Някои особености на междуличностните взаимоотношения

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Някои особености на междуличностните взаимоотношения

Post by Marfa » Thu Sep 16, 2004 10:17 am

Смятали ли сте някога, че вашият начин на живот е най-правилен? Оглеждате се наоколо, взирате се във вашите приятели и познати и откривате, че живеят по начин, различен от вашия, че вършат неща, различни от нещата, които вие правите... Това все пак е неизбежно, ясно. Пустите му хора - различни сме. Уж членове на едно и също стадо, обаче всеки си мечтае за различни работи и различни са нещата, които го правят щастлив. Нищо лошо, разбира се. Какво от това? Няма начин да ме убедите, че понякога, като се съберат двама човека, не започват все по някое време да обсъждат поведението на трети, приравнявайки го към своето, като са убедени, че този човек не постъпва правилно, живеейки собственото си ежедневие.
Някой се радвал на шумните компании и бурния живот. Чудесно, много правилно! Друг обаче е по-затворен човек по природа, предпочита усамотението, недолюбва музиката в децибели колкото три излитащи Боинга... Ми чудесно, жив и здрав да е. Само дето няма начин върпосните две личности да не се чудят един на друг как може всеки от тях да я кара по този начин. Дотук ясно, надявам се. Питате се сигурно какво ме прихваща, че говоря очевидни са всеки неща, а?
Ами да ви кажа - аз по принцип много лесно се вбесявам и то за най-дребни нещица. Особено обаче ме дразни и възмущава надничането в чуждия живот, коментирането му (не си говорим за осъждане на деяния на сериен убиец, да уточня все пак), това свързано с опита уж от добри чувства, за промяна. Искам да кажа, какво му пука на Иван, че Стоян вместо да търчи подир мадами предпочита кротките вечери с книжка в ръка? Те мадамите няма да избягат, а и вероятността да се намери момиче, дето да споделя сходни възгледи за добре прекарано време не е никак малка. Дето се вика, проблемът си е на Стоян. Кое дава правото на Иван в такъв случай да обсъжда публично стояновото поведение, да коментира действията му с най-различни хора, често крайно неподходящи за целта, че и дори да сочи с пръстче познатия си, позволил си да има други представи за готино изкарване?!
Обратното също е в сила де, никой не му дава и на Стоян правото да дъдне на Иван за начина му на живот, мисля, че се подразбира. Не става дума за това да спасиш познатия си от системна злоупотреба с алкохол и амфетамини, или пък да се опиташ да го предпазиш от безразборни и случайни полови контакти в тези несигурни спинозни времена, говорим си просто за съвсем различни стилове на живот, които никому не пречат, но които кой знае защо възмущават човек, който живее по друг начин до степен да развява доброто име на някой друг човек като знаме за несъстоятелност, опитвайки се да го "спаси" от самия него, според собствените си изкривени виждания. Хайде бе!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Kolibri
Sorcerer
Posts: 366
Joined: Sat Dec 20, 2003 6:41 pm
Location: Varna

Post by Kolibri » Thu Sep 16, 2004 10:22 am

Абсолютно съгласна с теб. Дребните клюки и закачки са едно, но сериозната намеса в чуждия живот никак не е похвална. И май повечето хора се стремят да променят другия човек, бил той половинката или просто близък приятел. Ако се замисля май и аз съм го правила, да си призная. И в такива случаи не си даваме сметка, че променяйки този човек, той вече няма да е това, което сме харесали в него, за да го направим половинка или близък приятел. Така че в крайна сметка ние сме губещите.
Ако падна, искам да знам, че съм скочила, а не, че някой ме е бутнал...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20296
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Sep 16, 2004 11:42 am

Хехе, добре дошла в клуба Marfe :wink:
Ми човешко, твърде човешко да се повторя за n-ти път аз. То цяла нация има дет се уповава на: "Те искат да унищожат начина ни на живот", а ти за Стоян и Иван думаш :).
:ninja:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Sep 16, 2004 12:54 pm

Аз пък мисля, че опитите да промениш другия са полезни. И за двама ви. Щото се сблъскват с неговото нежелание или с неговите контраопити в твоя посока. Така се променяте неусетно и двамата, ако не към по-добро, то конкретно към по-плавно спояване един с друг. Кефи ме :) Не че винаги е успешно де ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Thu Sep 16, 2004 1:39 pm

Мда..., Рол, стига да не сте се избили един друг преди промяната или да не сте се скарали непоправимо...
В общи линии съм съгласен с Марф, ама... Толкова е сложно (комплицирано щях да кажа...)... Всеки си гледа от неговата страна. Как да му покажем, че има и друга? И още по- трудното- как ние да видим, че има друга? :)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Sep 16, 2004 1:39 pm

Мхм, Рол, мисля, че двамата с Марфа говорехте за различни Иван и Стоян:Р
Тя говори за Иван и Стоян, които са съседи и средно далечни познати, а ти за същите двама, които са най-добри приятели. Пък и става дума не за милото обсъждане на проблемите между двама приятели, а за обсъждане на проблемите на някого с половината ви общи познати. Дори не толкова за обсъждане на проблемите, а просто за осъждане на начина му на живот. В този случай съм напълно съгласна с Марфа. Марф, адски добре казано.
Принципно аз считам, че живея най-правилния начин на живот, разбира се. За себе си. За дадения момент от живота ми. В тази ситуация. Това не ми пречи да приемам и дори на моменти да се възхищавам на начин на живот коренно различен от моя.
А това с взаимното променяне го има, да, и е полезно. Само че обикновено се опитваш да промениш някаква сравнително малка част от човека. Защото ако чак толкова голяма част от него се нуждае от актуализация, то няма и какво да ви е сближило.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20296
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Sep 16, 2004 2:03 pm

Хм, бе май доволно подобен разговор се проведе наскоро тука. :).
:ninja:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Sep 16, 2004 11:20 pm

Всеки има правото да греши и никой не може да му го отнеме, нито трябва, било то от обич или не. Няма правилен начин да се живее. Истинската промяна не става нарочно, нито съзнателно. А публичните подигравки, истинските, са нещо, което никога не съм разбирал как им дава сърце на хората да правят. Толкова е.. боли..
This is it. Ground zero.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Fri Sep 17, 2004 1:01 am

Ами да говориш лошо за някой зад гърба му е наистина гадно.Трябва да си призная ,че ми се е случвало да го правя :roll: :( .Но пък не е било нещо особено сериозно.Все пак смятам ,че ако това нещо не си готов да го кажеш на човека(и направо по-добре вече да си го направил) няма смисъл да го казваш на някой друг.Обаче ако смяташ ,че твой познат върши нещо грешно ,не виждам защо да не му кажеш.Ако се те разбере добре,ако не -остави го .Все пак неговата идеа за правилно най-вероятно е различно от нашата.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Fri Sep 17, 2004 11:31 am

Съгласен съм, че да се месиш в работите на другите е гадно. Не можеш да одумваш един човек, когото дори не познаваш добре и не рабираш. Почти всеки го е правил, сигурен съм, няма как. Лично аз избягвам да давам мнението си в пълната му тежест, когато не става дума за хора близки на сърцето и ума ми. А да се опиташ да промениш близък човек към по-добро и така да вземеш нещо и за себе си в течение на процеса е нещо много полезно и понякога неизразимо удовлетвояващо и сплотяващо. Но понякога и много боли, казвам го защото си имам съвсем пресен опит и още ме боли, много...
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Sep 17, 2004 2:22 pm

Moridin wrote:Всеки има правото да греши и никой не може да му го отнеме, нито трябва, било то от обич или не.
Да, но всеки има право да се опитва да те предпазва от грешки и ти също не можеш да му го отнемеш, било от егоизъм или не.
Moridin wrote:Няма правилен начин да се живее.
Има. Различен за всеки човек, но има. И за себе си го намираш не сам, а именно в сблъсък с различните светогледи на околните.
Moridin wrote:Истинската промяна не става нарочно, нито съзнателно.
Напротив, става. Не казвам, че е задължително да е такава "истинската" (какво дефинираш като истинска промяна доу?), но И нарочно и съзнателно човек може да се промени генерално. Или за нещо дребно, което всъщност е по-важно. Не можеш да се промениш съзнателно само ако си сложиш бариерата сам. Иначе е въпрос на воля, желание и стимул.
Moridin wrote:А публичните подигравки, истинските, са нещо, което никога не съм разбирал как им дава сърце на хората да правят. Толкова е.. боли..
Hardly sometihng I'd start arguing about. От друга страна това може да го направи САМО човек, който наистина пет пари не дава за теб. И макар пак да е гадно, донякъде притъпява усещането. Думите имат сила, само ако ги изрече важен за теб човек.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Sep 17, 2004 3:23 pm

Да, но всеки има право да се опитва да те предпазва от грешки и ти също не можеш да му го отнемеш, било от егоизъм или не.
И си е до него да се усети докога да я кара с опитите и дали това е неговият живот, все пак.
Различен за всеки човек, но има.
Същото. Да го издялкаш след сблъскването си с останалите е едно, да ти кажат, че така било и толкоз, е съвсем друго.
но И нарочно и съзнателно човек може да се промени генерално
Не вярвам. Поне за себе си силно се съмнявам. То е като да се лъжеш сам. Променяш се, когато промениш светогледа си. Промяната на светогледа може да бъде съзнателна, да, но останалото просто я следва, не можеш да промениш държанието си без да имаш причина за пред себе си, на която да повярваш.
Думите имат сила, само ако ги изрече важен за теб човек.
Съдиш по себе си пак. Някои хора са доста по-чувствителни. А дори и на човек да му пука само за важните хора (тук не е до "трябва да му пука само за важните"), може да преценяваш някого като важен, а той теб - не. Или пък да е някой който умишлено иска да те нарани, след като сте се скарали, етц, етц, етц.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Sep 17, 2004 3:58 pm

И си е до него да се усети докога да я кара с опитите и дали това е неговият живот, все пак.
Ще ми покажеш ли къде точно написах "На всяка цена и до последна капка кръв"? Че съм го проспал...
Същото. Да го издялкаш след сблъскването си с останалите е едно, да ти кажат, че така било и толкоз, е съвсем друго.
Да ти кажат, че така било и толкоз е ТОЧНО сблъсък с "останалите", всъщност. Дали кротко ше ти покажат нещо или ще се опитат да ти го натрапят грубо - това е винаги сблъсък на твоите представи с техните и неизбежно води до промяна.
Не вярвам. Поне за себе си силно се съмнявам. То е като да се лъжеш сам. Променяш се, когато промениш светогледа си. Промяната на светогледа може да бъде съзнателна, да, но останалото просто я следва, не можеш да промениш държанието си без да имаш причина за пред себе си, на която да повярваш.
Не, не е да се лъжеш сам. То е да си кажеш "в това не струвам, това не си харесвам, трябва да се/го променя" и да се опиташ да го направиш. Може от определен ъгъл или за известно време да има примес на самоизмама, но какво от това? Целта не е да се правиш сам на глупак, така че какво лошо има в нея? Едва ли човек може сам да си мисли злото и да крои интриги срещу себе си все пак ;)
И освен това да имаш причина за пред себе си, на която да повярваш, пак е волева промяна, което изобщо не съвпада с, цитирам, "Истинската промяна не става нарочно, нито съзнателно. "

За последното - естествено, че има хиляда и едно усложнения, естествено, че винаги е гадно, просто дадох пример за нещо, което може да успокоява донейде в такъв момент. И естествено, че не съдя по себе си, както не съдя *само* по себе си в нито едно от горните неща, независимо дали ще избереш да ми повярваш, или не. Ти от всички пък най-добре би трябвало да знаеш на мен колко ми пука от това какво говорят хората наоколо. Просто не е краят на света.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Sep 17, 2004 6:29 pm

Не, не е да се лъжеш сам. То е да си кажеш "в това не струвам, това не си харесвам, трябва да се/го променя" и да се опиташ да го направиш. Може от определен ъгъл или за известно време да има примес на самоизмама, но какво от това? Целта не е да се правиш сам на глупак, така че какво лошо има в нея? Едва ли човек може сам да си мисли злото и да крои интриги срещу себе си все пак ;)
Хм, Мор каза, че да промениш себе си означава да промениш светогледа си. А то някак не става като си кажеш "От днес ще съм мил и оптимистичен, нищо че ме тресе депресията". Трябва да има нещо, което поне малко да те подтикне към споменатото състояние, само по желани не става. Иначе няма спор, че човек може да контролира донякъде личността си, но само в определена степен.
От друга страна това може да го направи САМО човек, който наистина пет пари не дава за теб. И макар пак да е гадно, донякъде притъпява усещането. Думите имат сила, само ако ги изрече важен за теб човек.
Вярно е, че когато го каже важен за теб човек боли, а когато не е такъв просто ти е някак тъпо. Обаче това не променя факта, че е обидно и необосновано, нали. Че дори да не наранява достатъчно, е удар под кръста, който не чустваш да си заслужил. Разбира се, след известно време си даваш сметка, че като въпросният човек е такъв ирелевантен злобар, може да ходи да се застреля бавно, нали, обаче в първият момент си е точно удар, който не разбираш откъде ти е дошъл.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Fri Sep 17, 2004 6:54 pm

Morwen wrote:Трябва да има нещо, което поне малко да те подтикне към споменатото състояние, само по желани не става. Иначе няма спор, че човек може да контролира донякъде личността си, но само в определена степен.
Не е съвсем така. Подтикът често е вътрешен, ти самият го искаш. Не като желание, а като избор, който виждаш за собствената си личност.
Контролът е в различна степен при всеки човек. Може би е по-точно да се нарече воля, а не контрол. Защото именно от волята идва и подтъка и в крайна сметка май се получава омагьосан кръг.
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 3 guests