Bitcoin

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Bitcoin

Post by Marfa » Sat Dec 02, 2017 8:45 pm

Имам молба. Все учени хора сте се събрали тук, нищо чудно сборното ни IQ дори да гони двуцифрено число, макар че то Божа работа, та може ли някой от вас да ми обясни, ако се налага и с картинки, кво е тва биткойнът, как така се копае за него и как руснаците смятат да добиват биткойни и други криптовалути посрецвом конпютри, с които да отопляват градове.

Допускам, че в цялата работа има смисъл и дотук съм стигнала до предположението, че смисълът на биткойна и аз сме съвместими колкото химията и аз, тоест никак.

Та много ще съм благодарна ако някой ми обясни и то не за друго, а просто за да знам. Нямам намерение да тръгна да копая за биткойни в мазето, ако някой се е притеснил, но наистина ми се ще да вдяна същността на същността му, ако ме разбирате.

Мерси предварително. :heart:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Bitcoin

Post by Amelia » Sat Dec 02, 2017 8:58 pm

И аз моля да ми бъде обяснено!!! Защото явно е важно, но ужасно ме мързи да се самообразовам!
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Bitcoin

Post by Marfa » Sat Dec 02, 2017 9:14 pm

Ма не, аз опитах, четох, четох, даже образователно филмче гледах, но като стигнах до момента как руснаците ще отопляват градове с ферми за биткойни и разбрах, че трябва да се допитам до експертна помощ. :?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Bitcoin

Post by Amelia » Sat Dec 02, 2017 9:25 pm

Ааааахахахахах, чак ми се прииска да го видя това филмче. Но наистина, мен ужасно ме мързи да си проверя инфото сама, така че, плз, хелп!
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Bitcoin

Post by The Dragon » Sat Dec 02, 2017 10:31 pm

Добре - хеш на масив от байтове е фиксирана дължина от битове. Функцията която го превръща се нарича хешираща. Ако е направена правилно вероятността два обекта да са с еднакъв хеш е малко по малка от това вселената да престане да съществува в следващия момент.

Елементарен принцип от нумерологията. Събери си роженната дата, годината и космите на гъза на котката. Получава се 123456234, след това събери сумите от горе и получаваш 30, събери цифтите от него и получаваш 3. Еми значи 3 е едноцифрения хеш на 123456234. Виждаш че е тривиално да направиш нещо което да се събира до 3. Когато намериш такава се нарича колизия.

При читавите хеш функции е практически невъзможно, така че когато дължината на хеша е над 256 бита може да се приеме че хеша опива обект достатъчно добре че да му служи да идентификатор.



Биткойн се състои от две основни части:

Основата на биткойн са адреси, и прехвърлена валута - адреса е поредица от битове, и казва адрес а прати на адрес б х биткойна.

1. Блокчейн. Това е просто списък от блокове със транзакции на като хеша на всеки блок е хеширан с този на предходния така че се получава верифицирана верига - всеки може тривиално да проследи всяка транзакция евър.

Така че ако ти искаш да пратиш биткойни на амелия пускаш към мрежата че изпращаш х и тази транзакция се пакетира в блок заедно с още 100000 такива. И когато се намери хеш на новия блок - тази транзакция е изпълнена.

2. Копаене

Копаене се нарича намрането на хеш на блок. Понеже по дизайн системата е разпределена има с проблем да се разбере какво е истина. За да се избегне двойно харчене биткойн използва едно нетрадиционно решение на византийските генерали - идеята е че много хора решават в паралел трудна задача (хеша да започва с определен брой нули) и който я реши пръв споделя с останалите за верификация. Понеже много хора смятат за да овладееш мрежата и да пренаписваш транзакции трябва да имаш повече изчислителна мощност от всички останали - това е непрактично.

който изкопае хеш на блок получава няколко биткойна - това е единствния източник на биткойни.

Понеже биткойн изисква много математични операции - железата отделят много топлина.

Нищо сложно.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Bitcoin

Post by Amelia » Sat Dec 02, 2017 11:47 pm

Нищо не разбрах. :shock:

Как изобщо цялата тая изчислителна калимера се свързва с реалния пазар????
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Bitcoin

Post by coldie » Sat Dec 02, 2017 11:54 pm

Пирамида.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Bitcoin

Post by AlDim » Sun Dec 03, 2017 1:00 am

Тъй... това на Драгъна е обяснението на програмиста.

Ето го обяснението на историка, та да разберете по-добре :mrgreen: :

1. Защо Bitcoin (и безбройните други т.нар. криптовалути) съществуват?
Световната банкова система се базира на доста елементарен принцип. В началото народите са копали злато и са го използвали като валута. После са заменили златото със съответната стойност в малки хартийки. В днешно време обаче хартийките са загубили почти всякаква връзка със златото и банковата система реално бълва въображаеми пари, които нямат много общо със златния резерв на дадена страна. В момента почти всички преводи на пари минават онлайн, но при осъществяването на транзакция, банковата система "подстригва" пратената сума (дали под формата на солени Mastercard/Visa и т.н. такси или цакване на потребителя, ако си прехвърли лимита на кредитната карта или просто такса за пращане на пари към друга банка). В света на Интернет обаче е напълно нормално по-технически настроените люде да се запитат кому е нужно банките да ги цакат 10 долара тук и 3% там за съмнителната услуга да пратят елементарна криптирана информация на друга банка или дори само за да им държат парите и да правят лоши инвестиции с тях. Така стигаме до криптовалутите - те са валутите на Интернет и за тях е характерно, че осъществяват обмен на пари, изцяло заобикалящ "нормалната" централизирана банкова система. Самият Bitcoin е създаден от мистичната персона Сатоши Накамото, за когото не се знае абсолютно нищо, но ако се поровите в разните теории на конспирацията има всякакви забавни твърдения, например че той е Илон Мъск.

2. Какво е Bitcoin?
Причината за създаването на Bitcoin и подобните е лесна за разбиране, но самият Bitcoin е доста сложен за разбиране, та ще се опитам да го обясня с минимален математически и програмен жаргон. Bitcoin на практика е мрежа от потребители, също като BitTorrent, да речем. Концепцията му е свързана изцяло с решаването на математически задачи (както Драгъна обясни) с цел:
а) Криптиране на транзакциите, за да бъдат сигурни
и
б) "Копаене" на нов Bitcoin.
Също както "нормалните" пари са създадени като еквивалент на златото, Bitcoin също има нужда от начин за добиване на повече пари. При положение че най-разбираемото нещо за средностатистическия нърд е компютърната мощ, добиването на Bitcoin се базира изцяло на групово криптиране на данните и "копаене" на Bitcoin чрез решаването на сложни математически задачи (или както му викат "proof of work"). Всичко това е базирано на hash сметки, използващи изключително висок стандарт за криптиране - SHA-256. Обаче системата действа така, че колкото повече Bitcoin се добива, толкова по-трудно става да копаеш и на всеки 4 години стойността на изкопания Bitcoin става двойно по-ниска. Съответно въпреки че около 50% от максималния възможен Bitcoin (таванът е 21 милиона) е "изкопан" от 2009-та насам, останалите 50% би трябвало да отнемат поне 100 години.

3. Защо Bitcoin си вдигна около 10 пъти стойността за има-няма година?
В началото на Bitcoin експериментът стойността на валутата беше на практика несъществуваща (да речем за 10000 Bitcoin-а можеше да си купиш една пица). Обаче със увеличаването на базата потребители, количеството Bitcoin и местата, които го приемат като реална валута, тази "фалшива" валута стана съвсем реална и се изстреля в стратосферата. Тази година е особено ключова, защото много инвеститори изведнъж обърнаха далеч повече внимание на Bitcoin, а и световната банкова система постепенно започва да приема присъствието на криптовалутите, което му даде допълнителна легитимност. В момента 1 Bitcoin се търгува за над 10000 долара и добиването и спекулацията с валутата е огромна индустрия.

4. Момент! Аз имам компютър с четири ядрен Intel! Имам и видео карта със стрийм процесори! Отивам да копая, за да стана богат!
Това звучи прекрасно, но се сещаш с поне 5 години закъснение.
Времето, когато беше достатъчно да имаш сносен компютър, за да изкараш някой-друг лев от Bitcoin отдавна отмина. Както споменах по-горе, добиването на Bitcoin на практика е харуерно пишкомерене от най-висок калибър. А в момента може да си сигурен, че китайците и руснаците имат много, много по-големи виртуални пишки от твоята щайга. Става въпрос за гигантски халета, тъпкани до тавана с мощни компютри, с които могат да засрамят и най-сосните клъстъри на научната общност. Лудницата е толкова голяма, че в момента има глобален недостиг на видео карти, а Nvidia и AMD съответно са разрастнали пазарния си дял с 30% и 7% тази година!

5. Какво значи всичко това?
В момента минаваме през доста интересен период, в който Bitcoin и подобните са на път да бъдат приети по целия свят, а криптиращия алгоритъм скоро може да започне да се използва от големите банки като мярка за сигурност. Обаче творението на г-н Сатоши има и сериозни странични ефекти. Първо, използват се адски много ресурси и електричество за "копаенето" на валутата, което малко или много има негативен екологичен ефект. Второ, въпреки че транзакциите са криптирани, нямаш никакви гаранция, след като пратиш парите (като Chargebacks от банките, ако докажеш, че някой те е излъгал) и обмяната на пари реално не може да бъде проследена. Това води до третия проблем - Bitcoin е перфектната валута за пране на пари без никакви последствия и всякакви криминални организации я ползват масово. Например, ако някой хакер криптира файловете на компютъра ти, той няма да ти поиска долари, а Bitcoin като откуп. Черният пазар на наркотици също се е усетил за далаверата и използва криптовалути. Или с други думи - Bitcoin е прекрасен начин да пратим банките за зелен хайвер, но добиването, употребата му и крайната полза за човечеството все още са съмнителни. Също така при експлозивния му растеж, смятам че все в някакъв момент спекулативният балон ще се "пукне" и доста Bitcoin богаташи ще станат доста по-бедни. Чак след това може да видим по-нормално и плавно развитие на нещата. Но кой знае, само времето ще покаже...
Last edited by AlDim on Sun Dec 03, 2017 1:46 am, edited 3 times in total.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Bitcoin

Post by Amelia » Sun Dec 03, 2017 1:14 am

Сашенце!!! :heart:

Това вече го разбрах! Бтв, как е изчислен тоя таван от 21 милиона?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Bitcoin

Post by AlDim » Sun Dec 03, 2017 1:58 am

Също пропуснах да спомена - разни "умници" могат да използват компютъра ти, за да копаят Bitcoin! Има много сайтове, които ти пускат скрипт с тази цел. Той върви, докато не затвориш прозореца (а понякога дори отварят бекграунд прозорци, за да са още по-големи гадняри). Та внимавайте със сайтове като PirateBay, които са доказани "миньори" и си следете CPU activity-то, докато браузвате.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Bitcoin

Post by Moridin » Sun Dec 03, 2017 8:36 am

Amelia wrote:
Sun Dec 03, 2017 1:14 am
Това вече го разбрах! Бтв, как е изчислен тоя таван от 21 милиона?
https://www.quora.com/Why-is-Bitcoins-c ... ery-Davies

tldr - това число е що-годе случайно (според някои е моделирано по това, че дотук около 21млн м3 злато са налични в света), но трябва да има такова because economic magic
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Bitcoin

Post by Marfa » Sun Dec 03, 2017 9:38 am

Добре, ама как и защо решаването на някаква задача, ако правилно съм разбрала смисъла на копаенето, струва пари? Са факт, че в момента не може да се говори за златен резерв, но има всякакви други банкови активи, които биха могли да се остойностят. Ама... Задачи? Това защо въобще има стойност?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Bitcoin

Post by Moridin » Sun Dec 03, 2017 9:40 am

Моделира труда, необходим за копаене на злато. Или като улав пресяваш вода за някоя прашинка (с твойта видеокарта), или си купуваш златодобивна машина (кат китайците с техните ракове от видеокарти).
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Bitcoin

Post by Amelia » Sun Dec 03, 2017 11:08 am

Ндам. Иначе има логика да има лимит - ако това беше безкраен ресурс, нямаше да е ценен. Просто се чудех защо 21 милиона точно. Може би е просто някво число дето им пасва на идиотските формули.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Bitcoin

Post by Marfa » Sun Dec 03, 2017 11:37 am

Ама не разбирам бе. Значи, земаш един супергигамега компютър, дето решава неква много сложна задача и се ражда, така да се каже, биткойн. Защо това въобще струва нещо?! Тия получени числа влизат ли в някаква употреба после? Тоест, може ли нещо да се направи с тях? Тая работа ми се струва по-шантава и от холандската треска с лалетата, само дето тогава поне наистина е имало нещо физическо, сиреч луковици, макар и силно надценени. Докато тук кво имаме? Числа? Не схващам, убийте ме, но не схващам. И това е. Като аналогия мога да си представя само как някакви компютри генерират уникални поредици от ноти и примерно всеки уникален такт автоматично да става ноткойн и да си има съответна цена.

Сериозно ви казвам. И картинки използвайте, за да ми го обясните, няма да се обидя. Наистина искам да го вдяна туй чудо, просто не ми се получава и това е.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests