Българският Манталитет

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1939
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Българският Манталитет

Post by Martix » Thu Oct 29, 2015 3:46 pm

@Amikae
Не казвам, че България е богата страна, казвам, че е страна в която основните човешки права са ти осигурени и не се страхуваш за живота си.
Колкото до:
Аз на бас се хващам, че за да ти е така айляк на теб, родителите ти се спукват от работа и лишават себе си за да може да имаш ти. Когато аз бях в началното училище отивах на даскало с 50 стотинки(500 лева тогава) и ми стигаха за една закуска, и така бяха всички от моя клас.
Разбирам, как може да ти звуча като entitled prick, но това е само привидно. Да, родителите ми бачкат здраво, и да, след 1 година в работа в София вече взимам повече пари от баща ми, който е майстор бижутер от десетилетия в Казанлък, но мнението ми не е продиктувано от глезене.
В училище ходих без никакви джобни. Никога не съм дотежавал на родителите си, не съм ревал за нови дрехи и обувки, нито са ме водили на Дисниленд. Разбира се, през тва време повечето ми съученици харчеха, все едно са направени от пари, кафенца, закуски, еврофутбол.
За bullying няма да говоря, щото ми се размина леко и ще е нечестно спрямо хора учили в по-брутална среда да се оплаквам от психически тормоз.

Аз пък се хващам на бас, че баба ти или вашите имат апартамент, а може би и къща на село. Докато в развитите страни се живее масово под наем.
There are no rules! I'm gonna get you!

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Българският Манталитет

Post by Amikae » Thu Oct 29, 2015 4:34 pm

Не мисля, че има начин да ти се промени мнението. С баща бижутер и текущо живеещ в София, навярно България ти се струва що годе нормална държавица. Всъщност погледнато от твоята гледна точка, не съм изненадан, че ти е такова мнението.

Казвал съм го преди и пак ще го кажа, смешно е половината от населението на държавата да живее в един грозен град. Едно че така лека полека проблемите на този град изместват проблемите на държавата и друго, че самата държава изглежда мъртва с всичките изоставени села и градове. Всичко тъне в разруха, докато половината народ живеят, като относително задоволени коне с капаци...

И все пак е хубаво, че има хора, които са доволни от Булгаристан. Не мисля, че имам какво повече да добавя по темата. :)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Re: Българският Манталитет

Post by Morwen » Thu Oct 29, 2015 4:58 pm

Аз не смятам, че трудностите непременно облагородяват човека, както се опита да изкара Амикае. Да, ако си разглезен баровец, който в живота си не е правил никакво усилие, вероятно е така. Но това, че си си осигурил прехраната и айпада въобще не означава, че всичко ти е уредено. Особено в щатите, където когато си добре си много добре, обаче ако нещата тръгнат накриво няма на какво да разчиташ, ако сам не си спествял половината си заплата примерно. А точно финансовите трудности водят до извращения като физическо насилие за дребни кражби, озлобяване или в най-добрия случай просто далавери на дребно.
Не разбирам и за какво се спори на първите страници - разбирам както коментирания цитат на Клеймор, така и факта, че не сме нито в първия, нито в третия свят. Но може би трябва да препрочета темата... :unsure:
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Българският Манталитет

Post by Litz » Thu Oct 29, 2015 5:30 pm

Claymore47_Fen wrote:Идеята със световете съм учуден че повече хора не я знаят. Първият свят е в зоната на влияние на Америка, втория - на СССР/Русия, третият е държавите които по време на Студената война а и сега не са силно съюзени с никоя от двете сили, примерно точно бивши колонии като Нигерия. Поне това мисля че беше обяснението, което помня от някакъв час по история.


Това не обяснява абсурдността и некоректността на тия термини. Първо имплицира неравноправие, в момента в който почнеш да подреждаш страни под номера се получава това, че една страна е по-добра от друга, щото е в първия свят. Второ е супер хомогенизиращо. В третия свят са ти Катар, ОАЕ, Инонезия, заедно с Rwanda, Южен Судан и Камерун? Което става още по-проблемно, когато осъзнаеш, че това разделение вече е изгубило оригиналния си смисъл, щото никой не възприема Лихтенщайн и Швейцария като страни от третия свят, макар да са. :mrgreen:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Българският Манталитет

Post by Amelia » Thu Oct 29, 2015 5:34 pm

Martix wrote:@Amikae
Не казвам, че България е богата страна, казвам, че е страна в която основните човешки права са ти осигурени и не се страхуваш за живота си.
Ама верно?
Мартикс, айде верно излез малко от България в посока на Запад и ще си говорим пак за това къв е манталитетът в България и как се живее в нея. Истината е, че когато водя приятели от някъде в България, ги дундуркам като малки деца, защото страната е опасна за тях по всякакви начини - като се почне от трафика по улиците, та се свърши с джебчиите и мутрите. Преди да влязат в страната имаме prep talk с евентуални сценарии, на които да трябва да се реагира. Да ги оставя да се шляят сами из България е АБСОЛЮТНО невъзможно - ще откача от притеснения по тях.

Основните ти човешки права се спазвали. Мкей. Ако си бял хетеросексуален мачо мъжкар с пари - вероятно. Ако не си - вярвай ми, основните ти човешки права биват неспазени доста често. Спазени ли са правата на ромските деца, които биват осакатени, за да просят по-добре? На хомосексуалните, които биват пребивани заради сексуалната си ориентация? На хетеросексуалните, които приличат на хомосексуални и някви скинари ги убиват в Борисовата градина? На рандъм жена опипвана в рейса? На рандъм прецакан от корупцията на някое си ниво човек, който дори не може да си търси правата в съда, щото и съдилищата ни са корумпирани и не работят? На хората в Арена Армеец? На жената дето оня ден са я били с бухалка, щото се е развикала на някакъв олигофрен-шофьор?

Да, ясно, писнало ти е да ти обясняват, че живееш в клоаката на Европа, но съжалявам - точно в това живееш. И това, че си решил да си спасяваш психиката игнорирайки цялата развала около себе си, не прави тая развала нереална.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Re: Българският Манталитет

Post by Morwen » Thu Oct 29, 2015 6:17 pm

Добре, България, не е Дания, но не и Зимбабве. Никой не казва, че нещата са невероятни или, че нещо, което Амелия казва не е вярно, но не е като в Уганда, където хомосексуалността се наказва със смърт и нарочените за хомосексуални ги публикуват във вестниците заедно с адресите им с идеята съседи им да ходят да ги бият. Или в Южна Африка, където се случва жени да бъдат изнасилени на улицата два пъти, докато се прибират нощно време към къщи. От различни напълно несвързани хора, защото това просто е ежедневие. Да, това не е някакво утешение, но хайде все пак да не слагаме всичко лошо на едно и също стъпало. Точно заради това Мартикс говори за втория свят. И аз не разбирам какъв е проблемът с това. И това не имплицира неравноправие, просто е термин, основаващ се на фактически характеристики. И Лихтенщайн и Швейцария никога не са били страни от третия свят, не знам защо Амикае смята така.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Българският Манталитет

Post by Litz » Thu Oct 29, 2015 6:38 pm

Според разделението на светове след Студената война Швейцария, Лихтенщайн, Австрия са си трети свят, заедно със Замбия, Судан, Индия, Индонезия, Катар, ОАЕ, Саудитска Арабия и тн. И всъщност имплицира хомогенност. Аре европейска държава трудно някой ще я сметне за трети свят, но в крайна сметка според това разделение Емирствата са трети свят, а Северна Корея втори?

Няма никакви обективни фактори в днешното подразделение на светове.

Иначе + 1 за поста на Амелия.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Българският Манталитет

Post by Amikae » Thu Oct 29, 2015 6:42 pm

Смешно ми е хора, които живеят в една държава в държавата, да ми казват в кой свят аз живея... Аре молим! :wink:

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Българският Манталитет

Post by Ghibli » Thu Oct 29, 2015 7:44 pm

Amikae, айде стига с тия обвинения в привилегированост към злите софиянци, защото ставаш по-досаден и от първоначалната тема. Смени плочата малко.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Българският Манталитет

Post by Amikae » Thu Oct 29, 2015 7:56 pm

Не знам защо смяташ, че вие не сте ми еднакво досадни. Но няма грижи, хич няма да ви клатя лодчицата.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Българският Манталитет

Post by Amelia » Thu Oct 29, 2015 10:36 pm

Не разбирам хората, които реват против София. С какво според вас е пълна София? С кореняци софиянци? Мне. Пълна е с ВАС. С НАС. С хора от България. Каквото влиза в тая столица, издържа хора като ВАС. Ваши познати, близки, съграждани и съселяни. Така че ай сиктир вече с тея разделения.

Последният път като проверих българският манталитет, за който си говорим тук, беше един и същ навсякъде из страната. Тъжно еднакъв, направо. И кореняците софиянци не бяха основния проблем на населението на малките градове. Или на големите градове. Или на шибаната София. Проблемът ни е един, нарича се олигархия. Тя е навсякъде - във всеки град, село и паланка и София не й е корабът майка и не я въртят (само) софиянци-кореняци. Продължавайте да се мразите, иначе. Познайте на кого помагате с това.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Re: Българският Манталитет

Post by Morwen » Thu Oct 29, 2015 10:50 pm

Каквото каза Амелия. Амикае, моля ти се, недей с тази атакистка психология как само в Бургас сте истински българи, софиянците са различен биологичен вид и дай да се гледаме отгоре на географски принцип. Никой няма нужда от това.
Лиц, виж статията в Уикипедия. Дори според началния смисъл на понятието (който донякъде се е размил, да) Швейцария и Лихтенщайн винаги са били в първия свят.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Re: Българският Манталитет

Post by moonlight » Fri Oct 30, 2015 1:19 am

Amikae wrote:Ами всичките тези убийства и самоубийства в САЩ защо се случват? Това си е чист нихилизъм. Да си кажеш, че нищо вече няма смисъл и няма какво да губиш, и да изтрепеш една маса народ преди да се гръмнеш, или пък просто да се гръмнеш...
То вярно че процента на убийците и самоубийците в САЩ е висок, но и все пак са 600+ милиона държава (доколкото си спомням) на фона на нашите 6-7 милиона пенсионери. Та не ще да са чаак толкоз напред с изперкването. А иначе, все си мисля, че причината е и в дискутирания тук манталитет. На американеца отрано му тръбят на главата за права, така че, като нещо не му вървят нещата, изперква, защото как така ще му пишат двойка, той си има права и ще си ги защити с оръжие в ръка. Докато българина някак по дефиниция е пораженец (без да претендирам да търся причините за това) - свикнал е, че и да се оплаче, и да изперка, никой няма да му обърне внимание, така че дай да не изперква, за да не стане по-зле.
Amikae wrote:Докато в държави, като България, на дневния ред на хората стоят съвсем други неща. Понеже тук ги няма много от даденостите на западният свят, българите сме длъжни да имаме едно базово survival ниво(децата включително се подготвят за това), което в известна степен ни държи под една по-висока готовност по всяко едно време, защото борбата е за насъщния и алтернативи няма. Затова и сме купонджийски народ, понякога дори прекалено, но дойде ли Понеделник всеки си е заел поста. Борбата е може би едно от малкото неща, които ни бутат към правия път.
Това ми припомни основното, което ми направи впечатление като дойдох в Англия миналата година - яденето. Бе уж в БГ всичко живее на оцеляване и се е вкопчило в ръба на живота дето се вика, а със заведения пълно, и заведенията фрашкани с народ.

Тук в Англия, откак съм почнала работа, нямало е случай да работя някъде, където да няма кухня и трапезария за персонала. Шефовете даже си носят закуска и обяд, баси. В целия бизнес парк, където работя сега (с размерите на този в Младост 4 в София), има само 1 /едно/ заведение, което се пълни за обяд само и единствено с гастербайтери - англичани там няма. Всеки си носи яденето от къщи, има си микровелета, кетъли, посуда, мивки, каквото му трябва на човек. В България яденето е само по заведения. На мен почти 1/3 от заплатата ми отиваше само от ядене по заведения в работно време. Но то не само по обяд са пълни заведенията у нас. И сутрин, и вечер, и през деня, в делник и празник... не мога да си го обясня това, просто не мога да разбера откъде иде.

И друго относно манталитета - от началото на октомври тук торбичките в супермаркета се плащат по 5 пи. И всичкото англичанин от началото на октомври си носи торбички. То и преди беше така в повечето случаи, но сега е масово - и не за да спестят пари, ами защото така трябва, защото е по-екологично, и защото е по-културно. От друга страна, всички, които продължават да си карат с торбичките за еднократна употреба, няма как да им сбъркаш африканската/източноевропейската/от-друга-трета-страна физиономия.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Българският Манталитет

Post by RRSunknown » Fri Oct 30, 2015 11:13 am

Аз не познавам някой да се храни по заведения на обяд - всички си носят от вкъщи кой каквото намерил.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Българският Манталитет

Post by Litz » Fri Oct 30, 2015 12:26 pm

В бизнес парка поне при нас се ядеше редовно навън, като пичовете от моя екип даваха по 15-20 лв за обяд. Ма иначе и с 3 лв може да се оправиш в крайна сметка. Макар че голяма част от тях исках да се правят на интересни според мен. За заведенията бих казала, че в БГ са евтини, щото не ти начислява труда толкова. Иначе аз като бях в Лондон кафетата бяха пълни до пръсване.

За торбичките съм твърдо несъгласна. В Германия са си по 20 цента и редовно всякви представители на арийската раса си купуват торбичка. Моята източноевропейска физиономия си купува торбичка, когато съм излязла от вкъщи сутринта и пазарувам вечерта, щото рано сутрин ми е през оня за култура екология и тн. и някси не мисля с 13 часа напред. Когато обаче отива специално да магазина, моята източноевропейска физиономия си носи торбичка, даже от плат.

Иначе за БГ манталитета да кажа, много ме дразни като стане октомври и всички почнат с тва как можело Хелоуин да се празнува, защо, БУДИТЕЛИТЕ, и намсикво. Забранява се на децата да се маскират, щото по тоя начин то се гаврело с БУДИТЕЛИТЕ, и 100 статии на ден по тоя въпрос. Нищо, че хората критикуваще Хелоун не могат да изброят 5 будители, нали. Да се хейти е важно.

Швейцария в Уикито ми е в зелено заедно със Замбия на мен..

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests