Веган да се наричам..

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Amikae » Tue Oct 29, 2019 10:26 pm

Amelia wrote:
Tue Oct 29, 2019 10:07 pm
But at what point will I be able to tell if someone else is vegan?
Just wait for a few seconds, they'll announce it on their own and without any prompting.
Never heard that one before. :wink:

Гледахте ли The Game Changers btw?

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Amelia » Wed Oct 30, 2019 12:41 am

Не сме. Твърде заета съм и нямам време за губене с документалки, а мъж ми дълбоко не го интересува. Намери ми го това под формата на научни статии и ще му отделя внимание.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Xellos » Wed Oct 30, 2019 8:02 am

Що ли си мисля, че единственото полезно нещо в тая тема евър биха били разни добри рецепти без месо... :wabbit: Ся явно с агитация не става, ама с добри и вкусни неща да разширят менюто може да се намали консумацията?
:ninja:

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Amikae » Wed Oct 30, 2019 8:39 am

Amelia wrote:
Wed Oct 30, 2019 12:41 am
Не сме. Твърде заета съм и нямам време за губене с документалки, а мъж ми дълбоко не го интересува. Намери ми го това под формата на научни статии и ще му отделя внимание.
То е интересно и като филм, все пак Джеймс Камерън го продуцира това. Не е много in-your face и не прави особени усилия да хвърля камъни по другия лагер. Нито става въпрос за животни, кървища и т.н. Филмът се състои от интересни истории на съвременни спортисти от най-различни спортове. Не е като What The Health и не прави някакви грандиозни твърдения. Има го в Нетфликс, според мен на Сашо ще му е интересен.

Edit: @Xellos навярно си прав, но аз не виждам нищо лошо и в дискусията, за който му се дискутират неща. Освен това не всеки нов медиен материал е пропаганда на империята. :mrgreen:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Litz » Wed Nov 06, 2019 2:04 pm

Do all vegans think the same?

https://www.youtube.com/watch?v=mK7OGhqa9vs


White cali girl twink-a беше толкова криндж и отвратително уайни, че ми искаше да го цапардосам с нещо. Макар че ако носиш тениска с надпис queer vegan значи наистина нямаш никаква стойност като човек. Особено като пита с тоя супер гнусен тон "They don't have fruits and vegetables in the arctic" Мацката с дънковото яке е богиня. Пичът с костюма също беше много як. Ама тоя туинк беше ултра криндж.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Amikae » Fri Nov 08, 2019 11:07 am

В същия канал има още едно веган видео с една още по-досадна веган мацка. :mrgreen:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Litz » Fri Nov 08, 2019 3:03 pm

Гледах я. И не съм съгласна. Оная беше просто нахална и дразнеща.

Тоя беше върха на простотията и невежеството и глупостта на белия американски туинк от Калифорния. Тоя беше просто за бой.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Amikae » Fri Nov 08, 2019 7:44 pm

На мен са ми еднакво мега досадни, щото изкривяват цялото нещо да е за тях. Как ТЕ не правят нещо, значи никой друг не трябва да го прави защото ТЕ така са решили. Всичко е me, me, me and me. В България също има цяла една тумба такива нарциси, начело с един на име Никола Донев. Лошо ми става от тях...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Litz » Thu Nov 14, 2019 11:11 pm

Аз да кажа нещо позитивно! В лидл и алди (дискаунтърите тука), дето до преди година, че дори месеци нямаше нито леща, нито нахут, нито овесено мляко нито нищо, та ако искаш да се храниш по-вегански, дори като невеган, трябва да ходиш в много по-скъпите реве и едека, или при турците/азиатските магазини. Това съответно ме дразнеше мега много, поради която причина, когато пазарувах след работа в лидъла до нея, си купувах нормално мляко (соевото ми е отвратително), повече месо и сирене и тн, защото някак си нямам нервите да ходя специално до другите магазини, за да се снабдя с каквото ми трябва нали. Освен това, в едека и реве овесеното мляко е 2 евро срещу 80 цента нормалното и не винаги се прежалвах. Бобовите и киноата също са мега скъпи там.

Но понеже потребителите, особено в тоя хипстъро вегански град на фрийлансъри, тоя тип продукти и много други вече ги има в магазините! Включително кокосово мляко (тва гъстото в консервата дето индийците много го ползват), с което направих бруталната къри червена леща. Овесеното мляко 1.20, няколко вида леща, нахут и тн. И хората съответно ги пазаруват тия неща, щото предложиш таква алтернатива, хората ще купуват. И консумацията на месо и животниски по тоя начин намалява, щото го правиш по-лесно на потребителя.

Включително по кафенетата, капучино с овесено мляко вече не е с 50 процента по-скъпа, веганският сладолед е на същата цена като нормалния и много хора поне ги пробват. Щото средностатистическият потребител като види капучино с овесено мляко 3 евро, срещу нормално такова 2.50, естествено че няма да даде с 50 цента повече за нещо, за което има предрасъдъци, че е гадно щото е веган. Като му ги сложиш на същата цена, ще пробва, най-вероятно ще му хареса и ще почне да пие такова.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Amikae » Fri Nov 15, 2019 10:01 am

Била нямате ли там? Ние тук имаме понякога едно до друго даже. В Била има по-голямо разнообразие от продукти. Био щанда е почти до входа и редовно си вземам овесени, оризови или понякога ядкови млека. Често са на промоция дори, така че понякога ги вземам за 2.50 лв. Има и скъпи де, без промоция по 5. На щанда има и много други неща на съвсем достъпни цени, поне за моя джоб. Също за разлика от Лидъл в Била продават няколко вида хумус и няколко вида тофу. В Лидъл до скоро имаха веган пици, които си вземах от време на време, но са ги спрели и вече няма. Техният био щанд е много ограничен. Имат няколко пълнозърнести продукта, соево мляко с захар и някакво краве мляко, кафе, царевица, домати, някакъв чипс и сурови десертчета. За сметка на това имат по-голямо разнообразие от зеленчуци и плодове, и понякога изскачат някои веган продукти на промоция. Примерно имаха по едно време едни вкусни веган пастети, но много за кратко.

Абе минавам и през двете за всеки случай, че надеждата умира последна. :mrgreen:

Бтв всички западни вегани ми хвалят веган сладоледа, ама никога не съм намирал у БГ, ще трябва да кажеш как е!

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Xellos » Fri Nov 15, 2019 10:42 am

Amikae wrote:
Fri Nov 15, 2019 10:01 am
Бтв всички западни вегани ми хвалят веган сладоледа, ама никога не съм намирал у БГ, ще трябва да кажеш как е!
Е то няма какво да се облизваш през витрината, трябват ти само плодове... мед... подправки (канела, джинджифил, какао) пасатор и фризер и готово, рецепти бол. :mrgreen:

Лидл асортимента им е по-зле от квартална бакалия завряна в гараж, язък за халето дето заемат. Ако не е мексиканската седмица и 2-3 неща просто е трагедия, особено зеленчуците. HIT-a има повече екзотики и шантави неща немски и техната марка Ja е сносна, както и Кауфланда.
:ninja:

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Amikae » Fri Nov 15, 2019 8:18 pm

Xellos wrote:
Fri Nov 15, 2019 10:42 am
Amikae wrote:
Fri Nov 15, 2019 10:01 am
Бтв всички западни вегани ми хвалят веган сладоледа, ама никога не съм намирал у БГ, ще трябва да кажеш как е!
Е то няма какво да се облизваш през витрината, трябват ти само плодове... мед... подправки (канела, джинджифил, какао) пасатор и фризер и готово, рецепти бол. :mrgreen:

Лидл асортимента им е по-зле от квартална бакалия завряна в гараж, язък за халето дето заемат. Ако не е мексиканската седмица и 2-3 неща просто е трагедия, особено зеленчуците. HIT-a има повече екзотики и шантави неща немски и техната марка Ja е сносна, както и Кауфланда.
Eeeee чакай сега, тея неща са ми сложни на мен. :mrgreen: Аз мога да готвя криво-ляво на тиган и тенджера, ама де трябва да се забъркват някакви смеси ич не ме бива. Моят живот е боб, леща, грах, ориз, паста и т.н. най-лесните неща, които мога да скалъпя. За фенси нещата посещавам r/vegan и ми текат лигите, ама колкото и да пробвам не мога да ги докарвам рецептите.

А за Лидъла си прав, зле е положението, но на мен екзотики много не ми трябват. Авокадото е най-голямата ми екзотика, всичко останало са стандартните зеленчуци и плодове. Добре че е Билата, че има далеч повече веган продукти, даже лека полека сякаш се засилва тенденцията. Още малко да падне цената на овесеното мляко ще е супер.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Amikae » Mon Nov 18, 2019 9:58 pm

Да живеят пиратите! - https://www.youtube.com/watch?v=xSChFnszI_E

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Litz » Tue Nov 19, 2019 9:56 am

гледах explained епизода за the future of meat и там за да подкрепят тезата си използваха аргумента как казваме pork, вместо pig, за да гледаме по-различен начин на месото и да не се чувстваме виновни, което като лингвист ме изнерви адски много. Причините за това, да яденето да се казва beef и pork нямат нищо общо с опити да не мислим за животните като живвотни. Ся и аз подкрепям, тезата, че трябва да ядем по-малко месо, ама нека да не изкривяваме аргументите с цел да послужат на каузата ни.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Amikae » Tue Nov 19, 2019 12:43 pm

Litz wrote:
Tue Nov 19, 2019 9:56 am
гледах explained епизода за the future of meat и там за да подкрепят тезата си използваха аргумента как казваме pork, вместо pig, за да гледаме по-различен начин на месото и да не се чувстваме виновни, което като лингвист ме изнерви адски много. Причините за това, да яденето да се казва beef и pork нямат нищо общо с опити да не мислим за животните като живвотни. Ся и аз подкрепям, тезата, че трябва да ядем по-малко месо, ама нека да не изкривяваме аргументите с цел да послужат на каузата ни.
Не знам, аз не съм лингвист и в България отделни наименования си нямаме. Навярно си права де, но е наивно да мислиш, че месо/млякопроизводителните индустрии не наливат милярди в имиджа си. То не са абсурдни реклами, то не са картинки на щастливи крави и прасенца, екскурзийки по разни селективно подбрани кравеферми с големи пасища, където можеш да погалиш адорабъл кравите. Всичко за да прикрием реалността. Така че аз съм предимно окей с изкривяването на аргументите когато целта си заслужава. Впрочем в Европа вече ядковото, оризовото, овесеното и т.н. млека, не са млека, а напитки. Щото лобираха против тях, както сега се опитват да лобират против beyond/impossible meat да не се наричат месо. Като лингвист какво мислиш за това?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests