Сподееееляй, народе

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сподееееляй, народе

Post by The Dragon » Sat May 28, 2022 1:39 pm

Yan wrote:
Sat May 28, 2022 1:02 pm

TL;DR Broadcom купуват VMware за много пари. Което прави следващите 6-12 месеца бая интересни за моя милост и бая колеги не само в България...
Сентимента сред повечето дивелъпъри които познавам е, че ще си продават акциите.

Иначе - най-вероятно ще има просто hiring freeze в БГ. Надали съкращения. Балона почна да се пука на запад със ИТ заплатите, но засега е локализиран в стартъпите и еднорозите. Е някои от най-големите примадони сред дивелъпърите може и да порежат - тия които са в най-големия комунизъм, но рецесията ще дойде чак след 2 години в БГ.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Сподееееляй, народе

Post by Yan » Sat May 28, 2022 1:47 pm

Е, тя продажбата на акциите е ясна - то реално няма особен избор - или кинтите, които ти предлагат или 0.2520 акция на Broadcom за всяка на VMware която притежаваш.
По интересното е дали ще е голямото клане като в CA Technologies (40% съкращения на персонала веднага след aquisition-a) и Symantec (там е още по-трагично) или ще ни се размине по-леко. Както и какво се случва с хората, които не са дивелъпъри (technical writers, GSS, sales, field, etc. макар че ние реално сме много малко като бройка).
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сподееееляй, народе

Post by The Dragon » Sat May 28, 2022 1:52 pm

Yan wrote:
Sat May 28, 2022 1:47 pm
Е, тя продажбата на акциите е ясна - то реално няма особен избор - или кинтите, които ти предлагат или 0.2520 акция на Broadcom за всяка на VMware която притежаваш.
По интересното е дали ще е голямото клане като в CA Technologies (40% съкращения на персонала веднага след aquisition-a) и Symantec (там е още по-трагично) или ще ни се размине по-леко. Както и какво се случва с хората, които не са дивелъпъри (technical writers, GSS, sales, field, etc. макар че ние реално сме много малко като бройка).
Тъй като technical writers и съпорт са от малкото които бачкат - очаквам да са ок. А пък дивелъпърите - станали сме големи примадони напоследък и малко приземяване и на някои хора да им се наложи да си търсят работа и да са в ситуация - плащам ти толкова ако щеш - ще им се отрази добре възпитателно.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Сподееееляй, народе

Post by Alexis » Tue May 31, 2022 6:19 pm

Не съм сигурна, доколко това е за тук, но да "споделя" едно видео, което лично аз намирам за изключително любопитно от лингвистична гледна точка, а знам, че има и други, за които лингвистиката представлява интерес.

How Language Shapes Thought | Lera Boroditsky

Това е видео, където се обсъжда как езикът определя и формира мисленето ни и предлага някои поне за мен любопитни крайни случаи, които са толкова различни от моето разбиране, че ако не ги бях чула, не би ми и хрумнало, че могат да съществуват. Знам, че дължината му може да е препятствие за някои, но лично аз го изгълтах на един дъх.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сподееееляй, народе

Post by Xellos » Wed Jun 01, 2022 9:02 am

А интересно, тия дни точно по тая тема си говорехме с жеко и амелия. Ще го гледам.
Тръгна от разговор, в които хората си говорят на професионален жаргон или живеят в чужбина и за момент се сещат да се запитат “Това как беше на български?”
Има един експеримент с функционален ЯМР на мозъка на хора, на които им показват картички с различни цветове. Тези, в чиито език присъства една дума за синьо, реагират с възбуждане на една област в мозъка, независимо дали им показват светло или тъмно синьо. Докато тези, в чиито език имат две отделни думи за светло и за тъмно синьо, са в две различни зони. Огромна тема си е.
:ninja:

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сподееееляй, народе

Post by The Dragon » Wed Jun 01, 2022 12:37 pm

Колко са зле нещата в IT сферата в момента - току що подписах договор с една фирма за тийм лийд, за 6к на месец чисти, очаквани работни часове на месец 40-50 (не на седмица), без да съм провел интервю, без да съм написал ред код и не чрез директна препоръка, а чрез приятел на приятел. И хората бяха много щастливи, защото са провели около 70 търсения, като моите изисквания не им влизаха в графата фантастични за разлика от тези които ми казваха.

Този балон не може да продължава така. Абсурдно е и скоро ще се спука.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сподееееляй, народе

Post by трубадур » Wed Jun 01, 2022 2:54 pm

въпреки тва, конгратц, брах, у малта нещата са по-разтегливи заради експлоатацията на търд парти нашънълс и ги почват на позиции от порядъка на 30-ина хилки годишно, но е масово обаче с всекъв вид дивелопър кенеф, дето за под 60 въобще няма да си вдигне телефона, че да ти затвори.

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Re: Сподееееляй, народе

Post by Vash » Wed Jun 01, 2022 7:19 pm

Определено има нещо счупено в IT сферата, вече не само завършилите "SoftUni", ми незавършили 12 клас лапетии дето се пишат дивйелапар в linkedin идват с очаквания за висока заплата, безплатни сладолед, кола и бира в офиса и тричасов работен ден с останалото лафене по beanbag-овете с кафенца и ПАК ги взимат някъде!

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сподееееляй, народе

Post by tigermaster » Wed Jun 01, 2022 8:48 pm

@The Dragon
Честито :D

Иначе, това не вярвам да е вечно, обаче като си спомня колко ми беше заплатата в телевизията за работа, за която на места искат висше техническо образование, лошо ми става. Последният ми работен ден там беше 17 часа.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сподееееляй, народе

Post by Marfa » Thu Jun 02, 2022 8:38 pm

Alexis wrote:
Tue May 31, 2022 6:19 pm
Не съм сигурна, доколко това е за тук, но да "споделя" едно видео, което лично аз намирам за изключително любопитно от лингвистична гледна точка, а знам, че има и други, за които лингвистиката представлява интерес.

How Language Shapes Thought | Lera Boroditsky

Това е видео, където се обсъжда как езикът определя и формира мисленето ни и предлага някои поне за мен любопитни крайни случаи, които са толкова различни от моето разбиране, че ако не ги бях чула, не би ми и хрумнало, че могат да съществуват. Знам, че дължината му може да е препятствие за някои, но лично аз го изгълтах на един дъх.
Много интересно беше, ей сега го изгледах. Благодаря, Алексис!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Сподееееляй, народе

Post by penzata » Mon Jun 13, 2022 12:34 pm

"Интервю" между инженер на Гугъл, който в момента е в принудителен отпуск, и изкуствения интелект LaMDA:

https://cajundiscordian.medium.com/is-l ... 64d916d917
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Сподееееляй, народе

Post by Martix » Mon Jun 13, 2022 9:49 pm

penzata wrote:
Mon Jun 13, 2022 12:34 pm
"Интервю" между инженер на Гугъл, който в момента е в принудителен отпуск, и изкуствения интелект LaMDA:

https://cajundiscordian.medium.com/is-l ... 64d916d917
Което само показва, че и високо интелигентните програмисти на Google не са имунизирани от това да са идиоти, как се е бейтнал само, направо граничим с Ex Machina плота.
Но иначе евала за чатбота, доста е як, и показва потенциал в развитието на персоналните помощници тип Алекса, които сега просто не са са нивото, което очаквахме като малки като гледахме sci-fi филми - къде са ми летящите коли, един вид.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сподееееляй, народе

Post by Xellos » Mon Oct 03, 2022 9:13 pm

Jimmy Carr - Terribly Funny in Sofia :mrgreen:
https://www.eventim.bg/bg/bileti/jimmy- ... event.html
:ninja:

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сподееееляй, народе

Post by трубадур » Mon Oct 03, 2022 11:37 pm

Xellos wrote:
Mon Oct 03, 2022 9:13 pm
Jimmy Carr - Terribly Funny in Sofia :mrgreen:
https://www.eventim.bg/bg/bileti/jimmy- ... event.html
Доста добро е, тоя уикенд направи 2 дати в Малта. Беше в съседство на изборния щаб. Много малко шеги повтори, беше 90 процента нов материал.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сподееееляй, народе

Post by Xellos » Tue Oct 04, 2022 12:14 pm

Ако не беше и тоя характерен "смях" :mrgreen: . Не че са скъпи билетите, ама тоя контент все ще се появи в нета в един момент със субтитри.
:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests