The Self Improvement Topic

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: The Self Improvement Topic

Post by Claymore » Sun Nov 08, 2015 3:11 pm

Ха, аз точно тоя сайт ползвам да си готвя сега на Еразъма в Англия. :lol: Макар че някой рецепти са по-различни от тези които майка ми е правила и добавят излишни според мен неща, примерно брашно към супа топчета, аз я обичам по-рядка.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: The Self Improvement Topic

Post by Amikae » Sun Nov 08, 2015 3:23 pm

Ей, Litz, златна си! :D

Ghibli, не ми е удобно да карам майка ми и сестра ми да си губят времето с мен, достатъчно е, че ми готвят. А и аз съм един такъв, просто каквото и да тръгна да заучавам винаги започвам повече от трагично, правя безкрайно много грешки и хората ми се нервят много, затова обичам сам да си къткам. Освен това веднъж като отлепя от дъното по принцип ми е висок skill ceilinga, така че ще имам нужда от известно време да си блъскам главата в стената самичък. :dash:

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: The Self Improvement Topic

Post by RRSunknown » Sun Nov 08, 2015 4:18 pm

Ако питаш мен едва ли майка и сестра ти ще възприемат като губене на време да те научат на нещо от което те ще спрат да си губят времето да ти готвят специално на теб или да ти пазят храна. Ако имаш приятелка накарай нея да те учи - ще се зарадва гарантирано. Иначе успех с интернет обучението - има разни трикове и рутини които много ще циклиш докато ги хванеш. :wink:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Self Improvement Topic

Post by Litz » Sun Nov 08, 2015 4:52 pm

Един приятел, който живя при мен няколко седмици тотално не може да готви. Живее на фаст фууд и полуфабрикати, а като пържи тая гняс не оставя мазнината да попие в кухненска хартия. На всичкото отгоре яде някакви огромни порции от тия гадории, като ме хвърли в тъча с пържени картофи с хляб :shock: Когато живееше у нас обаче, се наяждаше с нормална порция ориз със спанак примерно или спаначени кюфтета. Ма въпросният все още пие пепси и нестий, щото водата в ДЕ му била гадна??? Искам да го вкарам в правия път, ма тва означава да съм му като майка, а нямам нерви и време да ходя до другия край на Берлин да му готвя. Някакви съвети?

Принципно готвенето сам не смятам, че е нещо сложно. Идеята е да почнеш с наистина елементарни неща от рода на ориз с тиквички, гъби, картофи на фурна, пилешки филенца на тиган (без мазнина или с малко) и много подправки които не са особено трудоемки. И аз да добавя, че майка ти и сестра ти няма да се ядосат ако ги питаш и ги накарат да те научат, щото всяко семейство си има своето ноухау в готвенето и въпросния сайт, колкото и полезен да е не винаги докарва оня специфичен вкус, на който си свикнал. Даже може някой път ти да им сготвиш и ще бъдат изключително радостни от тоя факт. Може и сайта на Бон Апети да разгледаш за неща с видео, там им е класифицирано по продукти и имат някои доста лесни рецепти, които можеш сам да направиш.

Аз като се прибера трябва да накарам майка ми да ме научи да правя пандишпанов блат, щото не мога, колкото и да се мъча ;/

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: The Self Improvement Topic

Post by RRSunknown » Sun Nov 08, 2015 5:26 pm

И аз ям пържени картофи с хляб :wink: и също не попивам в никакви хартии.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: The Self Improvement Topic

Post by Amikae » Sun Nov 08, 2015 5:29 pm

Ами може и да ги питам, ама съм малко несръчен и хич не съм приятен ученик. :)

Litz, този твой приятел с наднормено тегло ли е?

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: The Self Improvement Topic

Post by Claymore » Sun Nov 08, 2015 6:08 pm

RRSunknown wrote:И аз ям пържени картофи с хляб :wink: и също не попивам в никакви хартии.
И аз. Или примерно хляб с ориз. Разбира се, не толкова хляб колкото ям иначе, обаче за мев хляба е важен чисто на психологическа основа като един вид буфер. Често ако ям по-голямо парче месо, особено ако е по-сухо, и нямам хляб или чаша вода подръка, е някаква мъка да го изям цялото. Принципно ям по 5-6 филии хляб на ядене, и няма нищо общо с това колко (не) засища белият хляб, пробвал съм и с ръжен, количеството е важно
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: The Self Improvement Topic

Post by RRSunknown » Sun Nov 08, 2015 6:16 pm

5-6 филии на ядене са много според мен.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Self Improvement Topic

Post by Litz » Sun Nov 08, 2015 6:22 pm

Ми мен тръпки ме побиват от хляб с картофи. Въглехидрат с въглехидрат??? Ако е няква манджа със сос ОК, но пържени картофи ми е втф.

Иначе въпросния приятел е на прага на наднорменото. Мен принципно ме тормози факта, че пие безалкохолни вместо вода де.

А това с отцеждането го правят много хора.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: The Self Improvement Topic

Post by Claymore » Sun Nov 08, 2015 6:24 pm

Може, но нямам проблеми. Предвид колко много приличам на баща си като физиология, метаболизма ми ще почне да се забавя чак към 35+. За момента се радвам че мога да ям като свиня без последствия, щото имам познати които са на обратния край на скалата и осъзнавам какъв късметлия съм. :lol: Макар че наистина трябва да тръгна на фитнес като се върна в БГ просто за да ми стане навик, наясно съм колко уседнал лайфстайл имам. В тая връзка - в София живея в квартал Фондови жилища, някой може ли да препоръча добър фитнес с разнообразни уреди около района или дори по-към центъра, ама да е някъде към 30 лв за месечна карта? Знам че звучи доста нереалистично като цена, ама наистина не искам и не мога да давам повече
Last edited by Claymore on Sun Nov 08, 2015 6:43 pm, edited 1 time in total.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: The Self Improvement Topic

Post by RRSunknown » Sun Nov 08, 2015 6:34 pm

Litz wrote:Ми мен тръпки ме побиват от хляб с картофи. Въглехидрат с въглехидрат??? .
какво странно има - точно си пасват. С хляба постигаш усещане за по-голяма ситост без да изяждаш 1 килограм картофи а енергията е същата. 300 грама пържен картоф с много мазнина и 2 филии хляб и съм готов на минус 10 градуса да изляза и да съм в кондиция.

Не мога да разбера защо отдавате такова значение на фитнеса - цялата идея на фитнеса е натрупване на маса и по-късно релеф - масата нито е равна на сила и издръжливост нито спомага за намаляне на теглото кой знае колко. Далеч по-добрия вариант е преценено хранене и физическа активност в бита - всяко нещо което правиш да го правиш активно и без да се влачиш.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: The Self Improvement Topic

Post by Amikae » Sun Nov 08, 2015 6:48 pm

Аз последните 2 месеца започнах да ям 2 пъти на ден, без да закусвам. Обядвам и вечерям. Пия само вода и понякога си позволявам една филийка черен хляб с домашна лютеница, но най-вече заради лютеницата, обожавам я.

За пореден път се убеждавам, че тялото ми се адаптира към почти всичко. Защото едва ли изяждам повече от 2000 калории на ден. Примерно днес двете хапвания ми бяха една чинийка бъркани яйца и вечеря чинийка леща. Освен това ям пилешки пържоли без никакъв сол. Салати, спанак...

Но вече прекалих, свалих достатъчно, изчистих каквото можах. За съжаление почти съм спрял да изпитвам глад, което е проблем, защото ще трябва да ям доста повече, отколкото ям сега.

Започвам диета за качване с хранителни добавки. Тоест от средата на следващата седмица. Страхувам се, че ще ми е трудно да кача. Дори си направих експеримент с ядене на пица, баница, кексчета и не само не качих нищо, ами свалих още половин килограм. В момента съм 68, най-много съм слизал до 62-63, но не ми се прави пак. Вече нямам грам сила в залата и най-много да скъсам нещо и да се върна в първи клас... Коремчето не можах да го елиминирам, но това ще дойде с по-силни тренировки и по-големи мускули. Само там имам висяща кожа вече.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: The Self Improvement Topic

Post by Claymore » Sun Nov 08, 2015 7:10 pm

РРС, ти сам си го написал.
RRSunknown wrote: цялата идея на фитнеса е натрупване на маса и по-късно релеф - масата нито е равна на сила и издръжливост нито спомага за намаляне на теглото кой знае колко.
Слаб съм като клечка и искам да кача. Единия път в който съм пробвал да ходя на фитнес, за някъде 3 месеца, след 1 месец лигавене и 2 реални упражнения имаше забележима, ако и малка промяна, мисля именно заради метаболизма ми. Тоест ако почна наистина сериозно с правилна диета може би не би било чак толкова трудно да кача някаква маса, която после да развия. Колкото за козметични цели, толкова и щото ми е писнало като влача две торби по 6-7 кила като пътувам от/за София, на другия ден да ме болят ръцете и раменете. Масата може да не е равна на сила, но пак е по-добре от това да имаш пилешки кълки за ръце. Или при ремонти/местения/кърска работа и прочие дейности да изнемогвам след час. Иначе за друга физическа активност, когато не седя половината ден в университета и вечерта вкъщи, ако не друго, ходя навсякъде пеша. :mrgreen:

И какво значи всяко нещо да се прави активно? Има ли неактивен начин на зареждане на миялна, пералня, ходене до магазина, качване по 5 етажа стълби или писане на литературен анализ? Не за друго, просто какъвто съм мързел по принцип, ако имаше такъв начин, щях да съм го открил.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: The Self Improvement Topic

Post by Amikae » Sun Nov 08, 2015 7:24 pm

Само масата не е равна на сила, но мускулната маса е равна на сила. Но определено не е равна на издръжливост. Има фитнес батки, дето дигат ебати тежестите в залата, ама ако ги пуснеш да бачкат в някой склад направо ще им се вземе акъла.

Фитнесът е малко кифленска работа. Трябва да тренираш правилно, не прекалено много, не прекалено малко. Трябва да спиш много, ако искаш да имаш добри и бързи резултати. Дори се препоръчват обедни дремки. Гледат се релефи, обиколки и т.н. Трябва да хапваш и хубаво месце всеки ден.

Повечето мъже ходят с такава нагласа там. За да изглеждат добре и да имат по-голям успех с мацките. Поне така са сигурно 99% от момчетата в моя фитнес и си признават. Аз ходя за здраве, удоволствие, енергия... Дори качването на маса, което ще правя сега е най-вече защото съм станал като клечка. Въобще нямам за цел да ставам нацепена батка и да ме бъзикат колежките на работа...

Но рано или късно тези момчета ще разберат колко празна работа е всичкото това помпане...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: The Self Improvement Topic

Post by Amelia » Sun Nov 08, 2015 7:57 pm

Ако не знаете да готвите или ви мързи, пробвайте нашия хранителен режим със Сашко. Големи количества сурови зеленчуци (може да си ги правите на салата ако искате - ние си ги ядем и така), плодове, месо (печено на скара или фурна), варени или пържени яйца, хляб, сирена. Това е може би най-смисления и здравословен начин на хранене. Ние за съжаление го разреждаме с големи количества джънк фууд като ни се дозоби нещо пред телевизора. Вие може да изключите джънка.

В Европа и Бг зарзаватите определено са по-хубави от тея в Канада, така че не разбирам що изобщо трябва да ги разваляте с готвене. И може вече да се напънете да си направите нещо, ако ви се доядат някакви бобови (боб, леща, грах, етц). Иначе ако ме напъне нуждата да готвя (обикновено по Коледа и за гости), ровя из нета за някви рецепти. Имам и една книга с към 1600 български манджи, ако ми изтрябва да правя няква традиционна българска храна (случва се по разни potlucks дето си организираме тука). Но интернет определено е по-информативен - там можеш да си намериш и инфо за разни готварски техники и пинизи.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 63 guests