Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сексистки хроники

Post by трубадур » Mon Jan 15, 2018 9:01 am

Бавен уикенд е било кат гледам стените от текст

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Tue Jan 16, 2018 12:49 am

Между другото в България го има проблема, че доста често самите жени не са наясно, че са жертва, щото някои неща са толкова нормализирани, че ги приемаме за част от ежедневието си, нищо че огромен набор от тия неща въобще не са окей. Но и дори, когато някоя жена/момиче сподели с околните какво й се е случило, реакцията редовно е "Ми то тва е нормално, спри да се филмираш"

Или като стане въпрос за такива проблеми реакцията редовно е как бг жените, за разлика от западнячките сме мега корави баце и нищо не ни плаши. Та в тоя ред на мисли, нема да е зле, да се работи и в тая насока и да има поне едно такова обществено осъждане на практики като чекиджии в тролея и реакцията да не е "Кво се филмираш ма, тва е нормално ти кво търсиш по тва време в тролея" (понеделник 6 вечерта примерно)

Поради тая причина и България не е напред в некви класации по рипортване на sexual misconduct и някви подобни, щото самите жени не осъзнават, че са жертва на такова. И се възпитава едно овчедушие у бг жените, как ти с мъж не трябва да спориш, дори той да не е прав, а да се примириш и да му кажеш "Добре, така е"

Аз като дете на жена, жертва на домашно насилие, силно подкрепям всякакви конвенции в защита на жените. Са според много български мъже ТМ, сигурно това как баща ми крещи на майка ми, че глади неговите ризи в хола, и след което я заключваше в килера, щото му пречела, как я наричаше курва, а нас копеленца е нормално. Сигурно и според много хора е нормално да ти крещят и бият, че си пуснал водата след малка нужда е нормално. Да ти забраняват да пиеш вода, щото сте на 5 и 3 мамка му и сте поляли килима като сте си играли, и за тва ся ако искаш да пиеш вода, трябва да пиеш също е нормално. Не знам. Понякога обаче дори да имаш силата, средствата и моралната подкрепа на семейство и приятели да избягаш, насилникът пак те достига. Винаги ще помня как се прибрах от училище (на седем да съм била), и майка ми се криеше от мен, защото някой от приятелите на баща ми я беше праснал през лицето и беше насинена. Или как режеше гумите на колата на дядо ми и майка ми. Но тва беше недоказуемо. Пък и баща ми тогава имаше връзки и изкараха майка ми луда уличница, която си измисля, та му се размина. Слава богу сме ок и трите. Но моето семейство е от тия с късмета. Има хора, които не могат да избягат, или дори да успеят, нещата не свършват като при нас.

И после като стане белята и някой умъртви някоя бедна жена всички са ни лук яли, ни мирисали "Той беше ТОЛКОВА ДОБЪР И СПОКОЕН ЧОВЕК, НЕ МОГА ДА ПОВЯРВАМ, сигурно тя го е ядосала нещо. Или другото са алфа мъжкарите дето все се канят, че ако чуят или видят такова нещо, ще прибегнат до саморазправа. Мамини златни. :lol:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Tue Jan 16, 2018 6:29 am

Ordo Malleus wrote:
Sun Jan 14, 2018 11:15 pm
Amelia, ако всъщност смяташ насочеността на конвенцията към жените за нужното натъртване кой страда повече и кой причинява повече страдание, един вид вдигане на awareness-а относно проблема, но подплатено със законов ъпдейт, донякъде бих се съгласил, не бях се замислял от тази гледна точка. Дълбоко не те вълнува моето мнение и съгласие, ама да си кажа.
А, на съгласие не отказвам. :lol:

Ами за съжаление светът (особено някои части от него), все още е доста unaware за бая неща, та не виждам как изобщо биха могли да се пробутат закони, които ще изискват пренасочване на парични потоци от данъци към някви непопулярни проблеми, дето много хора не ги намират за обществен проблем, щото на тях не са им проблем. Или да го кажа на неприятен SJW език - имат съответната привилегия въпросният обществен проблем да не ги засяга. Както, предполагам сме повечето хора в тоя форум като опре до баш чудовищното домашно насилие.

Та пренасочването на паричните потоци хич не е лесно, щото в общия случай привилегированите си харесват привилегиите и не искат да ги загубят, имат по-важни (за тях) неща, за които да си харчат данъците и освен това не им харесва да им се натяква, че са привилегировани, щото никой не обича да се чувства виновен, особено като говорим за заварена ситуация, в която сме родени.

Та да кажа, че и аз те разбирам за раздразнението, което изпитваш като привилегирован човек в заварената от теб ситуация, за която наистина няма как светът да те държи отговорен. Но трябва да си даваш сметка и че с поведението си може да допринасяш за това заварената ситуация да продължава или да се влошава и за това вече си отговорен.

Разбирам също как гласовитото пищене за някви пълни глупости от SJW лагера отвъд океана създава усещане за злоупотреба с търпението на привилегированите и обръща привилегиите в друга посока. И това дори е вярно в някаква степен. Поне на мен ми се вижда вярно - по разни медии, кампуси и прочее се въдят някви членестоноги, дето са толкова пребозали с SJW бозата, че вече хептен няма как да се говори с тях без те да се засегнат и изпищят за нещо. И полемиката им е някакъв кошмар - те не искат на всички да ни е добре, т.е. всички да имаме тея лелеяни привилегии. Фокусът им е върху това, че баланс ще се постигне не като тея без привилегиите спрат да страдат, а като тея с привилегиите почнат да страдат и това за мен е ужасно сбъркан начин на мислене. Това обаче се случва отвъд океана. В китната ни родина тея ги гледате на клипчета в Ютюб, а в реалния свят, в мига, в който се опиташ да накараш населението да намали малко побоя над жените, политиците му почват да пищят за някви Трети полове и традиционни ценности.

В случая, не виждам нито един рационален аргумент срещу тая конвенция. Раздразнението на редицата лица с реална власт в обществото е нелепо и като оставим настрана колко чудовищно е от етична гледна точка, може да има съвсем реален и МНОГО негативен ефект върху страдащите от домашно насилие. В момента нямаме време за превземките на тея с привилегиите.

А писъкът срещу Третия пол сам по себе си показва такава епохална морална назадничавост и липса на каквото и да е разбиране за това какво е полът по принцип, че дори не ми се коментира. Някой ден, след 200-ина години България може и да влезе в 21ви век и да схване, че да, хора, които не се асоциират с един от двата Два пола съществуват. И това е ОК и те имат право на съществуване, безопасност и щастие. Няма да доживеем да го видим това, обаче.

@Litz , съжалявам, че е трябвало ти, сестра ти и майка ти да преживеете това.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Marfa » Tue Jan 16, 2018 10:03 am

OMG, @Litz! :shock:
Миналата година съвсем случайно се озовах в дискусия с участието на поне десетина женоря и се оказа, че само 2-3 не сме преживели някакви подобни неща като разказваните от теб. Всякакви случаи имаше. Един връзвал майката за душа в банята и пускал студената вода, а тя като опитала да избяга с децата при родителите си баща й я пребил, щото не можело дъщеря му да е разведена. После пребил и жена си, щото се застъпила за дъщеря си. Друга път успяла да избяга едва след като оня тръгнал да я гони с ножа да я коли. А разговорът тръгна, щото едно момиче питаше редно ли е да посочи вратата на благоверния, когото беше завела в чужбина, хранеше, издържаше, той я крадеше и ходеше да залага, изневеряваше й, направи й бебе, след което продължи да паразитира върху дивана в хола и да чака да му се сервира и отсервира и накрая избеснял, почнал да я обижда по начини, които няма да повтарям тук, и те така...

И започваме да наливаме акъл, разни женици разказват разни истории, от които физически ми се додрайфа, и се намесва една, за която сигурно има специален раздел в съответните медицински справочници, учебници и прочее. Беше ми направила впечатление на рядко тъпо същество, което не знам защо беше решило, че има заложбите на голяма писателка, при условие, че трудно успява да върже и едно смислено изречение, но да речем, че не си другарувах с нея. Основно се размотава в полупияно състояние. Има си съпруг, завързала и любовник. Мъжът й я бие, ако не я набие той, я бие и любовникът. Тя по едно време и още един изнамери, но той се оказа хептен психопат, та акълът й стигна дотам, че да избяга от него. И тая започна да дъдне на момичето: "Ама как така ще го оставяш бе, как ще го натирваш! Ми той има нужда от помощ! (Той има нужда от свирка, когато му се прииска, от манджа, когато му се прииска и от кинти, за да търка билетчета, да залага и каквото още там прави). Ма голяма работа са един шамар! Че то какво е това семейство, ако мъжът ти не те понабие! Ето, мен и мъжът ми, и любовникът ми е бият, ама кво от тва!"

И все в този дух. Да ме прости Господ дано, но тогава си помислих две неща:
1. Че малко са я били (бият) тая и по дяволите извиненията със семейната обремененост, щото другите жени в дискусията бяха преживели изродщини а ла Litz, пък си бяха без отклонения, здравомислещи и желаещи да помогнат на момичето да разкара оня глист.
2. Че има хора, които, пак да ме прости Господ дано, но напълно си заслужават боя и по дяволите и пола им, и всичкото им.

После си помислих и че трябва да се измисли начин подобни неща да бъдат някак лишавани от възможност за социални контакти, за да не сеят заразата си след лабилни и нерешителни хора, но за съжаление това просто няма как да стане.

Накратко. От цялата история най-много се изумих колко голям се оказа процентът на изтърпели ужасни епизоди на домашно насилие жени и то в една група от случайно събрали се хора. И понеже това не беше достатъчно, се намеси и един авер, който избягал от вкъщи някъде на шестнайсет заради изстъпленията на пастрока си. Пребивал него, пребивал майка му, той се опитвал на няколко пъти да защити майка си, тя пък му крещяла, че и двамата са си виновни и пастрокът имал право... Е накрая не издържал и се махнал. Пак бях така: :shock: И се оказахме хора почти без изключение от големи градове и от образовани семейства. Кво ли ще е в махалата в Омуртаг например не ща и да си мисля.

Ще оправи ли това конвенцията? Не. Но ако верно почне се работи в посока повишаване на awareness-а например, току-виж нещата малко мръднат нагоре от абсолютната нула. Така де, само допреди петнайсетина години средствата и методите за контрацепция не бяха добре приемани тук, та абортите бяха едва ли не колкото ражданията по думите на наш познат от АГ-то, пък сега вече има доста забележимо подобрение. Така че сигурно има някаква надежда, ама да видим.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сексистки хроники

Post by Matrim » Tue Jan 16, 2018 1:00 pm

Малко да разведрим темата с поредните сюрреалистични събития отвъд океана - и Маргарет Атууд вече стана неудобна за някои "феминистки": https://www.theglobeandmail.com/opinion ... e37591823/
Фокусът им е върху това, че баланс ще се постигне не като тея без привилегиите спрат да страдат, а като тея с привилегиите почнат да страдат и това за мен е ужасно сбъркан начин на мислене.
+1.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Marfa » Tue Jan 16, 2018 1:22 pm

Май няма да е зле да си открием една темичка за sjw-та. Светът изперква, а ние сме отгоре му и няма къде да избягаме. :?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: Сексистки хроники

Post by Ordo Malleus » Tue Jan 16, 2018 2:33 pm

Matrim wrote:
Tue Jan 16, 2018 1:00 pm
Малко да разведрим темата с поредните сюрреалистични събития отвъд океана - и Маргарет Атууд вече стана неудобна за някои "феминистки": https://www.theglobeandmail.com/opinion ... e37591823/
Без да вземам никакво отношение към конкретния случай и кой е виновен, има един мноооооого правилен български лаф:
Не си вади оная работа там дето си вадиш хляба.

И според личните ми наблюдения, и по разкази на очевидци, това е сред най-бруталните грешки, които човек (независимо от пола) може да направи, а да се разминеш с драми и сконфузни ситуации в асансьора е малкият дявол.

Наскоро си говорих с един познат, дето преподава в Художествената академия, та нещо се пошегувах че той хубав преподавател, пък сигурно има красиви студенти и т.н... а той съвсем сериозно ми отвърна, че когато го взели на работа, баща му, и той преподавател някъде, изрично му изнася лекция в никакъв случай да не се обвързва със студенти, никакви кафета, барове, излизания, частни уроци, даже да не остава сам в зала/кабинет със студент - всичките му контакти с "подопечните" да бъдат пред други хора. Умен човек :mrgreen:
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Tue Jan 16, 2018 5:19 pm

Знам, че тук климатът е много различен, но понеже ми влиза силно подкожно като го употребявате тоя израз, ето уики линка за произхода и конотациите му:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Social_justice_warrior

Геймъргейт, баси...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Tue Jan 16, 2018 7:42 pm

Най-забавното в моя случай е, че всеки път като нахраня баща ми в разговор, щото ме е ядосал винаги се намира някой мъж, който да ми обясни без да е наясно с контекста на моя живот как съм тъпа и неблагодарна лигла, та се налага да разкажа поне две три случки, че да млъкнат. Последно беше казал на сестра ми, че е курва :lol:

Тва дето го споменах горе е малка част от преживяното, а баща ми нали е човек знаещ пет езика и с три висши, та дето вика @Marfa , кво да става в махалите. Вчера пак некав, познат на органите на реда, убил жена си в Хасково. Идилия просто.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Marfa » Tue Jan 16, 2018 8:42 pm

Много съжалявам, Litz. :neutral: То просто не знам какво може да се каже в подобен случай.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Wed Jan 17, 2018 5:54 am

Това за лошата феминистка Атууд е прекрасен пример за случващото се в Зоната на здрача на Social Justice-a, заради което SJW съкращението и етикетираните с него лица са обект на отвращение, подигравки и присмех в общи линии навсякъде, където има интернет и не е северноамерикански университетски кампус. Твърде, ама ТВЪРДЕ много олигофрени има в тоя лагер и това в момента шутира всеки опит за социален прогрес в чатала. Докато не се изчистим от тея, няма да мръднем много напред.

Но да. Геймъргейт. Помните ли как го наричахме "буря в чаша вода" и го разглеждахме като интернетните изцепки на изтрещяли недоебани пъпчиви геймъри и дебели феминистки, които всъщност не интересуват никого извън гейминг сферата? А то пък взе, че се оказа фитила на културната война, която превзе интернета и в последствие се разпространи и из реалния живот? Мисля, че някой трябва да ни спре интернета или поне да има IQ ценз за ползването му...

@Litz, съчувствам ти. Дано тоя тип неща не те преследват и в настоящето.

У нас майка ми е тая, дето тормози всички. Ама ВСИЧКИ. Баща ми, нас с брат ми, съответните ни половинки, баби и дядовци, докато бяха живи, леля ми, вуйчо ми, братовчедите.... Поне знаем, че не подбира и не е лично, дет се вика... Едната ми баба (майка ѝ) е още жива и не смее да ѝ се обади по телефона. Баща ми не го знам как оцелява - намерил си е някви негови си механизми да разсейва конфликтите или да не им обръща внимание. Не ми се влиза в подробности, но у нас сме като сапьори, дето не знаят с коя дума ще я взривят. Подозирам, че има някаква форма на borderline personality disorder, която още като е била малка е трябвало да диагностицират и лекуват, ама не са. Сега е късно вече. Та доста трудно се издържа това - аз неслучайно избягах на няквите хиляди километри, че иначе сериозно щях да откача. Така че ми е печално известно къв психически и емоционален (а и физически от време на време) демидж може да нанесе някоя жена на семейството си и не пренебрегвам това като обсъждам Истанбулската конвенция. Но поне нито за миг някой от нас не е имал чувството, че майка ми ще ни убие от бой, а и с годините неврастениите ѝ станаха по-скоро досадни, отколкото страшни. Особено сега като се прибирам в къщи веднъж на две години и не трябва да живея всекидневно с тоя тип мелодрами. Въпреки че и сега, още на втория ден след като се прибрах вече се бяхме скарали и тя ми мълча царствено ден и половина. Преди ми мълчеше царствено по цели седмици, ама сега нямаше време за подобни истории.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Сексистки хроники

Post by Dr. Horrible » Wed Jan 17, 2018 10:00 am

Litz, наистина е ужасно човек да отрасне в такава среда. Изпращам ти виртуално съчувствие и огромни поздравления на теб, майка ти и сестра ти. Както и на теб, Amelia, и на всичките ти роднини, на които им се налага да изтърпяват това.

А Маргарет Атуут, с чието творчество не съм запознат, в тази статия прави наистина много точен социално-психологически анализ на обществото. Процесите са точно така както ги описва - #MeToo движението се поява по съвсем обективни причини - правосъдната система не дава на жените правосъдие, жертвите остават игнорирани и малтретирани. И искрата се запалва, настават сътресения, защото говорят хората, които твърде дълго са били принудени да мълчат... Но интересно е какво ще се случи оттук насетне. Ще се работи ли за оправяне на правосъдната система, за качественото ѝ реформиране, или ще се изпадне в анархия, в която всеки обвинен е считан за виновен, просто защото е обвинен. Наистина guilty because accused е принцип, който няма място в законово и справедливо общество. Ама не е ясно кога човечеството ще изгради такова.
The #MeToo moment is a symptom of a broken legal system. All too frequently, women and other sexual-abuse complainants couldn't get a fair hearing through institutions – including corporate structures – so they used a new tool: the internet. Stars fell from the skies. This has been very effective, and has been seen as a massive wake-up call. But what next? The legal system can be fixed, or our society could dispose of it. Institutions, corporations and workplaces can houseclean, or they can expect more stars to fall, and also a lot of asteroids.

If the legal system is bypassed because it is seen as ineffectual, what will take its place? Who will be the new power brokers? It won't be the Bad Feminists like me. We are acceptable neither to Right nor to Left. In times of extremes, extremists win. Their ideology becomes a religion, anyone who doesn't puppet their views is seen as an apostate, a heretic or a traitor, and moderates in the middle are annihilated. Fiction writers are particularly suspect because they write about human beings, and people are morally ambiguous. The aim of ideology is to eliminate ambiguity.
Това е за мен най-същественото от статията ѝ.
И ми напомни на един друг материал, на който попаднах тези дни, публикуван под гръмкото заглавие Social Media Is Making Us Dumber. Here’s Exhibit A. Ето тук - https://www.nytimes.com/2018/01/11/opin ... p_1=986995
But it’s actually a worthwhile episode to unpack, because it highlights a disturbing, worsening tendency in social media in which tribal allegiances are replacing shared empirical understandings of the world. Or maybe “subtribal” is the more precise, fitting term to use here. It’s one thing to say that left and right disagree on simple facts about the world — this sort of informational Balkanization has been going on for a while and long predates Twitter. What social media is doing is slicing the salami thinner and thinner, as it were, making it harder even for people who are otherwise in general ideological agreement to agree on basic facts about news events.

That’s because the pernicious social dynamics of these online spaces hammer home the idea that anyone who disagrees with you on any controversial subject, even a little bit, is incorrigibly dumb or evil or suspect. On a wide and expanding range of issues, there’s no such thing as good-faith disagreement.
Думата, която бих махнал от последния цитиран абзац, е "controversial", защото сме достигнали епоха, в която всяка тема е controversial. И съответно изречението би станало "Anyone who disagrees with you on any subject, even a little bit, is incorrigibly dumb or evil or suspect." Или, както казва Атуут - "In times of extremes, extremists win. Anyone who doesn't puppet their views is seen as an apostate, a heretic or a traitor, and moderates in the middle are annihilated."

И това за мен е плашещо, защото почвам ежедневно да виждам в интернет гръмки спорове между хора, които имат доста сходни генерални възгледи, но се различават в мнението си за нещо по-конкретно. И не е страшно, че спорят хората, страшно е, че спорят с омраза и погнуса един от друг, вместо да споделят едно общо разбиране, че всички са хора. "Другият" тотално се заклеймява като неморален или нечовечен. Някак все по-радякът е интересът към истинската дискусия и обсъждане, все повече се набляга на заявяване на мнението и изтъкването на моралното превъзходство.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Wed Jan 17, 2018 10:20 am

Понеже е време да разведрим малко темата с малко от излагациите на Майло. "Феминистките са луди, тва ехсто процента истина"

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 7115551429

Заклевам се това е най-забавното нещо напоследък.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сексистки хроники

Post by Matrim » Thu Jan 18, 2018 1:01 pm

И още новини със сюрреалистичен SJW привкус: https://www.mediaite.com/tv/ashleigh-ba ... ari-piece/

Просто иронията в това някаква особа, която се пише убер феминистка да атакува друга жена с обиди за прическата и възрастта й е безценна. То цялата история с Азис Ансари е много шум за нищо, мен ако питате, но епизоди като този са поредния пример как някое активистко движение с много похвална цел става за смях, защото по-екстремно настроените му членове са дебили с голямо самочувствие. Медиите, разбира се, им дават поле за изява, защото скандалите са доходоносни и става голямо мазало.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Fri Jan 19, 2018 12:30 am

https://www.theguardian.com/us-news/vid ... ouse-video

Като си говорим за домашно насилие, тая история ме разби. И се чудя защо никой от съседите не е направил нещо по въпроса?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 80 guests