Веган да се наричам..

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Amikae
Ascendent

Re: Веган да се наричам..

Post by Amikae » Tue Oct 29, 2019 10:26 pm

Amelia wrote:
Tue Oct 29, 2019 10:07 pm
But at what point will I be able to tell if someone else is vegan?
Just wait for a few seconds, they'll announce it on their own and without any prompting.
Never heard that one before. :wink:

Гледахте ли The Game Changers btw?

Amelia
Moderator

Post by Amelia » Wed Oct 30, 2019 12:41 am

Не сме. Твърде заета съм и нямам време за губене с документалки, а мъж ми дълбоко не го интересува. Намери ми го това под формата на научни статии и ще му отделя внимание.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Xellos
Moderator

Post by Xellos » Wed Oct 30, 2019 8:02 am

Що ли си мисля, че единственото полезно нещо в тая тема евър биха били разни добри рецепти без месо... :wabbit: Ся явно с агитация не става, ама с добри и вкусни неща да разширят менюто може да се намали консумацията?
If you have come to these pages for laughter, may you find it.
If you are here to be offended, may your ire rise and your blood boil.
If you seek an adventure, may this story sing you away to blissful escape.
If you need to test or confirm your beliefs, may you reach comfortable conclusions.
All books reveal perfection, by what they are or what they are not.
May you find that which you seek, in these pages or outside them.
May you find perfection, and know it by name.

Amikae
Ascendent

Post by Amikae » Wed Oct 30, 2019 8:39 am

Amelia wrote:
Wed Oct 30, 2019 12:41 am
Не сме. Твърде заета съм и нямам време за губене с документалки, а мъж ми дълбоко не го интересува. Намери ми го това под формата на научни статии и ще му отделя внимание.
То е интересно и като филм, все пак Джеймс Камерън го продуцира това. Не е много in-your face и не прави особени усилия да хвърля камъни по другия лагер. Нито става въпрос за животни, кървища и т.н. Филмът се състои от интересни истории на съвременни спортисти от най-различни спортове. Не е като What The Health и не прави някакви грандиозни твърдения. Има го в Нетфликс, според мен на Сашо ще му е интересен.

Edit: @Xellos навярно си прав, но аз не виждам нищо лошо и в дискусията, за който му се дискутират неща. Освен това не всеки нов медиен материал е пропаганда на империята. :mrgreen:

Litz
Forsaken

Post by Litz » Wed Nov 06, 2019 2:04 pm

Do all vegans think the same?

https://www.youtube.com/watch?v=mK7OGhqa9vs

White cali girl twink-a беше толкова криндж и отвратително уайни, че ми искаше да го цапардосам с нещо. Макар че ако носиш тениска с надпис queer vegan значи наистина нямаш никаква стойност като човек. Особено като пита с тоя супер гнусен тон "They don't have fruits and vegetables in the arctic" Мацката с дънковото яке е богиня. Пичът с костюма също беше много як. Ама тоя туинк беше ултра криндж.

Amikae
Ascendent

Post by Amikae » Fri Nov 08, 2019 11:07 am

В същия канал има още едно веган видео с една още по-досадна веган мацка. :mrgreen:

Litz
Forsaken

Post by Litz » Fri Nov 08, 2019 3:03 pm

Гледах я. И не съм съгласна. Оная беше просто нахална и дразнеща.

Тоя беше върха на простотията и невежеството и глупостта на белия американски туинк от Калифорния. Тоя беше просто за бой.

Amikae
Ascendent

Post by Amikae » Fri Nov 08, 2019 7:44 pm

На мен са ми еднакво мега досадни, щото изкривяват цялото нещо да е за тях. Как ТЕ не правят нещо, значи никой друг не трябва да го прави защото ТЕ така са решили. Всичко е me, me, me and me. В България също има цяла една тумба такива нарциси, начело с един на име Никола Донев. Лошо ми става от тях...

Litz
Forsaken

Post by Litz » Thu Nov 14, 2019 11:11 pm

Аз да кажа нещо позитивно! В лидл и алди (дискаунтърите тука), дето до преди година, че дори месеци нямаше нито леща, нито нахут, нито овесено мляко нито нищо, та ако искаш да се храниш по-вегански, дори като невеган, трябва да ходиш в много по-скъпите реве и едека, или при турците/азиатските магазини. Това съответно ме дразнеше мега много, поради която причина, когато пазарувах след работа в лидъла до нея, си купувах нормално мляко (соевото ми е отвратително), повече месо и сирене и тн, защото някак си нямам нервите да ходя специално до другите магазини, за да се снабдя с каквото ми трябва нали. Освен това, в едека и реве овесеното мляко е 2 евро срещу 80 цента нормалното и не винаги се прежалвах. Бобовите и киноата също са мега скъпи там.

Но понеже потребителите, особено в тоя хипстъро вегански град на фрийлансъри, тоя тип продукти и много други вече ги има в магазините! Включително кокосово мляко (тва гъстото в консервата дето индийците много го ползват), с което направих бруталната къри червена леща. Овесеното мляко 1.20, няколко вида леща, нахут и тн. И хората съответно ги пазаруват тия неща, щото предложиш таква алтернатива, хората ще купуват. И консумацията на месо и животниски по тоя начин намалява, щото го правиш по-лесно на потребителя.

Включително по кафенетата, капучино с овесено мляко вече не е с 50 процента по-скъпа, веганският сладолед е на същата цена като нормалния и много хора поне ги пробват. Щото средностатистическият потребител като види капучино с овесено мляко 3 евро, срещу нормално такова 2.50, естествено че няма да даде с 50 цента повече за нещо, за което има предрасъдъци, че е гадно щото е веган. Като му ги сложиш на същата цена, ще пробва, най-вероятно ще му хареса и ще почне да пие такова.

Amikae
Ascendent

Post by Amikae » Fri Nov 15, 2019 10:01 am

Била нямате ли там? Ние тук имаме понякога едно до друго даже. В Била има по-голямо разнообразие от продукти. Био щанда е почти до входа и редовно си вземам овесени, оризови или понякога ядкови млека. Често са на промоция дори, така че понякога ги вземам за 2.50 лв. Има и скъпи де, без промоция по 5. На щанда има и много други неща на съвсем достъпни цени, поне за моя джоб. Също за разлика от Лидъл в Била продават няколко вида хумус и няколко вида тофу. В Лидъл до скоро имаха веган пици, които си вземах от време на време, но са ги спрели и вече няма. Техният био щанд е много ограничен. Имат няколко пълнозърнести продукта, соево мляко с захар и някакво краве мляко, кафе, царевица, домати, някакъв чипс и сурови десертчета. За сметка на това имат по-голямо разнообразие от зеленчуци и плодове, и понякога изскачат някои веган продукти на промоция. Примерно имаха по едно време едни вкусни веган пастети, но много за кратко.

Абе минавам и през двете за всеки случай, че надеждата умира последна. :mrgreen:

Бтв всички западни вегани ми хвалят веган сладоледа, ама никога не съм намирал у БГ, ще трябва да кажеш как е!

Xellos
Moderator

Post by Xellos » Fri Nov 15, 2019 10:42 am

Amikae wrote:
Fri Nov 15, 2019 10:01 am
Бтв всички западни вегани ми хвалят веган сладоледа, ама никога не съм намирал у БГ, ще трябва да кажеш как е!
Е то няма какво да се облизваш през витрината, трябват ти само плодове... мед... подправки (канела, джинджифил, какао) пасатор и фризер и готово, рецепти бол. :mrgreen:

Лидл асортимента им е по-зле от квартална бакалия завряна в гараж, язък за халето дето заемат. Ако не е мексиканската седмица и 2-3 неща просто е трагедия, особено зеленчуците. HIT-a има повече екзотики и шантави неща немски и техната марка Ja е сносна, както и Кауфланда.
If you have come to these pages for laughter, may you find it.
If you are here to be offended, may your ire rise and your blood boil.
If you seek an adventure, may this story sing you away to blissful escape.
If you need to test or confirm your beliefs, may you reach comfortable conclusions.
All books reveal perfection, by what they are or what they are not.
May you find that which you seek, in these pages or outside them.
May you find perfection, and know it by name.

Amikae
Ascendent

Post by Amikae » Fri Nov 15, 2019 8:18 pm

Xellos wrote:
Fri Nov 15, 2019 10:42 am
Amikae wrote:
Fri Nov 15, 2019 10:01 am
Е то няма какво да се облизваш през витрината, трябват ти само плодове... мед... подправки (канела, джинджифил, какао) пасатор и фризер и готово, рецепти бол. :mrgreen:

Лидл асортимента им е по-зле от квартална бакалия завряна в гараж, язък за халето дето заемат. Ако не е мексиканската седмица и 2-3 неща просто е трагедия, особено зеленчуците. HIT-a има повече екзотики и шантави неща немски и техната марка Ja е сносна, както и Кауфланда.
Eeeee чакай сега, тея неща са ми сложни на мен. :mrgreen: Аз мога да готвя криво-ляво на тиган и тенджера, ама де трябва да се забъркват някакви смеси ич не ме бива. Моят живот е боб, леща, грах, ориз, паста и т.н. най-лесните неща, които мога да скалъпя. За фенси нещата посещавам r/vegan и ми текат лигите, ама колкото и да пробвам не мога да ги докарвам рецептите.

А за Лидъла си прав, зле е положението, но на мен екзотики много не ми трябват. Авокадото е най-голямата ми екзотика, всичко останало са стандартните зеленчуци и плодове. Добре че е Билата, че има далеч повече веган продукти, даже лека полека сякаш се засилва тенденцията. Още малко да падне цената на овесеното мляко ще е супер.

Amikae
Ascendent

Post by Amikae » Mon Nov 18, 2019 9:58 pm

Да живеят пиратите! - https://www.youtube.com/watch?v=xSChFnszI_E

Litz
Forsaken

Post by Litz » Tue Nov 19, 2019 9:56 am

гледах explained епизода за the future of meat и там за да подкрепят тезата си използваха аргумента как казваме pork, вместо pig, за да гледаме по-различен начин на месото и да не се чувстваме виновни, което като лингвист ме изнерви адски много. Причините за това, да яденето да се казва beef и pork нямат нищо общо с опити да не мислим за животните като живвотни. Ся и аз подкрепям, тезата, че трябва да ядем по-малко месо, ама нека да не изкривяваме аргументите с цел да послужат на каузата ни.

Amikae
Ascendent

Post by Amikae » Tue Nov 19, 2019 12:43 pm

Litz wrote:
Tue Nov 19, 2019 9:56 am
гледах explained епизода за the future of meat и там за да подкрепят тезата си използваха аргумента как казваме pork, вместо pig, за да гледаме по-различен начин на месото и да не се чувстваме виновни, което като лингвист ме изнерви адски много. Причините за това, да яденето да се казва beef и pork нямат нищо общо с опити да не мислим за животните като живвотни. Ся и аз подкрепям, тезата, че трябва да ядем по-малко месо, ама нека да не изкривяваме аргументите с цел да послужат на каузата ни.
Не знам, аз не съм лингвист и в България отделни наименования си нямаме. Навярно си права де, но е наивно да мислиш, че месо/млякопроизводителните индустрии не наливат милярди в имиджа си. То не са абсурдни реклами, то не са картинки на щастливи крави и прасенца, екскурзийки по разни селективно подбрани кравеферми с големи пасища, където можеш да погалиш адорабъл кравите. Всичко за да прикрием реалността. Така че аз съм предимно окей с изкривяването на аргументите когато целта си заслужава. Впрочем в Европа вече ядковото, оризовото, овесеното и т.н. млека, не са млека, а напитки. Щото лобираха против тях, както сега се опитват да лобират против beyond/impossible meat да не се наричат месо. Като лингвист какво мислиш за това?