Българският Манталитет

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1940
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Българският Манталитет

Post by Martix » Tue Oct 27, 2015 3:10 pm

Идеята за темата ми дойдо от следния цитат от Claymore в ревюто на Lagoon и тъй като книгата всъщност звучи интересно и не искам да засирам коментарите там повече, си викам айде да пренеса разговора на ринга.
Нещо, което особено ми хареса и което може би само читатели от други развиващи се страни като България биха забелязали, е множеството паралели между начините на мислене и нещата, които се случват в Лагос и у нас – всички са корумпирани, пътищата са зле, нищо не работи както и когато трябва, бели палати с огради съществуват на километър от мизерни бунгала и блокове, пълно е с новобогаташи мафиоти…
Аз коментирам отдолу:
Аре не плс, тва са лапешки разсъждения, да не мислиш, че немците не виждат проблеми в собствената си държава, и си мислят, че всичко им е наред и работи точно както трябва. Или американците живеят в рая на Земята и си берат банкноти от дърветата. Това е някакъв вид национален “нарцисизъм”, който трябва да се изкорени, защото докато вярваш, че средата ти е виновна, ще си останеш на същото дередже. Проблемите в България се намират в собствената ти глава, от мен да го знаеш.
И Claymore отговаря с:
И къде съм казал нещо различно от написаното от теб? :) Изреждането във въпросния пасаж не е моя гледна точка, а изброяване на различните настроения и манталитети, присъстващи явно и в България, и в Нигерия. И тук може разбира се да съм предубеден, но от малкото общуване с хора от други страни на това дередже съм останал с впечатление че тези чувства на безизходица и песимизъм са доста по-разпространени по такива места, отколкото във Америка. А проблемите в България, малки или големи ОПРЕДЕЛЕНО не се намират само в моята глава. Да се твърди обратното е делюзия.
Разбира се дървения философ в мен веднага изпищя на умряло при такова смело изказване. Сега, ясно е, че може и аз да съм предубеден, всичко е лично мнение и т.н disclaimer-и, които са задължителни при всяка комуникация между хора.
Обаче, наблюденията ми показват, че мозъкът винаги се стреми да нормализира околната среда и user experience-а. Както е казал поетът, богатите също плачат. Всеки иска да е щастлив, а щастието си остава доза химикали в мозъка. А поне БГ мозъците са толкова големи, колкото всички други световни мозъци. Където и да живееш, колкота и да са ти чисти пътищата, мозъкът ти винаги ще си измисля проблеми, за да те държи зает, нали помните онези вечно щастливи учени от войната на господарите. Не искаме да станем като тях, нали?

Ако може да се вярва на американски статистики, процентът депресирани хора, е по-голям в развитите страни, отколкото в развиващите се., ама ние българите си знаем, че американците са so silly like that с техните депресии, ние тука не знаем що е депресия, удряме една ракия и сме ок.
И изобщо, какъв е обективния аршин за тези неща? Тук имаме средни доходи, нямаме масов глад, нямаме свръх престъпност, основните човешки ценности са гарантирани на всеки, не сме във война с никого, нямаме вътрешна нестабилност, изобщо, какво му е лошото да живееш в България чак пък толкова ffs.

Доста съм сигурен, че ако бях роден в Холандия например, щях да си пиша абсолютно същите глупости в някакъв друг форум. Things scale хора, тук не сме специални.

TL.DR: Моля, не пишете в ревютата, че само българин би забелязал или не дай си боже харесал гадостите и упадъка в обществото, аз ги забелязвам, а съм просто човек.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Българският Манталитет

Post by Trip » Tue Oct 27, 2015 3:44 pm

Като противоречиш на някакви имплицитни позиции в нечий текст, поне не ги strawman-вай.

Или смяташ, че един американец би разпознал и направил паралели между собствената си страна и конкретния тип проявления на дребното интересчийство и капитализъм в стил "Дивия Запад", каквито са описани в ревюто? Или един германец? Или един англичанин?

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1940
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Българският Манталитет

Post by Martix » Tue Oct 27, 2015 4:23 pm

Как така да не ги strawman-вам, още малко ще поискаш да споря аргументирано и без да ползвам никакви fallacy-та. Това е нечовешко вече...

Един 1st world citizen може и да не направи паралели със собствената си страна, но няма да е психически неспособен да разпознае шаренията и лошите страни на Лагос, нито това ще му намали се кефа от книгата и описания в нея свят.

Не мисля, че книгата ще се хареса на българин повече, защото действието се развива с Нигерия, вместо в обичайния US и се среща и корупция и лоши катаджии. Мисля, че в USA също има корупция и тн. и един американец няма да си каже WAAAAT OUTRAGEOUS как така няма да го арестуват тоя корумпиран полицай на секундата и как така не всичко е демократично и т.н

А като каза див запад, да, един американец може и да направи паралела, но това е besides the point.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Българският Манталитет

Post by Trip » Tue Oct 27, 2015 4:42 pm

Един 1st world citizen може и да не направи паралели със собствената си страна, но няма да е психически неспособен да разпознае шаренията и лошите страни на Лагос, нито това ще му намали се кефа от книгата и описания в нея свят.

Не мисля, че книгата ще се хареса на българин повече, защото действието се развива с Нигерия, вместо в обичайния US и се среща и корупция и лоши катаджии. Мисля, че в USA също има корупция и тн. и един американец няма да си каже WAAAAT OUTRAGEOUS как така няма да го арестуват тоя корумпиран полицай на секундата и как така не всичко е демократично и т.н
Говорим за разлика между това да приемеш подобни неща за екзотика и това да направиш по-близки и малко по-добре осмислени паралели между реалиите. Две различни неща са, като и двете потенциално носят кеф, но нашият, този на българите, е различен от този на хора от развитите страни. И така :)

В случая именно точно само българите и тем подобните им биха забелязали паралелите между своята страна и Лагос, защото само при тях паралелите изобщо съществуват, между тези конкретни неща. И точно това е the point, доколкото това пише в цитата, който си дал.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1940
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Българският Манталитет

Post by Martix » Tue Oct 27, 2015 5:05 pm

Отговорът ти е съвсем смислен, но продължавам да смятам, че паралели съществуват с 80% от световното население, не само с българите и не само с хората живеещи в развиващи се страни.

Както и да е, lets agree to disagree, топика е прекалено неясен така или иначе, вече и аз не знам за какво споря.
There are no rules! I'm gonna get you!

stealth
Scholar
Posts: 112
Joined: Thu Jan 03, 2008 3:37 pm

Re: Българският Манталитет

Post by stealth » Tue Oct 27, 2015 7:26 pm

Анкета до българския народ:
- Хубаво ли е да се живее в нормална държава?
Деветдесет процента отговорили:
- Не знам, само в България съм живял!

Проблемът е, че болшинството хора нямат база за сравнение. Добре де, имат - гледат доста американски филми :) Виждаме доста неща в България, които... не са нормални и приемаме, че сме уникални с тях, ние сме ги измислили и усъвършенствали.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Българският Манталитет

Post by Ghibli » Tue Oct 27, 2015 7:50 pm

Martix, проблемът ти е, че отказваш да признаеш съществуването на разлика в манталитетите между един българин и един, да речем, американец. В най-обобщения, средностатистически смисъл. А тя съществува.

Най-елементарен пример, пак от филми, (защото не съм живяла в други държави, но предполагам, че отговаря на истината): в американските филми ако те хванат, че преписваш в училище или университета, имаш голям проблем. Ако в България те хванат, че преписваш, и това ти създаде голям проблем, това ще е някакво изключение - не защото не се преписва, а обратното - защото масово се прави с позволението на преподавателите и изпитващите. Примерът е типичен за отношението към тарикатството в двете държави - в едната се одобрява, в другата - не.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Българският Манталитет

Post by Amelia » Tue Oct 27, 2015 8:17 pm

Разлика в манталитета има. Огромна. Видяла съм го и от двете страни - това, което забелязвам аз като ходя по света и това, което моите приятели-чужденци забелязват в България. Не е въпрос на мрънкане от лошия матриал тука. Това са си съвсем нормални разлики в едни доста различни общества. И докато за канадските ми приятели доста от неуредиците в Бг са като някъв забавен факт, изваден от In soviet Russia меметата, за мексиканците, африканците, индийците, китайците и т.н. са нещо, с което са отраснали и могат да разберат на всякакви нива - как те променя като личност и как ти променя обществото. Примерно, когато гледам мексиканско кино, то ми е кат родно, ебаси, за разлика от американското. Кочината е същата и съзнанието определено от това кочиняво битие - също. И това съзнание не е задължително лошо, щото в доста отношения т.нар. Първи свят е доста сбъркан и хората в него страдат по други начини. Различно е просто.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Българският Манталитет

Post by Claymore » Tue Oct 27, 2015 8:53 pm

Бате, нарочно ли ми мисинтепретираш позицията?
Martix wrote: TL.DR: Моля, не пишете в ревютата, че само българин би забелязал или не дай си боже харесал гадостите и упадъка в обществото, аз ги забелязвам, а съм просто човек.
Това буквално никъде не съм го написал. Писал съм че МОЖЕ БИ само хора от страни от третия/втория свят (което за по-тактично съм фразирал като "развиващи се страни") биха забелязали приликите между манталитетите и до някаква степен реалиите, без значение дали въпросните умствени настройки отговарят строго на реалността. И никъде не съм писал че конкретно поради това книгата ще се хареса на българи, правя догадка за настройката на тукашни читатели и отчитам своята реакция, която е важна за ревюто, доколкото е оказала влияние на оценката ми, защото ревюирането принципно е точно отчитане на собствените критически или читателски реакции по (донякъде) информативен начин. Дори да греша, голям праз, т'ва е мой личен bias, както е твой да смяташ че всъщност няма съществена качествена разлика между мисленето на рандъм българин, който живее във някой пропаднал градец в северна България и рандъм американец от Детройт, примерно. Ако искаш абсолютно обективно книжно ревю, заповядай http://www.rockpapershotgun.com/2015/05 ... -in-ruins/
А в изречението след това пак съм върнал фокуса върху начина по който е описан Лагос, защото при все лекото чувство на фамилиарност, книгата представя едно друго място и авторката предава другостта на мястото и случващото се добре.
Нещо друго за книгата или ревюто, стана ли ти интересно да я прочетеш или обратното? Или само така, driveby style, да се поядосаш на някакви мои лични убеждения (които трудно ще променя) вместо да дадеш конструктивна критика върху стил и други неща (които поне мога да се опитам да променя)? :monkey:
Last edited by Claymore on Tue Oct 27, 2015 9:00 pm, edited 2 times in total.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Българският Манталитет

Post by Litz » Tue Oct 27, 2015 8:58 pm

Matrix, статистиката с депресираните хора в развитите страни и че била по-голяма е тотално ВТФ, щото това, че във по-развита страна от България има повече хора диагностицирани с депресия, биполярно, ОКР, adhd or whatever не значи, че в България, Нигерия, Мексико и тн няма много хора с, които би могъл да диагностицираш, а че просто в действително диагностицираните са малко, защото по-малко хора имат възможността/желанието да се диагностицират. В България с направление не можеш да потърсиш психологична/психотерапевтична помощ, а само психиатър, който ще ти предпише конска доза ривотрил и си готов :mrgreen: Това с пренебрегването на психичните проблеми си е част от манталитета ни.

Понеже всичките ми съквартиранти са от няква точка в света, британският ми съквартирант разказваше как са се напивали в училище и било някво мега приключенското нещо, щото ги следели много строго, едва си намирали алкохол, последствията били страшни, докато ние си пиехме в междучасията още преди 18 без никакъв страх.

Освен това в развитите страни проблемите им в голяма степен са как да разрешим проблемите на маргинализирана група А, Б, В и Г, а не как да си платя тока.

Четейки текст за Арабската пролет в Тунис примерно, аз намирам паралели между събитията там и протестите в България, немските ми състуденти не ги намират.

П.П. не знаех, че има три свята, мислех си, че е един..

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Българският Манталитет

Post by Amelia » Tue Oct 27, 2015 9:45 pm

Еми нали така ги водят - first world, second world, third world...n-th world. Са, кой къде спада е съвсем друг въпрос. :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Българският Манталитет

Post by Litz » Tue Oct 27, 2015 9:50 pm

Да бе знам, бтв мен немската ми учителка в 9 клас ми каза, че е не е коректен термина. И въобще това е дискурс главно в развитите страни, в България не ни пука кое как се казва.

Ма мен статистиката с депресираните ме уби обаче :mrgreen:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Българският Манталитет

Post by Amelia » Tue Oct 27, 2015 9:55 pm

Не е коректен естествено. Но се ползва. Аз бтв съвсем скоро научих, че България е страна от втория свят. Щото дотогава мислех, че втори няма и има само първи и трети, а ние сме в третия. :lol:

Абе тъпотии. Кат стана въпрос за първи свят, САЩ дет се водят такъв имат места, които са по-зле и от рандъм бананова република (също некоректен термин).

Относно депресиите - мдам, много безумен аргумент. :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Българският Манталитет

Post by coldie » Tue Oct 27, 2015 10:10 pm

Проблема е в средата, която пък се създава от хората. Понеже е факт, че когато някой качествен българин отиде в чужбина се реализира, а у нас е малко като в парадигмата за българският казан в Ада. Не случайно използвам нетрадиционната за случая дума "парадигма", защото се е превърнало в такова.
Примерно аз гражданско общество не виждам в България, няма и медии, всичко е казионно някак си.
Ето примерно 2 дни се занимават със Сидеров, не се занимават с изборните нарушения или важните неща. Нито пък тези хиляда и 500 човека в зала Армеец, които са били третирани като животни, ще си потърсят правата, а и да ги потърсят едва ли ще ги намерят у нас.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Българският Манталитет

Post by coldie » Tue Oct 27, 2015 10:14 pm

Litz wrote:Matrix, статистиката с депресираните хора в развитите страни и че била по-голяма е тотално ВТФ, щото това, че във по-развита страна от България има повече хора диагностицирани с депресия, биполярно, ОКР, adhd or whatever не значи, че в България, Нигерия, Мексико и тн няма много хора с, които би могъл да диагностицираш, а че просто в действително диагностицираните са малко, защото по-малко хора имат възможността/желанието да се диагностицират. В България с направление не можеш да потърсиш психологична/психотерапевтична помощ, а само психиатър, който ще ти предпише конска доза ривотрил и си готов :mrgreen: Това с пренебрегването на психичните проблеми си е част от манталитета ни.

Понеже всичките ми съквартиранти са от няква точка в света, британският ми съквартирант разказваше как са се напивали в училище и било някво мега приключенското нещо, щото ги следели много строго, едва си намирали алкохол, последствията били страшни, докато ние си пиехме в междучасията още преди 18 без никакъв страх.

Освен това в развитите страни проблемите им в голяма степен са как да разрешим проблемите на маргинализирана група А, Б, В и Г, а не как да си платя тока.

Четейки текст за Арабската пролет в Тунис примерно, аз намирам паралели между събитията там и протестите в България, немските ми състуденти не ги намират.

П.П. не знаех, че има три свята, мислех си, че е един..
Подкрепям го това за диагнозата. В България всъщност имат твърде депресирани хора, проучванията за недовослтво от живота го показват. Примерно ако финландците са депресирани и от топ самоубийците, при тях това е заради климатичните особености в които живеят. Ние имаме всички природни и климатични предпоставки да сме щастлива нация, но не сме.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests