Windows 10

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Windows 10

Post by The Dragon » Fri Jul 31, 2015 8:38 pm

Amikae wrote:С много екстри идва новия Линдлос. Най-яката от тях е, че като си го инсталнеш, се съгласяваш да следят почти всичко, което правиш на компа си. Дори кей строковете могат да ти следят, направо чист кейлогър. :lol:

Друг забавен факт е, че Solitaire вече не е безплатна, а е Free to Play и ти текат некви рекламки/видеа, генерират ти трафикче на харабийка. И да, това не е някакъв голям дерт, но показва съвсем ясно каква компания разработва тази операционна система и че шитовете около нея тепърва ще започнат да лъсват.
Не е като да са тайно пуснати. Аз си ги спрях всичките - а няма начин да имаш кортана без тях. ти си решаваш.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Windows 10

Post by Amikae » Fri Jul 31, 2015 8:44 pm

Ти си ги спря, но спрял ли си ги наистина? В смисъл на доверие ли трябва да приемаме, че не си крета in the background в някой закътан service?

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Windows 10

Post by The Dragon » Fri Jul 31, 2015 8:58 pm

Amikae wrote:Ти си ги спря, но спрял ли си ги наистина? В смисъл на доверие ли трябва да приемаме, че не си крета in the background в някой закътан service?
След като съм се доверил на Хром че не качва каквото не трябва, на Мозила за същото, за Тъндърбърд че ми пази PGP Ключовете ... мога и на МС да се доверя достатъчно.

Има прекалено много очи върху windows че да могат да си позволят да лъжат.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Windows 10

Post by AlDim » Sat Aug 01, 2015 2:00 am

Ъпгрейднах единия лаптоп на Windows 10 и съм много доволен. Интерфейсът е хомогенен, интуитивен и прост за общия юзър, без да се махат каквито й да е любими настройки на advanced потребителите (просто са малко по-скрити от нуубовете). Системата върви прекрасно и дори 100% от скапаните лаптопски апликации на Toshiba (които и на оригиналния Win 7 се сбозваха периодично) се подкараха без никакъв проблем, въпреки че не са имали ъпдейти от 5-6 години.
Ъпгрейд процесът беше учудващо безболезнен също. Просто си качваш инсталацията на USB, пускаш я и половин час по-късно (поне с SSD) си готов.
Edge е добър и идеен браузър, но все още има много за оправяне. Разни страници го детектват като мобилен, други имат проблеми с лоудване на определени елементи.

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Re: Windows 10

Post by armageddon » Mon Aug 10, 2015 4:50 pm

Ефтини 8.1 Про ключове, ако на нкой му трябва
http://www.g2play.net/product/97210/win ... l-oem-key/#

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Windows 10

Post by Marfa » Thu Aug 13, 2015 10:24 pm

И аз съм с десетка вече. Все още нищо не мога да кажа. Наглед няма нищо омазано. Калкулаторът не ми го отвори от първия път, но после си проработи и съвсем току-що му смени самоцелно иконата. :) Установих, че има вграден калкулатор да ти пресмята мили в километри, килограми в паундове и пр. А всъщност цъкнах случайно отгоре му. Засега каквото съм опитала, си бачка. Ще видя как ще е по-натам и ще казвам.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6920
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Windows 10

Post by Yan » Thu Aug 13, 2015 10:40 pm

Квото каза АлДим. Бързо ъпгрейдна, върви добре, интерфейсът е изчистен.
Доволен съм.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Windows 10

Post by Marfa » Thu Aug 13, 2015 10:53 pm

Нда, сега мога да кажа, че зарежда бавно. :? Инак като тръгне, върви.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Windows 10

Post by Amelia » Thu Aug 13, 2015 11:01 pm

Аз не харесвам новия сърч. Като тръгна да си търся някоя програмка, дето ми е зарита еди къде си на компа, трябва първо да уточнявам да я търси в май стъф, после във файл мениджър и чак тогава я намира. Преди веднага ми изскачаше, щото търсеше само локално (включая в Уиндоус 8 с инсталиран класик шел). Изобщо не обичам интегриран сърч - ако искам да търся нещо някъде на други якрай на света, ще си отворя един браузер и ще го търся. Винаги съм ползвала тоя сърч само за неща на собствения ми комп.

Виртуалната ми машина вече не работи, а Сашко ми затри Сигуин-а на другия лаптоп и сега мога да браузвам в интернет и да си цъкам пасианс на компа като всеки средностатистически юзър, но не мога да свърша никаква работа. :-x
Ще туря един буутабъл Линукс, да мога поне сметките да си пускам и наглеждам, деееба!

Мразя и това, че като сложа компа да спи, той се събужда самосиндикално, когато му скимне. И съответно ме събужда и мен. Трябвало сега да го шът даунвам, това било новата форма на хибернация. Абе аре не, а?

Иначе е сравнително бърз поне на тоя лаптоп, който ползвам, но подозирам, че това е заради солидстейт драйва в него. Трябва да видя на другия лаптоп как е. Сашо го е сложил и на един от таблетите и квичи от кеф. Аз на другия съм с Уиндоус 8 и ми е доста неудобен, да не говорим колко често забива.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Re:

Post by moonlight » Fri Aug 14, 2015 2:00 am

AlDim wrote:... писна ми да идват клиенти, които не са се ъпдейтвали от 100 години и ми мрънкат, че това и онова не им е наред.
Ако престанат да ти идват клиенти-идиоти, това не означава ли, че и приходите на работодателя, за когото работиш, ще секнат, съответно - личния състав би бил орязан?
Между другото, аз съм средно статистически юзър и никак не ми харесва идеята за задължителните ъпдейти.
Първо, че зависват, второ, че незнайно как след всеки следващ ъпдейт уиндоуса расте главоломно като място на харда, трето, че въобще не ми се иска да ме спипат, че съм с пиратска ОС :)

Освен това, аз от борба с малуеър и вируси колко неща съм научила, то не е истина. Цяло училище си е, със все ровене из форумите, търсене на програми, софтуери, учене на А-то и Б-то на преинсталацията конфигурирането на рикавъри пойнт, триене на ключове из регистрито, сканиране и триене под сейф-мод и т.н. и т.н. Мерси, предпочитам да си остана прост юзър с право на избор и стимул за самообучение :). Друг е въпроса, че има и идиоти, дето им е по-лесно да кихнат кинти, но пък те те хранят, нали така? Тяхно право си е да решат как да си преебат писи-то, и на кого да кихнат кинти в последствие да им оправи осраната машина.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Re:

Post by AlDim » Sun Aug 16, 2015 9:59 am

moonlight wrote:Освен това, аз от борба с малуеър и вируси колко неща съм научила, то не е истина. Цяло училище си е, със все ровене из форумите, търсене на програми, софтуери, учене на А-то и Б-то на преинсталацията конфигурирането на рикавъри пойнт, триене на ключове из регистрито, сканиране и триене под сейф-мод и т.н. и т.н. Мерси, предпочитам да си остана прост юзър с право на избор и стимул за самообучение :)
Аз не съм имал какъвто и да е malware или virus от 5 години с една инсталация на Win 7. Комбинацията от firewall-ове (на мрежата + локален), Norton Security, редовни ъпдейти и браузене с акъл работи чудесно.

Иначе след инсталацията на Win 10 на множество компютри (3 мои и много пъти по толкова в службата), ето впечатленията ми досега:

+ Системата е изключително бърза и с новата хибернация изключването и стартирането на компютрите е мега ускорено спрямо старите Windows-и
+ На доста скромния ми HP Stream 7 таблет (с Atom, 1GB RAM и 32GB flash storage) Win 10 е мега по-бърз от Win 8. Работи учудващо добре в повечето ситуации и даже се представя по-добре от Android-ски таблети, които струват два пъти повече и са много по-надолу откъм обща функционалност.
+ Интерфейсът е много удобен и кохерентен. Няма нищо общо с разхвърляния и объркан в доста отношения Win 8.
+ Това със сигурност е най-добре изглеждащият Windows.
+ Комбинацията от старт менюто и аповете е страхотна. Особено е сгодно за да си погледне човек набързо времето.
+ "Metro" app-овете вече не са fullscreen, което ги прави в пъти по-приятни за употреба.
+ Новите настройки, notification-и и т.н. са чудесно организирани. А ако на човек му се прииска да използва старите методи, това също е много лесно достъпно.
+ Много дребни неща като подобрения на file explorer, пинване на интернет страници
+ Edge браузърът все още е малко бъгав, но иначе е много бърз и идеен. Върви далеч по-добре от Chrome на таблета.
+ Най-накрая има опция за повече от един десктоп
+ Снап опцията е още по-добра.

- На някои системи няма абсолютно никакви проблеми (и трите при мен за бижу - един компютър от 2009-та, един от 2010-та и гореспоменатия Stream 7), но в други случаи се получава боза. Я network-а не бачка и иска рестарт, я старт менюто не се пуска въобще след ъпгрейд и трябва повторна инсталация на системата, я пинването и махането на app-ове се сбъгясва.
- Търсачката е доста лейм поне в default вариант. За щастие има настройка да се разкарат web резултатите.
- Cortana е боклук засега. Android е с много по-добро разпознаване на говор.
- Задължителните security ъпдейти са хубавно нещо, но трябва да има опция юзъра сам да си подбира driver-ите. Win 10 постоянно ми прави "услуга" като качва най-новата версия на Synaptics тъчпад драйверите и ми преебава скрола на един от лаптопите.
- Има Bluetooth проблеми, които също трябва да бъдат фикснати.

Или с други думи, ако не броим бъговете, които Microsoft ще оправят през следващите месеци, Windows 10 е прекрасна система, която ще се ползва много дълго време. Въпреки това нямам абсолютно никаква мотивация да я сложа на основния си компютър, защото там имам точно нулева полза предвид мощните компоненти и SSD-то.

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Re: Re:

Post by moonlight » Sun Aug 16, 2015 3:57 pm

AlDim wrote:Аз не съм имал какъвто и да е malware или virus от 5 години с една инсталация на Win 7. Комбинацията от firewall-ове (на мрежата + локален), Norton Security, редовни ъпдейти и браузене с акъл работи чудесно.
И аз така - като задобрях и нахитрях, и забравих какво е преинсталация и вируси. За последните 10 години съм направила точно три инсталации - на новия лаптоп, дето си го купих преди година-две, на стария лаптоп, чиста инсталация на XP за сестра ми, че не се оправя с друго (подарих и го) и на новото писи, което купих на нашите, при това след като си го сглобих сама (купих го на части :lol: ). И на трите машини съм направила имиджи на чистата инсталация, ако нещо се сговни мога просто да забърша и да лепна чистия имидж. На мен не ми се е налагало от 10-на години (стария лаптоп живя с една-единствена инсталация над 7 години), на нашите им правя редовно такава профилактика.
Сега обаче на новия лаптоп имиджа не знам какво да го правя, че не ми върши работа - ползвах си вградената функция на седмицата за имидж на инсталацията, а това са една шапка файлове, които обаче виртуалката не ги лови като имидж за да ги инсталира. Това понеже искам настоящата инсталация на лаптопа да я метна на виртуалката и да пробвам там да ъпгрейдна до десятка и да видя ще ли ме хване че съм нелегална - не искам да си обозвам инсталацията на моята си машина че не знам десятката какви мизерии ще направи и ще мога ли да пльосна стария имидж на новата система. Та ще трябва да врътна имидж през ghost, daemon или нещо друго до исо файл, който е разпознаваем за виртуалката (поне така пише по форумите) и да продължа борбата. Но ще става бавно, поради липсата на време и неособено силната мотивация - засега седмицата върви добре, може просто да изчакам и да видя кой как ще изреве за десетката :)

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Windows 10

Post by Amikae » Sun Aug 16, 2015 4:13 pm

AlDim, нали уж само на най-базовите версии ъпдейтите нямаше да могат да се спират? Тъкмо си виках, че може да го разцъкам нещото, но за мен това е голям deal breaker. Операционната система да си прави някакви драйвърни промени сама без да мога да я спра звучи абсурдно гадно...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Windows 10

Post by Moridin » Sun Aug 16, 2015 10:06 pm

В интерес на истината цъках го не повече от 5 минути, но какви пък толкова разлики на UI има с осмицата? Мен ми изглеждаше почти същото, с поразместен контрол панел, по-яко старт меню и май дотам? Може би ги няма hover ъглите, ама малко козметично ми се види това.

Пинване на страници има от бая време (пинват се на таскбара. сега може би са го направили да е в браузъра, като хром/файърфокс)
This is it. Ground zero.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Windows 10

Post by AlDim » Mon Aug 17, 2015 4:32 am

Moridin wrote:В интерес на истината цъках го не повече от 5 минути, но какви пък толкова разлики на UI има с осмицата? Мен ми изглеждаше почти същото, с поразместен контрол панел, по-яко старт меню и май дотам? Може би ги няма hover ъглите, ама малко козметично ми се види това.
Няма почти нищо общо с Windows 8 откъм интерфейс. Има опция да пуснеш Start екрана, но иначе е коренно различнен. Вместо Charm bar има нов панел с нотификации и опции. Сетингите са изцяло различни. Има multiple desktops. Има хибридно Start меню (app частта е основното общо нещо с 8). Search-а е изцяло нов.
Пинване на страници има от бая време (пинват се на таскбара. сега може би са го направили да е в браузъра, като хром/файърфокс)
Пинване в Start.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests