Светът е хубав и всички сме част от него

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Amelia » Fri Jul 14, 2017 8:29 am

От време на време, докато си приказвам с някакви хора, научавам по някоя малка, но интересна подробност за местата, от които идват или за живота им. Тук в Канада всеки е дошъл отнякъде и има какво да разкаже. Дребни куриози, нищо кой знае колко съществено, но някак ме правят щастлива, че съм имала късмета да науча за тях. Та, правя тази тема да си споделяме неща от нашата и чуждите култури, които ни се виждат яки. Може и от природата - ако това ви е впечатлило. Все пак сме част и от нея.

Та какво научих последните няколко дни:

На нашия приятел Форест, баба му скоро ще стане на 100. По този повод ни разказаха, че когато някой стане на 100 години в Канада, получава писмо, подписано лично от Нейно Величество. С химикалка - оригинален подпис, а не принтиран от компа. Но трябва да си го поиска, щото Нейно Величество не се сеща сама! :lol:

А от една колежка, която току що се върна от сватбата на брат й в Казахстан, научих, че по нейните земи погребват мъртвите в мини-мавзолейчета:
Image
Мавзолейчето може да е без покрив. Това на леля й е без покрив, например, за да можело слънцето и вятъра да стигат до гроба. Тази част от семейството й са мюсюлмани, но има нещо останало от монголските вярвания в тях. Разказвала ми е как трябва да научат имената на предците си по бащина линия, 7 поколения назад, и не се позволяват романтични връзки и бракове, ако някой от тези предци се повтаря при двамата, дето искат да са двойка. Нейното име е Меруерт, но ние й викаме Мери. От нея видях снимки и на потопената гора в казахстанското Kaindy Lake:
Image
Езерото се е образувало след някакво земетресение преди около 100 години. Срутили се някакви камъни, заградили котловината и тя почнала да събира дъждовна вода. Дърветата са мъртви, но поради ниската температура на водата, клоните с бодлите им ПОД водата ВСЕ ОЩЕ са там и не са изгнили.

А пък за друго едно странно езеро в Орегон си бях приказвала навремето с една 70+ годишна орегонска бабка, Сузе, с която се запознахме в един фенски форум, посветен на Рамщайн. Това езеро се пълни с вода през зимата и после през пролетта водата изтича в някаква дупка (lava tube) и отива да захрани подпочвените води в околността, а на мястото на езерото се образува ливада:
Image
Сузе, всъщност ми е по-интересна от езерото. Освен че на тази възраст все още ходи по концерти на Рамщайн, тя даже си направи собственоръчно парцалена кукличка с облика Тил Линдеман и сега от време на време пуска във Фейсбука си снимки от цикъла "Adventures of Little Till". Little Till си има little мотоциклет и кон и освен това Сузе му прави дрехи и прически като на истинския Тил. Не смея да пусна снимки без да я питам - ако се сетя, ще я питам дали може. Little Till й е утеха в живота, защото наскоро загуби мъжа си. С нейният Едуард Фицджералд участваха в няква history reenactment група и от време на време се обличаха в средновековни дрехи. Ожениха се броени седмици преди Едуард Фицджералд да почине от рак. Сузе цял живот е работила с ръцете си - била е автомеханик, а сега е пенсионер. Историческите дрехи пак си ги шие тя. От предишния й брак с някакъв пожарникар има 7 (СЕДЕМ!) дъщери (ВСЕ ДЪЩЕРИ). Последната обаче са я дали за осиновяване на приятелско семейство без деца, но не са скъсали връзка с нея - дъщеря й знае кои са биологичните й родители и си комуникира с тях.

Толкова засега. Като си спомня още, или науча нещо ново, ще пиша пак. Пишете и вие. :)
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Killua » Fri Jul 14, 2017 8:51 am

Толкова яка тема, Амели!!
Моля те, пусни снимки на Little Till, тази история много ме израдва, а все пак съм и фен :D
И аз ще се включвам, ако се сетя такива интересни неща! :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Marfa » Fri Jul 14, 2017 9:09 am

Колко ми се иска и аз да мога да напиша толкова интересно нещо... :neutral:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Amelia » Fri Jul 14, 2017 10:28 am

Е, Марфе, ти във Фейса беше пускала снимки на някакъв колоритен дядо, дето ви беше обслужвал в някво заведение. Това изглеждаше яко. :) Ако искаш разкажи за него.

Ще питам Сузе дали позволява да покажа някои снимки.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Litz » Fri Jul 14, 2017 1:43 pm

Аз да ви кажа, покажа нещо за Берлин, което не е много известно и ако идват тук, няма смисъл да ходите по браденбурски порти. врати, берлински стени, бомбардирани църкви с площади около тях, където се случват терористични актове и тн. Не. Трябва да отидете в изоставанетa шпионска станция на американците, които са подслушвали града. Намира се на най-високата точка в града и се казва Дяволски Връх, а точно срещу него е Драконов Връх ;Р От него се вижда абсолютно целия град и околието му е и страшно интересно.

Image

И има един от най-бруталният стрийт арт, който някога съм виждала, който в 70 процента е много анти американски, което ми харесва страшно много.. Като ето този шедьовър:

Image

Въобще изключително яко място е откъдето и да го погледнеш. И преживяването е отвъд.

Ние си имаме куп изоставени места тук, голяма част от които са затворени за посетители за жалост, доколкото знам. Но на снимки изглежда мега яко и зловещо.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Amelia » Sat Jul 15, 2017 5:13 am

Това е много яко, Лиц! :)
Артът е мега! Къде мога да видя още (мога да Гугълна, но ме мързи)?

Иначе сградата е някво любопитно явление като тоалетната чиния на Бузлуджа, особено като се вземе предвид, че се е предполагало да е потайно място, от което американците шпионират немците. Кво, немците не са забелязали белият пенис, чучнат на Дяволския Връх??? :lol:
Наистина, бих искала да науча повече за това

Между другото, напомни ми на ето този гаг от едно от любимите ми анимета, Гинтама:
https://www.youtube.com/watch?v=dDut-saDvV8
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Amelia » Sat Jul 15, 2017 1:33 pm

Сузе ми позволи да покажа снимки на Литъл Тил. То всъщност си има цяла Фейсбук група, където може да ги видите:
https://www.facebook.com/groups/derkleintill/photos/

Групата е публична, та не би трябвало да ви трябва позволение да влезете в нея и да гледате снимки.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Litz » Sat Jul 15, 2017 4:16 pm

http://www.abandonedberlin.com/2015/09/ ... t.html?m=1

Тука ги има някои от по-яките. Ако крикнеш на тага Teufelsberg ти излизат всичките статии, истории с ветерани и тн.

Самият блог е мега як. И освен изоставени сгради пичът споделя историите им, а стрийтартът е уникален. Принципно стрийтартът в Берлин е на мега високото ниво и е навсякъде.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Marfa » Mon Jul 17, 2017 1:41 pm

А, за бай Пешо!

Бай Пешо е колоритен рибар от Шабла, родом нейде от силистренско. Прилича на умалената версия на Попай Моряка :) Едно дребно чиченце кинта и двайсе с вдигнати ръце, пада си по закръглени були като мен. Спука се да ме гушка, притесних се да не му стане нещо. Кръчмето му, "При бай Пешо", е култово за цялото Северно черноморие. Мълвата говори, че там се прави най-добрата рибена чорба и най-добрата пържена риба. Не знам дали чорбата е най-добра, но верно е много хубава. И рибата е чудна, ама чудна. Докато хапваш, бай Пешо през цялото време ти говори и ти дава наставления за Живота, Вселената и всичко останало, а ти си пийваш биричката и гледаш морето, което е току под теб. Нямаше да съжалявам, ако бях умряла тутакси там и на място.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Killua » Mon Jul 17, 2017 3:58 pm

Да споделя за едно природно чудо, дето не го знаех, преди да ида да се гмурна в него!

Казва му се сеноте (от испански) и се помещава преди всичко из Мексико и Юкатан. Или това са големи кръгли ями, пълни с вода, около които има камъняк и скали, а понякога са и подземни, тип пещери. Получили са се при пропадане на варовикови скали, което обяснява наличието на скали наоколо.

И са супер яки! Ето едно от най-популярните, в които се гмуркахме (ние, заедно със стотиците други туристи, разбира се, но има и по-малко населени сеноти).

Image

И още няколко:
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Amelia » Wed Jul 19, 2017 6:34 am

@Marfa много е готин тоя бай Пешо! Трябва да го навестим и да пробваме чорбата!

@Killua голяма красота! Едни приятели ходиха и от тях научих за тея феномени, та са ми в списъка с места за виждане. Някога.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by The Dragon » Wed Jul 19, 2017 9:11 am

Killua wrote:
Mon Jul 17, 2017 3:58 pm
Да споделя за едно природно чудо, дето не го знаех, преди да ида да се гмурна в него!

Казва му се сеноте (от испански) и се помещава преди всичко из Мексико и Юкатан. Или това са големи кръгли ями, пълни с вода, около които има камъняк и скали, а понякога са и подземни, тип пещери. Получили са се при пропадане на варовикови скали, което обяснява наличието на скали наоколо.

И са супер яки! Ето едно от най-популярните, в които се гмуркахме (ние, заедно със стотиците други туристи, разбира се, но има и по-малко населени сеноти).

Image

И още няколко:
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Не си играла serious sam 1 ...там го имаше.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Killua » Wed Jul 19, 2017 9:17 am

Дори не знам какво е сам1 :D
Но в крайна сметка съм скачала РЕАЛНО в това същото от картинката (и успях да си насиня ръцете, защото първия път скочих като последния човек с разперени ръце).
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by Amelia » Wed Jul 19, 2017 10:49 am

Serious Sam e видео-игра (first person shooter) с олигофрен в главната роля, който стреля по някви камикадзета без глави. Kоито успяват да викат АААААААААААА въпреки, че нямат глава:

https://www.youtube.com/watch?v=NJOMqC2TFDI

Александър го играе от време на време. Има готина музика.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Светът е хубав и всички сме част от него

Post by aiva » Fri Aug 04, 2017 10:22 pm

Ние ходихме на екскурзия около Балтийското крайбрежие и като цяло научихме, че Версай е бил супер инфлуентен и доста крале, като са си строяли замъците, са черпили вдъхновение от него. Дворецът в Копенхаген е копирал Версай отвън, този в Стокхолм му отвътре, а летния дворец в Петербург доста се старае не просто да имитира балната зала на Версай, ами да я надмине. Въобще, много са били вървежни тези французи :D

И ако случайно някой ще си проектира къща, най-грациозните стълбища (т.е. тези, на които ти самията изглеждаш най-грациозен, докато ги изкачваш/слизаш) са с размер 11:33 см стъпала. Това един шведски крал май беше го остановил, като накарал жена си да се накипри и да се изкачва по всякакви размери стълби, докато намерят оптималните, а той я наблудавал. В името на стълбите нали!

Who is online

Users browsing this forum: Demandred and 16 guests