Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Tue Jan 06, 2015 9:47 am

За сега искам да се намеся в темата само с това, че не-създаването на нови деца на тази пре-пре-пренаселена планета не е задължително признак на егоцентричност, а понякога точно обратното.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Jan 06, 2015 10:36 am

Amikae wrote:
Morwen wrote:Пука му, че се е обяснил за ризата си на пича. Ако беше жена с разгърдено облекло също щеше да трябва да се обяснява на целокупното гражданство защо била мязала на уличница, нали, само на друга група недоволни. Както и ако беше жена в тениска с портрети на Фабио от корици на романи, което ми се вижда най-близката аналогия.
Ми не, нямаше да и се налага, щото нали е свободна да бъде себе си. Трудно е да видиш, че всъщност съществува двоен стандарт, когато не си на потърпевшата страна.

Посочи ми, между другото, в кои професии имат проблеми жените? Интересно ми е да чуя. Щото от доста време се натиска идеята, че видиш ли на жените им било много трудно да работят в научните среди, защото обстановката не била гостоприемна за тях. Bullshit.
Разбира се, че е булшит, когато не засяга теб. Не е булшит само когато някой ти е скочил на тениската, което очевидно е най-голямата възможна житейска драма. Нищо, че повечето хора са ок с нея, ама имало няколко, при това феминистки - ДРАМА.

Какво ще кажеш за лична позната програмистка, която отива на интервю, минава интервюто, минава свързаните с него тестове, след което шефът на фирмата направо й казва, че е покрила всички изисквания, но той не вярва, че жените могат да бъдат добри програмистки. Да, това не е така във всяка фирма, но това ограничава избора й възможностите й. И това, че ти не се срещаш с него или че не винаги е толкова in your face, не означава, че го няма.

Всякаквите вицове за приликите между жената програмист и морското свинче в доста среди се възприемат наполовина сериозно. И този виц не е само за жени програмисти, разбира се.

За едно си прав - трудно е да видиш, че за нещо има двоен стандарт, когато не си на потърпевшата страна.
Last edited by Morwen on Tue Jan 06, 2015 10:48 am, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Jan 06, 2015 10:40 am

Vash wrote:За сега искам да се намеся в темата само с това, че не-създаването на нови деца на тази пре-пре-пренаселена планета не е задължително признак на егоцентричност, а понякога точно обратното.
Good point
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Jan 06, 2015 11:09 am

Жоро, номерът е, че когато и ДВАТА пола не могат да се концентрират на 100% върху кариерата си, заради децата си, това ще доведе до няква равнопоставеност между тях. За всеки случай ще са по-равнопоставени от случая, в който мъжът не се занимава с друго освен с работата си, а жената бачка там нещо колкото да не е без хич (или не бачка нищо) и основната й мисъл е в къщи с децата. Аз не виждам чак такъв проблем с това децата да се гледат комунално в детски градини и т.н. Да, светът ще е едно по-хубаво място ако примерно и на двамата родители им се даде по една година родителски отпуск, за да могат, редувайки се, да избутат чавето до 2-годишна възраст, след което да си го поеме детската градина, вече проходило и проговорило. Не бих отказала нещо такова. Ми що никой не бута към създаването на такъв свят тогава?

Това да не раждаш нови деца върху пренаселената ни планета и аз не го виждам като егоизъм. Не всеки става за родител и не всеки иска да е родител. Някои хора са по-полезни на света и себе си бездетни.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Tue Jan 06, 2015 11:20 am

Morwen wrote:Разбира се, че е булшит, когато не засяга теб. Не е булшит само когато някой ти е скочил на тениската, което очевидно е най-голямата възможна житейска драма. Нищо, че повечето хора са ок с нея, ама имало няколко, при това феминистки - ДРАМА.

Какво ще кажеш за лична позната програмистка, която отива на интервю, минава интервюто, минава свързаните с него тестове, след което шефът на фирмата направо й казва, че е покрила всички изисквания, но той не вярва, че жените могат да бъдат добри програмистки. Да, това не е така във всяка фирма, но това ограничава избора й възможностите й. И това, че ти не се срещаш с него или че не винаги е толкова in your face, не означава, че го няма.

Всякаквите вицове за приликите между жената програмист и морското свинче в доста среди се възприемат наполовина сериозно. И този виц не е само за жени програмисти, разбира се.

За едно си прав - трудно е да видиш, че за нещо има двоен стандарт, когато не си на потърпевшата страна.
Лесно могат да се намерят и обратните примери. Във всяко стадо си има мърша, България е особено назад за тези неща. Но аз лично никога не съм чул в професионална среда някой да омаловажава жените в областта, точно обратното, обикновено те се трудят дори повече от мъжете и ги бива доста, и ние уважаваме това.

До сега нито един програмист не ми е казвал тъп виц за жена програмист, за сметка на това хора, които изобщо не работят в IT областта си ги цепят тея вицове без проблеми.

Не всички мъже са сексисти. И се обзалагам на каквото поискаш, че твоята приятелка програмистка щеше да си взема много повече сексистки демидж в бачкаторските среди, където шефчетата са тлъсти крийпи чичковци, а персонала се състои от загорели пишлемета.

Затова е хубаво поне малко да се гледа реално на нещата. Инженерните/IT/научни среди са сред най-малко сексистките на тая планета. И биваш нает на работа на база на способностите ти в областта, а не на това колко са ти яки циците. Несъмнено някъде има някое бг шефче на умряла фирмичка, дето жените са му криви, то си е за негова сметка, те кадрите в България не изобилстват. Това не прави средата по-малко гостоприемна.

Проблемът е когато някакви морални рицари(обикновено жени), които не работят и нямат амбиции да работят в областта, се опитват с всички сили да направят живота по-труден за тези жени, които учат и искат да работят в тези среди. Щото подобни шитни определено не ме карат да гледам с по-добро око на жените, а аз не съм сексист и през живота си не съм бил груб с жена. Между другото обратното, жени са ме нагрубявали много пъти за външния ми вид. Но естествено за нас мъжете такива неща не важат, I mean who cares right?

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Jan 06, 2015 11:38 am

Май някой е прекарал твърде много време в четене на идиотщините, поствани от Gamergate поддръжниците за the evil feminists and SJWs.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Tue Jan 06, 2015 11:54 am

Да бе, нямаше ли да ми е по-лесно да прочета "страхотната" wikipedia страница на Gamergate и да се присъединя към горките жертви на интернет харасмент, да им донейтвам на пейпалеца и патреона... :roll:

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Jan 06, 2015 12:10 pm

Естествено, че не всички са сексисти. И естествено, че има и по-лоши случаи в други среди. Това не прави тези случаи тук пренебрежими и не прави сексизма съществуващ само срещу мъжете, което беше и основната ти теза.

За щастие сексизмът вече не е някаква непробиваема стена, която спира жените (или мъжете в определени "женски" сфери) и не им позволява да преминат нататък в кариеното си развитие, обществото или нещо друго. И това със сигурност е прогрес. Но все още го има и е по-скоро е нещо като бягане с препятствия - жена пак може да достигне до същата цел, само че може да се окаже, че трябва да заобиколи и положи много повече усилия.

Забележи, че когато има дискриминация срещу жени (която ги оставя без работа), ти си склонен да я пренебрегнеш с аргументи от типа на "то това е изключение", а когато има дискриминация срещу мъже (която критикува ризите им и евентуално вреди само на имиджа им) я генерализираш и докарваш до някакви абсурдни обобщения в стил как мъжете били роби на жените, ама малко по-нецензурни. Когато имаш пример с мъже проявяващи сексизъм, много правилно отбелязваш, че не всички мъже са такива. Когато имаш пример с жени, проявяващи сексизъм, се потрисаш и ядосваш и го разпростираш върху всички. Не отричам, че е нормално всеки най-добре да познава проблемите на собствената си група, но дай си сметка, че просто са ти по-близки, а не че само те съществуват.
Затова е хубаво поне малко да се гледа реално на нещата. Инженерните/IT/научни среди са сред най-малко сексистките на тая планета. И биваш нает на работа на база на способностите ти в областта, а не на това колко са ти яки циците. Несъмнено някъде има някое бг шефче на умряла фирмичка, дето жените са му криви, то си е за негова сметка, те кадрите в България не изобилстват. Това не прави средата по-малко гостоприемна.
Тъжното е, че това, че са сред най-малко сексистките не ги прави несекситки, просто прави другите кръгове много секситки. А това, че едно бг шефче го е казало на глас, гарантира, че е имало многократно повече, които не са го казали, но са го приложили.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Tue Jan 06, 2015 1:24 pm

Morwen wrote:Забележи, че когато има дискриминация срещу жени (която ги оставя без работа), ти си склонен да я пренебрегнеш с аргументи от типа на "то това е изключение", а когато има дискриминация срещу мъже (която критикува ризите им и евентуално вреди само на имиджа им) я генерализираш и докарваш до някакви абсурдни обобщения в стил как мъжете били роби на жените, ама малко по-нецензурни. Когато имаш пример с мъже проявяващи сексизъм, много правилно отбелязваш, че не всички мъже са такива. Когато имаш пример с жени, проявяващи сексизъм, се потрисаш и ядосваш и го разпростираш върху всички. Не отричам, че е нормално всеки най-добре да познава проблемите на собствената си група, но дай си сметка, че просто са ти по-близки, а не че само те съществуват.
Морве, аз дискриминация не ми е в характера да пренебрегвам и не го правя. Не можеш обаче да отречеш, че дискриминацията спрямо приятелката ти е безспорна и нещо съвсем различно от скандали, като този с Розета. В този случай говорим за медиен шитсторм, захранван от twitter и tumbler, който не е дискриминация, а тормоз. Кулминацията на 10 годишен труд на този човек бе превърната в сълзи и извинения. И после същите хора, които го докараха до сълзи, имат наглостта да казват, че били обърнали повече внимание на постижението му, а историята с ризата не била голяма работа.

И ако това беше някакъв изолиран случай, щях просто да си кажа, че този пич просто няма топки и да ми е все тая дали е постъпил, като мишка. За съжаление обаче не е. И това се превръща във все по-голям проблем. Това и факта, че въпреки всичко хората продължават да си мрънкат за сексизъм между жени и мъже, докато LGBT обществата са изправени пред далеч по-големи проблеми.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Tue Jan 06, 2015 2:03 pm

Toва с приятелката на Морвен ми напомня как на първото ми работно място имаше един съпорт екип само от мъже, когато аз ги попитах защо ми беше отговорено, че това е "Технически съпорт на корпоративни клиенти и само истинските мъже, можели да се справят с това" :shock:
На следващото ми работно място бяхме почти само жени и бяхме технически съпорт, ма се справихме някак.

Иначе за двоен стандарт се сещам как една актриса беше пребила гаджето си и нямаше НИКАКЪВ обществен отклик на това. На места даже беше наречен 'pussy'.

Кампанията He for She, дето Ема Уотсън я оглавява е едно от най-прекрасните неща на света, а това е епик фейл:

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... hirts.html

Няма ли да е редно да се отцепи тая дискусия? :roll:

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Jan 06, 2015 2:15 pm

Продължаваш да бъркаш "другаде има по-големи проблеми" с "тук няма проблеми".
Да, историята с Мат Тейлър е сбъркана. И да, съгласна съм, че е по-скоро тормоз, отколкото дискриминация. Но ти си вадиш от нея погрешни изводи.

Кои са другите подобни случаи, след като този не е изолиран?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Tue Jan 06, 2015 2:39 pm

Къде в поста ми прочете, че тук няма проблеми? :roll:

Що се отнася до други случаи, много са. Off the top of my head: Brad Wardell, CEO на гейм студио. Бивша служителка го съди за сексуално посегателство. Без никакви доказателства медиите му скочиха на главата и статиите бяха неща от типа на как смелата жена се опълчва срещу harassmenta. Известно време по-късно цялото фиаско свърши с писмено извинение от жената. Което пък почти никъде не се написа и чак маса време по-късно, след избухването на GamerGate медиите официално се извиниха за уронването на авторитета му.

Всеки месец изскачат такива hit pieces, но на никой не му дреме. В същото време twitter клокочи от хейт.

Това са неприятни за коментиране неща. Едва ли на теб ти е приятно да ги четеш, нито на мен ми е приятно да ги пиша. Не всеки е CEO, много мъже директно си губят работата в следствие на тия кампании, което ги кара да си мълчат за личното си мнение. Аз също нямаше да съм толкова словоохотлив, ако работех в някоя фирма в момента, защото като мъж съм виновен по презумция.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Jan 06, 2015 2:55 pm

Аз също нямаше да съм толкова словоохотлив, ако работех в някоя фирма в момента, защото като мъж съм виновен по презумция.
Чакай малко, нали живееш в България все още? От какво може да те е страх? Колко човека са осъдени или уволнени у нас за сексуална дискриминация или harassment?
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Jan 06, 2015 3:03 pm

Добре де, по тази логика и ние имахме някаква жена във външно, на която медиите скочиха, защото имала качени в интернет снимки по бельо.

Бтв, писменото извинение на жената е след споразумение по делото извън съда, което може да значи всичко - от това, че наистина е лъгала и се извинява до това, че са й платили едни пари, срещу които тя се е извинила про форма. Тоест това е случай, който може да е и тормоз на работното място, и фалшиви обвинения, няма как да се разбере. Най-вероятно и двете страни са поне донякъде криви, доколкото гледах писмата, допуснати като доказателства.
Това са неприятни за коментиране неща. Едва ли на теб ти е приятно да ги четеш, нито на мен ми е приятно да ги пиша. Не всеки е CEO, много мъже директно си губят работата в следствие на тия кампании, което ги кара да си мълчат за личното си мнение. Аз също нямаше да съм толкова словоохотлив, ако работех в някоя фирма в момента, защото като мъж съм виновен по презумция.
Или пък жени губят работата си, понеже не са достатъчно "любезни". Между другото, не мисля, че в България въобще има такава тенденция и цялата тази виновност по презумпция си я изсмукваш от пръстите и няколко големи вестникарски случая. Успокой се. В моята (държавна) работа имах колега, който непрекъснато имаше навика да те пипа, когато говори с теб (ако си жена), фамилиарнечеше с почти непознати колежки и т.н. И не говоря за някакви нормални неща в стил тупане по раменете. Всички жени смятаха това за неприемливо, една дори му беше удряла шамар. Никоя не си е и помисляла да се оплаче от него, защото просто това се възприемаше като нещо нормално, в най-лошия случай личен проблем. От друга страна имам и колега, на който влюбената в него колежка къса нервите, както и на всички около него. Той също няма какво да направи, но не защото е мъж (макар да допускам, че това прави ситуацията малко по-нелепа), а просто защото това се възприема като някакви празни претенции от страна на оплакващия се.
Иначе за двоен стандарт се сещам как една актриса беше пребила гаджето си и нямаше НИКАКЪВ обществен отклик на това. На места даже беше наречен 'pussy'.
Да, това също е проблем. Типично обвиняване на жертвата, само че от гледната точка не на "тя си го търсеше", а на "той пък как е не е успял да я набие, никакъв мъж не е", което е абсурдно.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Tue Jan 06, 2015 5:39 pm

Бе "Тя си го търсеше" е относително. Щото това, че си с къса пола и токчета, НЕ означава, че си го търсиш.
Но при системния тормоз, както е случая при една известна бг двойка, в която мъжът редовно бие жената и това е ясно на всики, а въпросната заявява в ефир "Бий ма, обичам та!" едва ли не,той /тя си го търси.

Иначе на мен любимата изцепка на сексизъм напоследък беше тази на #куетитепатреоти, които заявиха, че Кличко не е истински мъж, щом приятелката му е родила момиченце.

Тоя тип коментари супер много хора ги мислят за безвредни, но всъщност са супер опасни.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 93 guests