ДДС върху книги, лекарства и храни

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: ДДС върху книги, лекарства и храни

Post by penzata » Thu Dec 14, 2017 3:45 pm

Matrim wrote:
Thu Dec 14, 2017 12:40 pm
Е, и? Посетителите на панаирите са нищожен процент от общия брой читатели. Като цяло книгите са скъпи за масовия потребител у нас. Ясно е, че по-голямата част от простите хора ще си останат прости дори и книгите да се продават за жълти стотинки, но все пак цената си е важен фактор.
Панаирите го казах на прима виста (намалени са също и в книжарниците). Нямах предвид хората, които купуват по панаири, а за това, че на книга като "Адските машини" (примерно) коричната ѝ цена от 20лв е намалена 5лв от няколко години, за да не се губят права.

Дори и ддс-то да падне на 5%, ще падне и коричната цена на "Адските машини" (използвам я като пример просто) и тя пак няма да бъде търсена, не защото е скъпа или евтина, а защото няма кой да култивира култура.

Хубавото на по-ниско ддс е, че (може би - дано) ще се рискува повече с издаването на неиздавани автори и произведения, които се тачат в белия свят. Издателствата ще имат възможност да увеличат каталога си с повече непознати и качествени произведения (с които да прекарат някаква ниша), а не както е в момента, да се издават повече (най-вече) комерсиални неща, за да могат да се издържат.
Защото в момента се получава малко обратното: не издателствата култивират (да, знам, дразнеща думичка е :oops: ) читатели, а читателите - издателства.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: ДДС върху книги, лекарства и храни

Post by Ambartanen » Thu Dec 14, 2017 6:13 pm

Трудно ми е да си представя, че намаляне на ДДСто ще доведе до значима промяна в количеството прочетени книги. Книгите може да не са евтини, но за колко човека разлика от лев-два в цената би променила колко книги си купуват?

Примера с Адските Машини обаче ми е малко странен. Все едно да питаш "Защо елементарната алгебра толкова много хора я учат, а почти никой не се интересува от комплексен анализ и диференциална геометрия?"

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: ДДС върху книги, лекарства и храни

Post by penzata » Thu Dec 14, 2017 6:55 pm

Споменах Адските машини (както казах по-горе, че е само пример), защото на прима виста се сетих за нея, а тя е хубава, смислена и прекрасна книга. Това исках да онагледя.
Но щом ти вади толкова очите, ето ти други примери, които не са диференциална геометрия: "Последният дъх на Мавъра" на Рушди, "Точният мерник" на Вонегът или пък "Нашите предци" на Калвино. "Сред жени" на Макгахърн е доста простичко написана книга (със страхотен опростен стил, не витиеват като на Картър), която е великолепна, но също така не се купува. Такива са и двете на Джак Харт: "Размишления в катраненото буре" и "След багера".

Просто за тези книги не се влагат никакви пари за реклама, защото не са рентабилни. За да имаш култура на търсене, първо трябва да имаш култура като цяло.

Съгласен съм с теб, че свалянето на ддс-то няма да доведе до кой знае каква промяна в количество прочетени - закупени, може би, - книги, но пък защо точно тази сфера да се експлоатира по такъв начин. Правилната посока е или сваляне на процента и наливане на всичките пари в библиотеките, или несваляне, но пак наливане на всичките пари в библиотеките.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: ДДС върху книги, лекарства и храни

Post by coldie » Thu Dec 14, 2017 9:36 pm

15 милиона приход от ДДС за бюджета от продажби на книги? Да не би да си се объркал нещо? Да не би да визираш колко българина харчи за книги? Я се поогледай по добре в информацията? 15 милиона може да но не от ДДС. Т.е. като разделиш на пет са 3 милиона за хазната.
Погледай се пак, ако много настояваш, ще ти дам линкове, макар, че не виждам смисъл.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: ДДС върху книги, лекарства и храни

Post by penzata » Fri Dec 15, 2017 12:04 am

Колди, вземи се самоанихилирай.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: ДДС върху книги, лекарства и храни

Post by penzata » Fri Dec 15, 2017 10:33 am

За да не изглежда, че нападам само българските читатели и издатели, ето една статия, която показва, че еснафщината е в световен мащаб. Ние просто сме част от нея.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: ДДС върху книги, лекарства и храни

Post by Marfa » Fri Dec 15, 2017 10:42 am

Маркетинг, човек. Ако и от ушите ти почне да тече как от поезията на Евгени Минчев по-добра няма, накрая и ти ще повярваш. Публиката принципно е всеядна, но когато за по-лесно ѝ се предлага само джънк, тя няма да развие вкус към гурмето. Щото е много по-лесно да пробуташ Дан Браун, отколкото изпълнен с философия роман, дето дори ще е трудно да бъде филмиран после. :neutral:

Мисля си за упадъка на Римската империя, точно докато е била в апогея си. Сега и ние си имаме варвари, ама си ги отглеждаме. Тръмповци, Борисджонсъни, Бацета, Динковци, Джинота... Явно цивилизацията върви към колапс. Викам да правим компоти и да се готвим за тежки времена.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: ДДС върху книги, лекарства и храни

Post by Moridin » Fri Jan 12, 2018 6:19 pm

Малко топик некромантия, ама съм я поизпуснал тая тема. Принципно съм на мнение, че понижаване на ДДС дори до 10% за книги и лекарства дава силен социален сигнал, а разликите в бюджета, специално за книгите, са неглижируеми. На фона на никаквия (и много зле харчен) бюджет за образование и наука, такъв ход за мен от много време си е a must.
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 17 guests