Веган да се наричам..

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amelia » Thu Jun 23, 2016 7:29 pm

Значи, да си разкажа и моя житейски опит. Бях вегетарианка в продължение на 15 години, защото не исках да ям животни. Беше ми мъчно. Мляко и яйца ядях. Яйцата в магазина не са оплодени, т.е. не убиваш нищо ако ги изядеш. За млякото също не е било нужно да убият кравата.

Проядох месо преди около 5 години в Канада, защото през зимата ми беше УЖАСНО студено. Така както в България никога не ми е било. И защото изведнъж ми се дояде месо. Ма със страшна сила - като бременен крейвинг такова едно. И аз реших, че организмът ми явно си го иска и проядох. Най-напред риба, после и останалото. Като ядох риба за пръв път, ревах. После спрях да рева. Спря и да ми е студено. Ама двата кръвни показателя дето са ми под нормата - желязото и т.нар. лош холестерол, са си под нормата и досега, въпреки пържолите, които ям и въпреки желязо-съдържащите препарати, дето са ми изписвали. Това може да се дължи и на други работи (метаболиттен синдром някакъв, обилна менструация и т.н.). Аз като цяло бях лош вегетарианец, който не си комбинираше храната добре, така че наистина не мисля, че мога да виня вегетарианството за тези неща.

При веганите обаче има един витамин, който не се набавя достатъчно с растителна храна - Б12. Той се синтезира от микроорганизми в чревната микрофлора на разни тревопасни и съответно може да се набави с животинска храна (включително мляко и яйца). На таблетки да го пиеш, не се усвоява добре (поне според някакви изследвания, които бях чела). Доста е важен за нервната ни система и общото ни здраве. Веганите трябва да ядат специални fortified with B12 храни, в които витаминът е добавен, с което предполагам си плюят на цялата натурална философия, ама какво да се прави. При всички положения обаче не бих препоръчала подобен тип хранене за vulnerable групите - деца, старци и болни. Не бих го препоръчала и на жени в детеродна възраст, които смятат да забременяват и раждат (или на кърмещи жени). Здрав човешки организъм би могъл да живее по този начин без да се скапе (изобщо или твърде), но това са по-скоро изключения. Като повечето хранителни режими и на този полезните и вредните страни лъсват след известно време, а не веднага и е трудно да се прецени на 100% дали здравословните ти проблеми (или липсата на такива) е следствие от храната, която си ял.

Като стана дума за натурално и оттам - за sustainable, не знам откъде излезе тоя мит, че веганството било sustainable. Не, не е. Поне не задължително. Sustainable хранене е това, което средата, в която живееш може да поддържа без особен environmental риск. Това означава да ядеш неща, които са произведени близо до теб от култури (и животни), които се ползват от поколения по тези земи. Ако живееш на северния полюс, е sustainable да ядеш квито там тлъсти морски бозайници се въдят в околността. Ако живееш в Калифорния, не е sustainable да отглеждаш бадеми за бадемовото си мляко, щото живееш в пустиня, а бадемите искат вода. Не е sustainable да ядеш плодове, зеленчуци, зърнени и бобови растения, докарани от на майната си и при чийто превоз се е вкарало еди кво си количество парникови газове в атмосферата. Така че, мили български любители на, примерено, цитруси, имам лоши новини за вас. Имам лоши новини и за веганите и вегетарианците, които не искат да ядат говеждо, заради парниковите газове, но пък за да си получат нужните протеини им се налага често, често да си готвят бобец, леща и т.н. Мога да си представя лесно, как една локална диета, която включва ядене на сурови плодове и зеленчуци в сезон, отгледани в близост до индивида в комбинация с мляко, яйца и месо, също произведени близо до индивида, е по-sustainable от тая, в която някви хора ядат соя, бадеми, киноа, водорасли, kale и ненам ква още суперхрана, минала стотици и хиляди километри, за да стигне до тях. Тоя sustainable начин на хранене сме го правили лично в детството си в България. Достатъчно стара съм, че да си спомням все още времето, в което нямаше супермаркети и ако искаш краставици през зимата, ще ги ядеш на туршия. Дядо ми отглеждаше в градината си в Лом всичко, дето после ядяхме на туршия. А докато бяхме при него в Лом денят ни почваше с мазно прекрасно мляко, прясно издоено от съседската крава или нашата коза. С каймак, дебел цял сантиметър. Бих убила за такова днес. Та мисълта ми е - ако искате да сте sustainable, яжте това, което е около вас. Около нас в България се гледат пилета и свине. Говеждото е по-значим отрасъл в Северна Америка - те да му мислят за ограничаване на метана от него. Въпреки че аз преди да почна да ограничавам метана/въглеродния двуокис от храната ни, бих ограничила тея от колите, които караме, от отоплението, с което се топлим и най-вече - от нехранителните индустрии. Щото пръднята на кравите бледнее пред това, дето изсираме в атмосферата си покрай личния си превоз и тоя на покупките си. Та съм готова да се изсмея в лицето на всеки канадски веган, който дойде да ми обяснява как иска да намали глобалното затопляне, причинено от Alberta beef, докато си товари бадемовото мляко и киноата в огромното си SUV. Бих се изсмяла и в лицето на тея, дето правят сметки колко кила растителна храна е отишла, за да се отгледат еди колко си кила месо. Или по-скоро, бих ги пратила да поживеят малко на растителната храна, която месото яде, да видим ще може ли верно да изхраним планетата с нея. Включително и онея части от нея, които живеят в полупустинни области, в които само кози може да завъди човек.

Още много може да се говори за веганството и вегетарианството и от морална гледна точка. За мен веганството е повече объркан морал и твърде малко здравословно хранене. Здравословно вегетарианство, което да е полезно и за планетата ти обаче наистина е възможно и обмислям да се върна към някакъв такъв режим, поне докато не ми стане студено пак. За объркания морал на веганството може да се говори много, но в общи линии мога да го сумирам най-вече с лицемерното отношение, че не е окей да се ядат организми, които са от "нашите", но е окей да се ядат организми от други царства, само щото не можем да се себеидентифицираме в тях. На мен тоя двоен стандарт не ми минава. Ние сме хетеротрофни организми - нашият живот ВИНАГИ ще бъде за сметка на нечий друг живот. А животът си е живот - дали е на растение или на животно. Единствената смислена позиция в случая би била да се настоява за по-добри условия на отглеждане на храната ни (животинска и растителна), така че тя да живее и умира за нас без да се мъчи.

И да приключа най-сетне с тоя пост: като (някогашен) вегетарианец който ВЕДНЪЖ не се е опитал да конвертира месояден към вегетарианството, щото ми беше ясно, че си е въпрос на избор и няма кво да занимавам околните с него, трябва да кажа, че съм чула абсолютно всеки тъп виц за вегетарианци, който съществува на планетата. По десетнайсет пъти. Просто всеки път като излизахме с компания и сядахме да ядем някъде, като попитам за вегетарианска храна, все някой от тайфата ехидно споделяше поредната много оригинална и духовита смешка, която според него явно не бях чувала все още. Дори когато я бях чувала от СЪЩИЯ ТОЗИ ЧОВЕК предишния път като сме излязли заедно. Така че, както казах, гордите месоядни са абсолютно същата досадна паплач като войнствено настроените вегетарианци и вегани. Отдавна си мисля, че всеки, който агресивно или насмешливо проповядва начина си на хранене, трябва да умре - и без това е по-green, natural и sustainable за планетата ни да не е толкова пренаселена с хора. Та може с обезлюдяването да почнем от тях.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by RRSunknown » Fri Jun 24, 2016 12:43 am

Има и още по-хардкор движение - суровоядци - попадал съм на такива , това са вегани които не готвят за да не мъчат храната и я приемат само в суров вид.

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Вашта леля » Fri Jun 24, 2016 8:40 am

Аз съм чувала, че суровоядството се препоръчва като турбо-здравословно хранене, не с идеята да не мъчиш храната. В книгата на Лидия Стайкова за здравословното гладуване има една глава възхвала на суровоядството при племето хунза, които били "най-здравия народ на планетата".

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amelia » Fri Jun 24, 2016 9:40 am

А здравословните гладувания пък са такава простотия........

Суровоядството, съчетано с млечни продукти, яйца и евентуално месо (където естествено си готвиш яйцата и месото) според мен е доста добър начин на хранене. Освен ако разбира се не става дума за неща от растителен произход, които не можеш да ядеш без да сготвиш (като боб и картофи, например). Тук в Канада ме научиха да ям суров спанак и печурки - много са яки по тоя начин!!! Сурова риба също ям от време на време - сашимито ми е от най-любимите храни. Мъж ми не яде готвени зеленчуци - затова разни неща, дето традиционно се варят или панират като брюкселско зеле, карфиол и понякога броколи, си ги ядем сурови.
А има един сладък десертен зелен боб, дето си го набиваш суров като снакс - и той е много як.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by alshu » Fri Jun 24, 2016 1:03 pm

Да, някои от зеленчуците, които традиционно се готвят са наистина по-вкусни сурови.
(Макар, че печурките в 99% от случаите ги предпочитам задушени с лук...но в никакъв случай не "до почти пълно изгаряне с лук", каквато е масовата практика.)

От целия този разговор си направих само един генерален извод, в повечето случаи всъщност тези думи не означават особено конкретни неща.
Каже ли някой "Аз съм XYZ-ядец.", веднага трябва да уточниш "Коя от всичките N пермутации по темата базирано на списъка със забранените продукти/обработки, диетичните цели и морално-социалната ангажираност?".

Никакви генерални изводи не могат да се направят, защото има твърде много различни начини и причина да се практикува.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by RRSunknown » Fri Jun 24, 2016 10:51 pm

Противно на митологията статистиката е смъртност на 50 години при племето хунза

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Вашта леля » Sat Jun 25, 2016 7:28 pm

RRSunknown wrote:Противно на митологията статистиката е смъртност на 50 години при племето хунза
О, никога не съм се съмнявала, че и те боледуват и умират колкото всички други, дори може би и повече, понеже живеят в по-сурови условия. Затова го писах в кавички, цялата глава в книгата беше като съчинение по темата "Съветските болни са най-здравите болни на света".
Иначе ето тук малко пропаганда по темата от бате Арни и чичо Камерън:
https://www.facebook.com/garytvcom/vide ... 294105785/

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by RRSunknown » Sun Jun 26, 2016 10:55 am

Много интересно изследване четох днес за готвенето. Изследване с примати показва, че веднъж опитали готвена храна не желаят да се върнат към суровата като с готвена храна ядят дори храни които изобщо не близват сурови - месо и отровни растения които стават ядливи с готвене. Готвената храна дава повече калории в сравнение със суровия вид и се усвоява по бързо. Така, че там се твърди, че масовото ядене на месо и готвенето с огън е било стествена еволюция в ледниковата епоха когато хомо сапиенс се нуждаел от изключително много калории приети по най-бързия начин за да може да оцелява в суровите условия и постоянните миграции. Затова и зъбите са намалили размерите си, стомаха на човек е малък и т.н.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Веган да се наричам..

Post by Roland » Sun Jul 03, 2016 9:46 pm

Random Bitch: "Are your gluten-free donuts also vegan?"
Me: "No..."
Random Bitch: "Oh, do you have any that are both gluten-free and vegan? Cause I am both."
Me: "Bitch, it's a DONUT shop! Go eat a salad."
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by The Dragon » Mon Jul 04, 2016 10:47 am

Roland wrote:Random Bitch: "Are your gluten-free donuts also vegan?"
Me: "No..."
Random Bitch: "Oh, do you have any that are both gluten-free and vegan? Cause I am both."
Me: "Bitch, it's a DONUT shop! Go eat a salad."
https://www.reddit.com/r/thatHappened/
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Morwen » Thu Jul 07, 2016 4:49 pm

Надявам се, че все пак не си й го казал в този вид, иначе се притеснявам за работата ти:)
А това с безглутеновото хранене е такъв триумф на идиотизма, че нямам думи...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Веган да се наричам..

Post by Roland » Fri Jul 08, 2016 11:35 pm

Morwen wrote:Надявам се, че все пак не си й го казал в този вид, иначе се притеснявам за работата ти:)
А това с безглутеновото хранене е такъв триумф на идиотизма, че нямам думи...
Да, тва глутеновата "алергия" е по-overdiagnosed в Америка от ADHD...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Litz » Sat Jul 09, 2016 6:05 pm

Това с глутена верно е супер американско. Поне при нас в хотела основно американски кифли го искат безглутеново, които сто процента нямат алергия ни го искат. Към тоя момент имаше точно една жена, която изглеждаше като наистина алергична пък и много се притесняваше. Но редовно пък има некви, които искат лате, ма да не е соево мляко, да не е бадемово, да не е без лактоза, а да е оризово????

Иначе бившия съквартирант на един приятел беше до такава степен откаченпна тема веганство, че при все че беше мега страхлив го караше да лови нощните пеперуди и паяците с чаша и да не ги убива...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Xellos » Sat Jul 09, 2016 9:34 pm

Прави ми впечатление, все малко хора вече гледат на готвенето и като изкуство, комбиниране на всякакви продукти и вкусове и материали, а не досадно задължение за оцеляване. Мързи ли ги та си рупат суровото направо, майките им ли са мега фейлнали да им предатат някоя и друга рецепта... Домакинята си е ок да е отживелица за модерната бачкаща жена, като минава номера. Ама с тва ядене навън и притопляне някак се по-вредно и скъпо става. Та седнеш да готвиш нещо вкъщи за кеф си е рядко май. Особено по чужбина?
Половината коментирали вещо тука съм убеден, че не могат да направят една яка мусака живота им да зависи от това.
При мене си е професионална деформация да гледам на продукти и процеси по-делово и да не съдя прекалено хората (извън доказаните медицински случаи) избрали лесния или оувърпрайснат фешън начин, ама има и некви втф безумия, като това долното дето наистина си мисля, че трябва да е подсъдно.

Image
:ninja:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Litz » Sat Jul 09, 2016 10:33 pm

Е мусаката е сигурно най-лесното нещо, което някой може да сготви.
И готвя всичко (за което имам пари и което печката в общежитието няма да прецака). Даже мога индийско, мексиканско и китайско вече :)

Отделно с една приятелка готвим някакви тартове, кишове, френски лучени супи и тн у тях. На мен в общежитието ми доста често са ми задавили въпроса "ОМГ ти луда ли си да готвиш да се занимаваш толкова време с глупости" (Докато си правя суфле от тиквички и палачинки ОМГ), а те ядат замразена пица или любимото ми, от което мога да повърна на място - готов сос болонезе. Само при мисълта за него, ми се повръща. Но според мен готвенето е вид уважение към самия теб. Ако някой смята, че готов сос, замразена пица/лазаня/ фиш фингърс са ОК неща, начи няма елементарно уважение към себе си. Тея неща не са до време и пари, а да желание.

И принципно понеже обожавам да пека, искам да кажа, че тая веганска безглутенова мания, ме побърква. Това е смъртта на печивата- нито миришат добре, нито се надигат добре, нито стават за каквото и да е, освен да подпират вратата. Vegan Cheesecake примерно, ми ако е веган, със сигурност не е чийз. Не знам.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests