Веган да се наричам..

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Killua » Thu Jun 23, 2016 12:29 pm

alshu wrote:Значи веганите смятат месото и всичко с животински произход за "прокълнато", а вегетарианците просто обичат животните?
има и доста нормални вегани, част от тях по диетологични някви причини не ядат животински продукти, а не щото са маниаци :) сестра ми е вегетарианка и пробно две години беше и веган (но не успя да откаже меда май), но не бих казала, че намираше нещата с животински продукти за прокълнати и т.н. но е факт, че има доста крайни вегани, моето наблюдение също е, че вегетарианците са по-чил и не говорят за.. изнасилени кравички и пчелички.

относно терминологията, май и двата термина са си от 20-ти век? Аз като малка знаех също само вегетарианец и това беше човек, който не яде месо. Иначе покрай постите има неядене на животински продукти и може затова така да са се омешали нещата?
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Вашта леля » Thu Jun 23, 2016 12:42 pm

Аз също предпочитам да не наранявам животни за храната си, след като има възможност да не го правя. И да, макар че това са ценности с източен привкус, не мисля, че на човек му е необходима религиозна нагласа, за да живее с тях.
Сред веганите има такива, които са мотивирани от морални подбуди (като мен, макар че аз съм само вегетарианец), други, които искат да имат sustainable way of life, трети са движени от здравословни съображения, сигурно дори има някои, които са увлечени от модата, макар че за да станеш и останеш веган се искат усилия и не е толкова лесно като да си купиш нова рокля. Разделям здравословното хранене и sustainable life на две групи, защото здравословното хранене е нещо, което правиш за себе си; разумното потребление обаче е нещо, което правиш за цялото общество. В момента индустриалното животновъдство е отговорно за много голяма част от екологичните проблеми в световен мащаб, включително май все още е No1 причинител на парников ефект заради метана от кравешкото ако. Хората, които искат да повлияят на тази тенденция избират веганство, защото да откажеш месото не е достатъчно - за да отделят мляко, кравите трябва да са заплодени, което означава че дори само да пиеш мляко, в един момент ще се роди теле. И женските, и мъжките телета завършват живота си в кланицата, мъжките просто по-бързо се придвиждват до там, защото ги отглеждат за месо, докато женските имат шанса да издаянят още някоя годинка като млечна крава в нов производствен цикъл. Така че дори човек просто да иска да пие мляко, ефектът от действията му пак е същия като това да да яде месо, индустрията си функционира на пълни обороти.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Killua » Thu Jun 23, 2016 12:52 pm

Във връзка с последното - не е ли донякъде справяне с проблема, ако човек консумира млечни и животински продукти от проверени места - фермерски базари, села и т.н. Напоследък те станаха доста популярни и у нас :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5251
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by alshu » Thu Jun 23, 2016 12:53 pm

Amikae
Не разбирам на къде биеш.
Ма аз съвсем буквално...не бия на никъде.

Killua
не щото са маниаци
Не съм казал, че са маниаци.
Останах с впечатление, че е отношение подобно на мюсюлманството и други религии към свинското.

Значи:
веган - пълен животински бан
вегетарианец - частичен

Мотивите са най-разнообразни.

Напоследък те станаха доста популярни и у нас
Не защото се е увеличило производството (то май и намалява с всяка година), а просто нов тип маркетинг.
Апропо, като на Алфатар сиренето не мога да си купя в магазините за хранителни стоки около нас...пък ако ще от връзка за обувки да го правят. Не и с по-добро съотношение цена/качество.
Last edited by alshu on Thu Jun 23, 2016 12:58 pm, edited 2 times in total.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Litz » Thu Jun 23, 2016 12:55 pm

За сметка на това "етичнота хранене" в името на животните води до това перуанците и боливийците да не могат да си позволят да си купят киноа, амарант и чия, щото заради веганската мания и глупост и не могат да изхранват себе си и децата си. Соевите плантации са причина за изсичането на сумати гори и загиването на хиляди застрашени животински видове. Ма щом прасето, кравата и пилето са по-приоритетни, ок.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amikae » Thu Jun 23, 2016 12:58 pm

Killua wrote:Във връзка с последното - не е ли донякъде справяне с проблема, ако човек консумира млечни и животински продукти от проверени места - фермерски базари, села и т.н. Напоследък те станаха доста популярни и у нас :)
Аз лично дори да искам не мога от магазина да консумирам млечни продукти. Те просто нямат вкус на такива. Нито прясното мляко има вкус на мляко, нито киселото. Домашното е все едно ям друго нещо. За щастие съм селско момче. :)

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Marfa » Thu Jun 23, 2016 1:31 pm

Искам само да измрънкам към Вашта леля, че непоносимо много набирам от маскулинизацията на най-различни термини. Ти примерно си вегетарианКА, а не вегетарианец, точно както си българка, а не българин и жена, а не мъж. Четох наскоро статия от един як форум "Мълчанието на Балканите", в която авторът (не му помня името) разглеждаше точно този въпрос: как идва 9 септември 1944 и внезапно се пръкват трактористът Гинка, звеноводът Пенка и учителят Ганка да речем.

Относно веганството: в Индия, в Раджастан особено, има пълчища хора, които от поколения и поколения насам не кусват никаква животинска храна, пък са си добре. Не трябва обаче да се пренебергва фактът "еволюция", благодарение на който организмът на тези хора в даден момент привиква на такава диета и те се чувстват добре. Тури един ескимос на същия хранителен режим и месец по-късно сигурно ще го погребваме.

Лично аз ако можех да стана веганка, щях да го направя, защото ми е много гадно да знам, че клетото прасенце си е взело заради кефа ми. Но докато чакам да измислят клонирането на пържоли, поне опитвам да купувам месо от домашно гледани животни или от такива, гледани в поносими условия, а не държани в клетка със заковани крака на пода и гушени до смърт.

От една група във Фейса купувам домашни яйца от едни хора, които имат стопанство в с. Припек и кокошките им щъкат свободно из двора и ги прибират само вечер в халето, щото инак ги ядат лисиците. Напоследък купувам великолепно козе сирене (прясно и зряло) от една съвсем легална ферма край Кардам, добричко, където си пасат животните свободно и ги гледат като в хотел. Детсевика, каквото мога, правя и искрено се удивлявам на манията на некви вегани да наричат останалите "трупояди", "мършояди" и не знам още какво. Тия хора са зле и не мога да разбера манията им да настояват да съжителстват с гнусната цивилизация, вместо да си се отделят в комуни, където да живеят от отглежданите от тях лимец и чия, да не си ваксинират децата и да си се лекуват с изцяло хомеопатични средства.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Vash » Thu Jun 23, 2016 1:59 pm

Litz wrote:За сметка на това "етичнота хранене" в името на животните води до това перуанците и боливийците да не могат да си позволят да си купят киноа, амарант и чия, щото заради веганската мания и глупост и не могат да изхранват себе си и децата си. Соевите плантации са причина за изсичането на сумати гори и загиването на хиляди застрашени животински видове. Ма щом прасето, кравата и пилето са по-приоритетни, ок.
Веганите не са виновни за начина, по който работи икономиката. Има demand, цената се вдига. Почти всяко удоволствие в първия свят води до аутсорс на страдание в третия. Това е положението. Ще се откажеш ли от телефона си? Сигурна ли си, че тези държави не получават никаква облага от по-високата цена?

Нуждата от соята е за изхранване на животните във фабричното производство. Дори да не беше така, самото фабрично производство създава доста по-голям екологичен проблем.

Това го пиша докато ям пържола на обяд бтв. Просто ми е писнало от тази първосигнална аргументация.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Вашта леля » Thu Jun 23, 2016 2:05 pm

Litz wrote:За сметка на това "етичнота хранене" в името на животните води до това перуанците и боливийците да не могат да си позволят да си купят киноа, амарант и чия, щото заради веганската мания и глупост и не могат да изхранват себе си и децата си. Соевите плантации са причина за изсичането на сумати гори и загиването на хиляди застрашени животински видове. Ма щом прасето, кравата и пилето са по-приоритетни, ок.
Лиц, малко ми се губи връзката - месоядните също ядат чия и киноа, а и като се има предвид съотношението вегани-месоядни, не ми се връзва точно веганите да са причината за тази ситуация? (Както впрочем, и за липсата на социално и екологично законодателство в съответните региони, което да защити интересите на местното население).
Реално хората, които наистина имат социална съвест, в повечето случаи са доста добре информирани за екологичните ефекти на дадено производство. Един от принципите на разумното потребление, впрочем, е да се опитваш да купуваш неща, които са произведени колкото се може по-близо до теб - защото средствата, хвърлени да се транспортира и маркетира един продукт, произведен на другия край на света, понякога са повече от производствената цена. (И не на последно място, в своя регион имаш една идея повече възможности за информиран контрол над начина на производство).

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amikae » Thu Jun 23, 2016 2:06 pm

Аз пък искам да се намеся и да кажа, че един от основните доводи на хората, които ядат месо, против мен, въпреки че с нищо не ги дразня е, че видиш ли няма как да живея без да ям месо.

Истината е, че не само живея, но и откакто станах вегетарианец се храня, поне по мое мнение, доста по-вкусно, отколкото дните, през които дъвчех разни пържоли и салами, и го броях за ядене, и правех по 1500 калории на едно сядане.

Човек не можел да живее без месо. Ооооокей. :lol:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Litz » Thu Jun 23, 2016 2:11 pm

Аз в Германия лятото имам огромното желание да се изхранвам с плодове и зеленчуци главно, но при череши 10 евро килото, доматите 4, ягодите 5, пагладжанаът 1 евро бройката и тн, а 1 кило пилешки бутчета са 3 евро. Соево мляко мразя, а бадемовото е 2 евро, срещу 50те цента на нормалното.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amikae » Thu Jun 23, 2016 2:20 pm

Няма спор, че хубавата храна е по-скъпа. Всеки сам си преценя до колко си струва. Майка ми и баща ми дават по 150 кинта за цигари на месец. Аз от друга страна предпочитам давам по 4 лева за ядково мляко, отколкото 1 лев за мляко, което не е мляко.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by tigermaster » Thu Jun 23, 2016 3:02 pm

Присетих се за нещо, на което станах свидетел преди няколко седмици.
В единствения супермаркет в близост до мястото, където живея в момента, започват да продават някаква веганска храна - вече не помня каква - и съответно си я промотират. Девойка в бяла униформа стои на щандчето, спира купувачите, предлага мостри. Спират при нея двама огромни метъли от най-позьорския възможен тип - сещате се, шипове, вериги и прочие. Единият носеше тениска на Slayer, другият - на някаква екстремна група, не можах да прочета.
- Здравейте, искаме да ви попитаме, понеже това много ни интересува, вие веганска храна ли рекламирате сега?
- Веганска, органик, био, еко и каквото поискате още.
- Добре, благодаря. Значи продуктът ви изобщо не ни интересува. Приятен ден.
---
Както и да е, всеки да си яде каквото иска. Не съм сигурен доколко одобрявам това родители да поставят децата си на веганска или вегетарианска диета, всъщност, но иначе... В гимназията имах един съученик, който заради навика ми да ям месо ме наричаше трупояд. Ей така, вижда ме, че си купувам сандвич от лавката и почва да ми мели на главата. Неприятна работа.

Дразни ме и това, че като мина покрай щандовете с веганска храна във "Фантастико", всеки път оставам с впечатлението, че основното, по което се различава от другата, е цената. Шоколадче колкото обикновена бисквитка струва осем лева...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5251
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by alshu » Thu Jun 23, 2016 3:16 pm

Amikae
доста по-вкусно
Аре ся, всичко може да се приготви доста по-вкусно. Има пържоли и пържоли, както салами и салами...
Но определено нямат право да ти обясняват как не можеш без месо.


И към всички - за унищожаването на природата е виновна индустрията, не конкретните хранителните навици и моди, нищо че някои от тях се налагат от същата тази индустрия.
Виновно е цялото човечество, а не определени групички.
На теория ресурсите могат да се ползват 100 пъти по-ефективно и по-природосъобразно, но винаги ще се намерят предприемачи, които да изберат най-краткия път.
Съмнявам се, че с определена диета човек може да промени това поведение. Стане ли даден продукт печеливш, веднага ще се намери кой да опорочи процеса по създаването му.


Тук по-горе обидиха лимеца...за мен несправедливо.
Като култура той е доста хубаво нещо. Съдържа по-малко въглехидрати, по-устойчив е на промени във времето и болести, изисква по-малко поливане и пръскане.
Определено питката с лимец ми се струва по-вкусна (защото е различна от обикновената?).
Единственият негатив е, че добивите му са ниски, затова не е особено изгоден.
Доколкото знам до 60-те години на миналия век, в много области на България всъщност е бил основната житна култура, заменена след това от по-продуктивни сортове.
А че търговците се опитват да го наложат, като мода и да го продават 100 пъти над костуемата цена е съвсем друга тема.


Още ако не се лъжа тенденцията в световно изхранване е, че рано или късно ще опрем до насекоми.
Та гответе се физически и психологически.

tigermaster
Не знам във Фантастико да им специална веганска храна...може би в конкретен магазин.
Аз в този на Красно село съм виждал само диетична, диабетична и био.
Някои от тези харни наистина са по-скъпи за производство, а някои - вятър (особено био-то).

Специално за диабетичните по различни магазини съм виждал заредени стоки с абсолютно безумни хранителни стойности.
Пълни аналози, но с безмерно по-добри характеристики и цени съм виждал от български производители, но не ги зареждат, защото не са известен бранд...

Според мен проблемът е в това, че търговците нямат ни най-малка представа, какви трябва да са тези стоки и зареждат гьотери боклуци.
Примерно не знаят (и не им пука), че "без захар" не е гаранция за нищо. Може да съдържа твърде много въглехидрати при това бързо възприемащи се.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Litz » Thu Jun 23, 2016 4:24 pm

Amikae wrote:Няма спор, че хубавата храна е по-скъпа. Всеки сам си преценя до колко си струва. Майка ми и баща ми дават по 150 кинта за цигари на месец. Аз от друга страна предпочитам давам по 4 лева за ядково мляко, отколкото 1 лев за мляко, което не е мляко.
Виж ся, ако исках да ям замразена пица, бланширани картофи и нъгети, храната ми щеше да излиза около 10 евро на седмица. Аз обаче не ги понасям тия неща и искам да ям само плодове и зеленчуци лятото, но не става. В България с месеци в нас сме били на плодово-салатен режим лятото без никакво готвене, но за това майка ми е купувала 5 кила череши, 3 кила домати, краставици, чушки, ягоди, праскови, кайсии и тн. Тука с 2,5 за 100 грама малини няма как стане. Пък и аз все пак не искам да ям нещо с вкус на салфетка, нали. Та поради тая причина, за да се прехранвам и да не фалирам трябва да си купувам сирена, пиле, риба, яйца, които са по-евтини и те нахранват с по-малко от черешите примерно. Не е защото много искам да вися пред печката.

А в Германия евтиното мляко е това на даден магазин(и е разкошно) и ползват същото мляко като това на най-скъпата фирма, така че ми е се тая.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 32 guests