Веган да се наричам..

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Веган да се наричам..

Post by tigermaster » Tue Sep 03, 2019 3:31 pm

Slex wrote:
Tue Sep 03, 2019 3:09 pm
Обяснявам, че едно нещо - Х и причината за Х са две различни неща. Също и че Х не престава да бъде Х, ако Х е заслужено.
Депресия и причината за депресия са две различни неща. Също и че депресия не престава да бъде депресия, ако депресия е заслужена.
?

Нали се започна от причините за депресията?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Slex
Commoner
Posts: 28
Joined: Mon Apr 08, 2019 9:25 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Slex » Tue Sep 03, 2019 3:32 pm

@ Litz

Както писах, не е Opression Olympics. Не ги класирам по маргинализация. При сексуалните малцинства рискът от депресия е по-голям. При веганите рискът от депресия е по-голям. Което сигурно има общо с това, че са маргинализирана група, въпреки че конкретните причини са различни.

Slex
Commoner
Posts: 28
Joined: Mon Apr 08, 2019 9:25 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Slex » Tue Sep 03, 2019 3:37 pm

tigermaster wrote:
Tue Sep 03, 2019 3:31 pm
Slex wrote:
Tue Sep 03, 2019 3:09 pm
Обяснявам, че едно нещо - Х и причината за Х са две различни неща. Също и че Х не престава да бъде Х, ако Х е заслужено.
Депресия и причината за депресия са две различни неща. Също и че депресия не престава да бъде депресия, ако депресия е заслужена.
?

Нали се започна от причините за депресията?
Да, маргинализацията, като причина за депресията. А ако заместиш "маргинализация" с Х, ще си още по-близо.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Веган да се наричам..

Post by tigermaster » Tue Sep 03, 2019 3:38 pm

Добре де, човек, ти осъзнаваш ли, че си буквално единственият тук, който твърди, че веганите са маргинализирани, и все повече и повече се оплиташ в думите си в опит да изкривиш дефиницията на маргинализирането така, че да ти пасне?

Хайде стига си заявявал като факт нещо, което просто не е факт, откъдето и да го погледнеш. Това все едно аз да обяснявам, че в девети клас съм бил "маргинализиран", `щото бях единственият почитател на Manowar в класа и разни хора ме гледаха с насмешка заради това.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Slex
Commoner
Posts: 28
Joined: Mon Apr 08, 2019 9:25 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Slex » Tue Sep 03, 2019 4:06 pm

В този форум - може би. Питай в някой веган форум и виж какви отговори ще получиш. Дали си бил маргинализиран в училище няма как да знам. Въпросът е колко ви е било важно на едните и на другите и как ви се е отразило на отношенията. На мен лично ми е все едно кой как ми възприема музикалните вкусове, както и още сто неща, на теория някой може да се впряга много. Маргинализирането идва заради отхвърлянето от обществото на наистина важните неща, това, което ти е на или близо до върха на пирамидата с ценностите. Ако отхвърлянето не те афектира, най-вероятно въпросното нещо не е от тях.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Веган да се наричам..

Post by tigermaster » Tue Sep 03, 2019 4:16 pm

И, както сто пъти казах вече, с тия алабализми всеки може да се изкара маргинализиран. Да не говорим, че докато маргинализирането на ЛГБТ малцинствата, от които са поне двама от хората, които писаха тук в последните няколко дни, се изразява във всякакви форми на насилие и законови пречки пред създаването на семейство или, деанам, кръводаряването, маргинализирането на веганите се изразява в това, че други не им възприемат диетата и не искат да им слушат проповедите. Хайде стига си ги слагал в една плоскост тези неща, понеже е просто нелепо.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Slex
Commoner
Posts: 28
Joined: Mon Apr 08, 2019 9:25 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Slex » Tue Sep 03, 2019 4:23 pm

Маргинализирането се изразява в отхвърлянето на нещата, които са важни за самия отхвърлен, не на това, което ти или някой друг намираш за важно.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Веган да се наричам..

Post by tigermaster » Tue Sep 03, 2019 4:26 pm

Разбрахме. Колкото и пъти да го пишеш, по-малко нелепо няма да стане.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Веган да се наричам..

Post by penzata » Tue Sep 03, 2019 4:27 pm

    Slex wrote:
    Tue Sep 03, 2019 4:23 pm
    Маргинализирането се изразява в отхвърлянето на нещата, които са важни за самия отхвърлен, не на това, което ти или някой друг намираш за важно.
    Баце, ти направо удави коня у тая бара - сам си чукна параграф 22. :hihi:
    The hardest battles are fought in the mind.

    User avatar
    alshu
    Elder God
    Posts: 5240
    Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

    Re: Веган да се наричам..

    Post by alshu » Tue Sep 03, 2019 4:59 pm

    Искате да кажете, че маргинализиране не идва от маргарин?
    За какво веганство ми говорите тогава?

    Апропо, частично хидрогенирано или как?
    The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

    “Just try that mixture once, Captain Duncan.”

    He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

    “It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

    User avatar
    Martix
    Jaghut Tyrant
    Posts: 1935
    Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
    Location: selfmade plain

    Re: Веган да се наричам..

    Post by Martix » Tue Sep 03, 2019 5:56 pm

    Леле леле, няколко седмици да не пиша кои филми съм гледал и форума почва да се превръща в бойно поле :spite: . Ще спрете ли да маргинализирате Slex моля, че не се трае.
    Дори по неговата дефиниция е прав, ако приемем, че за веганите е толкова важно да бъдат приемани от обществото и подкрепяни, колкото е важно за малцинствените групи да имат право да гласуват и тн. Т.е при достатъчно слаба психика и двете неща могат да предизвикат депресия. Не съм комуникирал с достатъчно вегани, но и малкото които са ми попадали ме карат да вярвам, че това е възможно. Тези хора просто приемат веганизма за свое призвание в живота и е напълно нормално да си го преместят по високо по пирамидата с ценностите.

    Ако се абстрахираме от дефиницията на Slex, следва да покажем своя такава. Аз не чета много изследвания и научна литература, затова не мога да кажа какво е прието за консенсусна дефиниция, но мога да отворя уикипедия и да видя какво пише там за маргинализацията.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Social_exclusion
    Alienation or disenfranchisement resulting from social exclusion can be connected to a person's social class, race, skin color, religious affiliation, ethnic origin, educational status, childhood relationships, living standards, and or political opinions, and appearance. Such exclusionary forms of discrimination may also apply to people with a disability, minorities, LGBTQ+ people, drug users, institutional care leavers, the elderly and the young. Anyone who appears to deviate in any way from perceived norms of a population may thereby become subject to coarse or subtle forms of social exclusion.
    Веганизмът спокойно може да се причисли към всеки от болднатите изрази, а включването на subtle в дефиницията я прави толкова отворена, че дори да им кажеш нещо накриво може да се брои за маргинализация.

    Не че съм съгласен с това, аз лично бих разделил social exclusion-а на поне три групи(1. записан в законите, 2. незаписан, но ги бият по улиците, и 3. само им се мръщят и не ги взимат на работа), но тъй като по тази дефиниция трите не са разделени, технически погледнато Slex е прав.
    There are no rules! I'm gonna get you!

    User avatar
    Roland
    Site Admin
    Posts: 30165
    Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
    Location: Chicago, IL
    Contact:

    Re: Веган да се наричам..

    Post by Roland » Tue Sep 03, 2019 6:02 pm

    Веганите, както Амелия ти намекна, в общия случай идват от привилегировани общества, и то от привилегированите класи в тях (щото на много места е бая скъпо да си веган).

    Когато член на привилегирована класа почне да се оплаква от маргинализация защото се е сблъскал с несъгласие за пръв път в живота си, това е каприз. Това е като нашите бели християни в САЩ, които в момента били персекютвани, разбираш ли, защото внезапно не им е толкова лесно (5% по-трудно т.е.) да си развяват байрака във всички посоки.

    Сори, това не е oppression olympics, защото веганите не са на същата ПЛАНЕТА като реалните маргинализирани групи. И точно заради безумни жертвени комплекси като сегашния ви третират всички с такава досада и раздразнение.
    And you can't dance with a devil on your back...

    User avatar
    Nameless_onee
    Scholar
    Posts: 133
    Joined: Fri Oct 14, 2011 6:18 pm

    Re: Веган да се наричам..

    Post by Nameless_onee » Tue Sep 03, 2019 6:02 pm

    По великден, когато куцо и сакато ми подхвърля ”христос воскресе” и ме гледа тъпо (понякога и злобно) като аз отговоря ”съмнявам се”. Това причислявали ме към маргарините? Питам, да си знам, че да не изпусна момента да се почувствам онеправдан и депресиран.
    Фанатизма е другата страна на ограничението

    User avatar
    трубадур
    Elder God
    Posts: 5701
    Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

    Re: Веган да се наричам..

    Post by трубадур » Tue Sep 03, 2019 6:12 pm

    Nameless_onee wrote:
    Tue Sep 03, 2019 6:02 pm
    По великден, когато куцо и сакато ми подхвърля ”христос воскресе” и ме гледа тъпо (понякога и злобно) като аз отговоря ”съмнявам се”. Това причислявали ме към маргарините? Питам, да си знам, че да не изпусна момента да се почувствам онеправдан и депресиран.
    тва ме разсмя, ще го гепя :mrgreen:

    User avatar
    Killua
    Ascendent
    Posts: 3815
    Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
    Location: София

    Re: Веган да се наричам..

    Post by Killua » Tue Sep 03, 2019 6:29 pm

    Martix wrote:
    Tue Sep 03, 2019 5:56 pm
    Не че съм съгласен с това, аз лично бих разделил social exclusion-а на поне три групи(1. записан в законите, 2. незаписан, но ги бият по улиците, и 3. само им се мръщят и не ги взимат на работа), но тъй като по тази дефиниция трите не са разделени, технически погледнато Slex е прав.
    Ако така ги разделяш, веганите май никъде не влизат (освен ако не се окаже, че често не ги взимат на работа, щото са вегани, но аз поне не съм чувала за такива случаи).
    shadow dance nikoga ne luje

    Who is online

    Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 25 guests