To Brexit or Not to Brexit?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Litz » Wed Jan 18, 2017 9:31 am

Границата е със специален статут, без почти никакъв контрол. Това, че Ирландия не е Шенген незначи че ИЕ не могат да ходят там и после да стигнат до Кралството. Факт е, че лайна като Мей за пореден път игнорират Северна Ирландия. И е факт, че сега Sinn Fein набират сила и много държат на обединена Ирландия.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by The Dragon » Thu Jan 26, 2017 8:50 pm

Иииии закона за брексит е 137, чудя се какви ли са другите 135 след fuck you ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Litz » Fri Feb 03, 2017 1:46 am

Поредната доза British Exceptionalism:

https://www.change.org/p/do-you-want-pe ... parliament

In the Spring of 2017, a proposal will be debated on the possibility of offering 'personal associate EU citizenship' to individuals from former member states. The idea is that if Britain, or any other nation, exits the EU, individual citizens of that country who wished to retain a personal right to live and work across the EU should be able to do so - maybe or maybe not paying a fee for this status.
Твърдо не.

Който е искал ЕС паспорт, да е гласувал на 23 юни. И не ми пука за хилядите британци, живеещи в ЕС, без да знаят месният език и да мрънкат, че населението не говори английски и се подиграва с акцента на месните. Това, на което станах свидетел в Гърция лятото беше недопустимо. Не смятам, че за пореден път трябва да се прави изключение за тия лайна. Сори.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Killua » Fri Feb 03, 2017 9:51 am

Litz wrote:Това, на което станах свидетел в Гърция лятото беше недопустимо. Не смятам, че за пореден път трябва да се прави изключение за тия лайна. Сори.
Аз нещо съм пропуснала? :) Какво в Гърция, англичани са се държали кофти с местни?
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Litz » Fri Feb 03, 2017 10:13 am

Е това беше лично преживяване, но където и да видех англичани, а те там бяха повече от гърците се чуваха, ебавки и подигравки към гърците относно ч/цто и им беше много смешно, което не е ОК пжпринцип, но е особено нагло да живееш в чужда страна биз да знаеш езика на местните и после да им де подиграваш и ги гледаш с пренебрежение.

А това, че английските туристи са най-големите свине, когато дойдат в южна Европа и факт. Тия идват в Испания/Италия/Хърватия/Гърция/Слънчака и трошат наред всичко. Спят в кал и собственото си повръщано, но живеят с мисълта, че са най-великите. Нема по-ниприятна нация от англичаните.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Moridin » Fri Feb 03, 2017 10:56 am

Съгласен бтв, големи лекета са. Мое са били велики до някое време, после е само надолу. Дори не мож обвини климата - виж исландците кви душици са.
This is it. Ground zero.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Litz » Fri Feb 03, 2017 3:01 pm

Аз лично не мисля, че масовият геноцид, унищожаването на куп култури и езици, е признак на квото и да е величие :roll:

И мога да кажа, че много ме дразни терминологията им. Българин, живеещ в Кралството е "immigrant", но британец живеещ в България е "expat".

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Morwen » Fri Feb 03, 2017 3:17 pm

Добре, разликата е в това дали хората живеещи в съответната неродна страна искат да станат част от нея и правната, социалната и т.н. системи, както и да отгледат семействата си там. В повечето случаи англичаните в България са пенсионери, издържащи се от британските си пенсии с английско гражданство и деца във Великобритания, така че те са експати. В голяма част от случаите българите във Великобритания наистина искат да се установят и емигрират там. Да, сигурно има и етикетирани грешно, но хайде да даваме полека с генералните заключения за общия случай...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Litz » Fri Feb 03, 2017 3:24 pm

Ми не съм съгласна, щото експат се ползва и за младите, които отиват да държат хотели в Гърция и децата им живеят там. Имам един съквартирант с майка англичанка, живееща във Франция с мъжа си французин и децата й са там и той също си я нарича експат. Ето го примерно това:
Ahead of official negotiations, German Chancellor Angela Merkel has rejected a request from the U.K. to guarantee the protection of the residence, healthcare and working rights of British expats who have moved to Germany before Brexit.
Та не става въпрос само за пенсионери, ако беше така окей. Но не е. Ся, когато премиерът на страната ти ги нарича така, начи не са просто заключения, които британците са си ги заслужили неколкократно. И както разбрах от съседната тема, моя хейт към британците не е ксенофобия, а е реакция към опресор :)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Morwen » Fri Feb 03, 2017 3:44 pm

В примера с пенсионерите визирах специално България, нямах предвид, че всички експати са само и единствено пенсионери.

Твоите приятели смятат ли да вземат двойно гражданство (или само гръцко) или има голям шанс да се върнат
по родните си страни някой ден?
Също така, нека за пореден път го повторя - това, че ти можеш да намериш някакви анекдотични доказателства за дадено нещо, не го прави правило или универсално вярно.

В цитираното от теб нещо не става дума за правата им като граждани на Германия, а за правата им като граждани на ЕС, понеже Великобритания иска някак хем да е извън ЕС, хем да е в него. Така че това въобще не изключва и пенсионери, временно работещи там и т.н. истински експати.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Litz » Fri Feb 03, 2017 7:03 pm

Проблемът не е в абсолютно точната речникова дефиниция на която и да е от думите, а за тяхната конотация, но дори да гледаме речниковата дефинция тя не се спазва. Полякът, дори за 6 месеца е на бригада там или да прави стаж, пак е имигрант за разлика от семейство англичани, живеещо в Германия с децата си. Guardian, Independent, Telegraph, BBC etc там се говори само за експати.

Въпросните експати пък искат да си ползват привилигеите от това да живеят в Испания примерно (там са 1 милион), но не плащат имотни данъци, не говорят езика, обиждат месните и се възползват от множеството привилегии, но после са "О ние много се притесняваме от имиграцията тук и в ОК, ще подкрепим Фараж" :lol:

Първоначалният ми пост относно експат/имигрант беше тролене, защото те имат тенденцията винаги да искат са специални и велики, нищо че са свине, в буквален и преносен смисъл. В общи линии дясната картинка:
Spoiler: show
Image

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Morgana » Fri Feb 03, 2017 8:44 pm

Litz wrote:Границата е със специален статут, без почти никакъв контрол. Това, че Ирландия не е Шенген незначи че ИЕ не могат да ходят там и после да стигнат до Кралството. Факт е, че лайна като Мей за пореден път игнорират Северна Ирландия. И е факт, че сега Sinn Fein набират сила и много държат на обединена Ирландия.
Тъй като гледам доста пишеш за UK и в частност Северна Ирландия, в коя точно част на UK живееш?
pulled out

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Litz » Fri Feb 03, 2017 9:03 pm

Не живея в UK, нито в Ирландия, това със СИ е от два интензивно семестъра изучаване на СИ въпроса и доста голям личен интерес. Иначе пътувам често до UK :)

Пък и следя нещата, които се случват там с жив интересн от няколко години, защото засягат някои от най-близките ми приятели. Та такам.

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Morgana » Sat Feb 04, 2017 12:11 am

Ооо, ами значи тогава нямаш преки впечатления нито от страната, нито от местните? Постовете ти звучат твърде категорично, твърде тип "последна инстанция" за човек, който никога не е живял в тази страна и я познава от 2 семестъра в училище. Ами аз като човек познаващ UK и по-конкретно Северна Ирландия, от първа ръка, изобщо не мога да се съглася с теб. Не знам защо толкова много мразиш британците и използваш толкова обидни думи по техен адрес, но аз съм на диаметрално противоположно мнение. Северна Ирландия много ми харесва. Харесва ми начина на живот, устройството на държавата, добре уредените квартали в градчетата им. Вярно, земеделско-животновъдна страна си е, като задуха вятър и целия Ома мирише на тор, но и не е изключение да видиш чисто нов Мерседес S класа със закачено за него ремарке със сено. Та така, не бих казала, че съм се чувствала някога дискриминирана, напротив, хората са любезни, поздравяват, когато те срещнат на улицата в квартала, усмихват ти се. Вярно, не можеш да създадеш близки контакти, но според мен това се дължи на различната ни културна среда като цяло, а не на някакво негативно отношение.
В София това, което най-много ме подтиска е мрачното, дори враждебно отношение на хората - по улиците, в метрото, съседите. Изобщо, някакви такива мрачни, недружелюбни, разминаваме се в коридора на блока, едно Здравейте не казват :(

Относно Брекзита. Напълно прави са си британците, подкрепям ги, че искат да запазят национална идентичност, начина си на живот, британската морава, etc. Не виждам нищо лошо в това.

И понеже някъде бях чела един твой пост, в който пишеш, че Майло е толкова тъп, че дори не могъл да си завърши бакалавърска степен. Само ще ти спмена Бил Гейтс, Пол Алън, Марк Зукърбърк, Рей Бредбъри, Франсис Скот Фитцджералд, Стив Джобс, Лари Елисън, Джеймс Камерън, а ти се сети каква е връзката. И, впрочем, с цялата тази реклама дето му хвърлихте на тоз Майло, взех, че му изгледах някокло клипчета. Преди това изобщо не му бях обърнала внимание :)

Лека нощ и светло бъдеще :D Чао.

Границата не е "с почти никакъв контрол", а с никакъв контрол. Караш си по магистралата от/към летището в Дъблин, виждаш или не една табела, която ти казва, че вече си в С. Ирландия, но започваш да виждаш, че на пътните знаци скоростта е в километри/мили и разбираш, че вече си в друга държава. Или си пътуваш за почивка в Бандоран, минаваш едно мостче с ресторантче край него и те това ти е границата.
pulled out

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: To Brexit or Not to Brexit?

Post by Litz » Sat Feb 04, 2017 8:52 am

Така първо мненията ми за британците са гаврещи и не на 100 процента сериозни. За СИ нищо не съм казала.

Така. Начи тука в Берлин е пълно с британски експати, туристи, студенти и тн и всичките им там разновидности и всички те до един се държат сякаш са си у тях си, експатите и студентите не знаят езика, но се подиграват за германците/другите хора за акцента им. Е тоя тип подигравки при положение, че тяхното ниво на говорене на който и да е език е трагично, ме дразнят жестоко.

Второ младите британци като отидат на който и да е курорт в Европа се държат като орда диваци, които трошат всичко, което видят по пътя си. Още разликата между евро фестивал на който има много британци и такъв на който няма е очеизбождаща.

Не знам за какъв тип запазване на идентичност и независимост става въпрос, при положение, че ЕС с всичките си кусури (а те са мн), не практикува масови геноциди и експлоатиране на местнине, не унищожава езици (а се стреми да ги запази), ни плячкосва, граби и изнасилва, все нещица, които точно британската империя е правила. Та е лицемерно :mrgreen:

И за Майло, въобще не смятам, че да имаш вишу е признак на интелигентност, а специално това беше гавра с него. Просто нали трябва да компенсираш с нещо, Майло горкия не може.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests