Moridin wrote:
Wed Feb 20, 2019 1:31 pm
евала за темата :) не мога да слушам подкасти (разсейвам се на 2-рата минута макс), а и каквото съм слушал досега, е било abysmal failure откъм умения за говорене, та съм като цяло скептичен към формата. но много готино ги описвате :)
Не си слушал правилни подкастояе значи. А за разсейването хич не ми е ясно, ако темата ти е интересна.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests